Sitemize hoş geldiniz.....www.techrehber.com.....Sitemize hoş geldiniz.....www.techrehber.com.....Sitemize hoş geldiniz.....www.techrehber.com.....Sitemize hoş geldiniz.....www.techrehber.com...Sitemize hoş geldiniz.....www.techrehber.com.....Sitemize hoş geldiniz.....www.techrehber.com.....Sitemize hoş geldiniz.....www.techrehber.com.....Sitemize hoş geldiniz.....www.techrehber.com.....Sitemize hoş geldiniz.....www.techrehber.com.....Sitemize hoş geldiniz.....www.techrehber.com...Sitemize hoş geldiniz.....www.techrehber.com.....Sitemize hoş geldiniz.....www.techrehber.com.....Sitemize hoş geldiniz.....www.techrehber.com.....Sitemize hoş geldiniz.....www.techrehber.com.....Sitemize hoş geldiniz.....www.techrehber.com.....Sitemize hoş geldiniz.....www.techrehber.com...Sitemize hoş geldiniz.....www.techrehber.com.....Sitemize hoş geldiniz.....www.techrehber.com

Kimyasal Dübel Nedir, Epoksi Dübel Nedir?, Kimyasal Dübel Çeşitleri, Kimyasal Dübel Nerelerde Kullanılır?

KİMYASAL DÜBEL NEDİR?

    Kimyasal dübel (epoksi dübel) profesyonel bir yapıştırıcı ve doldurucudur. Çok ağır yükler taşıyabilir ve dayanıklılık gerektiren işler için kullanılır. Ev tipi epoksi yapıştırıcılarının daha geliştirilmiş ve büyütülmüş şekli de diyebiliriz. İçinde bulunan 2 kimyasalın (hızlandırıcı ve yapıştırıcının) bir araya gelmesi sonucu çok dayanıklı, hızlı bir yapıştırıcı ortaya çıkar. Değişik ambalajlarda bulunabilir:
 

TEK HAZNELİ KİMYASAL DÜBEL 

    Resimde görüldüğü gibi tek tüp şeklinde olsa da; içinde karıştırılmaya hazır iki ayrı kimyasal bulunur. Bu tip kimyasal dübeller tek hazneli kimyasal dübel tabancası ile, ya da sıradan silikon tabancasına takılarak da kullanılabilir. Plastik kapağı açıldıktan sonra, ucu hafifçe dışarı çekilerek metal kapatma kilidinin arkasından kesilip kullanılır. Kullanılmadan önce kesinlikle bileşenlerin karışabilmesi için karıştırıcı uç kimyasal dübelin ucuna yerleştirilmelidir.

  ÇİFT HAZNELİ KİMYASAL DÜBEL  

    Bu ambalajda kimyasal dübelin sertleştiricisi ve yapıştırıcısı ayrı iki hazneye yerleştirilmiştir. Bu sadece ambalajın farkıdır. Kimyasal dübelin daha kuvvetli ya da hızlı olduğunu göstermez. Bu tip kimyasal dübel için çift pistonlu ayrı bir uygulama tabancası üretilmiştir. Yine yukarıdaki gibi plastik kapak çıkarılır, metal kapatma kilidi arkasından kesilerek kimyasal dübel tabancasında kullanılır.

    KUTUDA VEYA KOVADA KİMYASAL DÜBEL

    Daha geniş çaplı ve ağırlık dayanımı gerektiren işler için ayrı kutu ve boya kovaları gibi ambalajlarda satılır. Epoksi yapıştırıcı veya epoksi reçine de denir.


KİMYASAL DÜBEL NERELERDE KULLANILIR?

    Kimyasal dübel profesyonel bir yapıştırıcıdır. Genellikle elektrik direkleri veya baz istasyonu gibi büyük direklerin montajı, ağır reklam tabelalarının sabitlenmesi, demir yollarında rayların sabitlenmesi, ağır makinelerin duvara veya yere sabitlenmesi, ağır boru ve metallerin sabitlenmesi, büyük ve ağır yapı elemanlarının birleştirilmesi ve sabitlenmesi için kullanılır.

KİMYASAL DÜBEL EVDE NERELERDE KULLANILABİLİR?

    LCD televizyonların duvara sabitlenmesi, duvara monte ağır kitaplıkların sabitlenmesi, mutfak dolabının duvara monte üst kısmının sabitlenmesi, ağır banyo dolaplarının sabitlenmesi gibi ağırlık altında olan eşyaların duvara veya yere sabitlenmesinde kullanılabilir. Bir boşluk ya da matkap ile açtığınız bir delik içine kimyasal dübeli sıkıp içine vidalama, somun ya da askı aparatını sıkıp kuruması bekleyin, sonra montajınızı yapın.

UYARI VE TAVSİYELER
  • Kimyasal dübel tahriş edicidir. Kullanımda koruyucu eldiven ve kıyafetler giyilmelidir.
  • Kartuş tip kimyasal dübellerde karışma sağlanabilmesi için karıştırma çubuğu takılmalıdır.
  • Karıştırma çubuğu takıldıktan sonra uygulama sırasında ilk çıkan yaklaşık 10 cm.lik kısım iyi bir karışım olmayacağından atılabilir.
  • Kimyasal dübellerin de diğer yapıştırıcılar gibi değişik türleri vardır. Kuruma süresi, ağırlık ve direnç dayanımı, su ve kimyasallara dayanım gibi. Bu yüzden kimyasal dübel satın alırken amacınıza uygun olanı tercih etmeye çalışın.
techrehber.com