Sitemize hoş geldiniz.....www.techrehber.com.....Sitemize hoş geldiniz.....www.techrehber.com.....Sitemize hoş geldiniz.....www.techrehber.com.....Sitemize hoş geldiniz.....www.techrehber.com...Sitemize hoş geldiniz.....www.techrehber.com.....Sitemize hoş geldiniz.....www.techrehber.com.....Sitemize hoş geldiniz.....www.techrehber.com.....Sitemize hoş geldiniz.....www.techrehber.com.....Sitemize hoş geldiniz.....www.techrehber.com.....Sitemize hoş geldiniz.....www.techrehber.com...Sitemize hoş geldiniz.....www.techrehber.com.....Sitemize hoş geldiniz.....www.techrehber.com.....Sitemize hoş geldiniz.....www.techrehber.com.....Sitemize hoş geldiniz.....www.techrehber.com.....Sitemize hoş geldiniz.....www.techrehber.com.....Sitemize hoş geldiniz.....www.techrehber.com...Sitemize hoş geldiniz.....www.techrehber.com.....Sitemize hoş geldiniz.....www.techrehber.com

TİNER ÇEŞİTLERİ NELERDİR?, TİNERLERİN FARKLARI NELERDİR?, TİNERLER NE İÇİN KULLANILIR?, SENTETİK TİNER, SELÜLOZİK TİNER, HRM TİNER, KOKUSUZ TİNER

Hangi tiner?

TİNER ÇEŞİTLERİ VE KULLANIM ALANLARI


    Tinerler boyanın rahat sürülmesi için inceltilmesini sağlar. Tinerli boya uygulamaları yapılırken mutlaka boya ile aynı cins tiner kullanılmalıdır. Boya ambalajlarında boya için kullanabileceğiniz uygun tiner belirtilmiştir.
    Tinerler ayrıca temizlik, leke çıkarma veya boya sökme işlemlerinde de sıkça kullanılır. Sentetik tiner bu işler için biraz zayıf kalsa da genellikle yüzeylerde herhangi bir yıpranmaya veya solmaya neden olmaz.
    Selülozik tiner ise leke çıkarma, boya sökme gibi işlerde daha başarılıdır. Fakat cam yüzeylerde solma, plastik yüzeylerde erime ve solma, elbisede sertleşme ve renk kayması yapabilir. Bu yüzden selülozik tinerle yapacağınız temizleme işlerinde, yüzeylerde önce görünmeyen küçük bir kısımda test yapmak daha faydalı olacaktır.
    Bu tip uygulamalardan sonra tiner uygulanan yüzey sabunlu su ile silinmeli veya yıkanmalıdır. Özellikle selülozik tiner ten ile temas ettiği takdirde çatlama ve yanma yapar. Bu gibi durumlarda temas eden bölge hemen sabunlu su ile yıkanmalıdır.

Sentetik Tiner Nerelerde Kullanılır?


    Sentetik boya, (yağlı boya) astar ve verniklerin inceltilmesinde ve uygulama araçlarının temizlenmesinde kullanılır. Kokusuz türleri de mevcuttur.

Selülozik Tiner Nerelerde Kullanılır?


    Selülozik bazlı boya ve verniklerin inceltilmesi için selülozik tiner kullanılır. Tüm selülozik boyalar, selülozik astarlar, selülozik dolgular, selülozik parlak ve ipek mat verniklerin uygulamasında inceltme amaçlı kullanılır. Kokusu oldukça fazladır. İnsan sağlığı için zararlıdır. Parlayıcıdır.

HRM Tiner Nerelerde Kullanılır?


    Selülozik bazlı, sanayi ve oto boyalarının inceltilmesi için tasarlanmış özel tinerdir. Çekiçlenmiş görünümü veren boyaları da (hammer boya) bu tiner çeşidi inceltir. Kokusu fazladır. İnsan sağlığı için zararlıdır. Parlayıcıdır.

Yol Çizgi Boyası Tineri Nerelerde Kullanılır?


    Selülozik yol çizgi boyalarının inceltilmesi için özel üretilmiş tinerlerdir. İnsan sağlığı için zararlıdır ve parlayıcıdır.

Kokusuz Tinerler


    Kokusuz tinerler sentetik tinerin bir çeşididir. Fakat her ne kadar sentetik boyalarda kokuyu azaltmak için kullanılsa da sentetik boyanın kendisi koku yaydığından koku devam edecektir. Yani kokusuz tinerin sentetik boyanın kokusunu engellediğini söyleyemeyiz.