Sentetik Tiner Nedir Nerelerde Kullanılır?, Selülozik Tiner Nedir Nerelerde Kullanılır?, Hrm Tiner Nedir Nerelerde Kullanılır?, Sentetik Tiner İle Selülozik Tiner Arasındaki Farklar

    Tinerli boya uygulamaları yapılırken mutlaka boya ile aynı cins tiner kullanılmalıdır. Boya ambalajlarında boya için kullanabileceğiniz uygun tiner belirtilmiştir.
    Tinerler ayrıca temizlik, leke çıkarma veya boya sökme işlemlerinde de sıkça kullanılır. Sentetik tiner bu işler için biraz zayıf kalsa da genellikle yüzeylerde herhangi bir yıpranmaya veya solmaya neden olmaz. Selülozik tiner ise leke çıkarma, boya sökme gibi işlerde daha başarılıdır. Fakat cam yüzeylerde solma, plastik yüzeylerde erime ve solma, elbisede sertleşme ve renk kayması yapabilir. Bu yüzden selülozik tinerle yapacağınız temizleme işlerinde, yüzeylerde önce görünmeyen küçük bir kısımda test yapmak daha faydalı olacaktır.
    Bu tip uygulamalardan sonra tiner uygulanan yüzey sabunlu su ile silinmeli veya yıkanmalıdır. Ayrıca her iki tiner çeşidi de ten ile temas ettiği takdirde çatlama ve yanma yapar. Bu gibi durumlarda temas eden bölge hemen sabunlu su ile yıkanmalıdır.

Sentetik Tiner Nerelerde Kullanılır?: Sentetik boya, astar ve verniklerin inceltilmesinde ve uygulama araçlarının temizlenmesinde kullanılır. Kokusuz türleri de mevcuttur.

Selülozik Tiner Nerelerde Kullanılır?: Selülozik bazlı boya ve verniklerin inceltilmesi için selülozik tiner kullanılır. Tüm selülozik boyalar, selülozik astarlar, selülozik dolgular, selülozik parlak ve ipek mat verniklerin uygulamasında inceltme amaçlı kullanılır.

HRM Tiner Nerelerde Kullanılır?: Selülozik bazlı, sanayi ve oto boyalarının inceltilmesi için tasarlanmış özel tinerdir. Çekiçlenmiş görünümü veren boyaları da (hammer boya) bu tiner çeşidi inceltir.

Yol Çizgi Boyası Tineri Nerelerde Kullanılır?: Selülozik yol çizgi boyalarının inceltilmesi için özel üretilmiş tinerlerdir.