Sitemize hoş geldiniz... www.techrehber.com

Su Bazlı Silikonlu Silinebilir Boya Nasıl Uygulanır?


DUVAR BOYARKEN GEREKLİ MALZEMELER NELERDİR?

    Boyanız, kestirme fırça (3 veya 4 numara), kısa tüylü su bazlı saten rulosu (20cm. lik ya da 25cm.lik), küçük parmak rulo ya da kalorifer fırçası, boya ızgarası, mobilyaları kapatmak için ince hışır naylon, yer için kalın naylon, kağıt bant 5cm.lik boş kova, rulo sapı 1,5 ya da 2mt. (Duvarınız alçılı ise kısa tüylü su bazlı saten rulosu, alçılı değil ise uzun tüylü plastik boya rulosu kullanın.)

DUVAR BOYAMADAN ÖNCE HAZIRLIK
 • Tamir gerekiyorsa duvarınızı alçı ile ya da su bazlı macunlarla, spatula yardımı ile düzeltip kuruduktan sonra ince zımpara (örn.180 no.) ile düzeltin.
 • Eski boyanız plastik boya ise binder astar kullanın. Astarınız kuruduktan sonra boyanıza başlayın. Eski boyanız yağlı boya ise boyadan önce 1 kat geçiş astarı uygulayın. Eski boyanız su bazlı silikonlu silinebilir boya ise direkt boyamaya başlayabilirsiniz.
 • Boyanızı rahatça çalışabileceğiniz geniş bir kovaya aktarın. Boyanızı üzerinde yazan miktarda sulandırın ve iyice karıştırın. (Boya karıştırma çubuğu ya da matkap ucuna takılan karıştırıcıları kullanabilirsiniz.) (Boyalar genellikle yüzde 10 ile 30 arasında sulandırılır. Fakat bazı boyalar sulandırılmaz. Zeytinyağı kıvamında olsun.)
 • Kapı, pencere kenarlarını ve süpürgeliklerinizi kağıt bant ile bantlayın. Mobilya ve yerlerinizi naylon ile kaplayın, naylonun kenarlarından kağıt bant ile tutturabilirsiniz.
SU BAZLI SİLİKONLU BOYA NASIL UYGULANIR?
 • Tavanı boyayacaksanız önce tavandan başlayın 1. katı boyayın birkaç saat sonra 2. katı ters yönde boyayın. 
 • Fırçanız ile tavan duvar birleşim yerlerini, kapı-pencere diplerini ve süpürgelikleri boyayın. Mümkün olduğunca yavaş ve kalın kestirme yapın. Kestirme yapacağınız boyayı ayrı bir kaba aktararak yapın ve iz kalmaması için daha fazla sulandırın.
 • Su bazlı silinebilir boyanızı geniş bir kovaya aktardıktan sonra ruloyu boyanın üzerinde yuvarlayarak (ruloyu tamamen daldırmayın) eşit almaya çalışın. Ya da rulonuzu boyaya batırdıktan sonra boya ızgarasını kovanın kenarına sarkıtarak ızgara üzerinde 1-2 kez döndürün ve boyanın fazlasını atın.
 • Sadece yukarı ve aşağı hareketlerle çok hızlı yapmadan duvarları boyayın. Duvara "N" harfi yapıp bu boyayı dağıtabilirsiniz. Birinci katı bu şekilde bitirdikten sonra boyanın üzerindeki tavsiye edilen kuruma süresine göre ya da birkaç saat sonra 2. katı da aynı şekilde yapın. (İyi kurumamış boyadan sonra ikinci katı yapmak boyanın tam rengini vermez ve kapatma özelliğini düşürür.)
 • Duvarın ikinci katın boyama işlemi biraz farklıdır. Bir duvarı boyadıktan sonra başa gelip boş rulonuzu yaş boyanın üzerinde duvarda gezdirin. Bittikten sonra, aynı şekilde diğer duvarları da tek tek bu şekilde başa dönüp boş rulonuzu yaş duvarda gezdirin. (Bu işlem hataların kapanmasına yardımcı olur.) (Tarama)
 • Boyanız bittikten sonra kağıt bantlarınızı yavaşça çıkartın. Plastik ve su bazlı silinebilir boyaların kuruma süresi birkaç saattir.
 • Kenarlara bulaşan boyanızı kurumadan ıslak bez ile silerseniz iz kalmaz.
Hakkımızda


Blogs lists and reviews
blog search directory Follow me on Blogarama