En İyi Laminat Parke Hangisi?, Laminat Parke Nasıl Alınır?, Laminat Parke Nasıl Seçilir?, Laminat Parke Sınıfları

 
    Kafa karıştırıcı detaylara girmeden laminat parke alırken en çok dikkat etmeniz gereken şeyleri şöyle sıralayabiliriz:
  • Genellikle 31 sınıf 12 yıl, 32 sınıf 15 yıl, 33 sınıf 20 yıl, 35 sınıf 25 yıl garantili olarak satılmasına rağmen parkenin üreticisi de kaliteyi etkileyen faktörlerdendir. Bu sınıflar parkenin aşınma direncini belirler. (Ne yazık ki piyasada, sadece para kazanmak için satılan çin malı parkelerin üzerinde 1. sınıf ve 5 yıl garantili yazılarını görüyoruz.
  • Parke sınıfları içinde 8 mm.lik 31. sınıf parke yaygın olarak rağbet görür.
  • Parkeden anlamayan bir kimsenin bakarak parkenin kalitesini anlaması mümkün değildir. Ancak üzerindeki ambalajda kaçıncı sınıf olduğuna bakılabilir. Ayrıca E1 belgesine (minimum sağlığa zararlı madde, kanserojen madde), ISO ve TSE belgelerine bakılabilir.
  • Laminat parke overlay (çizilmeyi engelleyen üst tabaka), laminat dekoru (orta tabaka), nem tutucu katman ve balansdan (düzgün ve sağlam durmasını sağlayan alt tabaka) oluşur. Kalitesiz bir parkede üst tabaka verniksizdir ve kaplama olur, alt tabaka ise hdf den değil mdf den yapılır. Bu özelliklere dayanarak da satıcıya kaplama mı-vernik mi, alt tabaka mdf mi-hdf mi? olduğunu da sorabilirsiniz. (Zaten 31,32,33 gibi sınıflarda kaliteli malzeme kullanılır.)
Laminat Parke Alırken
  • Önce parkenin kaçıncı sınıf ve kaç yıl garantili olduğunu sorun.
  • Parkeyi her şey dahil fiyatı ile alacaksanız nakliye, süpürgelikler, parke şiltesi, yapıştırıcı silikonların fiyata dahil olup olmadığını öğrenin.
  • Parkenizi bilinen yapı marketlerden veya parke firmasının ana bayilerinden alın. Tavsiye edebileceğimiz bazı laminat parke firmaları : Çamsan, Swissfloor, Krono Original, Vario.
  • Parkenin kalitesi kadar montajı da çok önemlidir. Parkenin düzgün durması, iyi bir ses ve ısı yalıtımı için parkenin montajı doğru yapılmalıdır. (Laminat parke nasıl monte edilir? konusuna bakın.)