Sitemize hoş geldiniz... www.techrehber.com

Eski Araba Lastiğini Boyayarak Dekoratif Eşya Nasıl Yapılır?, Eski Araba Lastiğinden Bahçe Süsleri Yapmak


    Bahçeniz için eski araba lastiğinden çiçeklik, bahçe süsü, rengarenk dekoratif malzemeler, hatta salıncak yapmak oldukça kolay. Eski araba lastiklerini zevkinize göre boyayıp, bahçenizin uygun gördüğünüz kısımlarında konumlandırarak, bahçenizi renklendirebilirsiniz. Yukarıdaki resimler size karar vermede yardımcı olabilir.

Peki eski araba lastiklerini nasıl boyayacaksınız?

  1. En ekonomik ve hızlı çözüm yağlı boyadır. Yağlı boya neredeyse her boyacı ve hırdavatçıda bulunabilir. Fakat siyah araba lastiğini boyamak, siyah rengi kapatmak kolay değildir. Bunun için ya boya öncesi bir kat sentetik astar kullanmalısınız ya da yağlı boyayı birkaç kat yapmalısınız. Astar kullanmak her zaman daha iyidir; hem rengi kapatır hem de boyanın kuvvetli tutmasını sağlar. Astar ve boya katları arasında 1 gün beklemelisiniz. Mümkünse lastiğinizi önce konumlandırmak isteğiniz yere yerleştirip sonra boyayın. Çünkü yağlı boya sert olduğundan taşırken boyada çatlamalar meydana gelebilir.
  2. İkinci boyama yöntemi ise dış cephe boyasıdır. 1 kat geçiş astarı veya silikonlu dış cephe astarı uyguladıktan sonra. 2-3 kat silikonlu dış cephe boyası uygulanabilir. Dış cephe astarları ve boyaları her ne kadar emici yüzeyler için üretilse de araba lastiğini tutacaktır. Yine lastiğin konumunu ayarladıktan sonra boyarsanız daha iyi olur.
  3. Bir diğer yöntem ise sprey boya ile boyamaktır. Sprey plastik yüzey astarı uyguladıktan sonra akrilik, modifiye akrilik (sentetik) spey boyalar ile boyanabilir. Boyama bittikten sonra daha dayanıklı olabilmesi için yine sprey vernik uygulanabilir. Fakat sprey boyaların boyadığı alan az olduğundan bu yöntem çok daha maliyetli olabilir.
  4. Genel maksatlı su bazlı boyalar ile boyamak: Rich Multi Surface, Cadence Multi Surface, Permolit Permolife, Polisan X1, Dyo Hidrolux, Kale Supar v.b bir su bazlı genel maksatlı boyalar ile araba lastiklerinizi boyayabilirsiniz. Boyadan önce akrilik astar, multi astar; boyadan sonra daha dayanıklı olması içinse su bazlı vernik uygulanabilir.


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

* Adınızı mutlaka yorumlara yazınız.
* Yorumunuz hangi konuya yorum yaptıysanız o sayfanın altınadır, ayrıca son konuşulanlar kısmından yorumunuzu bulabilirsiniz.
* Yorumların büyük bir kısmı 3 gün içinde yayınlanır.
* Yorum formundaki " beni bilgilendir " kutusunu işaretlerseniz, yorumunuz cevaplandığında size bilgi ve bağlantı maili gelir.
* Yorumunuz 3 gün içinde yayınlanmadıysa uygun değildir veya uzmanlığımız dışındadır.
(Destek için sitemizi sosyal medya platformlarında paylayaşabilirsiniz.) www.techrehber.com

Hakkımızda


Blogs lists and reviews
blog search directory Follow me on Blogarama