Sitemize hoş geldiniz.....www.techrehber.com.....Sitemize hoş geldiniz.....www.techrehber.com.....Sitemize hoş geldiniz.....www.techrehber.com.....Sitemize hoş geldiniz.....www.techrehber.com...Sitemize hoş geldiniz.....www.techrehber.com

EN İYİ AHŞAP YAPIŞTIRICISI HANGİSİ?, EN KUVVETLİ AHŞAP YAPIŞTIRICISI HANGİSİ?, EN İYİ AHŞAP TUTKALI HANGİSİ?

En iyi ahşap yapıştırıcı, tahta yapıştırmak

EN İYİ AHŞAP YAPIŞTIRICISI HANGİSİ?


    Ahşap yapıştırmak için çok sayıda özel yapıştırıcı mevcut. Ayrıca birçok genel maksatlı yapıştırıcı da ahşabı çok kuvvetli yapıştırabiliyor. Hatta neredeyse bütün yapıştırıcılar ahşap yapıştırma özelliğine sahiptir dersek abartmış olmayız. Küçük bir japon yapıştırıcısından tutun da deri yapıştırıcısıyla bile ahşabı yapıştırabilirsiniz. Fakat japon yapıştırıcısı ahşap yapıştırıyor diye ahşap koltuk veya masa yapıştırmak için kullanamayız. Dolayısıyla kullanım amacına göre doğru ahşap yapıştırıcısını seçmek gerekiyor.


    Küçük Şeyler İçin Uygun Ahşap Yapıştırıcıları


    Tahtadan yapışmış küçük bir süs eşyası, küçük bir oyuncak bir parmak veya el büyüklüğünde çok fazla ağırlık taşımayacak eşyalar için, küçük tamir işlerinizde, basit bir japon yapıştırıcısı bile kullanabilirsiniz. Ayrıca çift komponentli sprey yapıştırıcılar da küçük ve orta büyüklükte ahşaplar için kullanılabilir. Ahşap sehpalar, küçük oyuncaklar, ahşap süpürgelikler v.b.
    Ev tipi çift karışımlı epoksiler küçük ahşap ve farklı şeyleri de birbirine yapıştırabilir. Oyuncaklar, biblolar v.b.
     Yine ufak-tefek ahşap yapıştırma işleri için kontakt yapıştırıcıları (Derby, Bally, Bison Kit, Pattex Deri-Kauçk-Ahşap), epoksi yapıştırıcıları kullanabilirsiniz. Bu yapıştırıcıların genel özelliği ahşabı ahşaba, deriye, betona veya metale yapıştırabilmesidir. Kontakt yapıştırcılar japon yapıştırıcılarından daha geç kurusa da (24 saat) çok daha geniş alanlar için kullanılabilir. Örneğin ahşap üzerine deri veya kauçuk döşemeler veya halı yapıştırmak için.
    Beyaz tutkal ve çeşitleri ise vida ile montaj yapılan ahşaplarda destek amaçlı kullanılabilir. Bir sandalye veya koltuk yapıştırmak için tek başına beyaz tutkal yeterli olmayabilir. İlk zamanlar sağlam tutsa da zamanla ağırlıktan dolayı direnci azalabilir. Beyaz tutkal, iskelet tutkalı gibi ahşap yapıştırıcılarını orta büyüklükte sehpa ve tabureler için kullanabilirsiniz.

Ağır Şeyler İçin Profesyonel Ahşap Yapıştırıcıları


    Kuvvet gerektiren yani çok dayanıklı olmasını istediğiniz ahşaptan yapılmış eşyaları yapıştırmak için de (koltuk, sandalye, masa v.b.) Popiüretan ahşap yapıştırıcısı (deniz tutkalı) ve montaj yapıştırıcısı kullanabilirsiniz.
    Deniz tutkalını kullanırken yapıştıracağınız eşyayı bir mengene (işgence) ile sıkıştırmanız gerekiyor. Bir çok poliüretan deniz tutkalı kururken şişer. Bu nedenle yapıştıracağını eşyayı ayrılmaması için bir mengene ile sıkın. Dolgulama gerektiren işler için çok idealdir. Poliüretan deniz tutkalı birçok malzemeyi birbirine çok kuvvetli yapıştırabilir. Bir koltuk veya sandalyenin ahşap ve metal kısımlarını birleştirmek için kullanabilirsiniz. (Kuruma süresi yaklaşık 1 gündür.)
    Montaj yapıştırıcıları ise silikon kıvamındadır ve genellikle silikon gibi kartuşlarda satılır. Montaj yapıştırıcıları ahşap yapıştırma işlerinde çok kuvvetli, profesyonel yapıştırıcılardır. Halk arasında sıvı çivi olarak da bilinir. (Örn.Pattex PL500, Bison Montage, Selsil Montaj) Ahşap duvar panelleri, büyük ahşap parçalar, ahşap doğramalar için idealdir. Montaj yapıştırıcıları ahşabı duvar, metal, plastik gibi yüzeylere yapıştırabilir. Dış mekanda kullanılabilir. solventli ve solventsiz türleri vardır. Ahşap için solventli tipi daha doğru bir seçim olacaktır.

    Yukarıda küçük veya büyük ahşapları yapıştırabileceğiniz bazı yapıştırıcıların özelliklerini anlattık. Peki en kuvvetli ahşap yapıştırıcısı hangisi? En kuvvetli ahşap yapıştırıcıları poliüretan ahşap yapıştırıcılarıdır dersek yerinde olur. (Deniz tutkalı veya kartuşlarda pu yapıştırıcılar) Fakat amacınıza uygun olan şişen veya şişmeyen pu yapıştırıcısı seçin.

4 yorum:

 1. merhaba ben akif yaptığım asa ortadan ikiye ayrıldı onu en sağlam hale hangi yapıştırıcı ile getirebilirim

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Akif Bey,
   Çift komponentli, hızlı, sprey yapıştırıcı kullanabilirsiniz.

   Sil
 2. Selamun aleykum yemek masamin yerini degistirirken ayak kisimlari vida yerlerinden kirildi yapistirici tutar mi

  YanıtlaSil

* Adınızı mutlaka yorumlara yazınız.
* Yorumunuz hangi konuya yorum yaptıysanız o sayfanın altınadır, ayrıca son konuşulanlar kısmından yorumunuzu bulabilirsiniz.
* Yorumların büyük bir kısmı 3 gün içinde yayınlanır.
* Yorum formundaki " beni bilgilendir " kutusunu işaretlerseniz, yorumunuz cevaplandığında size bilgi ve bağlantı maili gelir.
* Yorumunuz 3 gün içinde yayınlanmadıysa uygun değildir veya uzmanlığımız dışındadır.
(Destek için sitemizi sosyal medya platformlarında paylayaşabilirsiniz.) www.techrehber.com

Hakkımızda


Blogs lists and reviews
blog search directory Follow me on Blogarama