Sitemize hoş geldiniz... www.techrehber.com

Plastik Nasıl Boyanır?, Plastik Eşyalar Ne İle Boyanır?, Plastik Yüzeylere Hangi Boya Olur?

    Plastik malzemeler için üretilen özel boyalardan bulamadıysanız alternatif olabilecek öneriler ve diğer boyaların plastik üzerindeki etkileri ile ilgili bu yazı size faydalı olabilir.

    (Plastik için özel üretilmiş boyaları bulunduğunuz yerin sanayi bölgesinde arayın.)
    Plastik çeşitlerini boyamada en iyi yöntem mutlaka kendi boyasıdır. Özellikle masa veya sandalye gibi plastik eşyalarınız için özel üretilmiş boyaları kullanın.
    Depoda veya garajda tuttuğunuz bir dolap, bir makine veya oyuncak parçası gibi çok önemi olmayan plastik parçaları ise aşağıdaki boyalarla boyayabilirsiniz.
SPREY İLE BOYAMAK
    Sprey ile plastik boyamak çok hızlı ve kalıcı bir yöntem olsa da sürekli el altında bulunan, sürtünmeye maruz kalabilecek yerlerde veya dış mekanda çok uzun süreli dayanım sağlayamaz. Üzerine kullanacağınız birkaç kat sprey vernik ömrünü uzatabilir. (Akrilik veya sentetik spreylerle boyanabilir.)
AKRİLİK, SU BAZLI VEYA PLASTİK BOYALARLA BOYAMAK
    Plastiğin çok fazla çeşidi vardır. Elinizde kalan bir parça duvar boyası ile denemeler yapabilirsiniz. Fakat boyayacağınız plastik eşya esnek ise su bazlı silikonlu boya (ipek mat olacak) en uygunudur. (Plastik veya akrilik boyalar esnek olmadığından esnek plastik üzerinde kısa sürede çatlama yapacaktır.)
YAĞLI BOYA İLE PLASTİK BOYAMAK
    Yağlı boyalar (plastik dahil) neredeyse her yüzeyde kullanılabilen çok dayanıklı boyalardır. Yine boyayacağınız plastik parça esnek veya aşırı oynak ise (sandalye gibi) yağlı boya kullanmaktan kaçının. Kabuklanma ve dökülme yapabilir.
Hakkımızda


Blogs lists and reviews
blog search directory Follow me on Blogarama