Sitemize hoş geldiniz.....www.techrehber.com.....Sitemize hoş geldiniz.....www.techrehber.com.....Sitemize hoş geldiniz.....www.techrehber.com.....Sitemize hoş geldiniz.....www.techrehber.com...Sitemize hoş geldiniz.....www.techrehber.com.....Sitemize hoş geldiniz.....www.techrehber.com.....Sitemize hoş geldiniz.....www.techrehber.com.....Sitemize hoş geldiniz.....www.techrehber.com.....Sitemize hoş geldiniz.....www.techrehber.com.....Sitemize hoş geldiniz.....www.techrehber.com...Sitemize hoş geldiniz.....www.techrehber.com.....Sitemize hoş geldiniz.....www.techrehber.com.....Sitemize hoş geldiniz.....www.techrehber.com.....Sitemize hoş geldiniz.....www.techrehber.com.....Sitemize hoş geldiniz.....www.techrehber.com.....Sitemize hoş geldiniz.....www.techrehber.com...Sitemize hoş geldiniz.....www.techrehber.com.....Sitemize hoş geldiniz.....www.techrehber.com

Sıva Nasıl Yapılır?, Sıva Nasıl Uygulanır?, Harç Nasıl Hazırlanır?, Beton Nasıl Yapılır?, Beton Nasıl Hazırlanır?HARÇ KARIŞIMININ HAZIRLANMASI

    Harç, tuğla ve bims blok döşemesi, cephe sıvası, şap gibi çeşitli işlerde kullanılır. Harç hazırlayabilmeniz için ihtiyacınız olan:

Çimento:          bağlayıcı (sertleştirici)
İnşaat kumu:   (hacim)
Kireç:              (kolay şekil alabilmesi için)

Kaba harç karışım oranı (geleneksel cephe sıvası):

50 kg. lık bir torba çimento
25 kg. kireç
150 kg kum
25 lt. su
    Yukarıdaki malzemeleri kuruyken karıştırın. Suyu sonradan yavaşça ilave ederek, iyice karıştırarak harcınızı hazırlayın. Özellikle bahçe duvarı veya düşen balkon sıvası gibi dış cephelerde bu sıva harcını (mala ile) uygulayabilirsiniz. Uygulamayı resimdeki gibi aşağıdan yukarı doğru yapın. İyice kuruduktan sonra astar ve boya yapabilirsiniz.

BETON KARIŞIMININ HAZIRLANMASI

    Beton çeşitli inşaat işlerinde (temeller, döşeme taşları, kirişler, pencere ve kapı söveleri) gibi yerlerde kullanılır.
    Çimento, inşaat kumu, çakıl taşı ve sudan beton elde edilir. Ayrıca betonun dayanıklılığını arttırmak için demir donatı eklenir.(Garaj zemini ve teras için çelik hasır, temeller için zemin demiri, kolonlar ve kirişler için düz çubuk, helezon bükme kullanılır.)

Karışım oranı:

1 torba 50 kg.lık çimentoya
yaklaşık 90 kg. inşaat kumu
180 kg. beton çakılı (5 ile 15mm. arası)
yaklaşık 25lt. su

  • Temiz bir yüzeyde veya beton karma havuzunda, harç için bir kum yığını oluşturun.
  • Yığının üzerine uygun ölçülerde çimento dökün ve tüm yığını iki kere döndürerek karıştırın.
  • Yığının ortasında bir çukur oluşturun ve içine su dökün. Su tamamen karışana kadar yığını dıştan içe doğru karıştırmaya devam edin.
www.techrehber.com