Sitemize hoş geldiniz... www.techrehber.com

BOYA NEDEN GEÇ KURUR?, BOYALARIN KURUMA SÜRELERİ NELERDİR?, HANGİ BOYA ÇABUK KURUR?, DUVAR BOYALARININ GEÇ KURUMASININ NEDENLERİ NELERDİR?

Boya kurumuyor

BOYADA KURUMA NEDEN GEÇ OLUR, NASIL ÖNLENİR?


    Boya yapılan yüzeyin yağlı, kirli ve nemli olması, ortamın yeterince havalandırılmaması, yeterli oksijenin ortamda bulunmaması, hava sıcaklığının düşük olması, ortamda nemin fazla olması, boyanın içine yanlış inceltici katılması durumlarında boyanın kuruması geç olur. Boyanın geç kurumasının nedenlerinden en önemlisi hava sıcaklığının düşük olmasıdır. Ayrıca bozuk boyaların kokusunun geçmemesi boyanın kurumadığı algısını yaratabilir.
        Geç kuruma sorunu olan boyanan yüzeylerde tam kurumanın gerçekleşmesini bekleyip boya üzerindeki teknik bültene göre uygulama yapılması gerekir.


SU BAZLI DUVAR BOYALARIN KURUMASI


    Su bazlı silikonlu veya silikonsuz (plastik) boyalar katlar arasında en az 2- 3 saat beklenerek uygulanır. Ortamın sıcaklığı ve hava almasına göre bir miktar değişkenlik gösterse de boyaların dokunma kuruması birkaç saattir. Çok soğuk ortamlarda katlar arası 5-6 saat beklenmeli hatta mümkünse ortam ısınana kadar boya yapılmamalıdır.

SENTETİK BOYALARIN KURUMASI (YAĞLI BOYA)


    Boyada geç kuruma veya kurumama problemi özellikle sentetik esaslı boyalarda (yağlı boyalar) rastlanan bir sorundur. Yapısındaki solventin (tinerin) buharlaşması ve içine oksijenin girmesi için su bazlı boyalara göre daha uzun bir süreye ihtiyaç vardır. Sentetik boyalar birkaç saatte dokunma kurumasına ulaşsa da boyanın katları arasında 24 saat beklemek gerekir. Zaten geç kuruyan yağlı boya ortam ortamın soğuk olmasından dolayı çok daha geç kuruyabilir. Bu nedenle, mutlaka etiket bilgileri doğrultusunda uygulama yapılmalıdır. Sentetik boya kokusu bir kaç gün hatta birkaç hafta ortamdan tamamen çıkmayabilir.
    Ayrıca sentetik boyalarda inceltici olarak kullanılan sentetik tiner yerine gaz yağı, selülozik tiner gibi çözücüler kullanılmamalıdır. Bu tip çözücüler, boyanın bağlayıcı yapısını bozar, geç kuruma probleminin yanı sıra, daha birçok soruna neden olabilir.

AHŞAP KORUYUCU VE VERNİKLERİN KURUMA SÜRESİ


    Su bazlı ahşap koruyucu ve vernikler ortamın sıcaklığına göre birkaç saate kururlar. Sentetik ahşap koruyucu ve verniklerde bu süre yağlı boyadaki gibi 24 saati bulabilir. Kurusa bile birkaç gün koku yaymaya devam edebilir. Selülozik verniklerde ise bu süre çok daha kısa olabilir. (Üretici firmanın teknik bülteninde yazan süreler esas alınmalıdır.) Selülozik vernikler doğru sıcaklıkta uygulama yapılmışsa yaklaşık yarım saatte kururlar.

SELÜLOZİK BOYALARIN KURUMA SÜRESİ


    Selülozik boyalar çok hızlı kuruyan boyalardır. Kururken çok koku yaydığından genellikle açık alanlarda ve sanayide kullanılır. Dokunma kuruma süresi 15-30 dk. dır.


Hakkımızda


Blogs lists and reviews
blog search directory Follow me on Blogarama