Sitemize hoş geldiniz.....www.techrehber.com.....Sitemize hoş geldiniz.....www.techrehber.com.....Sitemize hoş geldiniz.....www.techrehber.com.....Sitemize hoş geldiniz.....www.techrehber.com...Sitemize hoş geldiniz.....www.techrehber.com.....Sitemize hoş geldiniz.....www.techrehber.com.....Sitemize hoş geldiniz.....www.techrehber.com.....Sitemize hoş geldiniz.....www.techrehber.com.....Sitemize hoş geldiniz.....www.techrehber.com.....Sitemize hoş geldiniz.....www.techrehber.com...Sitemize hoş geldiniz.....www.techrehber.com.....Sitemize hoş geldiniz.....www.techrehber.com.....Sitemize hoş geldiniz.....www.techrehber.com.....Sitemize hoş geldiniz.....www.techrehber.com.....Sitemize hoş geldiniz.....www.techrehber.com.....Sitemize hoş geldiniz.....www.techrehber.com...Sitemize hoş geldiniz.....www.techrehber.com.....Sitemize hoş geldiniz.....www.techrehber.com

AYNA NASIL YAPIŞTIRILIR?, ÇEŞİTLİ YÜZEYLERE AYNA YAPIŞTIRMA YÖNTEMLERİ, DOLABA AYNA YAPIŞTIRMAK, DUVARA AYNA YAPIŞTIRMAK, FAYANSA AYNA YAPIŞTIRMAK

dolaba ayna yapıştırmak, banyoya ayna yapıştırmak

AYNA NASIL YAPIŞTIRILIR?    Ayna yapıştırmada dikkat etmeniz gereken şey kullanacağınız yapıştırıcının kuvvetli olması ve aynanın arkasındaki siyah sır tabakasına zarar vermeyecek kimyada olmasıdır. Bu yüzden ayna yapıştırmada gelişi güzel yapıştırıcı kullanılamaz.
    Bir banyo ayna seti veya boy aynası aldıysanız ve aynanın arkasındaki montaj aparatlarını kullanmak istemiyorsanız duvarınızı ya da fayansınızı delmeden aynanızı yapıştırabileceğiniz birkaç seçenek var:
    Aynanızın arkasına silikon sıkarak yapıştırabilirsiniz. Silikonlar neredeyse her zeminde kullanabileceğiniz mükemmel yapıştırıcılardır. Fakat ilk tercihiniz özel ayna silikonu olmalı. Çünkü özel ayna silikonları diğer silikonlar gibi dışarıdan içeriye doğru değil; içeriden dışarıya doğru kurur. Bu sayede aynanın arkasındaki siyah sır tabakasının zarar görmesini engeller. Ayna silikonu bulamadıysanız yüzde yüz katkısız (solventsiz) silikon da kullanabilirsiniz. (örn.Sista, Sika, Bison, Kale v.b.) 
    Aynanızın arkasına boydan boya S şeklinde kıvrımlı birkaç çizgi şeklinde silikonu sürüp yapıştırın ve geçici olarak çevresinden kağıt bant veya tamir bandı ile bantlayın. (koli bandı iz bırakabilir.) 1 gün kurumaya bırakın. Ayna tamamen yapıştıktan sonra bantları sökün.
    Ayna yapıştırmada kullanabileceğiniz bir başka yöntem ise kalın etli, köpük, çift taraflı bantlardır. İyi markaların çift taraflı bantları metresinde 50 kiloya kadar ağırlık taşıyabiliyor. (Örn. Tesa, 3m, Metylan v.b.) Yapıştıracağınız zemini ve aynanın arkasındaki tozları temiz kuru bir bez ile temizleyin. Bandı da aynanın arkasına boydan boya şeritler halinde çekin ve aynanızı ayarlayarak yapıştırın. Bu yöntemle aynanızı düzeltme imkanınız olmayacağından yapıştırmayı düzgün ve yavaşça yapmalısınız. Çift taraflı bant kullanımında önemli olan zeminin sağlam olmasıdır. Duvara ayna yapıştırılacaksa duvar boyasının sağlam olması gerekir. Astarsız boyanmış silikonlu boyalar, kireç veya toz boya ile boyanmış boyalar veya ve yağlı ve tozlu duvarlara çift taraflı bant ile yapıştırılan aynalar bir süre sonra düşecektir.

Dolaba Ayna Yapıştırmak

    Aynayı sürekli olarak orada bırakmak ve bir daha çıkarmak istemiyorsanız aynayı dolabınıza ayna silikonu ile yapıştırabilirsiniz. Özellikle büyük ebatlı aynalarda bu silikon en iyi seçimdir. Silikonu sürdükten sonra kuruyana kadar bir gün kağıt bant ile bantlayın.
    Küçük ebatlı aynalarda veya daha sonra çıkarmak istediğiniz yerlerde ise iz bırakmadan çıkabilen, sökülebilen çift taraflı bantları kullanabilirsiniz.

Fayansa Ayna Yapıştırmak

    Banyo gibi nemli ortamlarda fayans üzerine ayna yapıştırmak çok daha riskli bir iştir. Her ne kadar bazı markaların nemli ortamlar için üretilmiş özel çift taraflı ayna bantları olsa da; bu bantlar nemden zamanla gücünü kaybedebilir. Bu nedenle fayans üzerinde ayna silikonu kullanmak veya aynanın arkasına bir askı aparatı yerleştirerek çivilemek daha uzun ömürlü olacaktır. Banyo için yine ayna silikonu kullanılacaksa ayna silikonu kuruyana kadar duşun sıcak buharından 48 saat korunmalıdır.

Boyalı Duvara Ayna Yapıştırmak

    Duvara ayna yapıştırmak için birçok yöntem mevcut, fakat burada önemli olan duvarınızın veya duvar boyanızın sağlamlığı. Duvardaki boya sağlam değilse ve soyulmaya meyilli ise ayna için ne kullanırsanız kullanın kısa süre sonra düşecektir. Özellikle saten alçısız, sıvalı, pürüzlü duvarlarda çift taraflı bant ne kadar kuvvetli olursa olsun kullanmayın. Ayrıca yağlı, kirli yüzeylere, kalitesiz boya ile boyanmış duvarlara geçiş astarı uygulamadan ayna yapıştırmayın. En azından büyük aynalar yapıştırmayın. Aynanız büyük ise geçici tutturma işleri için ayna arkası çivili ayna asma aparatlarını kulanın. Hiç sökmeyi düşünmüyorsanız ayna silikonu kullanın.
  • Ayna silikonu yerine normal silikon olur mu?: Normal silikonların da yapıştırma özelliği vardır, fakat ayna silikonları daha etkilidir. İçeriden dışarıya doğru kuruduğundan aynanın arkasındaki sır tabakasına zarar vermez.
  • Ayna yapıştırmak için silikon kullanacaksanız silikon kuruyana kadar, (24 saat) kağıt bant ile banlayın.
  • Akrilik mastik (çekomastik) kullanabilirmiyim? : Akrilik mastikler daha çok boşluk doldurmak için kullanılır, yapışma özelliği çok azdır.


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

* Adınızı mutlaka yorumlara yazınız.
* Yorumunuz hangi konuya yorum yaptıysanız o sayfanın altınadır, ayrıca son konuşulanlar kısmından yorumunuzu bulabilirsiniz.
* Yorumların büyük bir kısmı 3 gün içinde yayınlanır.
* Yorum formundaki " beni bilgilendir " kutusunu işaretlerseniz, yorumunuz cevaplandığında size bilgi ve bağlantı maili gelir.
* Yorumunuz 3 gün içinde yayınlanmadıysa uygun değildir veya uzmanlığımız dışındadır.
(Destek için sitemizi sosyal medya platformlarında paylayaşabilirsiniz.) www.techrehber.com