Sitemize hoş geldiniz.....www.techrehber.com.....Sitemize hoş geldiniz.....www.techrehber.com.....Sitemize hoş geldiniz.....www.techrehber.com.....Sitemize hoş geldiniz.....www.techrehber.com...Sitemize hoş geldiniz.....www.techrehber.com.....Sitemize hoş geldiniz.....www.techrehber.com.....Sitemize hoş geldiniz.....www.techrehber.com.....Sitemize hoş geldiniz.....www.techrehber.com.....Sitemize hoş geldiniz.....www.techrehber.com.....Sitemize hoş geldiniz.....www.techrehber.com...Sitemize hoş geldiniz.....www.techrehber.com.....Sitemize hoş geldiniz.....www.techrehber.com.....Sitemize hoş geldiniz.....www.techrehber.com.....Sitemize hoş geldiniz.....www.techrehber.com.....Sitemize hoş geldiniz.....www.techrehber.com.....Sitemize hoş geldiniz.....www.techrehber.com...Sitemize hoş geldiniz.....www.techrehber.com.....Sitemize hoş geldiniz.....www.techrehber.com

Deniz Tutkalı Nedir?, Deniz Tutkalının Özellikleri Nelerdir?, Deniz Tutkalı Nasıl Kullanılır?

   DENİZ TUTKALI NEDİR?

    Hiç deniz tutkalı kullandınız mı? Yapıştırma işini gerçekten eziyete dönüştürebilen bir tutkaldır. Sıradan bir yapıştırıcı gibi sadece sürüp yapıştıramazsınız. Yapıştırılacak malzemeyi mengene (işgence) ile çok büyük bir kuvvetle sıkıştırmanız gerekir. Bu yüzden birçok kişi deniz tutkalı yerine çift komponentli sprey yapıştırcıları tercih etse de; deniz tutkalı ağır yükleri kaldırabilecek, size uzun vadede sorun çıkarmayacak, çok dayanıklı bir yapıştırıcıdır. Evde koltuk, kanepe, sandalye gibi üzerine yük binen ahşap mobilya kırıkları için ilaç gibidir. Bu poliüretan ağaç yapıştırıcısı halk arasında deniz tutkalı olarak bilinir.

DENİZ TUTKALI NERELERDE KULLANILIR?
 • Mobilya imalatında, hazır mutfak imalatı ve montajında, tekne yapımında, ahşap malzemelerin, polistren köpüğün, akustik plakaların, lambrilerin, merdiven profillerinin, kapı kenar pervazlarının, formika v.b. malzemelerin birbirlerine yapıştırılmasında,
 • Ayrıca tuğla, alüminyum, ahşap, mdf plastik gibi malzemelerin birbirine, beton ve metale de yapıştırılmasında kullanılabilir.
DENİZ TUTKALININ ÖZELLİKLERİ
 • Sert hava koşullarına ve dona dayanıklıdır, ısı dayanımı yaklaşık -25°C ile 125°C arasındadır.
 • Deniz tutkalı poliüretan olduğundan şişme yapar, şişme oranı markaya göre değişiklik gösterir. Bu yüzden yapıştırma sırasında mengene ile sıkıştırılır. (Artık çok fazla şişmeyen ve çok daha hızlı kuruyan deniz tutkalları üretilebilmektedir.)
 • Kuruma süresi de markaya göre değişkenlik gösterir. 10-15 dakikadan sonra kurumaya başlar. Ayrıca havanın nemi ile sertleştiğinden nemli ortamlarda daha hızlı kurur. 
 • EN - 204 D4 Sertifikasına sahip ürünler deniz suyuna dayanıklıdır. Yaklaşık 24 saat sonra tam dayanımına ulaşır.
UYARI VE ÖNLEMLER
 • Yapıştırıcı ince sürülmeli, 15 dakika içinde birleştirilmeli ve mengene v.b. ile sıkıştırılmalıdır. Sıkıştırma süresi 2-3 saattir.
 • Yapıştırılacak yüzeyler temiz, kuru ve yağdan arındırılmış olmalıdır.
 • Yapıştırıcı bulaşan bir yerde temizleme yapılacaksa kurumadan asetonla, kuruduktan sonra da kazınarak temizlenir.
 • Mümkünse açık havada çalışılmalı ve buharı solunmamalıdır. Cilde veya göze temasında bol su ile yıkanmalıdır.
 • Uzun süre soğuk ortamda saklanan yapıştırıcı bozulur. Ambalajın alt kısmı sertleşir ve artık kuvvetli bir yapıştırma sağlayamaz.
www.techrehber.com