Sitemize hoş geldiniz.....www.techrehber.com.....Sitemize hoş geldiniz.....www.techrehber.com.....Sitemize hoş geldiniz.....www.techrehber.com.....Sitemize hoş geldiniz.....www.techrehber.com...Sitemize hoş geldiniz.....www.techrehber.com

PENCERE YALITIMI NASIL YAPILIR?, PENCEREYE SU YALITIMI NASIL YAPILIR?, PENCEREYE ISI YALITIMI NASIL YAPILIR?, PENCERELERDE SİLİKON MU MASTİK Mİ KULLANILIR?

pencereye silikon mu mastik mi, pencere altından su geliyor

PENCERELERE YALITIM NASIL YAPILIR?

 
    Soğuk kış aylarında yalıtım yapılmamış pencerelerden oldukça fazla enerji kaybı olur. Rüzgarlı havalarda elinizi pencereye uzatıp rüzgarı bile hissedebilirsiniz. Hatta yağmurda su bile girer içeri.
Pencereler için düzgün yalıtımı şu şekilde yapabiliriz:

Pencerelere için Su yalıtımı Nasıl Yapılır?

Pencerede Silikon mu Mastik mi Kullanılır?

  • Pencere kasaları ile duvar arasına akrilik mastik veya daha iyisi poliüretan mastik kullanın. Poliüretan mastik biraz daha pahalı olsa da iyi bir uygulama da 10 seneye kadar dayanabilir. Eski mastiği tamamen çıkarın, yüzey tozlu ise küçük bir fırça ile tozunu alın veya nemli bir bez ile silin.
  • Pencere kasasının cam ile birleşim yerine ise silikon kullanın. Yani eskiden cam macunu konulan yerlere artık silikon çekiyoruz. Silikon su yalıtımını daha iyi yapsa da zamanla rengi değişir, kararıp küflenir. Eski silikonun üzerine yeni silikon uygulamayın. Eskisini tamamen sökün. Ya da sadece silikon yapılmamış yerlere uygulayın. Bu yerlere silikon uygulanması camı sağlamlaştırır, su yalıtımı yapar. (Not :  Akrilik mastik ve poliüretan mastik kuruyunca boyanabilir, silikon boyanamaz.)

Pencerelere Isı Yalıtımı Nasıl Yapılır?

  • Hiç kullanmadığınız bir odanın penceresini naylon ile kapatabilirsiniz. Pencerenin duvarla birleşim yerlerine yekpare naylon bantlayıp tamamen kapatın. Odanın soğumasını büyük ölçüde engelleyebilirsiniz. Bu uygulama için büyük yapı marketlerde yurt dışından gelen özel naylonlar olsa da basit bir naylon da kullanabilirsiniz. Pencereleriniz bu naylonları tamir bantları ile yapıştırabilirsiniz.
  • Kapı ve pencere fitilleri de oldukça iyi ısı yalıtımı yaparlar. Bu fitillerin sünger değil, lastik, kauçuk olanlarını tercih edin. Pencereleriniz PVC ise ince veya orta kalınlıkta fitil kullanın.  Pencereleriniz ahşap ise orta veya kalın olanlarını tercih edin. Özellikle çalın çekilen pencere fitilleri pencerenin kapanmasını zorlaştırabilir hatta kapanmasını engelleyebilir. Bu nedenle pencere fitili satın alırken doğru seçimi yapmaya çalışın.
Hakkımızda


Blogs lists and reviews
blog search directory Follow me on Blogarama