Sitemize hoş geldiniz.....www.techrehber.com.....Sitemize hoş geldiniz.....www.techrehber.com.....Sitemize hoş geldiniz.....www.techrehber.com.....Sitemize hoş geldiniz.....www.techrehber.com...Sitemize hoş geldiniz.....www.techrehber.com.....Sitemize hoş geldiniz.....www.techrehber.com.....Sitemize hoş geldiniz.....www.techrehber.com.....Sitemize hoş geldiniz.....www.techrehber.com.....Sitemize hoş geldiniz.....www.techrehber.com.....Sitemize hoş geldiniz.....www.techrehber.com...Sitemize hoş geldiniz.....www.techrehber.com.....Sitemize hoş geldiniz.....www.techrehber.com.....Sitemize hoş geldiniz.....www.techrehber.com.....Sitemize hoş geldiniz.....www.techrehber.com.....Sitemize hoş geldiniz.....www.techrehber.com.....Sitemize hoş geldiniz.....www.techrehber.com...Sitemize hoş geldiniz.....www.techrehber.com.....Sitemize hoş geldiniz.....www.techrehber.com

KIRIK KÜVET NASIL TAMİR EDİLİR?, KIRIK DUŞ TEKNESİ NASIL TAMİR EDİLİR?, DELİK ÇATLAK KÜVET VE DUŞ TEKNESİNİ YAPIŞTIRMAK

Kırık duş teknesi nasıl onarılır

KIRIK KÜVET ve DUŞ TEKNESİ NASIL TAMİR EDİLİR?

    Kırık küvetlerde ve kırık duş teknelerinde delik ve çatlakları onarmak için en iyi çözüm epoksi macunlardır. Epoksi macunlar macun kıvamında olduğu için boşluk doldurma için idealdir. Ayrıca suya ve kimyasallara dayanıklıdırlar. Epoksi macunlar aşağıdaki gibi kibrit kutuşu şeklinde veya silindir şelinde olabilir.


Kırık Küvet veya Duş Teknesi İçin Epoksi Macun Uygulaması

kırık küvet yapıştırıcısı
Kutuda epoksi macun
Silindir epoksi macun
 • Küvetinizin veya duş teknenizin zemini kurulayıp temizleyin.
 • Epoksi macununuzu deliğin büyüklüğüne göre her iki parçadan eşit miktarda keserek rengi değişene kadar elinizde ovalayın.  (Her markada renk farklıdır.? Pattex'in epoksi macunu beyaz olduğundan küvet için daha uygun olabilir. ) (Pattex Tamir Express) Silindir epoksi macunu ise sosis gibi yuvarlak kesmeniz gerekiyor.
 • Yapıştırıcıyı deliğe iyice sıvayın ve bastırın. Kenarlarına da biraz yayabilirsiniz. Mümkünse küvetin alt kısmından da uygulama yapın.
 • Yaklaşık 10-15 dakika sonra yapışma gerçekleşir. Tam kuruma için 24 saat beklenmelidir.
 • Yapıştırıcı tam kurumadan, uyguladıktan yaklaşık 15 dakika sonra daha pürüzsüz, düzgün bir yüzey elde etmek için zımpara yapılabilir. Üzeri küvet boyası veya emaye boya ile boyanabilir.
    Epoksi macun eski tip döküm, metal sert küvetlerde küvetin ayak basılan yerlerindeki kırıklarda dahi çok iyi sonuç vermektedir. Yeni tip akrilik küvetlerde ise ayak basılan kısımlardaki kırıklar esneyeceğinden küvetin altından da yapıştırıcı uygulanması çok daha iyi olacaktır. Hatta küvetin esnememesi için kırığın altına bir destek konulabilir.
    En yaygın epoksi macun markaları : Pattex Tamir Express (beyazdır.), Bison epoksi macun, 404 epoksi macun, Sun-Fix epoksi macun, Vodabond epoksi macun.

52 yorum:

 1. Pimapen çatlaklarında bunu kullanmamız uygun mudur acaba?

  YanıtlaSil
 2. Pimapen çatlaklarında da kullanılabilir. Pattex'in epoksi macunu beyaz renkte. Daha uygun olur.

  YanıtlaSil
 3. bu uygulamayı metal küvetler içinde yapabılırmıyım cunki paslanma sonucu bı delık olustu ? ve saglamlık konusunda ne kadar saglam olur .? tşk

  YanıtlaSil
 4. Bahtiyar,
  Metal küvette iyi sonuç alırsınız.

  YanıtlaSil
 5. Barış,
  Merhaba bu uygulamayı yaparken sıvama kısmı delik yere gerdirme anlamında mı yoksa içerideki boşluğu dolduracak şekilde mi olacak o kısmı anlayamadım küvetteki kırık bölgenin altı boşluk durumda cünkü...

  YanıtlaSil
 6. Barış,
  Delik yumurta büyüklüğünden küçük ise macun direkt kullanılabilir değilse önce gazete ile doldurulabilir. Macun gerdirilerek üzerine sıvanır.

  YanıtlaSil
 7. Küvet nasıl boyanır? Bundan 5 yıl önce profesyonel birisi boyamıştı fakat çok kısa sürede tabanında atmalar oldu. Sanırım yeterince zımparalamadı ya da astar çekmedi. Bu defa kendim boyamak istiyorum. Macun çekmeye gerek var mı? Astar gerekiyor mu? Piyasada satılan sprey küvet boyaları bu iş için ideal midir?

  YanıtlaSil
 8. (Yorumlara isim yazalım.)
  Soyulmalar varsa macun kullanıp kuruyunca zımparalayıp düzeltin. Kolay işçilik için sprey, iyi bir iş için emaye boya kullanmalısınız. Astara gerek yok 2-3 kat boya uygulayın. Katlar arası kuruma süresine dikkat edin.

  YanıtlaSil
 9. hasan

  sayın yetkili küvette çatlaklar mevcut, 2 cm uzunluğunda 0,3 mm cukurluk var.Alt kata su akıyor siz buna ne önerirsiniz.

  TEŞEKKÜRLER.

  YanıtlaSil
 10. Hasan Bey,
  Epoksi macun kullanın. (Kullanmadan önce üzerindeki kullanma talimatını okuyun.)

  YanıtlaSil
 11. duş teknesinin orta kısmında hafif çökmelere bağlı olarak çatlaklar mevcut ve alt kata su sızdırıyor. bu epoksi uygulamayla bu sorunu çözebilir miyim ?
  epoksi uygulaması yaptıktan sonrada üzerine basıldığında bozulmalar olur mu?
  şimdiden teşekkürler...

  YanıtlaSil
 12. Ali Bey,
  Üzerine basıldığında esniyorsa esnek bir yapıştırıcı kullanmanız gerekiyor. Oraya ancak silikon olur. Diğer yapıştırıcılar yapıştırsa da bir süre sonra bırakır. Duş teknesinin değişmesi gerekiyor. Çok esnemeyen bir yerde ise epoksi macun kullanın. (Pattex Tamir Express)

  YanıtlaSil
 13. Merhaba, bu yapıştırıcı alturka tuvalet taşı içindeki çatlak içinde uygun mudur?

  YanıtlaSil
 14. (Yorumlara isim yazalım.)
  Evet, alaturka tuvalet taşı için de uygundur.

  YanıtlaSil
 15. klozetimin su deposunda uzunca çatlak var su dolumu yaptığı sırada ciddi bir su akıtma durumu var bu çatlağı nasıl tamir edebilirim?

  YanıtlaSil
 16. Eren Bey,
  Epoksi macun kullanabilirsiniz. Pattex, 404, Bison gibi markaların var. (Pattex'in macunu beyazdır.)

  YanıtlaSil
 17. Nihat
  Kuvetimde belli yerlerde catlaklar kirilmalar var epoksi ile tamir ettikten sonra ustune herhangi bir cila gibi koruma kullanmak gerekir mi ? Ornegin cila gibi

  YanıtlaSil
 18. Nihat,
  Epoksi macunlarda yaklaşık 15 dakika sonra zımpara yaptığınızda hem pürüzsüz bir yüzey elde ediyorsunuz hemde parlaklık. Başka birşeye gerek yok.

  YanıtlaSil
 19. Benim küvette 60cm çatlak oluştu 2,3mm kalınlığında epoksi macun iş görürmü

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Baksi,
   Epoksi macunu biraz daha fazla hazırlayın. Uyguladıktan 10-15 dk. sonra ince zımpara yapın, dümdüz olur.

   Sil
 20. duşakabin teknesi ne ile kesilir

  YanıtlaSil
 21. Merhaba benim küveti sağlamlaştırmak gerek catlakta var nasıl yapabilirim

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Mücahit,
   Pattex tamir macunu kullanın, beyazdır. Uyguladıktan 10_15 dakika sonra ince zımpara yapın. 1 gün bekleyin, iyice kurusun.

   Sil
 22. Emre
  Iyi günler mutfak lavabosunda catlaktan dolayı su sızması var ne yapmalıyım

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Emre,
   Su sızan yeri temizleyin, silikon sürün. 1 gün su temas etmesin.

   Sil
 23. Mutfakta ta bulunan lavabo teknesinde sivri bişey batması nedeniyle 0.5 kalem ucu kadar delik oluşmuş. Buradan damlayan su alta bulunan dolabın icine damlıyor. Bu macunu alttan uygulasam çözüm olurmu? Ne onerirsiniz? (metal evye)

  YanıtlaSil
 24. Duş teknemin altından 4,5 yerden koyu renkte sıvı damlıyor. Teknenin içinde herhangi bir delik göremedim. Ne yapabilirim?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sifonda deforme veya gevşeme olabilir. Tamiri ya da değişmesi gerekebilir.

   Sil
 25. duşakabinin teknesinde ortalama 15 cm uzunluğunda çatlak var ve banyo zeminine su sızıyor. epoksi macun kullanabilir miyim. uygulamadan önce ve sonra kaç gün su gelmemesi gerekiyor

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Osman Gökmen,
   Çatlak basınca esniyorsa epoksi macun işe yaramaz. Silikon bir süre idare eder. İkisi içinde tam kuruma süresi 1 gündür.

   Sil
 26. basılan alan da değil çatlak galiba kurarken çatlaktı ve biz geç farkettik tam köşede basım alanına gelmiyor. ayrıca uygulamadanda önce kaç gün susuz kalması lazım çatlağın

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Osman Gökmen,
   Ayak basılan yerde değilse epoksi macun kullanılabilir. (Pattex'inki beyaz renk) Macun uygulandıktan sonra 1 gün su değmesin.

   Sil
 27. merhaba
  klozet su toplama haznesinde boydan boya çatlak var. tamiri mümkün müdür?
  yardımcı olur musunuz

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba İsmail Özkan,
   İçeriden vaya dışarıdan ya da her iki taraftan çatlak bölgeye epoksi macun uygulayın. Pattex Tamir Express beyaz olduğu dış taraf için daha uygun olabilir.

   Sil
 28. Merhaba , yeni tasindigim evde rengi sararmis bi kuvet var,fayans gibi ama fayans degil, plastik de degil, emaye sprey boya ile boyasam tuttarmi acaba, kayganlik vs yaparmi ?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Orhan Güzel,
   Emaye sprey deneyin, uygulamadan önce yüzey parlak ise ince bir zımpara yapın. Çok kaygan olacağını sanmıyorum.

   Sil
  2. Tesekkurler deneyecegim :)

   Sil
 29. Merhaba benim alaturka tuvalet taşı ayak basma yerlerinde kaplamalar oldu epoksi macun la kapatıp üzerine emaye boya yapsam nasıl olur

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Mahmut Bey,
   Epoksi macun dayanıklı olur. Fakat emaye boya zamanla çıkabilir. Pattex epoksi macun alın. Beyaz olduğu için boyamanız gerekmez. Uygulama bittikten 15-20 dakika sonra yüzeyini zımparalayın, hem pürüzsüz, hem parlak olur.
   Kolay gelsin.

   Sil
 30. Merhaba, duşakabin teknesinde gider köşede pek basılmıyor ve kenarlarından yarısı çatlaktı bu şekil kullanıyorduk ama misafir basıp çatlağı uzatmış. Şimdi giderin kenarları yine çatlak ama birazda boyuna çatlak var. Ne kullanabilirim?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba,
   Şeffaf silikon veya epoksi macun deneye bilirsiniz. Uygulamadan sonra 1 gün suya temas etmesin.

   Sil
 31. Merhaba klozet taşırken düştü ve kırıldı ne yapılabilir tamiri mümkün mü

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba,
   Klozet için yapışacak yüzeylere jalon yapıştırıcı sürdükten sonra birleştirin ve yüzeyden de epoksi macun uygulayın. (Pattex beyazdır.)

   Sil
 32. Rüştü ben hocam merhabalar tesekkur ederiz boyle guzel yardimlariniz icin.
  Kuvetimde paslanma olustu polisan emaye sprey boya uygulasam zimparaladiktan sonra yeterli olur mu ?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Rüştü Yalçın,
   Zımpara ve astar sprey ile daha dayanıklı olur.

   Sil
 33. plastik su borusu eklem yerinden su sızdırıyor pattex macun kullansak faydası olur mu ya da siz ne tavsiye edersiniz?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yavuz Yıldırım,
   Suyu 1 gün boyunca kesin. Yüzeyi zımpara yapıp kuru bez ile silin. Pattex, Bison, Vodaseal benzeri bir epoksi macun ile iyice, bastırarak doldurun. Suyu 1 gün sonra verin.

   Sil
 34. Eski sarı dusakabin küvetin ayak basılan yeri çatladı, basıldığında esneme yapıyor. Şuana kadar altına su sızdırmadı heralde alt komşu daha şikayete gelmedi. Çatlak 10 cm civarında ve catlak kısmın altı boş muhtemelen, bunun için ne yapılabilir hocam yardımcı olabilir misiniz?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Alttan ve üstten renksiz akvaryum silikonu uygulayabilirsiniz. Mümkünse 48 saat su değdirmeyin.

   Sil
  2. Tamamdır deneyeceğim teşekkürler :)

   Sil

* Adınızı mutlaka yorumlara yazınız.
* Yorumunuz hangi konuya yorum yaptıysanız o sayfanın altınadır, ayrıca son konuşulanlar kısmından yorumunuzu bulabilirsiniz.
* Yorumların büyük bir kısmı 3 gün içinde yayınlanır.
* Yorum formundaki " beni bilgilendir " kutusunu işaretlerseniz, yorumunuz cevaplandığında size bilgi ve bağlantı maili gelir.
* Yorumunuz 3 gün içinde yayınlanmadıysa uygun değildir veya uzmanlığımız dışındadır.
(Destek için sitemizi sosyal medya platformlarında paylayaşabilirsiniz.) www.techrehber.com