Sitemize hoş geldiniz... www.techrehber.com

En İyi Silinebilir Duvar Boyası Hangisi?, Plastik Boya Nedir?, Su Bazlı Boya Nedir?, Hangi Boyalar Silinir?


PLASTİK BOYA NEDİR?

    Plastik boyalar su ile inceltilen (su bazlı) silinebilme özelliği olmayan boyalardır. Bu boyaların silikon katkılı olanlarına silikonlu plastik dersek pek yanlış olmaz. Silikon, boyaların yapışma özelliğini arttırır, çatlama ve kabarmaya karşı korur, boyanın esnek olmasını sağlar. 
    Bazı markaların plastik boyaları: Dyo Dyoplast, Dyo Beşyıldız, Marshall Export Mat, Polisan Primera (silikonlu plastik), Polisan Natura Mat Plast.

SU BAZLI SİLİNEBİLİR BOYALAR?


    Su bazlı silinebilir boyalar, su ile inceltilen silikonlu veya akrilik içerikli olan mat, yarı mat veya ipek mat görünümlü boyalardır.
    İpek mat ve yarı mat görünümlü boyalar çok daha iyi silinebilme özelliğine sahiptir. Mat boyalar ise çok iyi silinebilen boyalar değildir.
    Bazı markaların su bazlı tam silinebilir boyaları: Marshall Fashion, Marhall Sil-Pak, Marhall Özel Mat, Marshall Hijyen, Dyo Nano İpekmat, Dyo Teknoplast, Dyo Dyojen, Kale Color Joker Plus, Kale Color Kalia (Nano), Polisan Elegans, Polisan Natura İpek, Filli Boya Alpina Tek, Filli Boya Alpina Silan, Permolit Permomax, Permolit Permosoft.

YAĞLI BOYALAR (YARI MAT SENTETİK DUVAR BOYALARI)

    Hangi marka olursa olsun mükemmel silinebilme özelliğe sahip boyalardır. Fakat duvara nefes aldırmadığından ve uygulaması su bazlı boyalara göre daha zor olduğundan günümüzde çok fazla tercih edilmemektedir. Ayrıca uygulama sonrası boya kokusu birkaç gün çıkmaz.
    Bazı markaların sentetik yarı mat boyaları: Marshall Pastel Yarı mat, Dyo Dyoten Classic, Polisan Matrix Yarı mat.

UYARI VE TAVSİYELER
  • Gerçek silinebilme özelliğine sahip duvar boyaları üst kalite olmak kaydı ile su bazlı yarı mat, su bazlı saten ve sentetik boyalardır. (Çünkü, su bazlı silinebilir orta kalite de üretiliyor.)
  • Üzerinde silikonlu ve silinebilir yazan her boya tam silinebilme özelliğine sahip değildir.
  • Silinebilir boyalar uygulamadan 1 ay sonra tam olarak silinebilir.
Hakkımızda


Blogs lists and reviews
blog search directory Follow me on Blogarama