Fayans Arası Derze İzolasyon Yapmak, Fayans Arasından Su Kaçırması, Fayans Arasından Su Damlatması, Fayans Arasından Su Kaçağı, Damlatan Banyo Tavanı, Akan Banyo Tavanı

  Evlerde banyo ve tuvaletlerden alt kata su akması sık görülen bir durumdur. Böyle durumlarda delik bir su borusu ya da arızalı bir klozet yoksa fayans derzi üzerinde fazla beklemiş su birikintileri alt kata damlama veya akma yapabilir. (Aslında her binanın banyo ve tuvalet zeminine inşaat aşamasında su yalıtım yapılması gerekir.)
    Siz de fayans derzlerinizin arasından alt kata su kaçırdığından şüpheleniyorsanız aşağıdaki yöntemleri kullanabilirsiniz.
  • Derz arasındaki kılcal çatlaklardan sızan su için özel üretilmiş özel derz sıvılarını kullanın. Bu malzemeler kullanıma hazır, herhangi bir şey ile karıştırılmadan fayans arası derzlerinin üzerine fırça ile 5 dakika sürülerek yedirilir. (Taşan kısımlar 5 dakika içinde silinmelidir.) (Örnek ürün: Ceresit ct 10) Senede 2 kez uygulamayı tekrarlamak gerekir.
    Böyle bir malzeme fayans arası derz yalıtımında en iyisidir. Fakat bulunduğunuz yerde bu ürünü bulamadıysanız. Şöyle bir yöntem uygulayabilirsiniz:
  • "Binder astar" normalde boya öncesi yüzey hazırlama astarı olarak kullanılır. 1 litre astara 7 litre su ilave edilerek boyadan önce duvarın hazırlanması için kullanılır. Siz bu astarın 1 litresine sadece 1 litre su ilave ettiğinizde su yalıtım malzemesi elde etmiş olursunuz. Bu şekilde az sulandırılan binder astar su itici özelliğe sahip olur. Renksizdir. Yine fırça ile derzlerin üzerine yedirilmesi gerekir. (Her boyacıda bulunur.) 6 ayda bir bu işlemleri tekrarlamanız gerekir.