Matkap Nasıl Alınır?, Matkap Nasıl Seçilir?, Şarjlı Matkap Seçmek, Şarjlı Vidalama Seçmek

    Aletlerinizin içinde bir matkabın bulunması işinizin süresini mutlaka kısaltacaktır. Hâlâ bir matkabınız yoksa ve bir tane almayı düşünüyorsanız yapacağınız işlere uygun ve kaliteli bir matkap seçin. Çok fazla sayıda matkap üreten firma bulunması ve çeşitliliğin çok olması matkap alırken kararsız kalmanıza neden olabilir.
    Öncelikle size şunu soralım profesyonel olarak mı kullanacaksınız, ev de mi kullanacaksınız? Bu soruyu satıcı da size soracak. Satıcılar matkabı şöyle bir eline alıp çevirir ve kafanızı karıştırabilecek bir sürü teknik detaydan bahsederler. Çok fazla teknik detaya girmeden evde arada bir kullanacağınız bir alet arıyorsanız bilinen markaların amatör kullanıcılar için ürettiği makineleri seçebilirsiniz. (Tavsiye edebileceğimiz bazı markalar : Makita, Hitachi, Bosh, Black-Decker, AEG)
    Genel olarak iki çeşit matkap vardır. Kablosuyla direkt elektrik prizine takıp çalıştırılanlar ve kablosuz olarak kullanılan şarj edilebilir matkaplar.


ŞARJLI MATKAPLAR
    Şarj edilebilir küçük matkaplara şarjlı vidalama da denir ve vida sıkma ve gevşetme gibi küçük işler için kullanılır. Şarjlı matkaplar hafif, taşınabilir ve kablolulara göre daha rahat kullanılabilir olduğundan çok pratiktir.
    Çift bataryalı olanları tercih edin. Birini kullanırken diğerini de şarj edebilirsiniz. Yedek bataryayı sonradan almak size çok daha pahalıya patlayabilir. Bataryalarınızı da yıllarca kullanıp yedeğini de bulabilirsiniz. Bu aletleri alırken hızlı şarj olabilenleri ve li-Ion (lityum iyon) pil kullananları seçin. Kullanmadığınız zamanlarda da bataryasını çıkartın.
    Size kablosuz, şarjlı bir matkap almak daha mantıklı geliyorsa ağır işler için de kullanabileceğiniz 18 volt luk olanını seçebilirsiniz. Basit vidalama işleri için ise 14 volt luk bir şarjlı vidalama yeterlidir. Aletin hız ayarının olması ise sert cisimlerde yavaşça başlayıp matkabı kaydırmadan devam etmenizi sağlar. Sal-sol dönüş ayarın da yavaş hızda kullanılması vidaları sökmenizde yardımcı olabilir. Bu aletlerin aydınlatmalı olanlarını da bulabilirsiniz.

KABLOLU MATKAPLAR

    Prize takılan kablolu matkaplar belki de sizin için en iyi çözümdür. Çünkü bu matkapların en büyük avantajı çalışma esnasında şarjının bitme derdinin olmaması, çok hızlı olması ve çok ağır işler için kullanılabilmesidir. Ayrıca bu güçlü matkaplar darbe özelliği ile çok sert zeminleri de kolayca delmenize yardımcı olur. İster kablolu, ister kablosuz bir matkap alın, taşıma çantası olan bir matkap, küçük diğer aletlerinizi ve matkap uçlarınızı saklamanıza yardımcı olur.
    Kablolu mu, kablosuz mu? Hâlâ bir karar veremediyseniz bir mağazaya girin ve ikisini de tutun hangisi elinize daha rahat ve hafif geldiyse onu alın.

UYARI VE TAVSİYELER
  • Matkap ucunu satın alırken beton, demir ve ahşap için ayrı uçlar olduğunu unutmayın.
  • Şarjlı matkabın bataryasının ne kadar sürede şarj olduğunu ve yaklaşık kullanım süresini sorun. (Buna göre şarjlı veya kablolu seçiminizi yapabilirsiniz.)
  • Yukarıda tavsiye ettiğimiz markalar piyasada en çok tutulan markalardır. Tabi ki bu markaların arıza yapmayacağı anlamına gelmez. Kullanım sıklığınıza ve amacınıza uygun matkabı seçtiğinizde arıza olasılığını da düşürmüş olacaksınız.