Sitemize hoş geldiniz.....www.techrehber.com.....Sitemize hoş geldiniz.....www.techrehber.com.....Sitemize hoş geldiniz.....www.techrehber.com.....Sitemize hoş geldiniz.....www.techrehber.com...Sitemize hoş geldiniz.....www.techrehber.com.....Sitemize hoş geldiniz.....www.techrehber.com.....Sitemize hoş geldiniz.....www.techrehber.com.....Sitemize hoş geldiniz.....www.techrehber.com.....Sitemize hoş geldiniz.....www.techrehber.com.....Sitemize hoş geldiniz.....www.techrehber.com...Sitemize hoş geldiniz.....www.techrehber.com.....Sitemize hoş geldiniz.....www.techrehber.com.....Sitemize hoş geldiniz.....www.techrehber.com.....Sitemize hoş geldiniz.....www.techrehber.com.....Sitemize hoş geldiniz.....www.techrehber.com.....Sitemize hoş geldiniz.....www.techrehber.com...Sitemize hoş geldiniz.....www.techrehber.com.....Sitemize hoş geldiniz.....www.techrehber.com

AHŞAP PENCERELER NASIL BOYANIR?, VERNİKLİ, YAĞLI BOYALI, SELÜLOZİK BOYALI PENCERELER HANGİ BOYA İLE NASIL BOYANIR?

Ahşap pencere nasıl boyanır

AHŞAP PENCERELER NASIL BOYANIR?


Vernikli Pencereler Nasıl Boyanır?

Vernikli ahşap koruyucu

    Vernikli pencere daha önce ceviz, meşe, kestane gibi vernikli ahşap koruyucu (renkli vernik) ile boyandıysa aynı renkte boyamak isterseniz direkt aynı renkte vernik uygulayabilirsiniz. Eğer farklı bir renkte vernikle boyamak istiyorsanız pencerenizi ham ahşaba kadar zımpara yapmanız gerekiyor. Çünkü verniklerde farklı renkler birbirini tam kapatamaz. Bu nedenle uyguladığınız verniğin rengi tam çıkmaz. Örneğin pencerenizde ceviz rengi vernikli ahşap koruyucu var. Üzerine meşe uygulamak istiyorsunuz. Meşe alttaki cevizi kapatamaz karışık bir renk çıkar. 
    Ayrıca eski verniğin parlaklığı hâlâ duruyorsa hafifçe siler gibi bir zımpara yapıp eski verniğin üzerini pürüzlü hale getirin ki yeni vernik daha iyi tutsun.
Vernikli Pencere Üzerine Yağlı Boya Olur Mu?
    Vernikli pencerelerin üzerine yağlı boya tutar. Fakat doğal desenli ahşap görünümü gider, düz bir renk olur. Zorunlu olmasa da sentetik boyanın altına bir kat sentetik astar uygulamak daha iyi tutmasını sağlayacaktır.
Uygulama
    Kadife rulo veya sünger rulo ile 5-6 saat ara ile 2-3 kat boyanır. Katlar arası 24 saat beklemek daha doğru olur. Kenarlar ve girintili çıkıntılı yerler için sentetik verniklerde kıl fırça kullanın. Su bazlı  verniklerde ise plastik kıllı fırça kullanılabilir.

Yağlı Boyalı Pencereler Nasıl Boyanır?

pencere boyası
Sentetik boya

    Üzerinde yağlı boya (sentetik boya) bulunan ahşap pencerelerinizi tekrar yağlı boya ile boyamak kolay. İstediğiniz renk yağlı boyanızı 24 saat ara ile 2 -3 kat uygulamak yeterli. Koyu renkten açık renge geçiş yapmak isterseniz boyadan önce sentetik astar da kullanabilirsiniz.
    Yağlı Boyalı Pencerelere Vernik Uygulanır Mı? 
    Hayır. Daha önce yağlı boya ile boyanmış pencerelerin üzerine vernik tutmaz. Ham ahşaba kadar zımpara yapmanız gerekiyor.
Uygulama
    24 saat ara ile 2-3 kat uygulama yapılır. İsterseniz boyamadan 1 gün önce sentetik astar kullanabilirsiniz. Uygulamada saten rulo ve kıl fırça kullanılır. Gerekirse sentetik boya sentetik tiner ile %10-15 inceltilebilir. 
    Boya tabancası ile uygulamalarda rüzgarsız havalar tercih edilmeli ve gerekirse cam kenarları ve duvar kenarları boyanın bulaşmaması için kağıt bant ile kapatılmalıdır.

Selülozik Boyalar İle Ahşap Pencere Boyamak

pencere boyama
Selülozik boya

    Selülozik boyalar hızlı kuruduğu için genellikle boya tabancası ile uygulanır. Ahşap pencereye selülozik boya uygulanabilmesi için pencerenin ya daha önce selülozik boya ile boyanmış olması gerekir ya da hiç boyanmamış ham ahşap olması gerekir. Yüzeyde başka cins boya olursa eski boyayı eritecektir.
    15-20 dakika ara ile 2-3 kay boya tabancası ile boyanır. İstenirse boyanın altına bir kat selülozik astar uygulanabilir. 

Daha Önce Boyanmamış Ham Ahşap Pencereler Nasıl Boyanır?

boyasız pencere
Ham pencere

    Daha önce hiç boyanmamış ahşap pencerelerinizi istediğiniz boya ile boyayabilirsiniz. Vernikli ahşap koruyucu, yağlı boya, selülozik boya, genel amaçlı boyalar v.b. 
    Tabi doğal ahşap görünümü için vernikli ahşap koruyucu iyi bir seçenek olacaktır. Ceviz, açık meşe, koyu meşe, kestane, kiraz, maun zeytin v.b renklerde birçok doğal ahşap görünümlü vernikli ahşap koruyucu var.
    Yağlı boya ise düz bir zemin oluşturur. Renkleri düz kahve, beyaz, açık kahve, sütlü kahve, kırmızı, yeşil ,mavi gibi düz renkler olur.
    Selülozik boya ise sentetik boyaya benzer tek farkı çok daha hızlı kurumasıdır. Genellikle boya tabancası ile boyanır. Selülozik boya ile ahşap pencere boyarken yine düz renkler alırsınız. 

Genel Maksatlı, Su Bazlı, Akrilik Boyalar İle Ahşap Pencere Boyamak

pencere boyama
Genel maksatlı akrilik boya

    Öncelikle bu boyaların hangi boyalar olduğuna değinelim.  Bu boyalar boya firmalarının neredeyse her şeyi boyayabilen, her yüzeye tutunabilen, su bazlı, akrilik boya diye tanımladığı, kokmayan boyalardır. (Örn. Dyo Hidrolux, Permolit Permolife, Polisan X1, Rich Multi Surface, Cadence Multi Surface, Kale Supar v.b.)
    Bazı marka boyaların zımparasız, astarsız olarak birçok yüzeyde kullanıldığını görüyoruz. Her ne kadar genel amaçlı olsa da parlak yüzeylerde, yağlı boyalı yüzeylerde zımpara veya astar uygulaması boyanın çok daha iyi yapışmasını sağlayacak, çizilme soyulmasını uzun vadede engelleyecektir. Hatta boya kuruduktan sonra üzerine su bazlı vernik uygulanan boyalar çok daha uzun ömürlü olacaktır.
    Bu boyalar sert sünger rulo ile veya kadife rulo ile 5-6 saat ara ile 2-3 kat uygulanır. 
www.techrehber.com

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

* Adınızı mutlaka yorumlara yazınız.
* Yorumunuz hangi konuya yorum yaptıysanız o sayfanın altınadır, ayrıca son konuşulanlar kısmından yorumunuzu bulabilirsiniz.
* Yorumların büyük bir kısmı 3 gün içinde yayınlanır.
* Yorum formundaki " beni bilgilendir " kutusunu işaretlerseniz, yorumunuz cevaplandığında size bilgi ve bağlantı maili gelir.
* Yorumunuz 3 gün içinde yayınlanmadıysa uygun değildir veya uzmanlığımız dışındadır.
(Destek için sitemizi sosyal medya platformlarında paylayaşabilirsiniz.) www.techrehber.com