Sitemize hoş geldiniz... www.techrehber.com

Çelik Evye Nasıl Temizlenir?, Çelik Evyenin Bakımı Nasıl Olur?, Çelik Evyeden Leke Nasıl Çıkartılır?, Çelik Evyeyi Temizlemek


    Çelik evyeler her ne kadar dayanıklı olsa da biraz bakımla ömrünü uzatıp deforme olmasını engelleyebilirsiniz. Evyeniz gerçekten kaliteli bir çelikten yapıldıysa çok fazla bakıma ihtiyaç yok aşağıdaki noktalara dikkat etmeniz yeterli.
    Evyenizi kullandıktan sonra üzerindeki lekeleri silin, suyla durulayıp kuru bezle ovun. Belli aralıklarla çelik melzemeler için üretilen özel çelik kremini kullanabilirsiniz. Yumuşak bir bez veya süngere uygulayacağınız çelik kremi ile yüzeyi ovduktan sonra tekrar kuru bir bezle silip bol su ile durulayın.
  • Asitler, tuz eriyikleri, gümüş temizleme malzemeleri, duvar kağıdı yapıştırıcıları bir kaç saat sonra çelik evye üzerinde iz bırakır. Bu maddelerin evye ile temas etmesi durumunda hemen temizleyerek bolsu ile durulayıp kurulayın.
  • Evyenin içinde kolayca paslanan ıslak pik veya başka metal eşyaları uzun süre bırakmayın, bunların pası evyenin yüzeyinde iz bırakır.
  • Ovma tozları, sert yüzeyli temizleme süngeri ve fırçalar yüzeyin çizilmesine neden olur. Bunları evyenizi temizlerken kullanmayın.
(Evyenin normal kullanımı sırasında oluşan çizikler evyenin kalitesini bozmaz. Gerçek çelikde bu çizikler çok izce bir oksit tabakasıyla kapanır ve korozyon ve aşınmalara karşı dirençli olur.)

ÇELİK EVYELERDE LEKELERİN GİDERİLMESİ

Yapışmış kirler, yağ lekeleri, çay veya kahve lekeleri :

    Leke çıkarmak için kullanılan temizlik malzemelerini kumaş veya sünger kullanarak silin ve ılık suyla yüzeyi durulayın. Daha inatçı lekelerde klor içeren temizlik malzemelerini uzun süre temas ettirerek kullanmayın.

Pas lekeleri :

    Leke çıkarmak için kullanılan temizlik malzemelerini kullanabilir veya kuru lekeleri %25'lik sirkeli su ile de çıkarabilirsiniz. Bunu bir dakika süreyle leke üzerine uygulayıp sonra temizleyerek bol su ile durulayın.

Tuz veya kireç lekeleri :

    Evyenin yüzeyinde örneğin döküm kapların sebep olduğu pas lekeleri oluşması durumunda bunları değerli
metalleri temizlemede kullanılan malzemeleri temizlemede kullanılan ürünlerle temizleyin. Yüzeye
polisaj yapan bu ürünler evye üzerinde iz bırakır. Bu nedenle, bunların kullanılması sırasında iki
önemli kurala uyulmalıdır.
1. Bu tür temizlik malzemelerini çok az kullanın ve yüzeyi sadece lekenin olduğu yerde çok özenli bir şekilde ovun.
2. Kanatlı evye veya üste takılan evye kullanıyorsanız evye yüzeyini sürekli olrak boylamasına silin
veya ovun. Evyenin iç kısmını (leğenini) ise dairesel hareketlerle ovun.
Hakkımızda


Blogs lists and reviews
blog search directory Follow me on Blogarama