Dolaba Ayna Yapıştırmak, Fayansa Ayna Yapıştırmak, Duvara Ayna Yapıştırmak, Ayna Nasıl Yapıştırılır?

Dolaba Ayna Yapıştırmak
    Aynayı sürekli olarak orada bırakmak ve bir daha çıkarmak istemiyorsanız. Ayna silikonu ile yapıştırabilirsiniz. Özellikle büyük ebatlı aynalarda bu silikon en iyi seçimdir. Silikonu sürdükten sonra kuruyana kadar bir gün kağıt bant ile bantlayın. Küçük ebatlı aynalarda veya daha sonra çıkarmak istediğiniz yerlerde ise çift taraflı bantlar en uygunudur. Daha sonra aynayı çıkarmak istediğinizde Tesa veya 3m gibi markaların kuvvetli ve kolayca çıkabilen, iz bırakmayan bantları işinizi kolaylaştırır.
Fayansa Ayna Yapıştırmak
    Banyo gibi nemli ortamlarda ayna yapıştırmak çok daha zor bir iştir. Her ne kadar bazı markaların banyo gibi nemli ortamlar için üretilmiş özel ayna bantları olsa da; fayans üzerinde ayna silikonu kullanmak veya aynanın arkasına bir askı aparatı yerleştirerek çivilemek daha uzun ömürlü olacaktır.
Duvara Ayna Yapıştırmak
    Duvara ayna yapıştırmak için birçok yöntem mevcut, fakat burada önemli olan duvarınızın veya duvar boyanızın sağlamlığı. Özellikle pütürlü yüzeylerde, bant ne kadar kuvvetli olursa olsun çift taraflı bant kullanmayın. Ayrıca kirli yüzeylerde ve kalitesiz bir boya üzerine veya astarlanmamış boya yüzeyine de bant uygulamayın. En azından büyük aynalar yapıştırmayın. Aynanız büyük ise ayna arkası çivili ayna asma aparatları veya hiç sökmeyi düşünmüyorsanız ayna silikonu kullanın.
  • Ayna silikonu yerine normal silikon olur mu?: Normal silikonların da yapıştırma özelliği vardır, fakat ayna silikonları daha etkilidir. İçeriden dışarıya doğru kuruduğundan aynanın arkasındaki sır tabakasına zarar vermez.
  • Ayna yapıştırmak için silikon kullanacaksanız silikon kuruyana kadar, (24 saat) kağıt bant ile banlayın.
  • Akrilik mastik (çekomastik) kullanabilirmiyim? : Akrilik mastikler daha çok boşluk doldurmak için kullanılır, yapışma özelliği çok azdır.
www.techrehber.com