Baz Boya Nedir?, Boya Bazı Nedir?, Baz Boyalar Makinada Nasıl Renklendirilir?

    Baz boya renklendirilmeye hazır boyadır. (Ham madde de diyebiliriz.) Kolay renklendirilebilirler. Büyük yapı marketlerde ve boya bayilerinde makinelerde yapılan boya renklendirme işlemleri baz boyalarla yapılır. Baz boya binlerce rengin yapılabilmesine de olanak verir.
    Beyaz boyaya her renk tüpü katılıp her renk yapılamaz. Bu yüzden baz boyalara ihtiyaç vardır. Her renk için ayrı bir baz kullanılmalıdır.
    Renk kataloğundan seçilen renklerin kod numarası boya yapma makinesine girildikten sonra bilgisayar, uygun bazın makineye yerleştirilmesini ister. (Örneğin: RN, BN, AN,ON bazları) (Her boya markasının kendine ait baz kodları vardır.)
    Bu bazlar boya renklendirme makinesine doğru yerleştirilmez ise boya içine ne kadar renk pigmenti katılırsa katılsın istenilen renk tutmaz. Örneğin Dyo marka boyadan kırmızının bir tonunu renk kataloğundan seçip yaptıracaksınız. Kırmızı renginin yapılabilmesi için bilgisayar RN bazının yerleştirimesini ister. Makineye beyaz boya konulursa pembe, veya başka bir baz konulursa çok farklı bir renk çıkacaktır.
    Beyaz boyalara da el ile renk tüpü katılıp boya renklendirmesi yapılırken de koyu renklerin sadece baz boyadan çıkacağını unutmamak gerekir. Beyaz boyaya rengi koyulaştırmak için bol miktarda atılan renk pigmentleri boyanızın özelliğini bozacak ve kalitesini düşürecektir.