Parke Altı Şilte Seçimi Nasıl Olmalı?, Parke Şiltesi Nasıl Seçilir?,parke Altı Şiltesinin Önemi, Parke Altı Şiltesi İzolasyon Yapar Mı?

  
    Parke alırken parkenin görünümüne ve kalitesine bakılır. Fakat genellikle parke şiltesinin kalitesi düşünülmez. Parke altı şiltesinin göründüğünden çok daha fazla işlevi vardır.
    Parke seçimi nasıl dikkatle yapılıyorsa parke altı şiltesi de satın alınırken o kadar dikkatli seçilmelidir. Çünkü parkenin seneler boyu kullanılması ve iyi izolasyon yapabilmesi buna bağlıdır.

 PARKE ŞİLTESİNİN FAYDALARI

Mekan İçi Ayak Sesi Giderme

    Özellikle laminat parkenin sert yüzeyinden dolayı gürültü olarak algılanan ayak sesleri çıkar. Bu ayak sesleri aynı mekan içinde duyulur ve ayak sesi veya mekan sesi olarak tanımlanır. Bu sesler de parke altı şiltesinden etkilenir.

Ayak Sesi Yalıtımı

    Laminat zeminlerde yürürken, alttaki katta gürültü oluşur. Bu gürültüler de ayak sesi olarak nitelendirilir. Bu sesin yalıtımı özellikle çok katlı konutlarda önemlidir. Bu ayak sesi seviyesi, iyi bir yalıtım şiltesi tarafından büyük ölçüde azaltılabilir.

Basınca Karşı Direnç

    Özellikle klik laminat zeminlerde basınca dirençli ve ağır yüklere dayanıklı bir alt zemin oluşturmak için zorlanan bölgedeki olası tahribatı önlemede iyi bir parke alt şiltesi kullanılmalıdır.

Boşlukların Giderilmesi

    Ses izolasyonun yanında, parke alt şiltesi aynı zamanda bir dengeleme fonksiyonuna da sahiptir. Parke ile zemin arasındaki boşluğu tam olarak doldurmalı ve bir denge sağlamalıdır.

Nemden Koruma

    Parke ve laminat zeminler aşağıdan gelen neme karşı korunmalıdır. Bu iş için özel buhar kesici parke altı folyoları mevcuttur. Burada önemli olan zeminin buhara karşı izolasyonunu sağlamaktır.

Isı İzolasyonu

    Laminatlar ve parkeler zaten ısı izolasyonunda etkilidir. Fakat, özellikle yerden ısıtmalı sistemlerde zeminden ısıtma etkisinin iyi olabilmesi için parke altı şiltesi tercihi doğru yapılmalıdır.

    Parke altı şiltelerinin kalınlıkları ve kullanım özellikleri farklıdır. İhtiyacınıza cevap verebilecek doğru alt şilteyi yukarıdaki özellikleri de dikkate alarak seçebilirsiniz.
Hakkımızda