Montaj Yapıştırıcısı Nasıl Kullanılır?, Montaj Yapıştırıcısı Nerelerde Kullanılır?, Montaj Yapıştırıcısı Türleri, Evde Montaj Yapıştırıcısını Kullanmak, Montaj Yapıştırıcısı Nedir?

      Eskiden Türkiye'ye yurt dışından sadece birkaç firma tarafından getirilen montaj yapıştırıcıları Türkiye'de Yapı Marketlerin de artmasıyla artık evlerde de tanınmaya ve kullanılmaya başlandı.
    Kullanım alanının çok geniş olması, kaldırma ve yük taşıma  kapasitesinin fazla olması, ilk tutunmasının güçlü olması ve çok kuvvetli bir yapıştırıcı olması onu diğer yapıştırıcılardan daha üstün kılan özellikleridir.
    Bir montaj yapıştırıcısını silikon gibi su yalıtım işlerinde (silikon kadar esnek değildir), mastik gibi boşluk ve çatlak doldurma işlerinde veya çok çeşitli alanlarda yapıştırma işlerinde kullanabilirsiniz.
   Özel yapıştırma işleri için farklı tipleri vardır. (Örneğin: ilk tutunma süresi daha kısa olan tipleri, daha esnek olan tipleri veya solventsiz olanları gibi.)
    Tabi bir montaj (montage) yapıştırıcının bir özelliğini ön plana çıkarıldığında diğer özelliğinden biraz fedakarlık etmeniz gerekebilir. Örneğin: İlk tutunma süresi daha kısa olan veya daha esnek olan bir montaj yapıştırıcısı tipi seçtiğinizde kuruduktan sonra taşıma kapasitesinde ve kuvvetinde bir miktar azalma olacaktır. Aynı şekilde solventsiz (uçucu gaz) içermeyen bir montaj yapıştırıcı kullanmak isterseniz yapıştırıcının kullanım alanının daraldığına veya kuvvetinin düştüğünü göreceksiniz. Bunun için işinize en uygun montaj yapıştırıcısını seçmeniz gerekiyor.
    Genellikle silikon gibi kartuşlarda satılan bu yapıştırıcıları diş macunu gibi sıkabileceğiniz tüplerde, internette, bazı nalburlarda ve yapı marketlerde bulabilirsiniz.
    Genel olarak montaj (montage) yapıştırıcılarını iki gruba ayırabiliriz. Solventsiz montaj yapıştırıcıları ve solventli montaj yapıştırıcıları.

Solventsiz Montaj (Montage)Yapıştırıcıları 

    Solventsiz olduğundan köpük, strofor, yumuşak plastikleri yapıştırmak ve montalamak için idealdir. Sert maddeleri yapıştırsa da  (taş, beton, tuğla, mermer v.b.)bu işler için solventli montaj yapıştırıcısı daha doğru bir tercih olur. Genellikle beyaz renkte üretilmesine rağmen şeffaf olanları da vardır.En çok kullanıldığı alanlar: Strofor levhalar, köpük kartonpiyer(stropiyer), köpük tavan kaplamaları, dekoratif plakaları yapıştırabilir. Ayrıca pvc kablo kanalları, süpürgelikler, ahşap ve pvc paneller, alçı paneller, seramik, fayans, metal, taş kiremit, beton, yapıştırmalarında kullanılabilir.
    Solventli Montaj (Montage)Yapıştırıcıları

    Sıvı çivi olarak da bilinir. İçerisindeki solventin zarar verebileceği köpük ve yumuşak plastik türevlerinde kullanılmaz. Ağırlık kaldırma ve yapıştırma gücü çok fazladır. Dış mekan için uygundur ve hava koşullarına ve suya dayanıklıdır. Dolgu için idealdir. Esnemeye müsait yerlerde esnek olan tipleri kullanılabilir. Solvent içeren montaj yapıştırıcısını direkt olarak sürüp yapıştırabileceğiniz gibi mükemmel ilk tutunma ve yapışma için çift yapıştırma tekniğini de kullanabilirsiniz.
     Çift yapıştırma tekniği:Yapıştıracağınız malzemeye montaj yapıştırıcısını sürüp yapıştırın. Çekip 5 dakika solventin uçmasını bekleyin sonra tekrar yapıştırıp üzerini plastik tokmak veya çekiç ile hafifçe tokmaklayın. Tam kuruma süresi 24 ile 48 saat arasıdır.
    En çok kullanıldığı alanlar: Pvc ve ahşap süpürgelik montajı, mobilya ve hazır mutfak imalatı, beton, tuğla, briket, kiremit yapıştırılması, laminat ahşap ve sunta yapıştırılması, doğal taş, kaya, mermer, granit yapıştırılması, sert plastik ve alüminyum yapıştırılması, lavabo montajı, ahşap sandalye koltuk masa tamiri.
    Evde nerede kullanabilirim? Montaj yapıştırıcısını evinizde ahşap sandalye, masa, koltuk tamirinde, düşen ve kırılan fayansları tekrar yapıştırmada, düşen mutfak lavabosunu yapıştırmada, duvara herhangi bir şey tutturmada (çivi yerine), süpürgelik yapıştırmada, düşen kartonpiyerleri yapıştırmada, kablo kanalları yapıştırmada ve daha birçok alanda kullanabilirsiniz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Yorumunuzu ve Cavabını Bulmak İçin :
* Adınızı yorumlara yazıp son yorumlar kısmına bakabilirsiniz.
* Yorumunuz hangi konuya yorum yaptıysanız o sayfanın altınadır.
* Sayfada yorum çok fazla ise sayfanın altındaki " daha fazlasını yükle " ye tıklayın ki yorumların devamı görünsün.
* Yorumların büyük bir kısmı 3 gün içinde yayınlanır.
* Yorum formundaki " beni bilgilendir " kutusunu işaretlerseniz, yorumunuz cevaplandığında size bilgi ve bağlantı maili gelir.
* Yorumunuz 3 gün içinde yayınlanmadıysa uygun değildir veya uzmanlığımız dışındadır.

(Destek için sitemizi sosyal medya platformlarında paylayaşabilirsiniz.) www.techrehber.com

Hakkımızda