Sitemize hoş geldiniz... www.techrehber.com

TAVAN BOYASI DUVARA OLUR MU?, TAVAN BOYASI İLE DUVAR BOYAMAK, TAVAN BOYASI HANGİ YÜZEYLERE OLUR?, TAVAN BOYASINI RENKLENDİRMEK

  tavanı renklendirmek

    Tavan Boyalarının Genel Özellikleri


     Tavan boyaları su bazlıdır ve içerisinde fazla kimyasal olmadığından en sağlıklı boyalardan biridir. İyi bir tavan boyaları ele çıkmaz, üzerinizde veya elbisenizde beyaz leke bırakmaz, duvarda uygulama sırasında iz yapmaz. Yine de tavan boyalarını duvar boyaları ile karşılaştırdığımızda duvar boyalarına göre kapatma özelliğinin düşük olduğunu ve boyadığı alanın az olduğunu görüyoruz. Özellikle kirli yüzeylerde ve koyu renklerde çok fazla kat uygulamanız gerekebilir. Tavan boyasını duvara uyguladığınızda silinemez, silindiğinde beze çıkar.

Tavan Boyası Duvara Olur Mu? 

Tavan Boyası Hangi Boyaların Üzerine Olur?

Tavan Boyasının Uygulanabileceği Yüzeyler Nelerdir?    


 • Duvarınızda silikonsuz düz plastik boya varsa üzerine direkt tavan boyasını uygulayabilirsiniz.
 • Duvarınızda silikonlu boya varsa üzerine tavan boyası uygulanabilir fakat zamanla soyulma olabilir. Tavan boyası uygulamadan önce 1 kat geçiş astarı uygulanırsa soyulma, akma ve kabarma gibi sorunlarla karşılaşmazsınız.
 • Tavan boyası alçılı, sıvalı ve beton yüzeylere uygulanabilir. Daha önce hiç boya yapılmamışsa yüzey tavan boyasını çekecektir. Bu nedenle ya binder astar kullanın ya da tavan boyasının ilk katını daha sulu yapıp boyanın alçıyı iyice doyurmasını sağlayın. Yine de hiç boya yapılmamış bir yüzeye birkaç kat boya yapmanız gerekebilir. Katlar arası en az 2 saat bekleyin.
 • Tavan boyasını depo, kömürlük, kullanılmayan bir oda daha önce kireç ile boyanmış iç cephelerde uygulayan birçok kullanıcı mevcut.

Tavan Boyası Hangi Boyaların Üzerine Olmaz?

Tavan Boyası Hangi Yüzeylere Yapılmaz?


 • Tavan boyası yağlı boyalı (sentetik) yüzeylere tutmaz. Parlak sentetik veya yarı mat sentetik boya ile boyanmış yüzeye tavan boyasının tutması için 1 kat geçiş astarı yapılmalıdır. Hatta daha uzun ömürlü olması için yağlı boya hafifçe zımpara yapılmalıdır.
 • Tavan boyası dış cephelerde kullanılmaz. Tavan boyası diğer boyalara göre daha dayanıksız olduğundan zorlu hava koşullarına, yağmura, kara, aşırı sıcağa dayanıklı değildir. Dış cepheye uygulanan bir tavan boyası yaklaşık bir sene içinde deforme olacaktır.
 • Tavan boyası metallere iyi tutunamaz. Dayanıksız olur. Metal üzerinde zamanla pasa neden olabilir.

    

Tavan Boyasını Duvara Uygulamak

Uyarı ve Tavsiyeler

      Bilinen markaların tavan boyalarını alın. Ayrıca tavan boyasını duvara kullanmak istiyorsanız yapışmasını kuvvetlendirmek için içine biraz beyaz tutkal da katabilirsiniz. Katacağınız tutkalı iyi ayarlamazsanız size faydadan çok zarar getirir. Fazla tutkal duvarınızda pullanma ve çatlama yapar. Büyük bir teneke (17,5 veya 20 kg.lık) tavan boyası için 1-1,5 kg. beyaz tutkal yeterlidir.

    Tavan boyasını renklendirirken de su bazlı renk tüplerini kullanın. Renklendirmeyi yaparken sadece birkaç damla renk tüpü katın. Tavan boyaları diğer boyalara göre daha çabuk renklenir. Fazla renk tüpü her cins boyanın bozulmasına yol açar. Ayrıca kırmızı, lacivert, siyah, füme, bordo, koyu yeşil gibi koyu renkler renk tüpü ile yapılamaz.

    Ayrıca daha önceden artan tavan boyasını duvara kullanmadan önce boyanın bozuk olmadığına emin olun. Su katılmış bir tavan boyası birkaç ay içinde bozulur. Su katılmamış ve oda sıcaklığında bekletilmiş bir tavan boyası 3-4 sene bozulmadan bekleyebilir.
 

13 yorum:

 1. Teşekkür ederim işime yaradı

  YanıtlaSil
 2. Teşekkürler az öz kisaca isin özü 🖒

  YanıtlaSil
 3. Sıva yapılmış dış cepheye tavan boyası olur mu

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sıvalı dış cepheye tavan boyası tutar ama hem cok çeker hem de dayanıksız olur.

   Sil
 4. duvar boyası ile tavan boyamanın sakıncası varmı

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sadece plastik duvar boyası ile boyanabilir. (Su bazlı silikonsuz) Diğer boyalar da uygulanabilir fakat terleme veya parlama yapacağından tavsiye edilmez.

   Sil
 5. Merhabalar tavan boyası ile duvarı boyamak istiyorum tutkal katacam peki o tutkallı boyayı tavanada sürebilir miyim yoksa tavandan sonra mı duvar için mi katalım tutkalı

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Tavan ve duvarda kullanılabilir. Yukarıda anlatıldığı gibi tutkalı çok az katılabilir ama tavana katmaya gerek yok bence.

   Sil
 6. Merhabalar usta dış cephe astarına daha beyaz görünmesi için az bir tavan boyası katmış, dış cephe boyası yapıldıktan sonra tavan boyasından kaynaklı bir sıkıntı olur mu? Problem yaşar mıyız?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba,
   Katmasaydı iyi olurdu ama çok fazla koymadıysa bir sorun olmaz.

   Sil
 7. Usta kara sıva üzerine astar uyguladık
  Sonra silikonlu subazlı beyaz duvar boyası yaptık 3 kat vurduk yinede duvarlar beyaz olmadı olsada pek iyi çıkmadı ama duvarda
  Alçı ile tamirat yapılan yerlerin izi belli oluyor peki yeniden bu duvara permolit tavan boyasından vursak astar niyetine sonra tekrar silikonlu subazlı beyaz duvar boyası uygulasak tamamen odamız beyaz olurmu?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Astardan sonra ve boyanın katları arasında en az 2-3 saat beklemek gerekir. Boyayı değilde astarı 2 kat uygulamak daha doğru olurdu. Alçı ile tamir edilen yerlerde iz kalması normal. Tüm yüzeye astar ve boya yapmadan önce sadece tamir edilen kısma astar sürülseydi tamir edilen kısımlar daha az belli olurdu. Permolit tavanı astar yerine kullanmayın ilerde soyulmaya neden olabilir. Geçiş astarı veya örtücü astar daha uygun olur.

   Sil

* Adınızı mutlaka yorumlara yazınız.
* Yorumunuz hangi konuya yorum yaptıysanız o sayfanın altınadır, ayrıca son konuşulanlar kısmından yorumunuzu bulabilirsiniz.
* Yorumların büyük bir kısmı 3 gün içinde yayınlanır.
* Yorum formundaki " beni bilgilendir " kutusunu işaretlerseniz, yorumunuz cevaplandığında size bilgi ve bağlantı maili gelir.
* Yorumunuz 3 gün içinde yayınlanmadıysa uygun değildir veya uzmanlığımız dışındadır.
(Destek için sitemizi sosyal medya platformlarında paylayaşabilirsiniz.) www.techrehber.com

Hakkımızda


Blogs lists and reviews
blog search directory Follow me on Blogarama