Boya Neden Geç Kurur?, Boyaların Kuruma Süreleri Nelerdir?, Hangi Boya Çabuk Kurur?, Duvar Boyalarının Geç Kurumasının Nedenleri Nelerdir?


SU BAZLI DUVAR BOYALARIN KURUMASI

    Su bazlı silikonlu veya silikonsuz (plastik) boyalar katlar arasında en az 2- 3 saat beklenerek uygulanır. Ortamın sıcaklığı ve hava almasına göre bir miktar değişkenlik gösterse de boyaların dokunma kuruması birkaç saattir.

SENTETİK BOYALARIN KURUMASI (YAĞLI BOYA)

    Yağlı boya (sentetik boya) nın kuruması su bazlı boyalara göre daha uzundur. Dokunma kuruması yaklaşık 4-5 saattir. Katlar arasında en az 24 saat beklemek gerekir.

AHŞAP KORUYUCU VE VERNİKLERİN KURUMA SÜRESİ

    Ahşap koruyucu ve vernikler ortamın sıcaklığına göre birkaç saate kururlar. Dokunma kuruması 1-2 saattir. Sentetik verniklerde 12 saat ve su bazlı verniklerde katlar arasında genelde 5-6 saat beklenir. Selülozik verniklerde ise bu süre çok daha kısa olabilir. (Üretici firmanın teknik bülteninde yazan süreler esas alınmalıdır.)

SELÜLOZİK BOYALARIN KURUMA SÜRESİ

    Selülozik boyalar çok hızlı kuruyan boyalardır. Kururken çok koku yaydığından genellikle açık alanlarda ve sanayide kullanılır. Dokunma kuruma süresi 15-30 dk. dır.

BOYADA KURUMA NEDEN GEÇ OLUR, NASIL ÖNLENİR?

    Boya yapılan yüzeyin yağlı, kirli ve nemli olması, ortamın yeterince havalandırılmaması, yeterli oksijenin ortamda bulunmaması, hava sıcaklığının düşük olması, ortamda nemin fazla olması, boyanın içine yanlış inceltici katılması durumlarında boyanın kuruması geç olur. Bu, genellikle sentetik esaslı boyalarda (yağlı boyalar) rastlanan bir sorundur. Yapısındaki solventin (tinerin) buharlaşması ve içine oksijenin girmesi için su bazlı boyalara göre daha uzun bir süreye ihtiyaç vardır. Bu nedenle, mutlaka etiket bilgileri doğrultusunda uygulama yapılmalıdır.
    Ayrıca sentetik boyalarda inceltici olarak kullanılan sentetik tiner yerine gaz yağı, selülozik tiner gibi çözücüler kullanılmamalıdır. Bu tip çözücüler, boyanın bağlayıcı yapısını bozar, geç kuruma probleminin yanı sıra, daha birçok soruna neden olabilir.
    Geç kuruma sorunu olan boyanan yüzeylerde tam kurumanın gerçekleşmesini bekleyip boya üzerindeki teknik bültene göre uygulama yapılması gerekir.