En Kuvvetli Yapıştırıcı Hangisi?, En İyi Yapıştırıcı Hangisi?, En Dayanıklı Yapıştırıcı Hangisi?


EN KUVVETLİ YAPIŞTIRICI HANGİSİ?

    Bu soruyu direkt cevaplamak çok yanlış olur. Çünkü kullanacağınız maddeye göre en doğru yapıştırıcıyı seçmek gerekir. Çok kuvvetli olduğu iddia edilen, pahalı bir yapıştırıcı alıp, onu amacı dışında kullanmak size faydadan çok zarar getirebilir. Eski yapıştırıcının kalıntısı yeni uygulayacağınız yapıştırıcının da kuvvetli yapışmasını engeller. Bu nedenle doğru yerde doğru yapıştırıcıyı kullanmak gerekir.
    Her yapıştırıcının iyi ve zayıf yönleri vardır. İyi bir yapıştırma için yapıştıracağınız madde için özel üretilmiş bir yapıştırıcı varsa önce onu tercih etmelisiniz. (plastik, metal, cam) Yoksa genel maksatlı bir yapıştırıcı tercih edebilirsiniz. 

BAZI YAPIŞTIRICILARIN EN ETKİLİ OLDUĞU ALANLAR
 • Sıvı Japon yapıştırıcısı (Siyanoakrilat): Porselen, ahşap, plastik, küçük ev eşyaları ve biblolar (küçük ve hareketsiz parçalar için.)
 • Jel Japon yapıştırıcısı (Siyanoakrilat): Porselen, ahşap, plastik, küçük ev eşyaları, biblolar, (Daha çok esnek ve yumuşak parçalar.)
 • Kontakt yapıştırıcılar (Derby-Bally cinsi solventli yapıştırıcılar.): Deri, kauçuk, ahşap, pvc, halı, deri koltuk, ayakkabı keçesi ve yumuşak parçaları. (Daha çok esnek eşyalar için.)
 • Solventli Montaj Yapıştırıcısı (Montage yapıştırıcı) : Ağır malzemeler, metal, taş, tuğla, ahşap plakalar, duvara ağır malzeme yapıştırılması. İyi bir yapışma için en az bir yüzey emici olmalı. (Daha çok sert ve ağır maddeler için.)
 • Solventsiz Montaj Yapıştırıcısı (Montage yapıştırıcı) : Köpük kartonpiyer, Stropiyer, ahşap, pvc. (Esas amacı stropiyer ve köpük yapıştırmakdır.)
 • Deniz Tutkalı: Ahşap masa, koltuk, sandalye tamiri, ahşap mobilya tamiri. Birçok türü yapıştırırken şiştiğinden işkence ile sıkıştırmak gerekir. (Suya ve deniz suyuna dayanıklı türleri vardır.)
 • Beyaz Tutkal: Küçük ve orta büyüklükte çok fazla hareket etmeyen ahşap parçalar. (Sehpa, küçük ahşap eşyalar.)  (İşkence ile sıkıştırılabilir.) (Kuruyunca şeffaflaşan türleri vardır.)
 • Epoksi Yapıştırıcı: Porselen, metal, ahşap, plastik.  (Genel maksat. Sert maddeler) (Şeffaf veya renkli olabilir.)
 • Kimyasal Dübel: Aslında bu da bir epoksi çeşididir. Duvara ağır malzemelerin yapıştırılması, ankraj işleri (çelik ve demirlerin betona gömülmesi), büyük direklerin betona yapıştırılmasında ve vidaların betona sabitlenmesi, lcd ve plazma montajında vidaların duvara sabitlenmesinde kullanılabilir.
 • Çift Komponentli Sprey Yapıştırıcı: Küçük ve orta büyüklükte Düz bir zeminde yapıştırma yapılacak ahşap türleri. (Mdf, Suntalam v.b.)
 • Tek Komponentli Sprey Yapıştırıcı: Basit yapıştırma işleri, üç boyutlu modeller, kağıt kaplama, sergi ve teşhir panoları, kumaş, tahta, keçe, kumaş, fotoğraf, poster, alüminyum folyo, mantar gibi malzemeleri birbirine yapıştırmak için uygundur. (Gerektiğinde çıkarabilmek için yapıştırılan malzemeler.)
    Bazı yapıştırma işleri için özel üretilmiş yapıştırıcıları da kullanmak çok iyi netice almanızı sağlar. Örneğin : Cam için özel cam yapıştırıcıları, oto dikiz aynası için yapılmış özel yapıştırıcılar, kumaş ve elbise için yıkanmaya dayanıklı esnek kumaş yapıştırıcıları,  pvc ve plastik den yapılmış maddeler için özel pvc ve plastik yapıştırıcılar, sıcak bölgeler için ısıya dayanıklı yapıştırıcı ve silikonlar gibi.
    Sizin için yapıştırıcının hızı da önemliyse şunu unutmayın: Kuvvetli yapıştırıcıları hızlandırmak için içine konulan kimyasallar yapıştırıcının kuvvetinin azalmasına neden olur. Bu mantıkla şöyle söyleyebiliriz bir yapıştırıcı ne kadar hızlıysa ağır yüklere o kadar dayanıksız olur.
    Ayrıca her yapıştırıcıyı doğrudan yapıştırılacak yüzeye sürüp yapıştıramazsınız. Bazı yapıştırıcılar da yüzeyin zımparalanması gerekir, bazıları yakıcıdır, bazılarında karışım yapmak gerekir, bazıları ise sürüldükten sonra bir süre beklenerek uygulanır.
    Sonuç olarak dayanıklı ve uzun ömürlü bir yapışma için doğru yapıştırıcı ile doğru uygulama yapılması gerekir. Bu nedenle yapıştırıcının ambalajında bulunan kullanma talimatını okumak en iyisidir.