Sitemize hoş geldiniz.....www.techrehber.com.....Sitemize hoş geldiniz.....www.techrehber.com.....Sitemize hoş geldiniz.....www.techrehber.com.....Sitemize hoş geldiniz.....www.techrehber.com...Sitemize hoş geldiniz.....www.techrehber.com

EVDE SİGORTA NEDEN ATAR?, SİGORTAYI ATTIRAN NEDENLER NELERDİR?, SİGORTANIN ATMASI NASIL ÖNLENİR?

Sigortanın atması nasıl düzeltilir

EVDE ELEKTRİK SİGORTASI SİGORTASI NEDEN ATAR


      Evde veya iş yerinizde sigortanız sürekli veya arada bir atıyorsa bu sigortaya fazla yüklenildiğini veya (şase) kısa devre olduğunu gösterir. Evde sigortanın atmasının diğer nedenlerini ve önlemleri aşağıda sıraladık.

Evde Sigortayı Attırabilecek Bazı Sebepler

 • Yüksek akım çeken cihazların hepsinin aynı anda çalışması düşük amperli sigortanın fazla ısınmasına ve atmasına neden olur. Bazı cihazları kapatın veya yük binmeyen başka bir prize sokun.
 • Uzatma prizleri ne kadar uzun olursa o kadar yüklenmeye dayanıksız olur. Ayrıca uzatma prizi alırken kesinlikle iyi bir marka ve topraklı alınmalıdır. Uzatma prizlerini mümkün olduğu kadar kısa almaya çalışın. Ayrıca bu prizlerin kaç watt a kadar dayanıklı olduğunu satıcıya sorabilirsiniz. (Bazılarının altında yazar.)
 • Bozuk bir cihaz (ütü, çamaşır makinesi, tv gibi) sigortayı attırabilir. Genellikle (şase) - ve + kutup kablolarının birbiriyle teması sonucu sigorta atar. Ayrıca eski cihazlar kadar yeni satın aldığınız cihazları da göz önünde bulundurun. (Arızalı olabilir.)
 • Evde en çok sigortayı attıran sebeplerin bir tanesi de özellikle mutfak lavabolarının altındaki prizlerdir. Lavabo dibinden sızan sular bu prizlere temas ederek sigortanın atmasına neden olduğu gibi büyük tehlikeye de yol açar.
 • Duvar yüzeyine çakacağınız bir çivi veya matkap ile duvarda açtığınız bir delik de evde sigortanın atmasına neden olabilir. Çünkü priz ve anahtarlara giden elektrik kabloları duvardan geçer. Özellikle priz, buat ve anahtarların etrafında veya onların hizasında delik açılmamalıdır. Priz, buat kapakları ve anahtarların ortasından görünmez bir + işareti yapın. Bu işaretin özellikle üst ve yanlarından giden çizgilerin üzerine herhangi bir delik açılmamalıdır.
 • Elektrik sigortanız bozulmuş olabilir. Eskisi ile aynı amperde bir sigorta alın ve değiştirin. Sigortayı kendiniz de takabilirsiniz tek dikkat etmeniz gereken lastik eldiven giyip söktüğünüz gibi takmaktır.
 • Sigortanız yanlış watt gücünde olabilir. Çok düşük amperde olan elektrik sigortaları çabuk atar. Örneğin evinize 25 watt gücünde bir elektrik sigorta takmanız gerekirken siz 15 watt gücünde bir sigorta taktıysanız sigortanız sık sık atacaktır. Bunun tam tersi bir durumda ise çok tehlikeli sonuçlar olabilir. Yani düşük watt lı sigorta gereken bir yer yere yüksek watt lı bir sigorta takarsanız sigorta atmayacaktır. Sigortanın atmaması ise büyük ihtimal yangına yol açacaktır. Bu nedenle evde elektrik sigortası seçimi doğru yapılmalıdır. 
UYARILAR ve ÖNLEMLER
 • Sigortanın neden attığını anlayamadıysanız evdeki sigortaları tek tek kapatıp açarak arızanın hangi bölgeden kaynaklandığını bulup o odadaki cihaz ve sigortaya yoğunlaşabilirsiniz. 
 • Kaçak akımları bulan cihazlar veya kablolardaki kısa devre ve kopuklukları bulabilen kontrol kalemleri ile artık siz de evde kontrol yapabilirsiniz.
 • Binanızdaki dairelerin sigorta değerleri sizinki ile aynı olabilir. Birkaç daire ile karşılaştırma yapabilirsiniz. 
 • Elektrikçi evinizdeki sigortaların doğru amperde olup olmadığını kontrol edebilir. Ampuller için kullanılan elektrik sigortası ile mutfakta buzdolabı ve çamaşır makinesi için takılan sigorta aynı olmayacaktır.
Hakkımızda


Blogs lists and reviews
blog search directory Follow me on Blogarama