Şıngıl Nedir?, Şıngıl Nasıl Döşenir?, Şıngıl Montajı Nasıl Yapılır?, Şıngıl Nasıl Yapıştırılır?

     Kulübe, sundurma veya evinizin çatısına şıngıl döşemek istiyorsanız aşağıdaki anlatım size uygulamada yardımcı olabilir.
    Şıngıl esnek bir çatı kaplama malzemesidir. Bir paketi yaklaşık 3m² kaplar. Şıngıl kaplanacak çatıya önce metal veya ahşaptan sağlam bir iskelet oluşturulur. Bu iskelet çatıda herhangi bir tamir yapılma olasılığına karşı bir insanı taşıyabilecek sağlamlıkta olmalıdır. 4x4, 5x5 veya 10x10 kalastan oluşturulabilir.
    Hazırlanan bu iskelet üzerine, sıkıştırılmış ahşap paneller (OSB) vidalanır. İskeletin montajı, üzerine kaplanacak OSB'nin uç kısımları ve birleşim yerleri de vidalanabilecek şekilde oluşturulmalıdır. OSB paneller 122x244 cm uzunluğundadır.
    OSB montajı da yapıldıktan sonra yalıtım için istenirse üzerine şıngıl altı örtüleri döşenebilir. Bu örtüler, pürmüzle yakılarak, çivilenerek veya çakılarak OSB üzerine monte edilebilir. (Şıngıl altı örtüleri maliyetli bir yalıtım olduğundan bazı yapılarda tercih edilmezler.
    OSB üzerine veya şıngıl altı örtüsü üzerine uç kısımdan başlanarak şıngıl döşenir. Uç kısımları biraz dışarıda, boşluğa gelecek şekilde döşenebilir. Her şıngıl bir öncekinin üzerine binmelidir. Şıngıl, şıngıl çivisi ile çakılarak veya izli yerinden pürmüzle ısıtılarak döşenir. Şıngıl yapraklarının uç kısmının sabitlenmesi için de bitüm mastik kullanılabilir.

Hakkımızda