Sitemize hoş geldiniz... www.techrehber.com

Boya Nasıl Alınır?, Sahte Boya Nasıl Anlaşılır?, Duvar Ve Tavan Boyalarında Sahtecilik, Boya Alırken Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

    Sahte duvar boyaları bilinen boya firmalarının markalarını ciddi şekilde zedeliyor. Bilinen markaların sahte boyalarının piyasaya sürülmesi bu markaların imajını tehdit ediyor. Farkında olmadan aldığınız bir markanın sahte duvar boyasını kullandığınızda boya istediğiniz renk olmuyorsa, duvarınızda çatlama, kabarma ve akma yapıyorsa, renkleri soluyorsa veya silinmiyorsa o markanın boyasını kesinlikle bir daha almazsınız. Kulaktan kulağa yayılan bu kötü tecrübeyle, pahalı reklamlarla tanıtım yapmaya çalışan markanın imajının nasıl zedelendiğine bir bakın..
    Olaya bir de sizin açınızdan bakalım. Bir sürü para verip boya almışsınız ve usta tutmuşsunuz. Ya da sizin uyguladığınız boya sahte çıkmış. Bozulan duvarınızı astarlamadan boyayabilirseniz şanslısınız...
    Sahte boyaların ne kadar para ve zaman kaybına yol açtığı ortada. Üstelik boyanın sahte olduğunu da anlayamayabilirsiniz. Usta hatası dersiniz, belki de boyanın sahte olduğu aklınıza bile gelmez. Ya da aylar sonra anladığınız olayı satıcıya şikayet için geç olmuştur.

  Sahte boyaları anlamayı ve boya alırken dikkat etmeniz gereken diğer şeyleri aşağıya sıraladık :
  • Sahte boya ile karşılaşmamak için boyanızı ana bayilerden, büyük yapı marketlerden veya güvendiğiniz boya bayilerinden alın. Büyük yapı marketler boyayı biraz pahalı satsa da sahte boya bulundurmazlar. Ayrıca müşteri hizmetleri de iyidir. Bazı şartlarda boyayı kullanmış dahi olsanız iade edebilirsiniz.
  • Yine sahte boyalara önlem olarak boya kapağının kenarındaki kilidi kontrol edin. Plastik kilit kırılmamış olsun. Ya da kilidi satıcının yanında ilk siz açın ve boyayı kontrol edin. 
  • Boyanın rengine bakın ve kokusunun kötü olup olmadığına bakın. Bozuk boya çok kötü kokar, sahte boya ise kireç ve tutkal gibi kokar.
  • Duvar veya tavan boyası satın almadan önce birkaç yerden fiyat alıp bunları boyanın tam adı ile not edin. Her boya markası ekonomik ve performans boyası üretir, bunların fiyatları da farklıdır. Örneğin Dyo'nun ''Dinamik silinebilir su bazlı'' boyası ekonomiktir. Diğer boyası ''Dyo Teknoplast'' ise daha iyi bir boyasıdır. Boyayı tam ismi ile karşılaştırma yapın. 
  • Fiyat kıyaslamasından sonra aşırı ucuz boyaları tercih etmeyin. Boya satıcıları çok düşük fiyatlarla boya satamazlar. Sahte boyalarda %500 den fazla kâr edilebildiğinden düşük fiyatlardan satılabilir. Bu yüzden çok düşük boya fiyatlarından kaçının.
  • Boyanın tarihine bakın. Boyaların bekleme süresi genellikle 3 yıldır. Siz yine de kötü şartlarda depolama yapıldığını farzederek 1-1,5 yıllık boyadan daha eski almamaya çalışın.
  • Duvarınızı silecekseniz silinebilir boya alın. Silmeyecekseniz su bazlı iyi bir plastik boya alın.
  • Renk seçiminizi iyi yapın. Evinizin ışığını dikkate alın. Eviniz iyi ışık alıyorsa daha koyu renkler de seçebilirsiniz. Ayrıca aldığınız rengin devamının her zaman olup olmadığını sorun.
  • Boya makinesinde renk yaptırmayacaksanız. Alacağınız boyanın baz boya olmamasına dikkat edin. Baz boyanın kapatıcılığı daha düşüktür. (Detaylı bilgi için baz boya konusuna bakın.)
  • Boyanın ambalajı size stoklanma durumu ile ilgili ipucu verir. Yıpranmış ve rengi solmuş ambalajlar iyi stoklanmamış veya çok beklemiş olabilir.
    Yukarıdaki uyarıların size boya satın alırken ve sahte boyayı anlamada biraz yardımcı olabildiğini umuyoruz.
Hakkımızda


Blogs lists and reviews
blog search directory Follow me on Blogarama