Sitemize hoş geldiniz.....www.techrehber.com.....Sitemize hoş geldiniz.....www.techrehber.com.....Sitemize hoş geldiniz.....www.techrehber.com.....Sitemize hoş geldiniz.....www.techrehber.com...Sitemize hoş geldiniz.....www.techrehber.com.....Sitemize hoş geldiniz.....www.techrehber.com.....Sitemize hoş geldiniz.....www.techrehber.com.....Sitemize hoş geldiniz.....www.techrehber.com.....Sitemize hoş geldiniz.....www.techrehber.com.....Sitemize hoş geldiniz.....www.techrehber.com...Sitemize hoş geldiniz.....www.techrehber.com.....Sitemize hoş geldiniz.....www.techrehber.com.....Sitemize hoş geldiniz.....www.techrehber.com.....Sitemize hoş geldiniz.....www.techrehber.com.....Sitemize hoş geldiniz.....www.techrehber.com.....Sitemize hoş geldiniz.....www.techrehber.com...Sitemize hoş geldiniz.....www.techrehber.com.....Sitemize hoş geldiniz.....www.techrehber.com

YAĞLI BOYA NEDİR? YAĞLI BOYA ÇEŞİTLERİ NELERDİR?, YAĞLI BOYALARIN ÖZELLİKLERİ

Yağlı boya nedir, yağlı boyanın özellikleri

YAĞLI BOYA (SENTETİK BOYA) NEDİR?


    Yapı kimyasalı olarak yağlı boyayı değerlendirirsek. Sentetik tiner ile inceltilen, geç kuruyan genel amaçlı bir boya olduğunu söyleyebiliriz. Parlaklık derecesine göre üç çeşit yağlı boya (sentetik boya) vardır. Mat, yarı mat ve parlak yağlı boyalar.

PARLAK YAĞLI BOYALAR


    Parlak yağlı boyalar genellikle iç ve dış cephelerde demir doğramalarda kullanılsa da diğer yağlı boyalar gibi genel amaçlıdır. Bu boyalara enamel sentetik boyalar da denir. Yani neredeyse tüm yüzeylerde kullanılabilir. Parlak yağlı boyaların en çok kullanıldığı alanlar. Demir doğramalar, metal pencere ve kapılar, metal parmaklıkları, metal yapılar. 
    Yukarıda anlattığımız gibi sentetik boyalar yani yağlı boyalar neredeyse tüm yüzeylere uygulanabilir. Peki neden parlak yağlı boya sadece demir ve metallerde tercih ediliyor? Parlak boyalar büyük alanlarda rulo-fırça izi bırakabilir. Dalgalanma yapabilir. Parlak yağlı boya duvarda kullanılırsa fırça-rulo izi bırakabilir. Ayrıca sürekli parlayan duvarlar gözü yorup rahatsız edebilir.

YARI MAT YAĞLI BOYALAR


    Yarı mat yağlı boyaların en çok kullanıldığı yerler iç cephe duvarlarıdır. Artık eskisi kadar tercih edilmese de çok iyi temizlenme özelliği olduğundan hala kullananlar var. Artık bu boyaların yerini kokusuz su bazlı silinebilir boyalara bıraktığını söyleyebiliriz. Geç kuruması, uygulamasının zor olması ve koku yayması yarı mat yağlı boyaları tercih edenlerin sayısını oldukça düşürdü. 

MAT YAĞLI BOYALAR


    Mat yağlı boyalar genellikle dekoratif amaçlı kullanılır. İç ve dış cephede duvar, metal ve ahşaplarda kullanılabilir. Piyasa da bulmak güçtür. Siyah ve beyaz dışında tam mat yağlı boyayı bulmak çok zordur. İç cephede bir duvar boyanacaksa tam mat boya ışığı yansıtmaz. Işığı yansıtmadığından bozuk yüzeylerde yüzeyin eğriliğini göstermez. Uygulaması en kolay sentetik boyadır. Acemi uygulayıcıların tercih edebileceği mat yağlı boya; duvar gibi büyük yüzeylerde fırça-rulo izini çok belli etmez.

YAĞLI BOYALARIN GENEL ÖZELLİKLERİ NELERDİR?


  • Tüm yağlı boyalar sentetik tiner ile inceltilir. Yaklaşık %10-15. Kullanıma hazır olarak da satılsa da sentetik esaslıdır.
  • Tüm yağlı boyalar içerisindeki solventten dolayı kuruyana kadar kokar.
  • Yağlı boyalar geç kurur. Katlar arası 24 saat beklemek gerekse de dokuma kuruması sıcağa bağlı olarak birkaç saattir.
  • Sentetik boyaları saten rulosu ile yani kısa ipli rulolar ile boyamak iz kalmaması açısından daha doğru olur.
    Yukarıda anlattığımız sentetik boyalar dışında kalan sentetik astarlar mattır. Sentetik vernikler ve sentetik metal boyaları ise mat, yarı mat veya parlak olabilir. Sentetik astarlar, sentetik vernikler ve sentetik metal boyalarının da kuruma süresi ve uygulamaları aynıdır. 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

* Adınızı mutlaka yorumlara yazınız.
* Yorumunuz hangi konuya yorum yaptıysanız o sayfanın altınadır, ayrıca son konuşulanlar kısmından yorumunuzu bulabilirsiniz.
* Yorumların büyük bir kısmı 3 gün içinde yayınlanır.
* Yorum formundaki " beni bilgilendir " kutusunu işaretlerseniz, yorumunuz cevaplandığında size bilgi ve bağlantı maili gelir.
* Yorumunuz 3 gün içinde yayınlanmadıysa uygun değildir veya uzmanlığımız dışındadır.
(Destek için sitemizi sosyal medya platformlarında paylayaşabilirsiniz.) www.techrehber.com