Pencere Yalıtımı Nasıl Yapılır?, Pencerelere Hangi Silikon Olur?, Pencerelerde Hangi Silikonlar Kullanılır?, Pencerelerde Silikon Mu Mastik Mi Kullanılır?

 
    Soğuk kış aylarında yalıtım yapılmamış pencerelerden oldukça fazla enerji kaybı olur. Rüzgarlı havalarda elinizi pencereye uzatıp rüzgarı bile hissedebilirsiniz. Hatta yağmurda su bile girer içeri.
Pencereler için düzgün yalıtımı şu şekilde yapabiliriz:
  • Pencere kasaları ile duvar arasına akrilik mastik veya daha iyisi poliüretan mastik kullanın. Eski mastiği tamamen çıkarın, yüzey tozlu ise küçük bir fırça ile tozunu alın veya nemli bir bez ile silin.
  • Pencere kasasının cam ile birleşim yerine ise silikon kullanın. Eski silikonun üzerine uygulamayın. Eskisini tamamen sökün. Ya da sadece silikon yapılmamış yerlere uygulayın. Bu yerlere silikon uygulanması camı sağlamlaştırır, su yalıtımı yapar. (Not :  akrilik mastik ve poliüretan mastik kuruyunca boyanabilir, silikon boyanamaz.)
  • Başka bir çözüm ise hiç kullanmadığınız bir odanın penceresini naylon ile kaplamaktır. Pencerenin duvarla birleşim yerlerine yekpare naylon bantlayıp tamamen kapatın. Odanın rüzgar almasını büyük ölçüde engelleyebilirsiniz. Bu uygulama için büyük yapı marketlerde yurt dışından gelen özel ürünler olsa da basit bir naylon ile sizde pencerelerinizi bant ile yapıştırarak kapatabilirsiniz.
  • Kapı pencere fitilleri de oldukça iyi yalıtım yaparlar. Bu fitillerin sünger değil, lastik olanlarını tercih edin. Pencereleriniz PVC ise ince veya orta kalınlıkta; pencereleriniz ahşap ise orta veya kalın olanlarını tercih edin.