Sitemize hoş geldiniz.....www.techrehber.com.....Sitemize hoş geldiniz.....www.techrehber.com.....Sitemize hoş geldiniz.....www.techrehber.com.....Sitemize hoş geldiniz.....www.techrehber.com...Sitemize hoş geldiniz.....www.techrehber.com.....Sitemize hoş geldiniz.....www.techrehber.com.....Sitemize hoş geldiniz.....www.techrehber.com.....Sitemize hoş geldiniz.....www.techrehber.com.....Sitemize hoş geldiniz.....www.techrehber.com.....Sitemize hoş geldiniz.....www.techrehber.com...Sitemize hoş geldiniz.....www.techrehber.com.....Sitemize hoş geldiniz.....www.techrehber.com.....Sitemize hoş geldiniz.....www.techrehber.com.....Sitemize hoş geldiniz.....www.techrehber.com.....Sitemize hoş geldiniz.....www.techrehber.com.....Sitemize hoş geldiniz.....www.techrehber.com...Sitemize hoş geldiniz.....www.techrehber.com.....Sitemize hoş geldiniz.....www.techrehber.com

MONTAJ YAPIŞTIRICISI NEDİR?, MONTAJ YAPIŞTIRICISI NELERİ YAPIŞTIRIR?, MONTAJ YAPIŞTIRICISI NASIL KULLANILIR?, MONTAJ YAPIŞTIRICISI NERELERDE KULLANILIR?, MONTAJ YAPIŞTIRICISI TÜRLERİ, EVDE MONTAJ YAPIŞTIRICISINI KULLANMAK

montaj yapıştırıcısı nerede kullanılır

MONTAJ YAPIŞTIRICISI NEDİR?

   Solventli veya solventsiz veya poliüretan olarak üretilen ağır inşaat yapıştırıcısıdır. Sıvı çivi olarak da bilinir. Profesyonel veya amatör kullanıma uygun, ağır inşaat yapıştırıcısıdır.
    Önceleri Türkiye'ye yurt dışından sadece birkaç firma tarafından getirilen montaj yapıştırıcıları Türkiye'de büyük yapı marketlerin de artmasıyla artık evlerde de tanınmaya ve kullanılmaya başlandı.

Montaj Yapıştırıcılarının Genel Özellikleri

  • Kullanım alanı çok geniştir. Taş, tuğla, beton, metal, süpürgelik, strofor.
  • Kaldırma ve yük taşıma  kapasiteleri oldukça fazladır. Sanayinde büyük ve ağır parçaların yapıştırılmasında kullanılır. Evde veya iş yerlerinde dekoratif büyük duvar panoları montajı veya büyük bir koltuğu tamir etmek için kullanılabilir.
  • İlk tutunması çok güçlüdür. Krem kıvamında olduğu için ilk tutunması kuvvetli olsa da bazı durumlarda yapıştırıcı kuruyana kadar desteklenmeli veya solventli olanlarda çift yapıştırma tekniği uygulanmalıdır. (Evde perdelik, korniş yapıştırma gibi uygulamalarda yapıştırıcı kuruyana kadar bazı bölgelerden birkaç parça çift taraflı bant ile desteklenebilir.)
  • Dolgu özelliği. Bir montaj yapıştırıcısını silikon veya mastik gibi iç ve dış mekanlarda boşluk ve çatlak doldurma işlerinde kullanabilirsiniz.
  • Kimyasallara, temizlik maddelerine, solventlere dayanıklıdır. Özellikle solventli montaj yapıştırıcılarının kimyasal maddelere dayanıklılığı fazladır.
  • İç ve dış mekan kullanımı için uygundur. Özellikle solventli montaj yapıştırıcıları zorlu hava koşullarına dayanıklıdır. 
    Üretici firmalar artık montaj yapıştırıcılarını özel yapıştırma işleri için farklı tiplerde üretiyor.(Örneğin: İlk tutunma süresi daha kısa olan montaj yapıştırıcıları, çok daha daha esnek olan montaj yapıştırıcıları veya solventsiz montaj yapıştırıcıları gibi.)
    Bir montaj (montage) yapıştırıcının bir özelliğini ön plana çıkarıldığında diğer özelliğinden biraz fedakarlık etmeniz gerekebilir. Örneğin: İlk tutunma süresi daha kısa olan veya daha esnek olan bir montaj yapıştırıcısı tipi seçtiğinizde kuruduktan sonra taşıma kapasitesinde ve kuvvetinde bir miktar azalma olacaktır. Aynı şekilde solventsiz (uçucu gaz) içermeyen bir montaj yapıştırıcı kullanmak isterseniz yapıştırıcının kullanım alanının daraldığına veya kuvvetinin düştüğünü görüyoruz. Bu nedenle işiniz için doğru montaj yapıştırıcısını seçmek önem kazanıyor.
    Genellikle silikon gibi kartuşlarda satılan montaj yapıştırıcıları silikon tabancası ile sıkılarak kullanılıyor. Fakat diş macunu gibi sıkabileceğiniz küçük tüplerde de üretiliyor.
    Yukarıda bahsettiğimiz gibi doğru montaj yapıştırıcısını seçmek önemlidir. Genel olarak montaj (montage) yapıştırıcılarını iki gruba ayırabiliriz. Solventsiz montaj yapıştırıcıları ve solventli montaj yapıştırıcıları.

Solventsiz Montaj (Montage)Yapıştırıcıları 


montaj yapıştırıcısı köpük için
    Solventsiz olduğundan köpük, strofor, yumuşak plastikleri yapıştırmak ve montalamak için idealdir. 
    Genellikle beyaz renkte üretilmesine rağmen şeffaf olanları da vardır.
    Solventsiz montaj yapıştırıcısının en çok kullanıldığı alanlar: Strofor levhalar, köpük kartonpiyer(stropiyer), köpük tavan kaplamaları, dekoratif plakalar için çok uygundur. 
  Pvc kablo kanalları, süpürgelikler, ahşap ve pvc paneller, alçı paneller, seramik, fayans, metal, taş kiremit, beton yüzeylere farklı maddeler yapıştırsa da bu işler için solventli monta yapıştırıcısı daha uygundur.
    Solventsiz montajyapıştırıcısını kısaca özetlersek iç mekan kullanımı için ve strofor türü malzemeler için daha uygundur.

    Solventli Montaj (Montage)Yapıştırıcıları


montaj yapıştırıcısı taş ve tuğla için
    Sıvı çivi olarak da bilinir. İçerisinde solvent bulunduğundan köpük, strofor ve bazı yumuşak plastik türevlerinde kullanılması için uygun değildir. Yük taşıma ve yapıştırma gücü çok fazladır.
    Dış mekanda kullanılabilir. Zorlu hava koşullarına, suya ve birçok kimyasala dayanıklıdır. Dolgu için idealdir. Esnemeye müsait yerlerde esnek olan tipleri kullanılabilir.
Solventli montaj yapıştırıcısının en çok kullanıldığı alanlar: Pvc ve ahşap süpürgelik montajı, mobilya ve hazır mutfak imalatı, beton, tuğla, briket, kiremit yapıştırılması, laminat ahşap ve sunta yapıştırılması, doğal taş, kaya, mermer, granit yapıştırılması, sert plastik ve alüminyum yapıştırılması, lavabo montajı, ahşap sandalye koltuk masa tamiri.
    Solventli montaj yapıştırıcısını direkt olarak sürüp yapıştırabileceğiniz gibi daha kuvvetli bir yapışma ve ilk tutunma için çift yapıştırma tekniğini de kullanabilirsiniz.

     Çift yapıştırma tekniği nedir? 

    Yapıştıracağınız malzemeye montaj yapıştırıcısını sürüp yapıştırın. Hemen geri çekip 5 dakika solventin uçmasını bekleyin. Sonra tekrar yapıştırıp üzerini plastik tokmak veya çekiç ile hafifçe tokmaklayın. Tam kuruma süresi 24 ile 48 saat arasıdır.    

    Montaj Yapıştırıcısını Evde Nerede Kullanabilirim?

    Montaj yapıştırıcısını evinizde ahşap sandalye, masa, koltuk tamirinde, düşen ve kırılan fayansları tekrar yapıştırmada, düşen mutfak lavabosunu yapıştırmada, duvara herhangi bir şey tutturmada (çivi yerine), süpürgelik yapıştırmada, düşen kartonpiyerleri yapıştırmada, kablo kanalları yapıştırmada ve daha birçok alanda kullanabilirsiniz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

* Adınızı mutlaka yorumlara yazınız.
* Yorumunuz hangi konuya yorum yaptıysanız o sayfanın altınadır, ayrıca son konuşulanlar kısmından yorumunuzu bulabilirsiniz.
* Yorumların büyük bir kısmı 3 gün içinde yayınlanır.
* Yorum formundaki " beni bilgilendir " kutusunu işaretlerseniz, yorumunuz cevaplandığında size bilgi ve bağlantı maili gelir.
* Yorumunuz 3 gün içinde yayınlanmadıysa uygun değildir veya uzmanlığımız dışındadır.
(Destek için sitemizi sosyal medya platformlarında paylayaşabilirsiniz.) www.techrehber.com