Sitemize hoş geldiniz... www.techrehber.com

Polisan X1 Boya Nasıl?, Polisan X1 İle Dolap Ve Mobilya Boyamak

 


Polisan X1 Boyanın Özellikleri
    X1 su bazlı boya Polisan Boya firmasının ürettiği su bazlı akrilik, kokusuz, genel maksatlı bir boyadır. Yani metal, duvar veya ahşapta kullanılabilir. Parlak ve yarı mat olarak üretilir. Yarı mat olanı genellikle panel kapı boyamak için kullanılsa da genel olarak diğer metal, duvar veya ahşap yüzeylerde kullanılabilir.  Polisan X1 Su Bazlı Boya ile Dolap, Mobilya Boyamak

Boyanacak yüzey önceden boyalı veya vernikli ise:
    Yüzey boya veya vernikli ise hafifçe çok ince zımpara yapıp boyanın iyi yapışabilmesi için yüzeyi pürüzlü hale getirin. Çıkan tozu nemli bir bez ile silin.  Koyu renk ise isteğe bağlı olarak %10 sulandırarak 1 kat geçiş astarı (transfer astarı) veya multi astar uygulayabilirsiniz. Bu astarlar boyanın iyi yapışmasını da sağlayacaktır. Koyu renk değilse boyanın kendisini 1 kat daha fazla da sürüp rengin kapanmasını sağlayabilirsiniz. x1 boyanızı sulandırmadan uygulayıp katlar arası ortam sıcaklığına bağlı olarak 3-5 saat bekleyin.
    Boyanızı bitirdikten 1-2 gün sonra görünmeyen bir yerinden tırnağınızla bastırarak boyanın soyulup soyulmadığını kontrol edin. Eğer soyuluyorsa su bazlı renksiz vernik uygulayın.

Boyanacak yüzey kaplama ise:
    Boyanacak yüzey kaplama ise Polisan X1 boyanın yapışması daha zayıf olacaktır. Ayrıca zımpara yapmak da çok zordur. Bu nedenle daha detaylı işçilik gerekir. Siz yine de makine, sünger zımpara veya takoz yardımı ile mümkün olduğu kadar zımpara yapmaya çalışın. (Hafif çizilmiş bir yüzeye boya veya astar çok daha iyi tutar.) Çıkan tozu nemli bir bez ile silin. Yine boyanın daha iyi tutması için %10 sulandırarak 1 kat geçiş astarı veya multi astar uygulayın.  Astardan birkaç saat sonra x1 boyanızı sulandırmadan uygulayın. 2-3 kat olarak yine katlar arası 3-5 saat bekleyerek uygulayın.
    Boyanızı bitirdikten 1-2 gün sonra görünmeyen bir yerinden tırnağınızla bastırarak boyanın soyulup soyulmadığını kontrol edin. Eğer soyuluyorsa su bazlı renksiz vernik uygulayın.

Diğer Uyarılar ve Tavsiyeler
  • Polisan X1 boya ile benzer özellikte piyasada birçok ürün vardır.  Bulamazsanız bunları da kullanabilirsiniz. Hatta bilinen markaların su bazlı panel kapı boyaları da kullanılabilir. Örneğin: Dyo Hidrolux (parlaktır), Dyo su bazlı panel kapı boyası (yarı mattır.), Marshall su bazlı opak ahşap koruyucu (Panel kapı boyası), Kale Supar, Permolit Permolife v.b.
  • X1 parlak ve yarı mat olarak üretilir. Yarı mat daha çok panel kapı boyamak için kullanılır ve fırça rulo izini fazla belli etmez.
  • Ayrıca parlak, yarı mat, mat sentetik boyalar da mobilya boyamak için kullanılabilir.

www.techrehber.comHakkımızda


Blogs lists and reviews
blog search directory Follow me on Blogarama