Kompost Gübre Nedir?, Kompost Gübre Nasıl Yapılır?


KOMPOST GÜBRE NEDİR?

    Kompostlaşma doğada kolayca izlenebilecek bir olaydır. Bitkilerin, hayvanların, diğer canlı organizmaların ölü kısımlarının toprağa karışarak çürümesi, mineralize olması, yani ayrışarak tekrar bitkiler tarafından kullanılmasıdır.
    Doğadaki besin döngüsü bu yolla sağlanır. Özellikle bitkilerin hayat devrelerini tamamlayan kısımlar, tekrar toprağa dönerek parçalanır, fermente olur ve yeniden kullanılacak hale dönüşür. Bu işlemler sonucunda doğada beslenme ve enerji zinciri devam eder.
    Günümüzde yaygın olarak kullanılan yapay gübreler yerine, ev ve bahçelerinizde kompost gübreler hazırlamanız mümkün. Bunları rahatlıkla süs bitkileriniz ve ağaçlarınız için kullanabilirsiniz.

KALİTELİ KOMPOST GÜBRE NASIL YAPILIR?
  • Kompost yapımında öncelikle, bir biriktirme tankına ihtiyacınız var.
  • Bu biriktirme tankı basit bir varil, plastik bir çöp bidonu ya da bahçenizin bir kenarına yerleştirebileceğiniz 2-3 metreküplük beton bir yapı olabilir. Bunlarla uğraşmak istemiyorsanız kompost tanklarını hazır olarak da satın alabilirsiniz.
  • Bahçenizden çimdiğiniz çimler, yapraklar, mevsimi geçmiş çiçekler ve bazı organik atıklar, kompost malzemesinin temelini oluşturur. Bunların içine, budama artığı dal ve kabukları da parçalayarak karıştırabilirsiniz.
  • Topladığınız bu malzemeleri tanka doldurun. Mikroorganizmaların komposta aşılanması için, az miktarda funda toprağını da karışımınıza ekleyebilirsiniz.
  • Yağmur sularının içine girmemesi ve etrafa istenmeyen kokuların yayılmaması için kompost tankının mutlaka kapağı olmalıdır. Kompost tankını her hafta karıştırmalısınız. Böylece organik materyalin çürümesini ve olgunlaşmasını sağlamış olursunuz.
  • Bu aşamada, nemli tutmaya özen gösterdiğiniz malzemeye bir miktar kireç (bir metreküp kareye bir kilogram sönmüş kireç) katabilirsiniz.
  • Elde edeceğiniz kompostu daha da zenginleştirmek ve mikroorganizma faaliyetini hızlandırmak için amonyum nitrat ilavesi, tavsiye edilen bir uygulamadır. Bu işlem için de bir metreküpe 100 gram amonyum nitrat yeterlidir.
  • Tüm bu işlemler bittikten sonra, kullanacağınız malzemelerin özelliklerine bağlı olarak, kompostunuz, 3-6 ay arasında olgunlaşıp, bahçelerinizdeki bitkileriniz, çim alanınız için hazır hale gelmiş olacak.
  • Kompostunuzun hazır hale geldiğini kompostunuza konulan malzemelerin tanınmayacak hale gelmiş olmasından anlayabilirsiniz. Rengi de koyu kahveye dönmüş ve çürük kokusu kaybolmuşsa, kompost gübreniz olmuş demektir.