Sitemize hoş geldiniz.....www.techrehber.com.....Sitemize hoş geldiniz.....www.techrehber.com.....Sitemize hoş geldiniz.....www.techrehber.com.....Sitemize hoş geldiniz.....www.techrehber.com...Sitemize hoş geldiniz.....www.techrehber.com.....Sitemize hoş geldiniz.....www.techrehber.com.....Sitemize hoş geldiniz.....www.techrehber.com.....Sitemize hoş geldiniz.....www.techrehber.com.....Sitemize hoş geldiniz.....www.techrehber.com.....Sitemize hoş geldiniz.....www.techrehber.com...Sitemize hoş geldiniz.....www.techrehber.com.....Sitemize hoş geldiniz.....www.techrehber.com.....Sitemize hoş geldiniz.....www.techrehber.com.....Sitemize hoş geldiniz.....www.techrehber.com.....Sitemize hoş geldiniz.....www.techrehber.com.....Sitemize hoş geldiniz.....www.techrehber.com...Sitemize hoş geldiniz.....www.techrehber.com.....Sitemize hoş geldiniz.....www.techrehber.com

Dış Cephe Renkleri, Dış Cephe Rengi Nasıl Seçilir?, Dış Cephe Rengi Nasıl Olmalı?, Dış Cephe Renk Kombinasyonları

   
    Dış cephe boyalarının iki temel amacı vardır. Binanın hava koşullarına, zararlı gazlara karşı korunması ve binanın dekoratif açıdan güzel görünmesidir.
    Dış cephe boyalarında renk seçimi iç cephedeki renk seçiminden biraz farklıdır. İç cephelerde tamamen kendi beğenimize göre ışığa veya mobilyalara göre renk seçimi yaparız. Dış cephelerde ise kendi beğenimiz kadar yakında bulunan binaların renkleriyle de uyumlu olması beklenebilir. Çok beğendiğimiz bir renk veya renk kombinasyonu ile binamızı boyadığımızda seçtiğimiz renk veya renkler çevredeki binalar ile uyumsuz olabilir veya istediğimiz etkiyi yaratamaz. Sokaktaki bir evin diğer evlerden farklı bir renkte olması sokağın görünümünü olumsuz etkileyebilir. Ancak evinizin bulunduğu yerde uyumsuzluk sorunu yaratacak bir bölge yoksa ortamda öne çıkmasını sağlayacak kendi zevkinize uygun canlı bir renk seçebilirsiniz.

BİNALARDA (APARTMANLAR) EN ÇOK TERCİH EDİLEN DIŞ CEPHE RENKLERİ

    Açık sarı, krem, şampanya, bej (Balkon içleri ve pencere kenarları farklı renklerde olabilir.)

TEK KATLI, İKİ KATLI VEYA ÜÇ KATLI EVLERDE EN ÇOK TERCİH EDİLEN RENKLER

    Beyaz, kiremit, koyu kiremit, tuğla, taba, pembe, gül kurusu

DIŞ CEPHE RENGİ SEÇİMİNDE DİĞER TAVSİYELER
  • Çok kuyu renklerin içinde renk pigmenti fazla olur ve güneşten daha fazla etkilenir. Bu yüzden çabuk solabilir. (Örneğin, kırmızı, bordo, siyah, füme, lacivert)
  • Beyaz renk, renk kombinasyonlarında sıkça kullanılır. Sövelerde, cam kenarlarında ve balkon içlerinde kullanılması çok yaygındır. Özellikle tek bir koyu renge boyanan evlerde çok şık durur. (Koyu kiremit, tuğla, şampanya)
  • Renk tüpü ile yapılan dış cephe boyaları genellikle tercih edilmez. Hazır renk tercih edebilirsiniz. (Renk tüpünün fazla atılması çabuk solmasına ve rengin akmasına neden olur.)
  • Boya firmalarının renk kataloglarına bakarak aklınızda birkaç renk veya renk kombinasyonu belirleyin. Renk seçiminde satıcıdan fikir alın ama rengi tamamen ona bırakmayın. Fazla beklemiş, sürümü az olan boyalardan size bir renk kombinasyonu çıkarabilir.