Sitemize hoş geldiniz... www.techrehber.com

Isı Yalıtımı Nasıl Yapılır?, Duvara Isı Yalıtımı Yapmak, Isı Yalıtım Levhaları Nasıl Yapıştırılır?, En İyi Isı Yalıtma Yöntemleri Nelerdir?, Tavana Ve Yere Isı Yalıtımı Yapmak

    

    EVE ISI YALITIMI NASIL YAPILIR?

 • Isı yalıtım levhaları genellikle et kalınlığı 5mm,1cm,2cm,3cm,5cm, olarak üretilirler.
 • Dış cephe kaplamalarında 3cm. ve 5cm. kullanılır.
 • 5mm ve 1cm olanları parke altı döşemesinde sıkça kullanılır. (Kısmi ses yalıtımı yapar.)
 • Foamboard da denilen ısı yalıtım levhaları petrol atığından üretilir fakat herhangi bir kanserojen madde içermezler.
 • Her firma ürününü belirleyici bir renkte foamboard üretir. (Beyaz renkli foamboard hariç)
 • Rengine göre kalite belirlenmez. Fakat her firmada aynı renkte üretilen beyaz renkli foamboardın yalıtım gücü zayıftır. Yani her zaman beyaz renkli daha alt kalitedir.
 • Renkli foamboardlar beyaz olanlarından yaklaşık 2,5 kat daha iyi ısı yalıtımı yapar. (1cm.lik foamboard 2 cm.lik beyaz foamboarddan daha verimlidir.)
 • Beyaz olan foamboardlar renkli olanlarına göre daha az maliyetli olduğundan bazı müteahhitler tarafından tuğla arasındaki boşlukların doldurulmasında kullanılır. Bu da ısı yalıtımının düşük olmasına yol açar.
 • Isı yalıtım levhalarında dansite tabiri ürünün yoğunluğu demektir. Dansite ürünün sertliğini ve ısı geçirgenliğini belirler. En iyi seçim ürünün kalınlığına değil, dansitesine bakıp almaktır.
 • Dekoratif beyaz köpük tavan kaplamalarında ısı ve ses yalıtımı çok azdır.
 • Delikli, kanallı, veya pürüzlü ısı yalıtım levhaları sıvanın ve yapıştırıcının daha iyi tutunmasını sağlar. Düz olanlar genellikle zeminde pürüzlü olanlar ise duvarda kullanılır.
 • 1 adet ısı yalıtım levhası 0,75m² alan kaplar.
ISI YALITIM LEVHALARI NASIL YAPIŞTIRILIR?
 • Isı yalıtım levhalarını yapıştırmada çimento esaslı elyaf takviyeli yapıştırıcılar kullanılır. (Elyaf ısı geçirgenliğini azaltıp, duvarın nemlenmesini ve terlemesini engeller.)
 • Yapıştırıcı taraklı mala ile duvara sürülür.
 • Foamboard yapıştırılır. (T şeklinde ortadan kesilerek bir tam, bir yarım yapıştırılır.)
 • Yapıştırıcı kuruduktan sonra matkapla delinir ve özel foamboard dübeli çakılır. (1 plakaya en az 5 dübel çakılır.)
 • Dübelden sonra ince bir kat ısı yalıtım sıvası atılır.
 • Üzerine kurumadan file yapıştırılır.
 • File üzerine son kat sıva çekilir. (Alçı ile yapılan uygulamalar çabuk dökülür, rutubete dayanıklı değildir bu sebeple kendi yalıtım sıvası kullanılmalıdır.)
 • Dış mekanda son kat sıvadan sonra astar üzerine dekoratif kaplama veya granit kaplanır.
 • Bir diğer foamboard yapıştırıcısı ise sprey poliüretan ısı yalıtım levhası yapıştırıcılarıdır. Bu yapıştırıcılar poliüretan dolgu köpüğüne benzer fakat şişmezler. (Örn. Ceresit CT 84) Klasik toz yapıştırıcılara göre çok pratik olan bu yapıştırıcılar çok hızlı kurur. Birkaç saat sonra üzerine sıva atılabilir.

21 yorum:

 1. Merhabalar Önçelikle sizlere böyle güzel bir site hazırlıyarak bizleri her konuda en iyi şekilde bilgilendirdiginiz için tüm emeği geçene çok teşekkür ediyorum, benim size sormak istedigim ısı yalıtımını sizn bahsaettiginiz gibi bire bir tam anlattıgınız şekilde kime veya hangi firmaya yaptırabilirimmm ben Konya/Ereğli'den yazıyorum Ahmet duyarlı davranıçagınızı düşünüyor ilgi ve alakanıza çok teşekkür ediyorumm SAYGILARR..

  YanıtlaSil
 2. İginize teşekkürler.
  Praktiker Konya mağazası size hem ısı yalıtımı hakkında tam bilgi verebilir hem de profesyonel ekibiyle ısı yalıtımınızı yapabilir.
  Türkiye de yeni sayılabilecek bir uygulama olan püskürtme poliüretan köpük yalıtımını da yapıyorlar.

  YanıtlaSil
 3. Beyazıt Pekgeçgil
  Bu bilgileri insanlarla paylaştığınız için teşekkür ederim,fakat bazı noktaları düzeltmek istedim.
  "stropiyer" aslında bir hazır kartonpiyer(XPS'ten veya EPS enjeksiyonlu kalıpta basılan)'dir. sizin kastettiğiniz beyaz EPS zannedersem.onda da önemli dansitedir. 20 veya 26 dns EPS ile 28-32 DNS XPS'in yaptığı yalıtımı yapabilirsiniz.Hem XPS'in yalıtım ömrü 8-10 sene , EPS'nin ise 30-35 senedir.çünkü XPS'te yalıtımı sağlayan içindeki gazdır ve çıkınca sadece bir dolgu malzemesi olarak duvarda kalır fakat EPS'de ise izolasyonu o taneciklerin içindeki hava sağlar ve siz kullanacağınız yere göre dansitesi uygun EPS kullanırsanız daha uzun ömürlü bir izolasyon sağlamış olursunuz.Almanya'da tavan arasında şap altına kullanılan 30 DNS EPS 35 sene sonra çıkarılmış ve hala aynı özelliklerini koruduğu tespit edildiği doğrulanmıştır.

  YanıtlaSil
 4. Behçet;
  6 mm kapron yada depron'la içerden dışa bakan duvarlara ısı yalıtımı yapılabilirmi, yapılırsa nekadar faydalı olur. yani iç duvar saten alçı sıvalı bunun üzerine kapron yada depron nasıl uygulanır? bazı sitelerde (ww.vertigoticaret.com/capron/67/6mm-capron.html‎) bunun uygulanabilceği söyleniyor. bunu biz kendimiz uygularsan nasıl uygulayabiliriz.. iç tavanlar dekoratif köpükle kapladık belirgin bir şekilde içerisi ısı tuttu.. iki oda duvarı var onları içten kapronla kaplayabilinmiyiz öneriniz ne olur...şimdiden teşekkürler

  YanıtlaSil
 5. Behçet Bey,
  Depron,kapron dediğimiz yoğunlaştırılmış strafordur. Mutlaka faydasını görürsünüz. Isı yalıtım yapıştırma harçları ile veya basit bir yöntemle (Silikonla) yapıştırabilirsiniz. Üzerine sıva, alçı, astar, boya yapılabilir.

  YanıtlaSil
 6. Behçet
  Böyle bir siteyi hazırladığınız ve bana Karpon kullanımı ile ilgili soruma verdiğiniz cevap için çok teşekkür ederim..
  Aynı konu ile ilgili olarak;
  1-kapron'u belirtmiş olduğunuz yapıştırma harcı ile yapıştırdaktan sonra üzerine dübelleme yapmaya gerek varmıdır? 2-Dübelleme yapılmaz ise ilerde atma durumu olurmu?
  3-Ayrıca üzerine yapılacak sıva aynı şekilde yapıştırma harcı sıvası ile aynımıdır?
  4-sıvanın üzerine sadece saten alçı çekmek yeterlimidir, yoksa alçı sıvanın üzerine mi saten çekilmelidir?
  5-Kapron yapmayı düşündüğüm iç duvar alçı ve üzeri plastik boyalıdır. yapıştırma harcına direk bayalı duvın üzerine sürülebilirmi yani alçı yada boyayı kazımaya gerek varmı (çentik vb)
  vereceğiniz bilgiler için şimdiden teşekkürler...

  YanıtlaSil
 7. Behçet
  Öncelikle merhabalar;
  Evimin teras balkonu üzerinde bulunan ahşap çatının direk kısımlarını sudan etkilenmemesi için ne önerirsiniz? yapan usta vernik kullanmış ancak kullanılan vernik güneşin etkisi ile kavlama yapıyor. güneşten ve sudan etkilenmeyecek şekilde netür bir ürün kullanabilirim...

  YanıtlaSil
 8. Behçet Bey,
  Üzerindeki verniği hafifçe zmpralayıp nemli bir bezle silin. 5 Saat ara ile 2-3 kat kaliteli bir vernik kullanın.
  (Örneğin:Hickson Decor)

  YanıtlaSil
 9. Behçet Bey,
  Dübelleme yapmaya gerek yok, ilerde atma olmaz. Üzerine yapılan sıva yapıştırma sıvası ile aynı değildir. (Isı yalıtım yapıştırma harcı, Isı yalıtım sıva harcı şeklinde arayın.) Büyük yapı marketlerde bununla ilgili bilgiler
  alabilirsiniz. Sıvası kalındır bu yüzden üzerine ince saten alçı iç mekanın görüntüsünü düzeltir. Bunun üzerine de binder astar yapılmalıdır ki alçı boyayı çekmesin ve çatlama kabarma olmasın, boya güzel yapışsın. Plastik boya üzerine kapron yapılabilir. Çentikleme olabilir ama çok gerekli değil.

  YanıtlaSil
 10. M.Osman;
  içerden yalıtım için saten alçı sıvalı yüzeye ısı yalıtım yapıştırma harcını kullanmadan önce yüzeye nasıl bir astar kullanılmalıdır. (yüzey saten alçı ve üzeri plastik boyalı, ancak bazı yerlerin boyası kavlamış durumda)

  YanıtlaSil
 11. M.Osman;
  Evin iç kısmından dışa bakan duvara 1 cm kalınlıkta yalıtım malzemesi kullandım ve üzerini yalıtım sıvası ile sıvadım, bu sıvanın üzerine kaç gün sonra saten alçı çekilir? ayrıca bu sıva üzerine doğrudan saten alçısı çekilmesinde bir sakınca varmı? saten alçının kalınlığı ne olmalıdır?

  YanıtlaSil
 12. Osman Bey,
  Sıvanın kuruması kalınlığa ve ortam sıcaklığına göre değişir. Siz onu renk değişikliğinden anlarsınız. (Birkaç gün sonra alçıya geçerseniz iyi olur.) Sıva üzerine direkt saten alçı çekilebilir. Kalınlık önemli değil. Saten alçı boya öncesi düzgün bir yüzey oluşturmak içindir. Alçıdan sonra astar ve boya uygulanır.

  YanıtlaSil
 13. Recep VURAL;
  Merhaba 2 katli bir binanın 2. katında yaşıyorum hemen üstüm teras binamızda ısı yalıtımı yok bende evin icinden tavanlarda XPS yada eps(beyaz kopuk) köpükle yalıtım yapmayı düşünüyorum. Tavandan Çok fazla ısı kaybimiz var. Allah nasip kısmet ederse çocuğum doğacak.çok yuksek fat. Oduyorum (100 m2 eve yaklaşık 450 TL fatura oduyorum ama hala isinamiyorum.)
  1- Hangisi daha iyi olur.
  2- Nasıl bir malzeme ile yapistirmaliyim.(dübel gerekirmi)
  3- Tavan boyasını sürmeden alcimi yapmalıyım yoksa sadece boya ile kapatabilir miyim.
  4- sağlık açısından bir sakınca yaratirmi.
  Yardımlarınızı için şimdiden teşekkürler.

  YanıtlaSil
 14. Recep Bey,
  Isı yalıtımları dışarıdan yapılırsa daha etkili olur. İçeriden yapacaksanız Eps de gaz salınımı yoktur. Daha sağlıklıdır. Özel yapıştırma harçları mevcut. Dübel şart değil. Üzerine alçı yapılacaksa dübel ile daha sağlam olur. İsterseniz üzerini direkt de boyayabilirsiniz.

  YanıtlaSil
 15. cocuklarin odasi soguk oluyor iceriden yalitim yaptirsak faydasi ne kadar olur disardan yaptirma sansimiz simfilik yok ditede otutuyoruz ancak yonetim ve site sakinleri kabul ederse yapilacak oyuzden iceriden yaptirsak nasil olur ne kadar fsydasi olur ve kuf pas gibi seyler olur mu zamanla yada boyada kalkmalar falan olurmu bilgi verirseniz sevinirim (nisa)

  YanıtlaSil
 16. Bu yorum yazar tarafından silindi.

  YanıtlaSil
 17. Nisa Hn.
  İçeriden yalıtım yaptıranlar faydasının olduğunu söylüyor. Küfü engellemek için 1 kat binder astar ve sonrasında 2 kat da küfe dirençli boya uygulayın.

  YanıtlaSil
 18. İç cepheden ısı yalıtım için maliyeti en ucuz olan ve herkesin yapabileceği bir ürünler canlı sıvadır. Isı yalıtım ve ses yalıtımı sağlar.

  YanıtlaSil
 19. Evimiz dükkan üstünde ve dükkan boş. Kışın yerler buz gibi oluyor. Parkeleri söktürüp altına ısı yalıtımı yaptırmak istiyoruz ama nasıl bir yalıtım malzemesi kullanacağız bilmiyoruz. Yardımcı olursanız sevinirm teşekkür ederim

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sıkıştırılmış yüksek dansiteli strafor kullanın. İnce fakat da sitesi (yoğunluğu) fazla olanları kullanın. Örn. Depron

   Sil

* Adınızı mutlaka yorumlara yazınız.
* Yorumunuz hangi konuya yorum yaptıysanız o sayfanın altınadır, ayrıca son konuşulanlar kısmından yorumunuzu bulabilirsiniz.
* Yorumların büyük bir kısmı 3 gün içinde yayınlanır.
* Yorum formundaki " beni bilgilendir " kutusunu işaretlerseniz, yorumunuz cevaplandığında size bilgi ve bağlantı maili gelir.
* Yorumunuz 3 gün içinde yayınlanmadıysa uygun değildir veya uzmanlığımız dışındadır.
(Destek için sitemizi sosyal medya platformlarında paylayaşabilirsiniz.) www.techrehber.com

Hakkımızda


Blogs lists and reviews
blog search directory Follow me on Blogarama