Sitemize hoş geldiniz... www.techrehber.com

Su Bazlı Ahşap Macunu Nasıl Kullanılır?, Akrilik Macun Nasıl Kullanılır?, Sentetik Macun Nasıl Kullanılır?, Macun Uygulanırken Nelere Dikkat Edilir?


    İster profesyonel uygulama yapın, ister amatör boyama işleri ile uğraşın basit gibi görünen macunlama işlemini yanlış yaparsanız bütün işinizi, emeğinizi ziyan edebilirsiniz.
Macunlama boya öncesi bir hazırlıktır. Yüzeyi istenen şekle getirir, dolgu yapar, boya veya astar öncesi yüzeyi hazırlar.
    Uygulama öncesi boya veya astarınızın kimyasal yapısına uygun macun kullanmalısınız. Aksi takdirde boya-astar yüzeye kuvvetli tutunamaz, boyada akma, çatlama v.b durumlar ortaya çıkabilir.

Macun Uygulamaları Nasıl Yapılır?
  • Öncelikle uygulama yapacağınız boyanın kimyasal yapısına uygun macun kullanmalısınız. Örneğin yüzeye sentetik boya yapmak istiyorsanız, sentetik macun uygulamalısınız. Su bazlı boya yapmak istiyorsanız su bazlı akrilik macun uygulamalısınız. 
  • Boya veya astar uygulamadan önce macunların kuruma süresini beklemelisiniz. Burada macunun kuruma süresi macunun uygulama kalınlığına göre veya kimyasal yapısına göre değişebilir. Örneğin : Macun uygulaması 1-2 mm yapıldıysa kuruma süresi 1-2 saat; 5-10 cm yapıldıysa 3-5 saati bulabilir. Kimyasal yapısına göre ele alırsak su bazlı macunlarda aynı kural geçerli olmakla beraber, su bazlı macunlar sentetik macunlardan daha hızlı kururlar. (Tabi ortam ısısı da kuruma süresini etkiler. Sıcak ortamda macunların kuruma süresi daha kısa olacaktır.) Boya öncesi hangi macunu kullanacağınızdan emin değilseniz boyanızın ambalajında yazan tavsiye edilen macunu kullanabilirsiniz.
  • Macun kuruduktan sonra daha düzgün bir yüzey için uygun zımpara ile zımparalayın.
  • Macun genellikle emici bir yüzey oluşturur. Bu boyanızın emilmesine neden olur ve birkaç kat boya uygulamanız gerekebilir. Bunu engellemek ve boyanın daha iyi yapışmasını sağlamak için macuna ve boyaya uygun astar kullanın. 
  • Macunu duvarda veya ahşapta boşluk doldurma, onarım için kullanıyorsanız yama gibi iz bırakabileceğini unutmayın. Bunu bir miktar engellemek için macun kuruduktan sonra macunlu bölgeye kalın bir astar uygulayın veya boyayı önce sadece buraya sürüp kurumasını bekleyin. Sonra kalan kısımlarla beraber tüm yüzeyi boyayın.
  • Özellikle su bazlı macunlarda kalın (3-4 mm üzeri) bir uygulama yapıldıysa macun kurudukça küçülme veya göçme olabilir. Bu durumda macun kuruduktan sonra ince bir kat daha macun uygulanır.
www.techrehber.com


Hakkımızda


Blogs lists and reviews
blog search directory Follow me on Blogarama