Duvardaki Deliklerin Tamiri, Duvar Deliklerini Kapatmak, Çivi Deliklerini Onarmak, Duvarda Macun Mastik Alçı Kullanmak

    Duvarınızdaki çivi deliği veya herhangi bir nedenden dolayı oluşan delik ve yarıkları sağlam ve zahmetsiz yoldan tamir edip üzerini boyamaya hazır hale getirebilirsiniz.

    Duvardaki Delik ve Yarıkları Tamir Etmek
 İçin En Çok Kullanılan ve En Pratik Yöntemler

HAZIR MACUNLAR

    Hazır macunlar iç veya dış mekanlarda kullanılabilen dayanıklı ve uygulaması çok kolay malzemelerdir. Tek yapmanız gereken kutusunu açıp bir spatula yardımı ile delik bölgeye sürüp kurumasını beklemektir. Kuruduktan sonra düzgün bir zemin için üzeri ince bir zımpara ile zımparalanabilir. (Örnek zımparalar: 120 no.150 no.180 no.)
    Su bazlı ve sentetik türleri vardır. Sentetik boya yapılacaksa sentetik macun; su bazlı boya yapılacaksa su bazlı macunu kullanılmalıdır.

MASTİK KULLANIMI

    Mastikler silikonlara benzer, fakat mastik kullanımındaki esas amaç boşluk doldurmaktır. Üzeri boyanabilir olduğundan duvar, kapı ve pencerelerde rahatlıkla kullanılır. Mastikler sert hava koşullarına dayanıklı olduğundan iç ve dış mekanlarda her türlü duvar, beton, ağaç, tuğla, metal yüzeylerde kullanıma uygundur.
    Genellikle akrilik ve poliüretan mastik olarak piyasa da bulunur. Poliüretan mastikler daha esnek, yapışkan ve çok daha dayanıklıdır.

ALÇI UYGULAMASI

    Alçı hazırlamak ve kıvamını tutturmak diğer uygulamalara göre daha zahmetli olmasına rağmen özellikle büyük alanlarda delik, yarık ve çatlak tamirlerinde daha ekonomik bir çözümdür. Suya ve neme dayanıklı değildir. Bu yüzden dış mekanda kullanıma uygun değildir. Kullanılacak yüzeye göre saten alçı, sıva alçısı veya tamir alçısı kullanılabilir.
    Saten alçı çok daha ince bir alçı türüdür. Daha pürüzsüz bir zemin elde etmek için yapılan son kat alçısıdır. Siz küçük delik ve çatlaklar için bu alçıyı kullanabilirsiniz. (Yumruk büyüklüğünde veya daha büyük delikler için sıva alçısı veya tamir sıvası kullanılabilir.) Alçı su ile hazırlanır ve yumuşak bir kıvamda olmalıdır. Spatula ile iyice yoğurularak kıvamına getirilir. Bastırarak tamir edilecek yüzeye sürülür.
    Daha düzgün bir zemin için alçı kuruduktan sonra ince bir zımpara ile zımparalanabilir. (Örnek alçı zımparaları: 120, 150, 180 numara.)