Dekoratif Duvar Panelleri Nasıl Monte Edilir?, İç Mekan Duvar Panelleri Nasıl Seçilir?, İç Mekan Duvar Panelleri Nasıl Alınır?, İç Mekan Duvar Panellerinin Montajı Nasıl Olur?, İç Mekan Duvar Panelleri Nasıl Yapıştırılır?


İÇ MEKAN DEKORATİF DUVAR PANELLERİ

    Dekoratif duvar panelleri ortamın havasını tamamen değiştirip misafirlerinizin evinize veya iş yerinize gerçekten hayran kalmasını sağlayabilirsiniz.
    Çok sayıda desen, renk ve ebatları bulunan dekoratif duvar panelleri karar vermenizi oldukça zorlaştırabilir. Küçük ebatlı 50cm.x50cm. den, bir duvarınızın neredeyse tamamını kaplayabilen taş, mermer, ahşap desenli veya serbest karışık kabartmalı, 3 boyutlu gibi birçok dekoratif duvar paneli  bulabilirsiniz. 
    Zevkinize göre desen ve abatları seçerken bazı iç mekan duvar panellerinin ısı ve ses yalıtımı yaptığını ve yanmaya dayanıklı olduğunu da aklınızda bulundurun. Ayrıca sıcak ortamlarda koku yapmayan kaliteli bir panel seçin.
    Bu panellerde çok fazla çeşit olduğundan uygulamada genel olarak dikkat etmeniz gerekenleri şöyle sıralayabiliriz:

İÇ MEKÂN DUVAR PANELLERİ NASIL YAPIŞTIRILIR?
  • Duvar panellerinin sonradan genleşme yapmaması için uygulama yapılacak ortamda 1-2 gün bekletilmelidir.
  • Paneli istediğiniz ölçüde maket bıçağı, el testeresi veya dekupaj testere ile kesin.
  • Kalan küçük parçaları maket bıçağı ile düzeltin ve kesim yerinde kalan pürüzlü yerleri zımparalayın.
  • Yapıştırılacak zeminin düzgün ve kuru olmasına dikkat edin. Aksi halde birleşim yerlerinde kot farkları olur. 
  • Zemin düzgün değilse karkaslama yapılmalıdır. Karkaslama düzgünlüğü sağlamak için panelin arkasına konur. Genellikle ahşaptan yapılır ve panelin büyüklüğüne göre 20cm, 30cm, 40cm gibi aralıklarla dik olarak duvara vida ve dübel ile monte edilir. Montaj esnasında duvar gönyeye alınarak düzgün olmayan yerlerde karkasın arkası beslenir. Duvara monte edilirken vida başları çıtalara iyice gömülür. Çıtalar, panellerin ek yerlerine gelecek şekilde ayarlanmalıdır. Ayrıca çıtaların alt ve üstlerinde hava dolaşımı için 2 cm. boşluk bırakılabilir.
  • Karkaslama bittikten sonra duvar panellerini bu çıtaların üzerine panelin büyüklüğüne göre 20-40cm aralıklarla başsız çivilerle çakın veya Montage yapıştırıcı ile yapıştırın. Panellerin ek yerlerinde 1-2mm genleşme boşluğu bırakabilirsiniz.
  • Eğer karkaslamaya ihtiyaç yoksa panellerin arkasına montage yapıştıcı sürdükten sonra (büyük panelleri önce köşelerinden başsız çivilerle çakın.) yapıştırın.
  • (Montage yapıştırıcı çok kuvvetlidir, sıvı çivi olarak da bilinir. Çoğu zaman çivi ile sabitlemeye bile gerek duyulmaz. (Bazı montage yapıştırıcıları: Bison Montage Kit, Pattex PL600 Montage) (Köpük paneller için solventsiz (yakmayan) Montage yapıştırıcılarını tercih edin.
  • Montage Yapıştırıcısı Nasıl Kullanılır?: Montage yapıştırıcısı 2 şekilde kullanılır. 1.) Yapıştırılacak maddenin arkasına direk sürülüp yapıştırılır. 2) Yapıştırılacak maddenin arkasına sürülüp istenen yere yapıştırılır, hemen tekrar çıkartılıp her iki tarafta kalan gazın uçması 4-5 dakika beklenip tekrar yapıştırılır, üzeri hafifçe tokmaklanır. Bu yöntemle hem daha kuvvetli bir yapışma sağlanır hem de yapıştırıcının ilk tutunma gücü yüksek olur.)
  • Panelin ek yerlerini ve çivi başlarını isterseniz renkli ahşap tamir macunu veya akrilik mastik ile doldurabilir ve panelin renginde boyayabilirsiniz.