Sitemize hoş geldiniz.....www.techrehber.com.....Sitemize hoş geldiniz.....www.techrehber.com.....Sitemize hoş geldiniz.....www.techrehber.com.....Sitemize hoş geldiniz.....www.techrehber.com...Sitemize hoş geldiniz.....www.techrehber.com.....Sitemize hoş geldiniz.....www.techrehber.com.....Sitemize hoş geldiniz.....www.techrehber.com.....Sitemize hoş geldiniz.....www.techrehber.com.....Sitemize hoş geldiniz.....www.techrehber.com.....Sitemize hoş geldiniz.....www.techrehber.com...Sitemize hoş geldiniz.....www.techrehber.com.....Sitemize hoş geldiniz.....www.techrehber.com.....Sitemize hoş geldiniz.....www.techrehber.com.....Sitemize hoş geldiniz.....www.techrehber.com.....Sitemize hoş geldiniz.....www.techrehber.com.....Sitemize hoş geldiniz.....www.techrehber.com...Sitemize hoş geldiniz.....www.techrehber.com.....Sitemize hoş geldiniz.....www.techrehber.com

EN İYİ SES YALITIM MALZEMELERİ NELERDİR?, SES YALITIMI NASIL YAPILIR?, SES YALITIMI ÇEŞİTLERİ NELERDİR?, SES İZOLASYON MALZEMELERİ NASIL YAPIŞTIRILIR?, EVE SES YALITIMI YAPMAK

   en iyi ses yalıtımı

SES YALITIMI ÇEŞİTLERİ

En Çok Kullanılan Ses İzolasyon Malzemeleri


    Piramit Ses Yalıtım Levhası

yumurta kolisi gibi ses yalıtım levhası
Pramik ses yalıtım levhası

    Piramit ses yalıtım levhasının üzeri yumurta kutusu gibi küçük piramitlerden oluşur. Akustik sesi dağıtma özelliğine sahip olduğundan genellikle müzikli eğlence mekanlarında kullanılır. Bar ve disko gibi yerlerde içeriden yapıştırılan piramit ses yalıtım levhaları akustik sesi dağıtarak sesin dışarıya çıkmasını engeller. Evinizde küçük bir ses stüdyosu oluşturmak veya komşularınızı rahatsız etmeden müzik yapmak istiyorsanız piramit ısı yalıtım levhaları tam size göre.
    Piramit ses yalıtım levhası yapıştırıldıktan sonra üzeri sıva harcı ile sıvanmaz. Piramit kısımları kısmı dışarıda kalacak şekilde duvara ses izolasyon yapıştırıcısı veya sünger yapıştırıcısı ile yapıştırılır.

    Rulo Ses Yalıtım Levhası

ses yalıtım rulosu
Rulo ses yalıtım levhası
    Rulo ses yalıtım levhası düz bir şekle sahiptir. Rulo şeklinde satılır. İçeriden ses çıkışını ve dışarıdan ses girişini engeller. Genellikle sinema salonlarında ve tiyatrolarda kullanılır. Üzeri sıvanabilir veya açık kalabilir. Rulo ile satıldığından daha ekonomik olabilir. Bir odaya hızlıca ses yalıtımı yapmanın pratik yoldur.

Ses Yalıtım Plakaları

ses yalıtım plakası
Ses yalıtım levhası
    Rulo ses yalıtım levhasına çok benzer foamboard şeklinde düz, dikdörtgen bir ses yalıtım plakasıdır. Kalınlığı ve renkleri değişken olabilir. Genellikle siyah olarak üretilir. Bazı firmalar renklendirip hatta üzerine kumaş kaplayıp satışa sunuyor.

Taş Yünü Ses Yalıtımı

    En iyi ses ve ısı yalıtım şeklidir. Genellikle 3cm.ve 5cm. kalınlığında bulunur. Kalın bir malzeme olduğundan daha çok dış cephelerde inşaat sırasında ses ve ısı yalıtımı için uygulanır. Döşenmesi diğer ses yalıtım levhalarından farklıdır. Levha ortadan kesilerek bir tam, bir yarım şeklinde döşenir. Yapıştırma esnasında üstteki levha ile altta kalan levha aynı hizada olmaz, T şekli verilir.


Mantar ses Yalıtımı Plakaları ve Ruloları


mantar levha
Mantar ses ve ısı yalıtım levhası
    Mantar ses yalıtım plakaları ve ruloları, ses, titreşim, ısı izolasyonu için kullanılabilir. Bir halının altına, parkenin altına hatta koşu bandının altına uygulanabilir. Bazı türleri kauçuk ile birleştirilip satışa sunuluyor.

Parke Altına Isı ve Ses Yalıtımı Nasıl Yapılır?

parke altı yalıtımı
Parke altı yalıtım
    Standart olarak parkenin altına ses ve ısı izolasyonu için parke altı şiltesi yapılsa da bu sizin için yeterli olmayabilir. Yoğun kullanım alanlarında özellikle topuklu ayakkabı sesinin alt katlara ulaşmaması için parkenin altına extra bir ses yalıtım malzemesi kullanmak gerekebilir.
     Topuklu ayakkabı ve benzeri sesleri kesmek için parke altına sıkıştırılmış strofor veya mantar plakalar uygulanabilir. Bu plakaların ses ve ısı izolasyonuna büyük katkısı olacaktır.

    Isı Yalıtım Levhalarını Yapıştırmak

Isı yalıtım levhalarını yapıştır
  • Ses ve ısı yalıtımı sünger ve levhaları için özel üretilmiş yapıştırıcılar kullanılmalıdır. Taraklı mala ile yapıştırıcı duvara veya yere yayılarak yalıtım plakası yapıştırılır.
  • Yapıştırıcı kuruduktan sonra ses yalıtım levhası üzerine özel foamboard dübeli atılabilir.
  • Yapıştırma yapılırken birleşim yerlerinde boşluk kalmaması sağlanmalıdır.
  • Isı ve ses levhaları aynı yapıştırıcılar ile yapıştırılır. Bu yapıştırıcılar çimento esaslı, elyaf takviyeli yapıştırıcılardır. 25kg.lık bu yapıştırıcıların 1 tanesi yaklaşık 5m² için yeterlidir.
  • İsteğe göre ses yalıtım levhası üzerine sıva veya alçı yapılabilir. Boya yapılacaksa sıva veya alçıdan sonra yüzeyin emiciliğini azaltmak için astar atılabilir.
  • Küçük bir alanda birkaç ses yalıtımı plakası yapıştırmak için sünger yapıştırıcısı, kontakt yapıştırıcılar kullanılabilir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

* Adınızı mutlaka yorumlara yazınız.
* Yorumunuz hangi konuya yorum yaptıysanız o sayfanın altınadır, ayrıca son konuşulanlar kısmından yorumunuzu bulabilirsiniz.
* Yorumların büyük bir kısmı 3 gün içinde yayınlanır.
* Yorum formundaki " beni bilgilendir " kutusunu işaretlerseniz, yorumunuz cevaplandığında size bilgi ve bağlantı maili gelir.
* Yorumunuz 3 gün içinde yayınlanmadıysa uygun değildir veya uzmanlığımız dışındadır.
(Destek için sitemizi sosyal medya platformlarında paylayaşabilirsiniz.) www.techrehber.com