Klozet Nasıl Takılır?, Klozet Montajı Nasıl Yapılır?, Banyoya Klozet Takmak, Klozeti Değiştirmek

        Klozet önünde 75 cm.den fazla bir hareket alanı bırakılması ve klozet ile duvar arasında 20cm.lik boşluk bulunması en idealidir. Su giriş boruları ve atık su hatları zaten banyonuzda mevcuttur. Atık su borusu duvarınızın içindeyse duvardan çıkışlı klozet, ya da asma klozet, atık su borusu zemindeyse yerden çıkışlı bir klozet takmalısınız.

Klozetin yere yerleştirilmesi:
  • Banyo veya tuvaletteki ana vanadan evin suyunu kesin.
  • Eski klozetinizi (zeminde) yanlardaki vidalarından ve diğer su bağlantılarını sökerek yavaşça çıkartın. 
  • Önce bağlantı parçasını yerdeki veya duvardaki atık su borusuna sokun. (100 lük pimaş boru genellikle klozetle beraber verilir.)
  • Yeni klozetinizi bağlantı parçası üzerine yavaşça oturtturun. Düzgün olup olmadığını kontrol edin.
  • Klozetin yanlardaki vida yerlerini kurşun kalem ile işaretleyin.
  • İşaretleme bittikten sonra klozetinizi yavaşça yerinden çıkartın ve işaretlediğiniz yerden matkapla vidaya uygun bir beton ucu ile delin. Uygun dübeli çekiç ile deliğe çakın.
  • Atık su borusu için bağlantı parçasını sonra da klozetinizi tekrar yerine oturtturun. Bağlantı parçasını sokarken zemindeki boruda conta olup olmadığı kontrol edin. Conta etrafına ve klozet bağlantı parçasına biraz sıvı bulaşık deterjanı sürerek girmesini kolaylaştırın.
  • Klozeti düzgün bir şekilde dübel yerleri yan deliklerde görünecek şekilde yerine oturtturun. Yanlardan bağlantı vidalarını da sıkarak klozetinizi sabitleyin.
  • Duvardaki küçük taharet musluklarından gelen flex hortumların biri rezervuar iç takımına bağlanır, diğeri de taharet borusuna bağlanır.
  • Flex hortumları ayrı almanız gerekir. Bu bağlantıları yaparken fazla sıkmamalısınız. Ayrıca contalı sistem olmasına rağmen su damlatırsa söküp tekrar teflon bant ile 6-7 kez sıkıca sararak flex hortum bağlantılarını yapın.
  • Bütün bağlantıları yaptıktan sonra ana vanadan suyu açın. Küçük muslukların herhangi bir yerinden su kaçırıp kaçırmadığına bakın, ayrıca sifonu çekip klozetin de etrafında su kaçağı olup olmadığını kontrol edin. Her şey yolunda ise son olarak önlem için klozetin yerle veya duvarla birleştiği yere silikon çekin.
(Rezervuar iç takımının montajı türüne göre değişir. (tek kademeli, çift kademeli, çekmeli, basmalı). İç takımı aldığınız yerden teknik bilgi alın ve kılavuza bakın.)

    2 yorum:

    1. Tuvalete klozet koymayı düşünüyoruz..lakin klozet parasına işçilikte eklenince kendimiz bu işe soyunmak istiyoruz

      YanıtlaSil
    2. Çok riskli bir deneyim olabilir. Karşılaşacağınız problemler saymakla bitmez ve montaj ücretinin çok üzerinde olabilir. Acizane tavsiyem ustalık gerektirenbir iş. Alt kata su gider yada koku problemi olursa acı çekersiz.

      YanıtlaSil

    Yorumunuzu ve Cavabını Bulmak İçin :
    * Adınızı yorumlara yazıp son yorumlar kısmına bakabilirsiniz.
    * Yorumunuz hangi konuya yorum yaptıysanız o sayfanın altınadır.
    * Sayfada yorum çok fazla ise sayfanın altındaki " daha fazlasını yükle " ye tıklayın ki yorumların devamı görünsün.
    * Yorumların büyük bir kısmı 3 gün içinde yayınlanır.
    * Yorum formundaki " beni bilgilendir " kutusunu işaretlerseniz, yorumunuz cevaplandığında size bilgi ve bağlantı maili gelir.
    * Yorumunuz 3 gün içinde yayınlanmadıysa uygun değildir veya uzmanlığımız dışındadır.

    (Destek için sitemizi sosyal medya platformlarında paylayaşabilirsiniz.) www.techrehber.com