Sitemize hoş geldiniz.....www.techrehber.com.....Sitemize hoş geldiniz.....www.techrehber.com.....Sitemize hoş geldiniz.....www.techrehber.com.....Sitemize hoş geldiniz.....www.techrehber.com...Sitemize hoş geldiniz.....www.techrehber.com.....Sitemize hoş geldiniz.....www.techrehber.com.....Sitemize hoş geldiniz.....www.techrehber.com.....Sitemize hoş geldiniz.....www.techrehber.com.....Sitemize hoş geldiniz.....www.techrehber.com.....Sitemize hoş geldiniz.....www.techrehber.com...Sitemize hoş geldiniz.....www.techrehber.com.....Sitemize hoş geldiniz.....www.techrehber.com.....Sitemize hoş geldiniz.....www.techrehber.com.....Sitemize hoş geldiniz.....www.techrehber.com.....Sitemize hoş geldiniz.....www.techrehber.com.....Sitemize hoş geldiniz.....www.techrehber.com...Sitemize hoş geldiniz.....www.techrehber.com.....Sitemize hoş geldiniz.....www.techrehber.com

FARKLI ODALARA GÖRE DUVAR RENGİ SEÇİMİ NASIL OLMALI? SALON VE OTURMA ODASINDA DUVAR RENGİ, ÇOCUK VE GENÇ ODASI RENK SEÇİMİ, YATAK ODASI RENK SEÇİMİ, YEMEK ODASI RENK SEÇİMİ, BANYO, MUTFAK, TAVAN BOYASI RENK SEÇİMİ

hangi odaya hangi renk

HANGİ ODAYA HANGİ RENK?  

    Duvar boyasının renk seçimi yapılırken mekânın kullanılış amacına göre belirlenmeli, denge ve uyum dikkate alınmalı, mekânın aldığı ışık ve aydınlatmalar göz önünde bulundurulmalıdır.

Salon ve Oturma Adası İçin Renk Tavsiyeleri 

    Salon ve oturma odaları genellikle dinlenme amacıyla kullanılır. Bu nedenle salon ve oturma odası rengi seçerken dikkat dağıtıcı ve yorucu renklerden uzak durulmalıdır. Bej, kırık beyaz, açık gri gibi açık renkler oturma odası ve salon  için ideal renklerdendir. 
    Tv arkasına diğer duvardan çok daha koyu bir renge boyamak çok yapılan uygulamalardandır. Örneğin açık gri üç duvar, koyu gri bir tv arkası. Ya da karşılıklı iki açık renk duvar; iki koyu renk duvar olabilir.

Çocuk ve Genç Odası İçin Renk Tavsiyeleri

    11-12 yaşındaki genç odalarında kırmızı, turuncu gibi renkler odayı canlandıracaktır. Bu renkleri her duvarda aynı tonda uygulamak yerine karşılıklı iki duvarı aynı rengin daha açık tonunda yapabilirsiniz. Odaya uyumsuz olan veya odayı karartan bir rengi çocukların ısrarla istemesi bir çoğumuzun başına gelmiştir. Bu durumda küçük bir boya ile duvarın bir kısmına kağıt bant ile dikey veya yatay çizgiler çekilebilir ya da sadece bir duvar veya kiriş boyanabilir.
    Daha büyük genç odaları için yatıştırıcı renklerden mavinin tonlarını kullanabilirsiniz. Genç ve çocuk odalarında erkek çocuğu için mavi, yeşil, krem en çok tercih edilen renklerdir. Kız çocuğu için mor, lila, pembe gibi renkler çok tercih ediliyor.

Yatak Odası İçin Renk Tavsiyeleri

    Rahatlık ve sessizlikle özdeşleşmiş yatak odaları için yumuşak renkler tercih edilmelidir. Mor ve lilayı sarıyla dengeleyebilirsiniz.

Ortak Kullanılan Odalarda Renk Seçimi Tavsiyeleri 

    Kuvvetli ve çarpıcı bir atmosfer için koyu ve canlı renkler; sıcak ve rahatlatıcı bir atmosfer için açık sarı, turuncu, leylak ve pembe gibi renkler kullanılmalıdır. İki, üç yataklı, çok kullanıcılı odalarda renk seçimi yaparken her yatağın bulunduğu kısma farklı renk uygulanabilir. Zıt renkler odayı renklendirip canlandıracaktır. Sarı, mavi, yeşil

Yemek Odası ve Mutfak İçin Renk Tavsiyeleri

    Mutlu ve sıcak bir atmosfere sahip yemek odaları ve mutfaklar için sarı ve yeşil renklerin tonları tercih ediliyor. Yine de yemek odası ve mutfakta çok vakit geçiren hanımların en çok sevdiği rengi kullanmak onları daha mutlu edecektir.

Banyo İçin Renk Tavsiyeleri

    Banyolar genellikle evin en küçük mekânı olduğundan daha geniş görünmesi için açık renkler kullanılmalıdır. Tavan ve duvarda beyaz ve beyaza yakın tonlar tercih edilir.

Koridor ve Antre İçin Renk Tavsiyeleri

    Penceresiz ve az ışık alan koridorlar için açık renkler tercih edilir. Salonda kullandığınız bir rengin koridorda çok daha koyu durduğunu göreceksiniz. Orta ve koyu tonlarda yine ortam ışığını arttırmanız gerekebilir. Fildişi, kırık beyaz, açık gri, açık bej gibi renkler antre ve koridorda çok kullanılan renklerdir.

Tavan İçin Renk Tavsiyeleri

    Tavanda genellikle beyaz renk kullanılır. Bunun nedeni odanın basık ve karanlık gözükmemesi daha ferah olması içindir. Tavanı renklendirmek istiyorsanız ışığınızı arttırmanız gerekebilir.


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

* Adınızı mutlaka yorumlara yazınız.
* Yorumunuz hangi konuya yorum yaptıysanız o sayfanın altınadır, ayrıca son konuşulanlar kısmından yorumunuzu bulabilirsiniz.
* Yorumların büyük bir kısmı 3 gün içinde yayınlanır.
* Yorum formundaki " beni bilgilendir " kutusunu işaretlerseniz, yorumunuz cevaplandığında size bilgi ve bağlantı maili gelir.
* Yorumunuz 3 gün içinde yayınlanmadıysa uygun değildir veya uzmanlığımız dışındadır.
(Destek için sitemizi sosyal medya platformlarında paylayaşabilirsiniz.) www.techrehber.com