Sitemize hoş geldiniz.....www.techrehber.com.....Sitemize hoş geldiniz.....www.techrehber.com.....Sitemize hoş geldiniz.....www.techrehber.com.....Sitemize hoş geldiniz.....www.techrehber.com...Sitemize hoş geldiniz.....www.techrehber.com

Doğal Taş Nedir?, Doğal Taş Nasıl Döşenir?, Doğal Taş Nerelerde Kullanılır?, Doğal Taşın Bakımı Nasıl Olur?


Doğal Taş Nedir?

    Doğal taşlar doğallığı bozulmadan şekil verilmiş duvar veya zemin kaplamalarıdır. Bundan dolayı dokularında doğal bir renk ve yapı farklılıkları vardır. Bu farklılıklarla kullanıldıkları mekânlara doğal bir estetik kazandırırlar. Çok dayanıklı olması, iç ve dış mekânlar da kullanılabilir olması doğal taşın en önemli özelliklerindendir.

 Doğal Taşlar Nerelerde Kullanılır?

Evlerde: Doğal taşlar evlerde genellikle tek duvar yüzeyine uygulanır. Şöminenin bulunduğu duvara döşenebilir.  Genellikle Lcd tv nin monte edileceği tek duvara döşenir. Ayrıca mutfaklarda tezgâh ile üst dolap arasına kullanılır.
İş Yerlerinde: İş yerleri girişlerinde zemine göbekleri ile birlikte döşenebilir. Kolon etrafına veya dekoratif duvarlar yaratmak için kullanılabilir.

 Doğal Taş Nasıl Döşenir?

Evde: Doğal taşlar için en uygun yapıştırıcılar flex doğal taş yapıştırıcılarıdır. Doğal taşı evde kendiniz duvarlara veya tezgâh üzerine oldukça kolay şekilde uygulayabilirsiniz. Dikkat etmeniz gereken zeminin düzgün olmasıdır. Yapıştırıcıyı taraklı mala ile zemine sürün ve doğal taşı yerleştirin. Doğal taşın parçalardan oluşup arkasının fileli olması rahatça bölünüp ebatlandırılmasına imkân verir.
Diğer: Yere döşenmesinde ise uygulanacak zeminin akıntı yönü de sağlanarak düzgün bir seviyeye getirilmesi gerekir. Kot farkları yapıştırıcı ile altı beslenerek giderilebilir. Doğal taş ile göbeği beraber kullanılacaksa önce zemine tüm doğal taş fonu döşenir. Tam kuruma gerçekleşmeden önce göbek fon üzerine yerleştirilip kenarlarından kalem ile işaretlenir. İşaretli yerlerden taş kesme makinesi ile kesilerek göbek yerleştirilir.
 Doğal Taş Derzinin Uygulanması
  • Taşınızın arasında derz boşluğu varsa ve derz yapacaksanız derz dolgusunu doğal taş uygulamasından 12 saat sonra yapın. 
  • Derz dolgusunun flex olmasına dikkat edin. (Aralarda kalan boşluğun ölçüsüne göre derz satın almanız gerekir.) 
  • Derzi tamamen istediğiniz renkte su ile karıştırarak yoğurt kıvamında hazırlayın ve lastik çekçek veya fayansçı silgisi ile derz boşluklarına yayın. 
  • Derzi en fazla 3-4 m² lik bölgeler halinde uygulayın. Derz tamamlandıktan sonra dolgular ve taş yüzeyi aynı seviyede olmalıdır. 
  •  Derz kurumaya başlamadan önce sünger, kova, su ile taş yüzeyi temizleyin. Taşın yüzeyinde hiç bir dolgu malzemesi artığının olmadığına emin olun. 
Doğal Taşın Bakımı, Temizliği, Korunması Nasıl Olur?

    Gerçek doğal taş bakıma ihtiyaç duymaz. Yine de temizleme, koruma ve parlatmaya ihtiyaç duyarsanız özel doğal taş bakım ürünlerini kullanabilirsiniz. Bakım işleminden önce taşın yüzeyinde toz ve nem olmamasına dikkat edin.

Hakkımızda


Blogs lists and reviews
blog search directory Follow me on Blogarama