Duvar Nasıl Silinir?, Evin Duvarlarını Temizlemek, Boyanmış Duvar Ne İle Silinir?, Hangi Deterjanla Duvar Silinir?, Duvar Silme Yöntemleri, Duvardaki Lekeleri Çıkarmak

    Duvardaki lekelerden, sağlıksız toz zerreciklerinden ve parmak izlerinden kurtularak düzenli olarak temizlemek ve evinizde sağlıklı bir ortam oluşturmak için duvarlarınızı silmek isteyebilirsiniz. Ayrıca temiz duvarlar evinizin canlı ve ferah görünmesini sağlar. Duvarları düzenli olarak temizlemek izlerin duvarda kalıcı lekeler oluşturmasına da engel olabilir.
    Temizleme işlemine fırçalı ucu ile elektrik süpürgesi veya yumuşak bir fırça ile yukarıdan aşağıya duvarın tozunu alarak başlayabilirsiniz. Bu işlem duvarınızı ıslak olarak silmeye başladığınızda duvardaki lekelerin ve tozların yayılmasını ve iz bırakmasını engeller. Elektrik süpürgesiyle köşe ve diplerde oluşan örümcek ağlarını ve toz yumaklarını da alabilirsiniz.
    Gerçek bir temizliğe başlamadan önce bölgesel bir deneme yapmanız iyi bir fikir olabilir. Bu deneme ile boyanızın tam silinebilir olup olmadığını anlayabilirsiniz. Göze çarpmayan bir bölgede yumuşak bir süngeri sıcak suya batırarak duvarınızı silin. Boya süngere veya beze çıkıyor veya leke yayılıyorsa duvarınızı temizlemek yerine boyamak daha iyi bir seçenek olabilir.

DUVARLARI SİLMEK
  • Duvarınızı silmek için ılık su ile karıştırılmış basit genel amaçlı temizleyicileri kullanabilirsiniz. Ya da sıvı bulaşık deterjanınızı biraz sıcak su ile karıştırarak duvarınızı temizleyebileceğiniz bir karışım yapabilirsiniz. Arap sabunu da duvar silmek için uygun bir temizleyicidir.
  • Duvardaki ince boya tabakasına zarar verebilecek çok güçlü ve aşındırıcı temizlik maddeleri kullanmayın. Ayrıca temiz bir kova suyla duvarda kalan sabunu durulayın.
  • Temizlik için en iyi başlangıç yeri duvar dipleridir. Duvarın altından yukarıya doğru temizliğinizi yapın. Bu şekilde kirli suyun yukarıdan aşağıya akıp, lekelerden oluşan çizgilere dönüşmesini engellersiniz. Bu çizgiler ve izler gerçekten çıkarılması zor lekelere dönüşebilir.
  • Temizlik için çok yumuşak bir bez veya sünger kullanın.
  • Duvarlarınızı deterjanlı su ile silerken küçük bölgelerde çalışın ki sildiğiniz yerler siz duvarınızı durulayıp kurutmadan önce kuruyup leke bırakmasın. Durulamadan sonra kuru bir havlu ile kurulama yapabilirsiniz.
ZOR LEKELER
  • Düzenli olarak temizlenen duvarlarda bile bazı izlerin çıkarılması zor olabilir. Sürtünme izleri ve boya kalemlerinin lekelerini genel amaçlı sprey temizlik maddeleri kullanarak çıkarabilirsiniz. Tabi bunları da görünmeyen bir bölgede test etmekte fayda var.
  • Boya kalemi gibi küçük fakat zor lekeler için kullanabileceğiniz bazı malzemeler:  Diş macunu, karbonatla karıştırılmış suyu da yumuşak sünger ile kullanabilirsiniz.