Sitemize hoş geldiniz... www.techrehber.com

YAT VERNİK NEDİR?, YAT VERNİK NERELERDE KULLANILIR?, YAT VERNİK NASIL KULLANILIR?, YAT VERNİK ÇEŞİTLERİ NELERDİR?

yat vernik çeşitleri

    Yat Vernik Nedir?

    Yat vernik genellikle sentetik esaslı ahşabın doğal görünümünü koruyan, şeffaf, neme ve suya karşı dirençli, mükemmel yapışan bir ahşap verniğidir. Parlak, yarı mat ve mat görünümlü tipleri vardır.

    Yat Vernik Nerelerde Kullanılır?

    Deniz taşıtlarının ahşap kısımlarında, binaların iç ve dış ahşap aksamlarında, mobilyalarda, lambri, pergola, kapı ve pencere doğramalarında kullanılır. Ülkemizde ise yat vernik, sıkça  ahşap kapı ve pencerelerde, iç ve dış mekan ahşap doğramalarda kullanılıyor.

    Yat Vernik Nasıl Kullanılır?

 • Yat verniğin uygulanacağı yüzeyler tamamen kuru, kir ve yağdan arındırılmış olmalıdır. Varsa eski verniklere ince bir zımpara yapılarak yeni yat vernik uygulanır.
 • Ahşaba hiç vernik veya ahşap koruyucu yapılmamış ise yat vernik uygulamasından önce mantar ve küflere karşı emprenye uygulanabilir veya şeffaf ahşap koruyucu ile ahşap doyurulur.
 • Yat vernik uygulaması en az 2-3 kat yapılmalıdır. Katlar arasında 1 gün beklenmelidir.
 • Aşırı sıcak altında yapılan uygulamalarda katlar arasında hafif zımpara yapılabilir.
 • İlk kat ahşabın gözeneklerine iyi nüfuz etmesi için %20-25 oranında inceltilir. Sonraki katlar ise direkt sürülebilir veya ürünün ambalajında gösterildiği kadar az miktarda inceltilebilir.
 • Boya tabancası ile yapılan uygulamalarda ambalajda yazan orandan extra %10 daha fazla inceltme yapılır.
    Teknik Bilgiler
 • 1 litre yat vernik yüzeye bağlı olarak ve markaya göre tek katta yaklaşık 12 ila 20m² alan vernikler.
 • Uygulamada vernik yapılacak yüzeylerin sıcaklığı +5 derecenin üzerinde olmalıdır.
 • Yat verniğin uygulamasında kadife rulo, sünger rulo vernik fırçaları ve kıl fırça kullanılır. Düzdün yüzeylerde rulo, eğimli ve kıvrımlı yüzeylerde fırça kullanmak en iyisidir.
 • Uygulama sonrası fırça ve rulo temizliği sentetik tiner ile yapılabilir.

200 yorum:

 1. çatı katında oturuyorum ve tavanlarımız lanbiri yat vernik ile vernikliyoruz.ben lanbirileri beyaza boyamak istiyorum. ne yapmam gerekiyor yardımcı olurmusunuz.....
  teşekkürler.

  şenay bozkurt

  YanıtlaSil
 2. Şenay Hn.
  Önce yapılabiliyorsa hafifçe zımpara yaptırın. Yapılamıyorsa önemi yok. Mat, yarı mat veya parlak yağlı boya ile ya da Polisanın su bazlı x1 boyası ile boyayabilirsiniz.

  YanıtlaSil
 3. Oncelikle yanitinizicin tesekkur ederim.size bir sorum daha olacak.lanbirileri beyaza kendim boyasam basarili olabilirmiyim ve lanbirilerdeki kendi yuzeyinde bulunan oymalari nasil duzeltmem gerekir......simdiden tesekkurler....

  YanıtlaSil
 4. Su bazlı ahşap tamir macununu çatlak ve deliklere spatula yardımı ile uygulayın. İyice kuruduktan sonra üzerini boyayabilirsiniz.

  YanıtlaSil
 5. merhaba 2 yıl önce evimin bahçesine ahşap kamelya yaptırmıstım yapıldıktan şuana kadar hic bakım yapılmadı direklerde çatlaklar oluştu ve verniklenmesi gerekiyor çatlakları kapatmak için ne yapmam lazım ve zımpara yapmam gerekiyormu kullanacagım malzemeyi ve yapacagım işlemileri sırasıyla yazabılırsenız sevınırım.
  ıyı calısmalar
  CÜNEYT...

  YanıtlaSil
 6. Cüneyt Bey,
  Kılcal çatlaklar için dolgu verniği, daha büyük çatlaklar için renkli ahşap macunları kullanabilirsiniz. Macun kuruduktan sonra da 5-6 saat ara ile 2-3 kat vernikli ahşap koruyucu uygulayın.

  YanıtlaSil
 7. iyi günler diliyorum.kullandıgım masamın üzerini zımparaladıktan sonra akrilikle boyadım.dekopaj yaptıktan sonra yat vernigi kullandım.ama beyaz boyanın üzerinde yat verniginin kendi rengi alacalı bulacalı kaldı.vernigi nasıl silebilirim.dogru vernigi nasıl kullanabilirim.şimdiden teşekkürler.

  YanıtlaSil
 8. (Yorumlara lütfen isim yazın.)
  Yat verniğini zımpara veya boya sökücü ile sökün. Katlar arası kuruma süresine uyarak 2-3 kat cam cila uygulayın.

  YanıtlaSil
 9. Alaaddin...
  İyi günler çatı katına sıfırdan ahşap lambiri çaktıracağım bu lambirilere nasıl bir vernikleme yapabilirim vernik işlemini boya tabancası ile yapmayı düşünüyorum ayrıca verniği lambirilere çakmadan önce uygulasam olurmu?

  YanıtlaSil
 10. Verniği 4-5 saat ara ile renkli veya renksiz yapabilirsiniz. İsterseniz önceden emprenye sürüp böcek ve kurda karşı koruma yapabilirsiniz. Çakmadan da verniği sürebilirsiniz, fırça veya rulo ile yapmanızı tavsiye ederim. Daha dayanıklı olur.

  YanıtlaSil
 11. adsız ahşap tepsi boyadım ve yat verniği ile vernikledim ama hiç güzel olmadı verniğininasıl çıkarırım veya düzelte bilirim vernik koyu olduğu için çok kalın oldu teşekkür ederim

  YanıtlaSil
 12. (Yorumlara isim yazalım.)
  Zımpara veya boya sökücü ile sökebilirsiniz. Yat vernik yerine cam cila kullanın.

  YanıtlaSil
 13. Yat verniği ile cilalanan antika büfem, cila kokusundan dolayı balkonda duruyor. Bu koku tamamen ne zaman geçer.

  YanıtlaSil
 14. Gaya Su,
  Vernik birkaç saatte kurur tam kokunun çıkması ise birkaç günü bulabilir.

  YanıtlaSil
 15. Yat verniği parke yüzeyde kullanılabilinir mi? Kullanılamaz ise nedeni nedir?
  Belgin Acin

  YanıtlaSil
 16. Belgin,
  Yat verniği tam şeffaf sayılmaz bal rengidir. Parkenizin rengini hafif değiştirebilir. Ayrıca parke için üretilmiş cam cilalar çizilmeye daha dayanıklıdır.

  YanıtlaSil
 17. Kapalı terasıma lambiriden sedir yaptırıp iç duvarları da lambiriyle kaplatıyorum. Fakat lambiriye mat/yarı mat/parlak cam cila mı yoksa yat verdiği mi vurmam gerekiyor buna karar veremedim. Her usta başka bir şey söylüyor. Yardımcı olursanız sevinirim.

  YanıtlaSil
 18. (Yorumlara isim yazalım.)
  Yat vernik hafif sarartır. Cam cila ise hiç görünmez. Parlak olanlar zamanla gözü yorabilir. Yarımat veya mat kullanabilirsiniz.

  YanıtlaSil
 19. Cam agacina vernik nasildir ben camdan kus kafesi yaptirdim bazilari vernik iyidir bazilari iyi degil diyor eger iyise hangi vernigi kulanmam lazim bide kafes zarar gormesin diye sprey vernik nasildr yat sprey vernik varmi
  Faruk silvan

  YanıtlaSil
 20. Faruk,
  Vernik zor hava şartlarına karşı koruma sağlar. Renkli veya renksiz vernik kullanabilirsin. (Bilinen markaların Vernikli ahşap koruyucularından veya yat vernik kullanabilirsin.) Sprey olanları çok uzun süre korumaz.

  YanıtlaSil
 21. mutfak dolaplarını beyaza boyadım üstüne yat vernik attım sararttı daha kurumadı vernik bunu nasıl çıkartabilirim

  YanıtlaSil
 22. Lyt,
  Kurumasını bekleyin, zımparalayın, nemli bez ile tozunu alın, üzerine cam cila uygulayın.

  YanıtlaSil
 23. Iyi calismalar ben evdeki eski sehpalarımı boyadım ve dekopaj tekniği ile desen verdim yat verniği ile vernikleye bilirmiyim

  YanıtlaSil
 24. Yat verniği bal gibidir, hafifçe sarartır. Cam cila kullanın.

  YanıtlaSil
 25. MRB. Evimdeki vestiyeri beyaza boyadım(sentetik boya ile).Yat verniği aldım yarın uygulayacaktım üzerine neyse ki yazınızı okudum.Yarın ilk işim aldığım yat verniğini cam cila ile değiştirmek çünkü renginin sararmasını istemiyorum.Önerdiğiniz bir marka varmı dır ve bu cam cilayı sentetik boyalar üzerine uygulayabiliyor muyuz.Kısa tüylü parmak rulo bu cila için uygunmudur. Teşekkür ederim

  YanıtlaSil
 26. (Yorumlara isim yazalım.)
  Cam cila da bilinen markalardan Polisan, Filli, Dyo, Marhall, Permolit v.b. kullanabilirsiniz. Aslında sentetik boya üzerine cam cila uygulanmıyor. Ama yapanları duydum denemek lazım. Kısa tüylü parmak rulo veya sünger rulo uygun.

  YanıtlaSil
 27. Merhaba,
  1. Ahşap pencerelerime düzenli olarak 2-3 yılda bir vernik uyguluyorum.Bu sıklık çok mu abartılı?
  2. Pencerelerden birisinin dış cephedeki kenarı ve yağmurluk kısmı yarılmış-lif lif olmuştu (müteahhit kalitesiz ahşap doğrama kullandığı için).Ben de önce zımpara çekmiş, sonra su bazlı ahşap macunu uygulamış, kuruduktan sonrada iki-üç kat yat verniği uygulamıştım. Ahşap koruyucu uygulamamıştım. Bir-iki sene sonra bu kısım büyük ölçüde kabarmış, altı boşalmıştı. Bu gün yine mecburen çok zorlu bir çalışmayla bu kabaran-şişen kısımları iyice kazıyıp ardından çok güzel zımpara çektim ve su bazlı ahşap macunu çektim. Ve macunu kurumaya bıraktım. Bu sorun neden olmuş olabilir? Tekrar olmaması için bu kez macunun üzerine vernik sürmeden önce ahşap koruyucu mu yedirmeliyim? Biraz uzun oldu ama yardımcı olacağınız umuduyla çok teşekkür ederim.

  Zeki TÜRKMEN

  YanıtlaSil
 28. Zeki Bey,
  2-3 yıl da bir vernik uygulaması yapılabilir.
  Yat verniğin ömrü zaten 1-2 yıldır. Vernikten önce ahşap koruyucunun bir faydası olmaz. Macundan sonra kaliteli bir vernik uygulayabilirsiniz. (Örn. Hickson Dekor)

  YanıtlaSil
 29. Merhaba Teknik Rehber,

  Sözünü ettiğiniz çok özel bir üretim olan Hickson Decor marka verniği Ankara'da bulabileceiğimiz mağazalar varmıdır? Bu ürüne internetten baktım sanki daha çok ahşap koruyucu gibi geldi. Ahşap koruyucuların da gerçi vernik katkılı olanları var olmayanları var. Bu arada çok önemli bir sorumu sormayı şimdi hatırladım: Ahşap pencere doğramalarıma vernik uygularken katlar arasında sanırım yeterince beklemedim ki, bazı noktalarda vernikte büzüşme meydana geldi. Umarım bu büzüşmeler ilerde soyulmaz. Teşekkür eder, iyi çalışmalar dilerim.

  Zeki TÜRKMEN

  YanıtlaSil
 30. Zeki Bey,
  Ankara'da Rüzgarlı sokak, Bauhaus Yapı Marketleri ve Ostim'de bulabilirsiniz.

  YanıtlaSil
 31. merhaba ben yeni lambiri ve döşeme yaptırdım bunlara hangi verniği kullanırsam rengini ve ömrünü uzun süre korur.ayrıca fırça ile mi yoksa tabanca ile mi daha iyi olur. şimdiden teşekkürler

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Özgür Bey,
   Hickson Dekor, Silva, Polisan Wood-Wood, Cuprinol Ultra v.b. benzeri üst kalite vernikleri birkaç kat uygulayın. Kesinlikle rulo veya fırça ile uygulayın.

   Sil
  2. merhaba yeni lambiri ve döşemeyi böcek veya ahşaba zarar verebilecek durumlardan korumak için ne uygulamam gerek ayrıca koruma işleminden sonra sırası ile nasıl dolgu veya verniklemem lazım zımpara işlemi ne zaman gerek şimdiden teşekkürler iyi gunler

   Sil
  3. Özgür Bey,
   Önce ahşap emrenyesi uygulayın. Kuruyunca dolgu verniği uygulayın. (Çatlak çok ve büyükse zımpara yapıp bu toz ile dolgu verdiğini birleştirip boşlukları doldurun.) Kuruyunca 5 saat ara ile 2-3 kat vernik uygulayın.

   Sil
 32. Eski. Ağac oymasi koltuklarima kendim yaprak varak uygulamayi dusunuyorum yaprak varağin uzerine nasil vernik kullanmaliyim varak uygulamasinda ve verniklemede fikirlerinizle yardimci olursaniz sevinirim tesekkurler

  YanıtlaSil
 33. Çetin Bey,
  Cam cila (parke cilası) kullanabilirsiniz. Hiç renk vermez, parlatır, korur.

  YanıtlaSil
 34. Dolaplarimi polisan x1 ile beyaza boyadim. Kapaginin birine yat vernikbattim hafif sarardi. Zimparalayip temizledim. Acaba hangi vernigi atmam gerekli

  YanıtlaSil
 35. Bursadan Turkan . Iyi aksamlar terasi kapattik usta ahsap citalari tavana ham halde cakti sonra onu boyadi ve mat bir goruntu oldu. Onu nasil parlatabilirim.

  YanıtlaSil
 36. Merhaba
  Tadilat nedeniyle evimde boyacı vardı benden habersiz doğal taşlı şömine ye (beyaz kandıra taşı) yat verdiği sürmüş ve taşlar sapsarı kaldı bu verdiği sökmek için ne yapabilirim kolay gelsin iyi günler
  Hüseyin

  YanıtlaSil
 37. Merhaba ahşap gümüşlüğü beyaza boyadım sonra üzerine yat verniği sürdüm fakat sararma yaptı satın aldığım yerden yetkili kişi sararma yapmayacağını söylemşti acaba yanlışmı kullandım acil bilgi verebilirmisiniz

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Beşiktaş 1903,
   Yat vernikleri sararma yapar. Zımparalayıp cam cila (parke cilası) uygulayın.

   Sil
 38. Hüseyin Bey,
  Zımpara ve boya sökücü kullana bilirsiniz. Boya sökücü kullandıktan sonra yüzeyi iyice temizletip yıkatın.

  YanıtlaSil
 39. Ihsan yazar ben artvindeki ahsap ewim icin ne tarz vernik kullanmam konusunda yardim edebilirseniz memnun kalirim malum artvinde kislar cok soguk yazlari ise cok sicak ahsapi nasil korumam gerek simdiden tesekkurler

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. İhsan Bey,
   Bulabilirseniz Hickson Dekor kullanın.

   Sil
 40. Merhaba, izmirde yaşıyorum.1.5 sene öncr ahşap pergole yaptırdım
  Direklerde kılcal çatlaklar oluştu. Ayrıca koruyucu sürmem gerekiyormuş. Doğal ahşap görünümü bozulsun istemiyorum. Yat verniği kullansam çok parlar mı. Yoksa su bazlı vernik mi kullanmam lazım. O ufak çatlaklar için nir şey yapmam gerekli mi? Teşekkürler.

  YanıtlaSil
 41. Yarımat veya mat yat verdiği kullanabilirsiniz. Daha önce su bazlı vernik yaptıysanız ya da ham ahşap ise yarımat veya mat su bazlı renksiz vernik de kullanabilirsiniz.

  YanıtlaSil
 42. Merhabalar,dekor olarak kullandığım açık sarı renk bambu sopalarım var(kamış da olabilir?).Bunlara vernik uygulayarak bordo/kahverengi ve parlak bir ton elde etmek istiyorum.Bu konuda tecrübesizim biraz,hangi tür verniği hangi tip boyayla nasıl uygulayacağımı bilmiyorum.Gomalak ve akrilik olabilir diye duydum ama emin olamadım.Teşekkür ederim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Nevzat Bey,
   Vernikli ahşap koruyucu kullanabilirsiniz. Bunlar renkli verniktir. Onlarca rengi vardır. Her markada renk kataloğu farklıdır bu nedenle aradığınız rengi bulacağınıza eminim. 5 saat ara ile 2-3 kat uygulayın.(Daha önce boyandıysa zımpara yapın.

   Sil
  2. Hocam,teşekkürler bilgilendirdiğiniz için.Arkadaşımda dyo pinotex klasik ahşap koruyucu var işimi görür mü? Çok da parlak olmasını istemiyorum zaten,vernik de yalnızca parlamasına yarıyor,öyle değil mi?

   Sil
  3. Nevzat Bey,
   Vernik güneş, su v.s karşı koruyucudur aslında. Dekor olarak içeride kullanacaksanız pinotex ahşap koruyucu da olur.

   Sil
 43. Merhaba ,
  Yazlık pergolesi için nasıl bir bakım yapabiliriz.Pergolenin bazı yerlerinde ince çatlaklar mevcut bunlar için nasıl bir uygulama yapılabilir.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ebru Hn.
   İnce çatlaklar için dolgu verdiği kullanın kuruyunca da vernikli ahşap koruyucu.

   Sil
 44. ben dolabımı ve masamı beyaza boyamakk istiyorum ama vernik rengini değistirir mı dıye korkuyorum boya ve verniğin markası nasıl olmalı nasıl kullanmalıyım

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Elif Hn.
   Su boya ve su bazlı vernik kullanın. X1 veya hidrolux boya, vernikde de su bazlı herhangibir marka olabilir. (Katlar arası kurumasını bekleyin.)

   Sil
 45. Merhaba akrilik boya üzerine yat vernigi uygulanirmi

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba,
   Tutar ama sarartır. Su bazlı vernik kullanın.

   Sil
 46. emir
  merhaba,
  evimin çatısına osbden ters tavan yaptım.öğrenmek istediğim 2 şey var.osbyi korumak için ahşap koruma ve yat verniği kullanmama gerek var mı?Eğer gerek varsa önerebileceğiniz markalar neler?ikinci öğrenmek istediğim osb tavanı hangi materyaller ile kaplayabilirim?ya da boyayabilir miyim?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Emir Bey,
   Emprenye içeriden kurtlara karşı korur. Yat Vernik ise yüzeysel koruma sağlar. İkisini birden de kullanabilirsiniz. Ayrıca osb üzerini yağlı boya veya su bazlı boyalar ile boyayanlar da var, boya tutuyor. Dyo, Marshall, Filli, Permolit, Kale, Polisan benzeri kaliteli markalar olabilir.

   Sil
 47. Yat vernik kaç günde kurur acaba ?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. İsminur Hn.
   Dokunma kuruması birkaç saattir. Katlar arası en az 5 saat beklemek gerekir. Tam kuruma 24 saattir. Bu markaya ve hava sıcaklığına göre biraz değişken olabilir.

   Sil
 48. Bir sorum olacak : akvaryum için pişmiş tuğlaya yat verniği uyguladim . bu tuğlayı tam kuruma sağlamak için fırında bekletsem bir zararı olur mu?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Vahap Bey,
   Kabarcık oluşabilir, oda sıcaklığında kendi kendine kurusun 1 gün bekleyin.

   Sil
 49. Paletten sehpa yapıp üzerine dekupajla baskı yaptım, yeşil tonlarında eskitme ile tamamladım vernik olarak yat verniği almayı düşünüyordum ama cam cilası dahamı iyi olur fikir verebilirmisiniz?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Onur Bey,
   İkisi de olur. Cam cila tam renksizdir, Yat verdiği hafif kızartır.

   Sil
 50. Merhaba,

  Mobilyalarımız doğal ağaç yapıldı, salon için ceviz, yatak odası için ladin ağacı kullanıldı ancak cilası noktasında kararsız kaldık, normal şartlarda doğal görünümün korunabilmesi için vernik, boya vb. atılmaması gerektiğini, kullanılırsa ağacın gözeneklerinin dolup doğal görünümün kaybolarak kaplama mobilyadan farkının kalmayacağını, yağ gibi bir malzeme ile cilalanırsa doğal görünümün korunacağını söylediler. Ancak temizlik noktasında ağacın üzerinde yağ dışında koruyucu bir tabaka olmaması sıkıntı yaratacaktır, örnek veriyorum vişne suyu bile dökülse ağaç onu içine çekebilir. Bu konuda bize ne önerebilirsiniz? doğal görünümü çok bozmayacak ama temizlik noktasında da bizi sıkıntıya sokmayacak bir alternatif var mıdır?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Temizlik için mecburen yüzeyin düz olması gerekiyor. Yani bu doğal pürüzlü ahşap yüzeye bir doldurucu şart oluyor. Cam cila (parke cilası) sizin için bir çözüm olabilir. Cam cila tamamen renksizdir. Bu sayede ahşabı olduğu gibi görürsünüz. Fakat gözenekleri kapatarak zemini düzleştirir bilginiz olsun. Çizilmeye, darbelere karşı korur, temizlik için gözeneksiz, pürüzsüz bir zemin oluşturur. Yüzeyin durumuna bağlı olarak tamamen gözenekleri kapatmak için 2-4 kat uygulama yapmak gerekebilir.

   Sil
 51. İyi günler ben zigon sehpalarimi renkli boyadim 1 krem acaba bunda ne vernik kullanabilirim masaları akrilik boya ile boyadim

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. İyin günler,
   Su bazlı vernik kullanmanız gerekiyor.

   Sil
 52. Merhaba lam yuzey mdf ye selulozik astar selulozik boya uyguladim fakat haftalar gecmesine ragmen sicak bardagi koydugumda sanki boya kurumamis gibi bardagin altindaki iz orta sehpada cikiyor yanliz leke degil bildiginiz tirnak takiliyor selulozik vernikte uyguladim sonuc ayni acaba sifirdan bir sehpayi nasil boyamam gerekiyor

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Galip Bey,
   Selilozik boya ahşap boyamada pek tercih edilmez. (boyanız bozuk da olabilir.)
   Zımpara yapıp sentetik veya su bazlı boya ile tekrar boyayın. Sentetik yapacaksanız sentetik astar, şu bazlı yapacaksanız geçiş astarı uygulayın. Sentetik üzerine vernik gerekmez. Şu bazlı da işe yine şu bazlı vernik uygulayın. Katlar arası boyanın kuruma süresine dikkat edin.

   Sil
 53. Donmuş yat verniģini nasıl çözebilirim

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yunus,
   Donmuş derken uygulanmış kurumuş mu, soğuktan mı donmuş. Soğuktan dondu ise zaten kullanılmaz. Yüzeydeki yat verniğini ise zımpara veya boya sökücü ile çıkartabilirsin.

   Sil
 54. Hocam iyi günler,imalattan yazlık için gürgen masa ve sandalye aldım,sadece zımpara yapılmış hiç boyanmamış durumda,cila mı yoksa vernik mi yapmalıyım,terasımızı her gün yıkıyoruz yani suya dayanıklı olsun istiyorum neler yapmalıyım,yardımcı olursanız sevinirim teşekkür ederim. Okan Girşen karaburun izmir

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Okan Bey,
   Vernik uygularsanız iyi olur. 5 saat ara ile 2-3 kat uygulayın. 2-3 senede bir yenileyin.

   Sil
 55. Merhaba panel kapılarını boyamak istiyorum hangi boyayı kullanmalıyız acaba..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Mukadder HN.
   Dyo, Polisan, Marshall, Permolit v.b markaların panel kapı boyaları var, bunları kullanabilirsiniz.

   Sil
 56. Merhabalar, internette ahşap paletlerden yapılmış bir çok sehpa,sedir tarzı ürünler görüyorum. Elimdeki mevcut ahşap paletleri yat verniği verniklesem direk kullanabilirmiyim. Bir arkadaşım bunlara zımpara olmaz demişti. Bende kullanırken kıymıkları batar endişesi ile hiç bir işlem yapmadım. Yada istediğim renge boyasam sonra verniklesem kıymıklar kaybolur mu. Ya da bu işin ilmi nedir. Yardımcı olursanız çok sevinirim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Büyük kıymıklardan kurtulmak için kontrol edin ve sıyırın alın. Küçük kıymıklara 2-3 kat vernik uygulaması çözüm olacaktır. Tabi en iyi sonuç için kalın ve ince bir zımpara iyi olur. Ardından ilk kat %15 tiner ile inceltilmiş yat vernik veya vernikli renkli ahşap koruyucu uygulayın. İkinci ve üçüncü katları ise 5 saat ara ile inceltmeden uygulayın. Kolay gelsin.

   Sil
  2. Yanıtınız için çok teşekkür ederim. Önerilerinize göre uygulama yapıcam.

   Sil
 57. Merhaba;

  Bahçe evi zeminine 18mm lik osb düşünüyorum. birkaç resimde gördün vernikle oldukça muhteşem görünüyor bunun nasıl bir vernik tercih etmeliyim.. M.Adanır
  Saygılarımla.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. M.Adanır,
   Renkli veya renksiz vernikli ahşap koruyucu kullanın. İlk katı %10 tiner ile inceltin, diğer katları inceltmeden 5 saat ara ile 2-3 kat uygulayın.

   Sil
 58. Merhaba
  Mutfak masamı boya sökücü ile söküp temizledik ve zımpara yaptık daha sonra üzerine renkli vernik uyguladık ama cam gibi bir görüntü olmadı bu şekilde kullanılsa bozulma ve aşınma olursa veya başka bir işlem yapabilirmiyim pürüzsüz cam gibi vernik görüntüsü elde etmek için...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Özlem Hn.
   Zımpara yapıp cam cila (Parke verniği) kullanabilirsiniz.

   Sil
 59. Iyi gunler balkonuma bambu takim aldim bakimini neyle ve nasil hangi araliklarla yaparsam iyi olur. Aldigim yer dortte uc oraninda yat vernigi ile dortte bir tineri karistrp yilda bir defa surun demisti. Bunlarn cesitleri var nasil yapmaliyim. Tesekkurler.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kubra,
   Bambuyu tik yağı ile yenileyebilirsiniz. Üzerini temizleyin, fırça ile yedirin. 24 saat sonra isterseniz tekrarlayın. Durumuna göre kontrol edip birkaç sene de bir bunu tekrarlayın.

   Sil
 60. Panel kapımı marshal su bazlı panel kapı boyası ile beyaza boyadım 2 kar olarak.Üzerine verniklememe gerek varmı?Varsa hangi marka vernik daha iyi olur.Yat verniği nasıl olur.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Panel kapı boyası üzerine hiçbir vernik uygulanmaz.

   Sil
 61. Filiz
  OSB'den kulübe yapıp üzerine yat verniği uygulamayı düşünüyorum. Kulübeyi önce boyayıp kullanabilir miyim acaba? Olmazsa alternatifi nedir?
  Teşekkürler

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Filiz Hanım,
   Osb üzerine vernikli ahşap koruyucu uygulayın. 5 saat ara ile 2-3 kat uygulayın. Yat verniği aldıysanız altına herhangi bir boya uygulamayın. Yat verniği altına sadece vernikli veya verniksiz ahşap koruyucu olur.

   Sil
 62. Merhaba ahşap yüzeye
  İlk önce boyama işlemi yapıyorum.
  Kuruduktan sonra boşlukları kapatma amaçlı dolgu vernik kullanıyorum.
  Sonrasında zımparalayıp yat vernik uyguluyorum.
  sonra daha dayanıklı olması için yat verniği de hafif zımparalayıp tekrar yat vernik atıyorum (bunları havalı tabanca ile gerçekleştiriyorum)
  anca son yaptığım işlem sırasında yüzeyde kabarmalar ve genişçe portakal desenli gibi kabarmalar oluşuyor. bu neden olabilir ?

  YanıtlaSil
 63. Hatice Merhaba.sedef kakmalı bir dolabim var .kahverengi kısimlari epeyce yipranmis.yat vernigi kullansam sedef yuzeyler zarar gorur mu.ya da nasil yenileyebilirim.mobilyaciya mi yaptirmam gerekir.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Hatice Hn.
   Su bazlı renksiz vernik kullanın. Zarar vermez.

   Sil
 64. Merhabalar vernikli kapılarımı panel kapı boyası x1 ile boyadım subazlı vernik uygulaması yapacağım verniği fırça ile mi yoksa sünger ile mi süreceğim

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Mehmet Bey,
   Kadife rulo veya sert sünger rulo kullanın.

   Sil
 65. Merhaba...klasik okul siralari zımpara + yat vernigi yapsak uygunmudur? Çizilmeye , ezilmeye Daha dayanıklı olması için selülozik yerine yat düşündük, tavsiyeniz nedir? Teşekkür ederim

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba,
   Cam cila (Parke cilası) daha dayanıklı olur. En az 5 saat ara ile 2-3 kat uygulayın.

   Sil
 66. Iyi günler cam cila masif ahsap uzerine uyguladim daha once cok kez yaptim sorun olmadı.fakat son bir uygulama yaptim yine ahşaba renk biraz mat ce örümcek agi gibi kilcal catlaklar oldu neden olabilir acaba

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. İyi günler, (yorumlara isim yazınız.)
   Mat cam cila uygulamış olabilirsiniz. veya 1. kat iyice kurumadan 2. katı uygulamış olabilirsiniz.

   Sil
 67. Merhaba vitrinimi cadence multisurface ile boyayıp üzerine sü bazlı yarı may vernik geçtim ancak kurallara uygun boyamaya rağmen boya en ufak bir temasta kalkıyor. Yat vernik ile bir kat üzerinden geçtim amacım en ufak bir darbede boyanın kalkmasını engellemek.yaptigim uygulama doğru mu farkli bir öneriniz varmı şimdiden teşekkürler..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. (Yorumlara isim yazınız.)
   Mdf kaplama ise zımpara veya astar uygulaması iyi olurdu. Ayrıca katlar arası en az 5 saat beklemek lazım. Ayrıca üzerine yay vernik değil, su bazlı akrilik vernik uygulamak gerekiyordu.

   Sil
 68. Iyi günler .Terasımın çatısına ahşap lambri yaptırdım. Şeffaf ahşap koruyucu ve sonkat olarak yat verniği uygulamak istiyorum. Danıştığım bazı kişiler dolgu verniği olmadan düzgün olmaz diyor. Yat verniği sentetik olduğundan dolgu olarak nasıl bir vernik kullanmam gerekir. Poliuretan vernik yat verniği altina dolgu olarak kullanılabilir mi? Malum yat verniği kuruma süresi uzun .Ve ya siz sıfırdan yapılacak bu ışlem ıçin ne önerirsiniz. Tesekkür ederim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ahmet Kırca,
   Önce selülozik dolgu verniği uygulayın. Üzerine de vernikli ya da verniksiz ahşap koruyucu uygulayabilirsiniz. Vernikli uygularsanız yat verniğine gerek yok.

   Sil
 69. Enes
  Merhaba mutfak masasina şu bazlı akrilik vernik uyguladım fakat bu vernigin çok dayanıklı olmadığını söylüyorlar masa sürekli kullanıldığı için ben bu vernigin üzerine sır vernik veya cam cilasi uygulasam olur mu acaba. Teşekkürler

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Enes,
   Su bazlı akrilik verniği kuruma süresine dikkat ederek birkaç kat uygulayın. Dayanıklılığı artacaktır. Cam cila dayanıklıdır fakat daha önce su bazlı boya ile boyandıysa en iyisi akrilik vernikdir.

   Sil
 70. sır verniği nasıl sökebilirim

  Ülkü Babacan

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ülkü Babacan,
   Önce kalın sonra ince zımpara yapmayı deneyin. Boya sökücü de kullanılabilir.

   Sil
 71. Yat vernigi çok yoğun duruyor bal gibi beyaz zeminin rengini bozuyor sarıya dönük oluyor ne yapmam gerekir

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yasin Urbay,
   Zeminde kullanacaksanız cam cila kullanın. Dış mekandaki ahşaplara kullanılacaksa renksiz, vernikli ahşap koruyucu kullanın. Ham ağaç ise ilk katı %10 sentetik tiner ile inceltin.

   Sil
 72. Merhaba. Metalin uzerine atilmis metalik sprey boyanın üzerine firca kullanmadan (iz olmasin diye) nasil bir vernik islemi uygulayabilirim? Sprey vernikleri denedim ancak selülozik olduklarindan metalik boyayi eritip bozdular. Sprey yat vernigi bulabilir miyim acaba? Ya da çözüm olur mu? Onerilerinizi bekliyorum. Eger reklama girmezse marka cesit olarak ürün onerebilirsiniz. İlginize simdiden tesekkur ediyorum.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kutay Orbey,
   Akçalı, Carat, Polisan v.b bir markanın sentetik, modifiye akrilik veya tam akrilik spreylerini kullanabilirsiniz. İz kalmaması için mat sprey vernik kullanın.

   Sil
 73. beyaz boyalı sehpalarımı nasıl ceviz rengine dömüştürebilirim

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Boyayı ham ahşaba kadar zımpara yapıp vernikli ya da verniksiz ceviz ahşap koruyucu ile boyayın.

   Sil
 74. Mahmut
  İyi günler, evimin bahçesine ahşap tavuk kümesi ve köpek kulubesi yapmak istiyorum. Dış koşullardan ve haşerelerden zarar görmemesi için ham ahşap tahtayı(zımpara görmemiş pürüzlü) nasıl muhafaza etmemi önerirsiniz
  Teşekkürler

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Mahmut Bey,
   1 kat emprenye uygulayın. Kuruyunca 2-3 kat su bazlı vernikli ahşap koruyucu uygulayın.

   Sil
 75. teşekkür ederim
  ayrıca bir sorum daha olacak 1 Metre küp ahşap kulube için, içi dışı dahil kaç litre emprenye işimi görür

  YanıtlaSil
 76. aynı oranda su bazlı vernikli ahşap koruyucu kaç litre gerekli
  Teşekkürler

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Mahmut T,
   0,75 lt. emprenye ve yine 0,75 lt. vernikli ahşap koruyucu kullanmanız gerekiyor.

   Sil
 77. Merhaba, ben Ali
  Odamin buyuk bir kismini kaplayan sabit dolaba yat vernigi yapildi ama uygulama kotu oldugu icin isikla bakinca yuzey uzerinde akmis sekilde duzensiz gorunuyor. Ayrıca ilk 3 ay surekli havalandirmama ragmen oda kokuyordu. Simdi ise perdeleri acik gunes aldiklari gunun sonunda oda yine kokuyor. Aradan 4-5 ay gecti ama hala saglik acisindan bunun zarari var midir?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ali Bey,
   Verniğin katları arasında 1 güne kadar beklemek en iyisidir. İlk kat kurumadan ikinci ve üçüncü katlar uygulanmış olabilir. İz kalmaması için de vernik rulosu kullanılmalıdır. Yaz aylarına giriyoruz, her gün düzenli havalandırın odanızı. Koku devam ederse zımpara yapılıp yeniden vernik uygulanabilir.

   Sil
 78. Meraba ben sema mutfak dolaplarimi zimpara sonra astar ve su bazli boyayla boyadim uzerine nasi vernik surmeliyim.coook aciiil dolaplarim bitti bekliyorum cok tesekkur ederim .

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sema Hanım,
   Boya iyice kuruduktan sonra su bazlı akrilik vernik kullanmanız gerekiyor.

   Sil
 79. Merhaba ben Burak
  Bahçemdeki çardakta yarıklar var bunları kapatmak için hangi macunu kullansam renklendirmek içinde sadece vernikli ahşap koruyucu kullansam yetermi başka birşeye gerek varmı

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Burak Bey,
   Su bazlı ahşap macunu ile çatlak yerleri tamir ettikten sonra renkli veya renksiz vernikli ahşap koruyucu kullanın. Daha önce renk uygulandıysa aynı renkte yapmanız gerekiyor. Aksi halde tamamen zımpara yapmanız lazım.

   Sil
 80. Mine Soral
  merhaba,
  Deniz taslarınınn uzerine akrılık boya ıle dekor yaparak plastık manken uzerine yapıstırdım tasları. arasına beyaz fuga ıle derz hazırlayarak mozaık calısması yaparak doldurdum. bu heykeli dıs mekanda kullanacagım, yat vernigi kullanacaktım ama yorumlarınızdan cam cila nın daha uygun olacagını dusunuyorum. cam cıla dıs mekanda yeterli korumayı saglar mı? sprey olanı var mıdır? kac kat ne kadar sure ıle uygulamalıyım. tesekkur ederim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Mine Soral,
   Taş verniği veya Titanyum kullanabilirsiniz.

   Sil
 81. Merhabalar ,
  Yat Verniği(ŞEFFAF) satın aldım, ahşap piknik masasına uygulayacam
  (ahşap fırınlanmış olup, yağmur ve böceklenmeye karşı HEMEL marka emprenye maddesi ile korumaya alınmıştır)
  Verniği inceltme işlemini için öneriniz var mı ve ayrıca kat kat vurmam gerekli sizce
  Teşekkürler
  İyi çalışmalar

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Pamuk,
   Daha önce emprenye kullandığınız için artık yat verniğini inceltmenize gerek yok. Katlar arası en az 5-6 saat bekleyerek 2-3 kat uygulayın. Katlar arası hafif bir zımpara ile daha iyi olur.

   Sil
 82. Merhaba ben yakup
  Bahcemizde bulunan kompozit ahsap kaplama üzerine nasil bir vernik veya boya kullanabilirim surekli ıslak yikanan zemin yardimlariniz icin simdiden tesekkurler

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yakup Bey,
   Renksiz dış cephe, ahşap verniği kullanın, her sene kontrol edip gerekiyorsa yenileyin.

   Sil
 83. YAT VERNİĞİNİ AKVARYUM İÇİN YAPTIĞIM FONUN ÜZERİNE UYGULASAM SUYA SALINIM YAPARMI SİZCE

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ceyhan,
   Birkaç gün iyice kuruduktan sonra salınım yapacağını sanmıyorum ama akrilik vernik daha uygun bir çözüm olabilir.

   Sil
 84. Merhaba, çam yer döşeme tahtası ile zeminimi kapladım tiner ile yerleri sildim sonrasinda zimpara yaptim uzerine de su bazlı raykon marka renksiz ahşap koruyuculu vernik uyguladım. Fakat döşemenin bazi yerlerinde zımparaan sonra ton farklılıklari oldu ve zemine uyguladığım koruyucu bir tabaka olusturmadi. Şimdi ev eşyalarımı taşımadan tekrar elden geçirmek istiyorum . Sirasiyla ne yapmaliyim ne kullanmaliyim zimparaysa kaç numara vernikse hangi vernik vs ?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Renksiz yaptığınız için çamın kendi doğal rengindeki farklılıkları göstermiş olabilir. Zımpara yapsanız da sonuç değişmeyebilir. Şeffaf koruma katmanı oluşturması için cam cila uygulayın.

   Sil
 85. Kayin ve gurgen ham balkon mobilyama Selilozik dolgu vernigi ve parlak yat vernigi sürdüm fakat rengini degistirmek istiyorum. usta vernikli ahşap koruyucuyu direk sür dedi.sorun olurmu.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Dinasti,
   Önce yat verniğini zımparalarsanız daha iyi olur.

   Sil
 86. Evimin kapıları kağıt gibi ıslanınca şişme yapıyor.Amerikan mdfmi neymiş?su geçirmemesi için ne uygulamam gerekir.Teşekkürler.

  YanıtlaSil
 87. Dış cephede Polisan plitex ile ahşap görünümlü oluşturdum.ahsap desenin daha canlı görünmesi için üzerine vernik vurarak olur mu.bi kaç yıla havlama olur mu

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ekrem bey,
   Sonradan üzerine yat verniği uygulanabilir. Önce üzerine hafif bir zımpara uygulanırsa iyi olur. Yat verniğini zaten 1-2 yılda bir yenilemek gerekiyor.

   Sil
 88. iyi çalışmalar kızıl çağ ağacından kiraplık raflar yaptım fakat üzerine ne gibi bir uygulama (ahşap koruyucu, yat verniği, cila) bunları nasıl ve hangisini uygulamamı tavsiye edersiniz.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yavuz Çalışkan,
   Artık en çok kullanılan ve en pratik vernikli ahşap koruyucu. 24 saat ara ile 2-3 kat sürün, bırakın. Başka uygulamaya gerek yok.

   Sil
 89. Selamlar ; yaylada,açık alanda kalan, ardıç ağacından parkelerimizin kardan yağmurdan etkilenmemesi için hangi verniği uygulamalıyız ?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Tuncel,
   Vernikli ahşap koruyucu kullanabilirsiniz.

   Sil
 90. Merhaba mutfak taşımı siyaha boyadım üzerine 2 kat taş vernik uyguladım üstünede yat vernigi uyguladım kalıcı olurmu deterjanlara çamaşır suyuna üzerine bi kat daha taş vernik yapayim mı

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba,
   Deterjan ve çamaşır suyu ile sık sık temizlik yapıyorsanız her sene cam cilayı yenileyin bence. Başka verniğe gerek yok.

   Sil
 91. Merhabalar,ben dut agacindan kutuk sehpa yaptim. Ustunu yat vernik surdum biraz fazla surdum vernikleme arasi bekleme yapmadım direk tek kat baya surdum. 3-5 gun bekledim ama pamragimi hafiften bastirdigimda parmak izi kaliyor havada cok soguk suana kadar kurumasi lazim diye biliyorum. Ne yapmam lazim?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba,
   Çok kalın sürdüğünüzden soğukta kurumuyor. Saç kurutma makinesi ile uzaktan ısıtmayı deneyin. Sertleşmesse spatula ve zımpara ile kazıyıp tekrar uygulama yapmanız gerekiyor.

   Sil
 92. Murat Kınalı.Merhaba benim bır sorum olacaktı. Salonumda ahşap parke var yani hazır parke değil tahtadan yapılmış.önceden terasa açılan kapınin altindan su almış ve yaklaşık 6 m2 alan çürümüş bunu değiştirdik ve boya olarak verniksiz ahşap koruyucu (açık meşe rengi ) ve yat verniği 1 kat olmak üzere attık.ama tamir yapılan yer baya açık oldu sanırım normal meşe rengi olmalıydı.bu durumda ne yapabiliriz?2.kat yat vernigine meşe renk ahşap koruyucu karıştırsam olur mu ya da ne yapabiliriz sadece renk tonu tutmadı baya açık kaldı ton olarak.teşekkür ederim

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Murat Kınalı,
   Yat verniğine meşe rengi ahşap koruyucu karıştırılabilir. Fakat yeterli koyuluğa ulaşamayabilirsiniz. Ahşap koruyucuyu vernikten önce birkaç kat fazla atmak rengini koyulaştırabilirdi. Renk farkı çoksa yat vernik yerine koyu meşe vernikli ahşap koruyucu uygulayabilirsiniz.

   Sil
 93. Merhaba
  Öncelikle faydalı bilgiler için çok teşekkür ederim.
  Elimde dış kabuğu soyulmuş yanları zımparalanmış kiraz ağacından 50 cm kütük bulunmaktadır. Bunu dekor olarak kullanmak istiyorum.
  Doğal görüntüsünü bozmadan ne uygulayabilirim? Zımpara ile gideremediğim üst tarafında ağaç kesme motorundan kalma izler ve yan taraflarda derin çatlaklar vardır. Bunlar tavsiye edeceğiniz uygulamaya engel teşkil edermi?
  Soner

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Soner Bey,
   Zımparadan çıkan tozu selülozik dolgu verniği ile macun şekline getirip çatlakları doldurun. 1 kat selülozik dolgu verniği uygulayın. Kuruyunca sentetik veya su bazlı cam cila uygulayın.

   Sil
 94. Merhaba.. Bambu balkon seti aldım henüz hiç kullanmadım, kullanacağım balkon genelde kuru ve güneş almıyor ama yağmur şiddetli yağdığında ıslanıyor, kullanmadan önce yat verniği uygulasam yağmura daha mı dyanıklı olur yada bir öneriniz olur mu? teşekkür ederim

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba,
   Aslında bambu ve tik ağaçları için ağacın içine giren tik yağı kullanılır. Yat verniği ve renksiz vernikli ahşap koruyucu da uygulanabilir. Yat verniği hafif sararma yapabilir. Bu vernikleri 1-2 senede bir yenilemeniz gerekir ve üzerine sonradan tik yağı tutmaz.

   Sil
 95. Musa
  Merhaba model gemi yaptım kavak kontra omurga ıhlamur çıta ile sardım
  Sadece koyu olmadan kızarmasını istiyorum
  Yat verniği aldım ama burdaki yorumlardan sonra sürmeme kararı aldım
  Boşluklar için sürdüğüm macunun fazla belli olmamasını renk farkı açısından ve rutubet vs etkilenmemesi için nasıl bir renkte vernik kullanmalıyım
  Meşe felan çok koyu istediğim ahşap görünümü kapanmadan biraz kızarması

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Musa Bey,
   Yat verniği hafif sarartır. Bir de açık meşe vernikli ahşap koruyucuya bakın.

   Sil
 96. İyi günler merhaba suntalam mutfak tezgah dolabını suya karşı dayanıklı hale getirmek için ne yapmam lazım taş vernik olurmu ne oneriröneri

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Hakan Bey,
   Cam cila veya sır vernik kullanabilirsiniz.

   Sil
 97. eski klasik mobilyamın kumaşını değiştirmeden önce kenar ahşap kısımlarını beyaza boyayarak moderne etmek istiyorum, ancak bu boyayı kendim yapmak istiyorum fakat kullanacağım boyada tereddüt ediyorum, su bazlı bir boyamı yoksa selülozik esaslı bir boyamı kullanmak daha iyi sonuç veril piyasada bir çok boya var subazlı akrilik, polisan x1 anti agink bunların hangisinin kullanılması iyi sonuç verir? bu işlemi kendim fırça veya rulo ile yapabilirmiyim? bir diğeri lake boya bu boya nasıl bir boya piyasada nasıl satılır? lake boya ile selülozik boya arasındaki fark denir?

  YanıtlaSil
 98. Behcet Bey,
  Selülozik çok kokar ve hızlı kurur, genelde tabanca ile yapılması tavsiye edilir. Lake ise çok parlak ve kat kat yapılan bir boyadır. Sizin için en uygun boya su bazlı, genel maksatlı boyalardır. Örn. Polisan X1, Permolit Permolife, Dyo Hidrolux, Rich Multisurface v.b.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. su bazlı boyanın kalıcılığı ve sağlamlığı nedir, mobilyada uygulandığı zaman atma yapar mı

   Sil
  2. Behcet Bey,
   Dayanıklıdır fakat kuruduktan sonra üzerine su bazlı vernik uygulanırsa cik daha dayanıklı olur.

   Sil
  3. Peki Su bazlı boya üzerine sır vernik denilen vernik uygulanabilirmi tavsiyeniz hangisi olur

   Sil
  4. Behçet Bey,
   Evet, sır vernik veya normal su bazlı vernik uygulanabilir. Sır daha kalındır.

   Sil
  5. mobilya oylarında kullanılan varak uygulaması mı yoksa altın yaldız boya mı uygulanması daha iyi olur bu konuda tercihiniz ne olur. bunların hangisi rengini uzun süre mahafaza eder

   Sil
  6. Behçet Bey,
   Su bazlı varak boya kullanın.

   Sil
 99. Merhaba ben mutfak tezgahımı cadence multisurface ile boyadım ve kalın sır vernik uyguladım. Ancak su biraz durunca rengi matlasıyo tezgahın ve soyuluyor. Daha sonra kazidim bu seferde rich chalked ile boyadim ve rich taş vernik uyguladim. Ancak yine aynısı oldu. Hicbir dayanikliligi yok. Bu islemlerden dolayida tezgahim hasar gordu. Bu yuzden tekrar boyamak zorundayim. Acaba bana onerebilceginiz bir boya ve vernik var mı? Simdiden tesekkur ederim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yine Cadence veya Rich Multi Surface boya üzerine su bazlı parlak cam cila kullanabilirsiniz. Boya ve vernigin katları arasında 1 gün bekleyin.

   Sil
 100. Bir usta yat verniğini metaldede kullana bileceğmizi söyledi olabilir mi nasıl kaplamalıyız Teşekkürler

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Metal verniği bulamazsanız yat vernik de kullanabilirsiniz. Fırça-rulo ile 24 saat ara ile iki kat sürün.

   Sil
 101. Merhaba, çam malzemeden verniksiz doğal ahşap bebek yatağımız var. Yat verniği bebek yatağı için zararsız denebilir mi? Başka bir vernik mi kullanmamızı önerirsiniz? bir de vernik ufak tefek çapakları, kıymıkları kapatır mı?Ürün normalde zımparalanmış temizlenmiş ama illa ki kıymık oluyor. Şimdiden teşekkürler. Burcu

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Burcu Hanım,
   Su bazlı yat verniği, su bazlı sır vernik veya su bazlı herhangi bir akrilik vernik kullanabilirsiniz. Zımpara yaptıysanız kalan ufak tefek çapakları vernik kapatır. Katların kurumasına dikkat ederek 2-3 kat uygulayın.

   Sil
  2. Merhaba hızlı dönüşünüz için teşekkürler. Beyaza boyamak istesek hangi boya türünü hatta markasını önerir siniz? Doğrudan boya uygulanır mı? Üzerine vernike gerek olur mu? Burcu

   Sil
  3. Burcu Hn.
   Benim tavsiyem su bazlı genel maksatlı boyalardan kullanmanız. Polisan X1 parlak, Permolit Permolife parlak, Dyo Hidrolux v.b. Üzerine de su bazlı akrilik vernik veya su bazlı sır vernik uygularsanız daha dayanıklı olur.

   Sil
 102. Beyaz boyanin üstünü yat vernik le direk yapınca sararma olur mu

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet, sararma yapar. Su bazlı boyanın üzerine su bazlı vernik uygulayın.

   Sil
 103. Bahçemdeki çardaga bakim yapmak istiyorum. Daha önceden renkli vernik uygulanmiş. Zımparalama islemini kaç kum ve nasil yapmaliyim.. vernikleme islemindeki yol haritami sirasi ile belirtirmisiniz lutfen.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Doğukan,
   Aynı renk vernik
   yapacaksanız hafif bir zımpara yapın. Farkı bir renkte vernik uygulayacaksanız. Ham ahşaba kadar zımpara yapmanız gerekiyor. 150-200 arası zımparalar olur. En az 5 saat ara ile 2-3 kat uygulayın.

   Sil
 104. Merhaba, 4 ay önce mutfağıma meşe tezgah yaptırdım. Bir ay geçmeden lavabo çevresinde 5-6 noktada açılmalar, çatlama ve kabarmalar oldu. marangoz yeniden cila yaptı( su bazlı). Çok dikkatli kullanıyorum, ıslak bırakmamaya özen gösteriyorum. Ancak suyla fazla temas eden bölgelerde yine kabarma ve açılmalar oluştu. 1) Tekrar su bazlı vernik yapılsa fayda sağlar mı,hangi vernik suya daha dayanıklıdır? Meşe tezgaha ahşap yağı uygulamak, suya karşı daha mı dayanıklı yapar? 3- Su bazlı vernik üzerine yağ uygulamak uygun mudur? Ne yapmalıyım. Şimdiden teşekkürler.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Müşerref Hanım,
   Vernik uygulandığı için yağ kullanılmaz. Uygulama yanlış yapılmış olabilir veya yanlış vernik kullanılmış olabilir. Üzerine yine su bazlı vernik uygulayın. Bu sefer su bazlı parke verniği olsun. Bir de Hickson Decor deneyin. Kutunun üzerinde bulunan açıklamaya göre uygulama yapın.
   Kolay gelsin.

   Sil
 105. Çok teşekkür ederim. Hemen deneyeceğim.

  YanıtlaSil
 106. Merhaba ben fatih... Bu konteyner aldım dış kaplamasi tahta... daha önceden boyanmış anncak boyaları kalktığı için ben komple zimparaladim... Bu konteyner için dış mekanda duracak devamlı verniklemek istiyorum... Hangi vernik ne kadar süre ile dayanıklı olur veya tavsiyeniz verniklenmesimi yoksa boyanması mi... Vernik ve boya tavsiyeleriniz nelerdir acana...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Fatih Bey,
   Vernikli ahşap koruyucu uygulayın. İthallerden Hickson Decor, yerlilerden ise 1.sınıf olanları kullanmanızı tavsiye ederim. Örneğin Dyo'nun Massiveline'ı birinci sınıf yine Dyo'nun Pinosan'ı ikinci sınıftır. Diğer markalarda da aynı şekilde iki sınıf üretim var.

   Sil
 107. Merhaba kapıları favori panel kapı boyasına boyamak istiyorum üstüne hangi vernik yapılır.yada bu tür boyaların parlak olanı varmı. fatma.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Fatma Hanım,
   X1 parlak, Permolit Permolife parlak, Dyo Hidrolux, Kale Supar kullanabilirsiniz. Bunlar parlak olduğu için verniğe gerek yok. Ya da normal su bazlı yarımat panel kapı boyası aldıysanız üzerine su bazlı vernik uygulayabilirsiniz.

   Sil
 108. Merhaba, cevaplarınız için teşekkürler çocuğum için montessori yatak için çam ağacı üzerine polisan pinotex vernik ve üzerine yat verniği uyguladım ancak 5 6 gün geçmesine rağmen evdeki koku bir türlü geçmiyor. Çocuğa zararı olacağı için orada yatırmıyorum bile yatağı atmayı bile düşünmeye başladım yapabileceğimiz birşey var mı teşekkürler

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Katlar arası bekleme süresi 24 saattir. Boya kurumadan ikinci katı uyguladığınızdan geç kurumuş olabilir.Ayrıca odayı iyice havalandırın. Bozuk değilse mutlaka koku dağılacaktır.

   Sil
 109. Merhaba ismim serdar

  polisan bayisinde açık fil dişi renginde bir boya yaptırdım makine ile polisan elagans olarak B1 BAZ'ına yapmışlar. Eve gittim boyadım farklı koyu bir renk verdi kartelada ki gibi değil.Başka polisan bayilerine ve koçtaşa sordum açık fil dişi rengi A BAZIna yapılır dedi.

  Ama polisan bayisi b1'e yaptı sizce neden böyle bir şey yaptı ? Bunu bayiye söyledim rengi çok farklı oldu aynısı değil dedim yapacak bir şey yok dedi aynıdır o dedi.Açık fil dişi rengi koyuya yakındır zaten dedi.
  Bende çağrı merkezlerini aradım 2 haftadır bir şey yok tabi.

  Siz bu durum hakkında ne diyorsunuz ? Ben kendimi nasıl savunmalıyım ?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Serdar Bey,
   Evet açık fildişi A bazına yapılır. Bayinin elinde A bazı kalmadığından B1 ile yapmış olabilir. Rengi az katarak boyanın rengi dengelenebilirdi. Fakat yine de riskli olurdu. Boyayı tamamen kullanmadıysanız rengi açmak için aynı boyadan içine 3 de 1 oranında beyaz boya katılabilir. Polisan ile tekrar iletişime geçmeye çalışın. Tüketici haklarına başvuruda bulunun.

   Sil
 110. Mrb ham ahşap kestirip mutfak masası yaptım kağıt transfer üzerine dekupaj tutkalı geçtim üzeri için sudan ve çizilmeden koraman için nr sürmem gerek cadence nin taş vernigini aldım ama ince gelirmi kalın parlak ince cam gibi gözükmesi için eski sehpaların üzeri gibi ama yat vernik gibi zamanla sararmayan.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba,
   Cadence veya Rich in su bazlı sır verniğini kullanabilirsiniz.

   Sil
 111. Merhaba banyo fanyanslarini boyadım cadence multi surfers boyayla üzerine hangi vernigi kullanmam lazım su bazlı taş vernik çıkıyor ne önerirsiniz suya dayanıklı olması için.teşekkürler

  YanıtlaSil
 112. Merhabalar. 1 hafta önce yatağımızın altındaki ahşap paletleri, toplam 3-4 kat olacak şekilde yat verniği ile vernikledik. Odayı 4-5 gündür havalandırıyoruz neredeyse gece gündüz açık koku geçmiyor ne yapacağımızı bilmiyoruz yardımcı olursanız çok seviniriz. Salonda koltuklarda uyumak zorunda kalıyoruz. Teşekkürler. Yiğit.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yiğit Bey,
   Verniğin ilk katı kurumadan 2. katı uygulamış olabilirsiniz. Tırnağınızla dokununca içeri giriyorsa ilk kat kurumadan ikinci katı uygulamışsınız demektir. Ayrıca hava soğuksa geç kurur ve kokar. Pencereden soğuk hava gelirse geç kurur. Uygulama ve ortam sıcaklığının uygun olması lazım. Odayı biraz ısıtın vernik bozuk değilse koku zamanla gidecektir.

   Sil
  2. Cevabınız için teşekkür ederim. İnternette gördüğüm bazı uygulamaları yaptım süt kaynatıp koydum olmadı bayat ekmek ve patates koydum olmadı odanın pencere ve kapılarını kapattım bir gündür kapalı ısıyı artırdım. Koku daha da çok arttı odaya girince zehir genzi yakıyor. Verniğin bozuk olduğunu düşünmüyorum. Tekzen'den almıştım. Polisan Politex yat verniği olması lazım. Ne yapacağım bilmiyorum. Saf amonyak ve su karışımını odada bırakın diyorlar. Koku ağırlaştı. Bir haftadır salonda yatıyoruz.

   Sil

* Adınızı mutlaka yorumlara yazınız.
* Yorumunuz hangi konuya yorum yaptıysanız o sayfanın altınadır, ayrıca son konuşulanlar kısmından yorumunuzu bulabilirsiniz.
* Yorumların büyük bir kısmı 3 gün içinde yayınlanır.
* Yorum formundaki " beni bilgilendir " kutusunu işaretlerseniz, yorumunuz cevaplandığında size bilgi ve bağlantı maili gelir.
* Yorumunuz 3 gün içinde yayınlanmadıysa uygun değildir veya uzmanlığımız dışındadır.
(Destek için sitemizi sosyal medya platformlarında paylayaşabilirsiniz.) www.techrehber.com

Hakkımızda


Blogs lists and reviews
blog search directory Follow me on Blogarama