Sitemize hoş geldiniz.....www.techrehber.com.....Sitemize hoş geldiniz.....www.techrehber.com.....Sitemize hoş geldiniz.....www.techrehber.com.....Sitemize hoş geldiniz.....www.techrehber.com...Sitemize hoş geldiniz.....www.techrehber.com.....Sitemize hoş geldiniz.....www.techrehber.com.....Sitemize hoş geldiniz.....www.techrehber.com.....Sitemize hoş geldiniz.....www.techrehber.com.....Sitemize hoş geldiniz.....www.techrehber.com.....Sitemize hoş geldiniz.....www.techrehber.com...Sitemize hoş geldiniz.....www.techrehber.com.....Sitemize hoş geldiniz.....www.techrehber.com.....Sitemize hoş geldiniz.....www.techrehber.com.....Sitemize hoş geldiniz.....www.techrehber.com.....Sitemize hoş geldiniz.....www.techrehber.com.....Sitemize hoş geldiniz.....www.techrehber.com...Sitemize hoş geldiniz.....www.techrehber.com.....Sitemize hoş geldiniz.....www.techrehber.com

CAM NASIL BOYANIR?, HANGİ BOYALAR CAMA TUTAR?, CAM EŞYALAR NASIL BOYANIR?, CAM BOYAMA YÖNTEMLERİ


cam boyamak, ayna nasıl boyanır

CAM NASIL BOYANIR?


    Bildiğiniz gibi cam boyamak için özel cam boyaları mevcut; fakat biz alternatif olarak cam boyamak için başka hangi boyaların kullanılabileceğini ve kullanış şekillerini anlatacağız.

Cam Boyamak İçin Kullanılabilecek Diğer Boyalar


Oje ile Cam Boyamak


    Tırnak ojesi bildiğiniz gibi bir çok yüzeye tutabilen çok dayanıklı bir boya. Sadece aseton gibi keskin bir kimyasal ile çıkarıldığına göre cam da çok dayanıklı olacaktır. Küçük cam parçalarında, küçük ev süsleri ve objelerinde, küçük cam kavanozlarda, küçük cam vazolarda, küçük avize camlarında cam boyamak için rahatlıkla oje kullanabilirsiniz. Parlak, metalik, mat ojelerin bir tanesini seçip minik cam eşyalarınızı boyayabilirsiniz. Mat oje daha büyük ve kıvrımlı yüzeylerde iz yapmayacaktır.

Sprey Boya İle Cam Boyamak


    Sprey boya ile daha büyük cam eşyalarınızı boyayabilirsiniz. Üstelik bütün sprey çeşitleri cama tutuyor. Sentetik, selülozik, akrilik spreyler ile cam boyayabilirsiniz. Spreyinizi 20-25 cm. uzaktan katlar arası en az 20-25 dakika bekleyerek ince katlar halinde uygulayın. İsterseniz cam sprey ile cam boyamadan önce 1 kat sprey astar uygulayabilirsiniz. Hatta boyanız kuruduktan sonra daha dayanıklı olması için sprey vernik uygulayabilirsiniz. Böylece sık sık temizlik yapılan cam yüzeylerde boya daha dayanıklı olacaktır.
    Sprey ile cam boyarken şunları bilmenizde fayda var:
    Selülozik sprey boya hızlı kurusa da solunması zararlıdır, kötü kokar ve iç mekan cam eşya boyamalarında rahatsız edici olabilir. Ayrıca parlayıcıdır. Elektrikli bölgelerde, aşırı sıcak yüzeylerde kullanılmamalıdır. (Cam eşya boyanıp kuruduktan sonra bu yüzeylere temas etmesinde bir sakınca yoktur.)
    Sentetik ve modifiye akrilik spreyler ile cam boyarken yine dış mekanda boyamaya gayret gösterin kokusu rahatsız edici olabilir. Balkon veya bahçede boyama yapılabilir. Havanın çok rüzgarlı olamamasına dikkat edin.
    Akrilik sprey boya ile cam boyamak için çok iyi bir seçim olabilir. Tam akrilik spreyleri bulmak zor olsa da cam için iç mekanda kullanılabilecek dayanıklı spreylerden bir tanesidir. 

Su bazlı Boyalar İle Cam Boyamak


    Bildiğiniz su bazlı mat, yarı mat veya ipek mat duvar boyaları ile cam boyayabilirsiniz. Ayrıca genel maksatlı su bazlı akrilik boyalar ile cam boyanabilir. (Cadence Multisurface, Rich Multisurface, Kale Supar, Polisan X1, Permolit Permolife, Dyo Hidrolux v.b.) Çok daha büyük cam yüzeyleri boyamak için bu yöntemi kullanabilirsiniz. Örneğin: Cam masa boyamak, büyük ayna boyamakpencere camı boyamak.)
    İster silikonlu duvar boyası olsun ister genel amaçlı su bazlı akrilik boya olsun, cam boyamadan önce cam yüzeyin üzerine 1 kat geçiş astarı (dönüşüm astarı) uygulamak boyanın yüzeye daha iyi tutunmasını sağlayacaktır. Boyanızı uyguladıktan 1 gün sonra su bazlı vernik uygularsanız yine temizliğe çok dayanıklı olacaktır. (Su bazlı mat, yarı mat, parlak, exra parlak, sır vernik hangisini isterseniz.)