Sitemize hoş geldiniz.....www.techrehber.com.....Sitemize hoş geldiniz.....www.techrehber.com.....Sitemize hoş geldiniz.....www.techrehber.com.....Sitemize hoş geldiniz.....www.techrehber.com...Sitemize hoş geldiniz.....www.techrehber.com.....Sitemize hoş geldiniz.....www.techrehber.com.....Sitemize hoş geldiniz.....www.techrehber.com.....Sitemize hoş geldiniz.....www.techrehber.com.....Sitemize hoş geldiniz.....www.techrehber.com.....Sitemize hoş geldiniz.....www.techrehber.com...Sitemize hoş geldiniz.....www.techrehber.com.....Sitemize hoş geldiniz.....www.techrehber.com.....Sitemize hoş geldiniz.....www.techrehber.com.....Sitemize hoş geldiniz.....www.techrehber.com.....Sitemize hoş geldiniz.....www.techrehber.com.....Sitemize hoş geldiniz.....www.techrehber.com...Sitemize hoş geldiniz.....www.techrehber.com.....Sitemize hoş geldiniz.....www.techrehber.com

GEÇİŞ ASTARI NEDİR?, DÖNÜŞÜM ASTARI NEDİR?, GEÇİŞ ASTARI NERELERDE KULLANILIR?, GEÇİŞ ASTARI NASIL KULLANILIR?, DÖNÜŞÜM ASTARI NEREDE KULLANILIR, DÖNÜŞÜM ASTARI NASIL KULLANILIR?

GEÇİŞ ASTARI, DÖNÜŞÜM ASTARI NEDİR?

    Geçiş astarı (Dönüşüm astarı) akrilik emülsiyon esaslı, iyi yapışma ve kapatma özelliğine sahip örtücü bir astardır. Her boya firması kendi geçiş astarını üretir. Bu astarların kullanımı genelde aynıdır. Geçiş astarı, transfer astarı,  dönüşüm astarı gibi isimlerle de bilinir.

Geçiş Astarı Nerelerde Kullanılır?

 • Geçiş astarı özellikle solvent bazlı boyadan (yağlı boyadan) su bazlı boyaya geçiş için üretilmiştir. Bu nedenle bu astara geçiş astarı denir.
 • İç cephelerde renk geçişlerinde kullanılır. Duvarın rengi değiştirilmek istendiğinde su bazlı veya solvent bazlı boyalardan önce eski rengin kapatılmasına yardımcı olur. Özellikle duvarda koyu rengi kapatıp açık renge geçerken geçiş astarı (dönüşüm astarı) kullanılır. 
 • Ayrıca istenirse plastik boyadan su bazlı silikonlu boyalara geçişte de kullanılabilir. Boyanın daha iyi tutmasını sağlayacaktır. Farklı cins boyalardan geçiş yapılmak istendiğinde bu astarın mutlaka faydası olacaktır. Duvardaki boyanın hangi cins olduğunu bilmiyorsanız işi riske atmamak için bir kat geçiş astarı kullanabilirsiniz. İlerde oluşabilecek soyulma ve kabarmayı engelleyip rengi de kolay kapatacaktır.
 • Geçiş astarı duvar kağıdı uygulamalarından önce kağıdın daha iyi yapışmasını sağlayabilir.  Duvar kağıdı ustaları kağıdın duvara iyi tutması için sıkça geçiş astarı kullanır. Kağıt yapılmadan önce astarın çok iyi kuruması gerekir. Mümkünse kağıt yapıştırılmadan önce 24 saat beklenmelidir. 
 • Parlak ve kaygan yüzeylere boya yapılmadan önce boyanın daha iyi tutmasını sağlamak için (geçiş astarı) dönüşüm astarı kullanılabilir.

Geçiş Astarı 

Hangi Yüzeylerde Kullanılır?


    Beton, gaz beton, briket, tuğla, alçı, sıva ve benzeri mineralli yüzeylerde son kat boyalardan önce geçiş astarı (Transfer astarı) kullanılır.

Geçiş Astarı Yüzey Hazırlığı


    Uygulamadan önce kabarmış, gevşek ve sağlıksız görünümlü yüzeyler kazınmalı, eski sentetik boyalı yüzeyler hafifçe zımparalanarak yağ ve kir yüzeyden uzaklaştırılmalıdır.

Geçiş Astarı Nasıl Uygulanır?


    Geçiş astarı genellikle %5 ila %10 oranında su ile inceltilir. Geçiş astarını 1 kat uygulamak genellikle yeterli olsa da 2 kat da uygulanabilir. Geçiş astarı uygulandıktan en az 4-5 saat sonra boya yapılabilir. Tam kuruma 24 saattir. Uygulama sırasında yüzeylerin sıcaklığı en az +5 derecenin üzerinde olmalıdır. 1 lt. geçiş astarı ile yüzeye bağlı olarak yaklaşık 14-16 m² alan kaplanır.

https://www.techrehber.com/

223 yorum:

 1. http://www.ikincielim.com/iel_Resim/280194.jpg

  KAPILARIM VE MUTFAK DOLAPLARIM BÖYLE. NEYLE NASIL BOYANMALI. LÜX YAĞLIBOYA ALDIM UYGUNMUDUR

  YanıtlaSil
 2. (Yorumlara isim yazalım)
  Kapıdaki boya vernikli ahşap koruyucu. Hafif bir zımpara yapıldıktan sonra benzer bir renkte veya daha koyu bir renkte vernikli ahşap koruyucu ile boyanmalı.
  Hafif bir zımparadan sonra yağlı boya da olur ama ahşap üzerindeki çizgileri tamamen kapatır doğallığı bozar.

  YanıtlaSil
 3. arzu
  sanırım ve dolaplarım kaplama. bir köşesini zımparaladım fakat pürüzlü bir yüzey olamdı bir türlü. parlaklığı gitti ama hala kaymak gibi bir yüzeyi var

  YanıtlaSil
 4. Nemli bir bezle üzerini sildikten sonra 1 kat geçiş astarı uygulayın. İyice kuruduktan sonra boya yapın.

  YanıtlaSil
 5. su bazlı plastik boyalı (Alpina Plus ile) yüzeye silikonlu boya yapmadan önce astar atılmalımıdır, atılacaksa hangi astarla astarlanır, bazıları gerek yok diyor bazıları var diyor hangisi doğru

  YanıtlaSil
 6. (YORUMLARA İSİM YAZALIM LÜTFEN)
  * Evet astar atılmalıdır. Ancak şart değildir.
  * Duvara boyanın sağlam yapışması için astar atılabilir.
  * Genellikle 1.kalite plastiklerden sonra astarsız silikonlu boya uygulanabilir.
  * Astar atılmadan silikonlu boya yapılacaksa yüzeyin tozsuz olması ve önceki boyanın iyi yapışmış olması gerekir. Duvar yüzeyinin değişik birkaç noktasına koli bandı yapıştırın. Bandı çektiğinizde bant üzerine duvar boyası çıkıyorsa astar atmalısınız.
  * Binder astar veya alçılı yüzey astarı uygulanmalıdır.

  YanıtlaSil
 7. Plastik boya ile kaplı duvarımda graffti var yani sprey yaglı boyalarla bi desen yapılmıştı. Şimdi odamı normal haline döndürmek istiyorum su bazlı boya sürmeden önce hangi işlemi yapmam gerekiyor ?

  YanıtlaSil
 8. (YORUMLARA İSİM YAZALIM)
  1 kat geçiş astarı veya örtücü astardan sonra 2 kat su bazlı boya yapabilirsiniz.

  YanıtlaSil
 9. Acil yardım lütfen duvarı simli boya yaptım içindeki maviler kötü oldu kapatmak içiç ne yapmalıyım? Direk boyayabilir miyim yoksa geçiş astarı mı olmalı? Yücell

  YanıtlaSil
 10. Yücel,
  Hazır parlak simli boya kullandıysanız geçiş astarı, boyanın içine sim kattıysanız direkt boya yapabilirsiniz.

  YanıtlaSil
 11. çok teşekkür ederim cevabınız için. boyanın içine sim kattım.geçiş astarı olmadan kapatır mı? simi boyaya katıcak olan varsa kırtasiyelerdeki simlerle yapmasınlar bence.renk veriyor.hobi markettekiler daha iyi.

  YanıtlaSil
 12. Boyanın içine sim katıldıysa astara gerek yok.

  YanıtlaSil
 13. yani taşındığımız eve plastik boya aldık.. fakat sonradan farkettik duvarlar saten boyaymış.. saten boya üzerine düz plastik boya vurulur mu, bunun için neler yapmalıyız.. yardım ve önerileriniz için şimdiden teşekkürler
  kerem sarıtaş

  YanıtlaSil
 14. Kerem bey,
  Su bazlı saten üzerine plastik yapılabilir. Sentetik saten (yağlı boya) üzerine yapılamaz.

  YanıtlaSil
 15. Mustafa
  Merhaba, Amerilan Panel Kapılarımı boyamak istiyorum. Anladığım kadarıyla kapılar kaplama. Bu kapıları nasıl boyayabilirim ve kaplama olduğu için hangi boya türünü kullanabilirim?

  YanıtlaSil
 16. Büyük ihtimalle pvc kaplamadır. Öyle ise boya iyi sonuç vermez.

  YanıtlaSil
 17. MERHABA YAĞLI BOYA İLE BOYANMIŞ SATEN DUVARI SU BAZLI BOYAYA ÇEVİRMEK İSTEDİK. ÖNCE DUVARI KOMPLE ZIMPARALADIK NEMLİ BEZLE TOZUNU ALIP MARSHALL GEÇİŞ ASTARI UYGULADIK 2 KAT. ASTAR KURUYUNCA MARSHALL HİYJEN İPEK MAT UYGULADIK ŞUAN 1. KATI ATTIK FAKAT İNANILMAZ DERECEDE DALGALI OLDU DUVAR RESMEN BOYA EMİYOR BAZI BÖLGELER 4-5 TON KOYULDU BAZI BÖLGELER AÇILDI. BİR ANLAM VEREMEDİK NEREDE HATA YAPTIK? YARIN BEYAZ BOYA KARIŞTIRIP DAHA AÇIK TONDA 2 KAT DAHA BOYAMAYI DÜŞÜNÜYORUZ MANTIKLIMI? TEŞEKKÜRLER

  YanıtlaSil
 18. Esra Hn.
  Geçiş astarı 1 kat uygulanır. Su bazlı zaten boya uygulamasında 1 duvar boyandıktan sonra diğer duvara geçmeden tarama yapın. Yani ruloyu boyaya batırmadan boyarmış gibi yapın, izler kaybolur.

  YanıtlaSil
 19. Merhaba,
  Duvarlarım saten yağlı boya ile boyalı. Ancak ben duvar kağıdı yapmak istiyorum. 1 kat geçiş astarı uygulayıp üstüne duvar kağıdı yapabilirmiyim , sağlıklı olur mu? Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler..

  YanıtlaSil
 20. Cem,
  1 kat geçiş astarı yeterlidir. Öncesinde duvara hafif bir zımpara yapılırsa daha sağlıklı olur.

  YanıtlaSil
 21. duvarlarımı saten alçı üzerine silikon boya ile boyattık kapıya yapıstırdıgımız bantları sokerken bazı yerlerde meydana gelen soyulmaları ustamız saten alçı ile düzeltip boya ile rutus yaparak son kat boya vurdu ancak bu bolgelerde gunduzleri golge yaptıgında ek satenler belli oluyor bu izleri geçiş astarı yaptıktan sonra boya ile kapatabilirmiyiz (özgür)

  YanıtlaSil
 22. 2-3 kat geçiş astarı veya örtücü astar olabilir.

  YanıtlaSil
 23. muyangor:
  merhaba duvarlarımız düzleme üzerine silikonlu boya fakat duvara bir eşya dayadığımızda yada hafifçe birşey deydiğinde boyalar kabuk gibi kalkıyor.boyası kalkan yüzeye parmağımı sürtünce alçının beyazı elime geliyor sanki tebeşir tutmuşum gibi. sanırım düzlemeden sonra astar yapılmadan boyanmış. ben duvarlara silikonlu boya üzerine astar uygulasam ve üzerine tekrar boya yapsam bu problem ortadan kalkarmı. ne tür astar kullanmalıyım ve kaç kat uygulamalıyım. teşekkürler.

  YanıtlaSil
 24. Muyangor,
  Üst kısımdaki boyanın gevşek kısımlarını sökebildiğiniz kadar sökün veya spatula ile kazıyın ardından 1 kat binder astar uygulayın. Kuruyunca boyaya geçin.

  YanıtlaSil
 25. yılmaz
  yeni aldığım evimin duvarları kalitesiz bir sedef boya.duvarlar sanırım alçı. birçok yerde (özellikle kapı pencere kenarları) boya kendiliğinden kağıt gibi soyuluyor. sedef olan duvarları su bazlı bir boya ile boyamak istiyorum. ne yapabilirim. önerileriniz için şimdiden teşekkürler.

  YanıtlaSil
 26. Yılmaz Bey,
  Soyulan yerleri mümkün olduğu kadar zımparalayın. 1 kat geçiş astarı (transfer astarı)uygulayın. Kuruyunca normal boya yapın.

  YanıtlaSil
 27. Merhaba benim sorum suan duvar boyamiz plastik mat ben Marshall silikonlu ipek mat boya ile boyamak istiyorum astar kullanmama gerek varmi Marshall in boyasi hakkinda dusunceleriniz nedir Teşekkürler

  YanıtlaSil
 28. As one,
  Genellikle astar kullanılmadan yapılıyor. Fakat kullanırsanız mutlaka faydası olur. binder astar ileride oluşabilecek olası çatlama ve soyulmalara engel olur. (Marshall'ın piyasada en tutulan boyası Özel Mat'dır. Canlı durur, iyi silinir, kapatıcıdır.

  YanıtlaSil
 29. YENİ ALDIĞIM KULLANILMIŞ EVİMDE SENTETİK PARLAK BOYA KULLANILMIŞ BOYAYI TUTTUĞUNUZDA ZAR GİBİ SOYULUR DURUMDA.BOYANIN KAZINMASI MÜMKÜN DEĞİL.GEÇİŞ ASTARI MI KULLANMALIYIM YOKSA BOYACIMIN ISRAR ETTİĞİ BEN ONU TUTKALLA HALLEDERİM FİKRİNE KARIŞMAMALIMIYIM. LÜTFEN ACİL YORUM RİCA EDİYORUM

  YanıtlaSil
 30. Gülizar Hn.
  Sentetik parlak boyalar zar gibi soyulmaz. (Serttir.) Balık pulu gibi çatlar. Soyulma varsa su bazlı silikonludur. Böyle bir durumda soyulan yerler mümkün olduğu kadar alınır, zımpara yapılır, gerekiyorsa alçılanır. Duvardaki boya su bazlı ise binder astar, yağlı boya ise geçiş astarı kullanılır. Ardından boyanızı uygulayabilirsiniz.

  YanıtlaSil
 31. Merhabalar

  Balkonumu kapattırdım ve sürekli yoğuşma yaptığı için tavanda küf oluşuyor boya sürekli kavlıyor, balkonun iç mekana bakan taraflarında boyayı kağıt gibi çekip çıkarabiliyoruz altından tepeşir gibi beyaz boya lekesi elime geliyor. halbuki boyayanlar geçiş astarı yaptıklarını söylemişti. geçiş astarı yapmış olsalardı, boya kalkınca tepeşir gibi gelirmiydi? 3. kez balkonu boyatacağım ve ne yapmam gerektiğini bilmiyorum. marshall özel mat silikonlu iç cephe mi kullanayım yoksa dış cephe mi? küf önleyici aster mi sürmeliyiz? bir de binder asterdan bahsetmişsiniz, doğru olan bu astar mı? yardım ricasıyla çok teşekkürler,

  YanıtlaSil
 32. (Yorumlara isim yazalım.)
  Binder astar kullanmanız gerekiyor. (bir çeşit tutgaldır. Çatlama ve soyulmayı önler. Boya olarak Polisan Elegans da kullanabilirsiniz. Küf olan yerleri önce çamaşır suyu ile silip temiz su ile durulayın. Kuruyunca astar ve boya yapın.

  YanıtlaSil
 33. Ic cephe icin astar alayim dedim. Satici dis cephe astari vermis.ic cephe icin kullanabilirmiyim. Kullanirsam ne olur.

  YanıtlaSil
 34. (Yorumlara isim yazalım.)
  Kullanılabilir, yapışmada sorun olmaz fakat duvar pütürlü kalabilir. Silikonlu su bazlı ipekmat boya uygulayacaksanız tavsiye etmem.

  YanıtlaSil
 35. Salonumun tavanını boyayacağım fakat tavanda simli iple yapıştırılmış boya var eski model ismini bilmiyorum neyle kapatabilirim teşekkürler.

  YanıtlaSil
 36. (Yorumlara isim yazalım.)
  Normal tavan boyası kullanın, ipli kısımları fırça ile boyayın. Çok sağlam değildir herhalde isterseniz Spatula ile düşürüp zımparalayın sonra boyayın.

  YanıtlaSil
 37. Burak

  Merhaba... Evimin iç duvarlarını yaklaşık 10 sene önce yağlı boya ile boyadım. Fakat şuan çok pişmanım çünkü nem yapıyor. Astar kullansam da duvar gözenekleri kapalı olacağından yağlı boyayı sökmek istiyorum. Boyayı duvardan en basit şekilde nasıl sökerim?

  YanıtlaSil
 38. Burak Bey,
  Yağlı boya zımpara makinesi, boya sökücü veya pürmüz ile yakarak çıkarılabilir. En iyisi boya sökücü kullanmaktır.

  YanıtlaSil
 39. MELİKE bizim duvarımız yağlı boya şuan evimiz tekrar boyanıyo polisanın yarı mat subazlı boyasını aldık ve polisanının dünüşüm astarını aldık boyacı duvara astarı vurdukça astar akıyor baya bir uğraştırdı boyacı belki astarın tarihi geçmiş olabilir boyayı aldığımız yerde boyacı suyu fazla katmış olabilir diyo kimse suçunu kabul etmio ileride boyada çatlama olurmu bide boyacı astarı böyle ince ayrıntılı sürmüo sorun olurmu acil cevappp

  YanıtlaSil
 40. Melike Hn.
  Astar bozuk olabilir, fazla su katılmış olabilir. Aslında ince bir zımparadan sonra astar sürülseydi daha iyi olurdu. Astar uygulamasında önemli olan bütün duvara atlamadan uygulamaktır. (Rastgele de yapılabilir.) Tüm duvara uygulandıysa, astar bozuk değilse veya aşırı su katılmadıysa sorun olmaz.

  YanıtlaSil
 41. slm.kızımın odasının duvarını boyarken boyanın içine sim kattık.duvarım pütür pütür olduu.simler çok az parladı.dogru işlem ilk kat boya, sonra sim olması gerekirken biz direk boyaya simi katıp boyadık duvarı.elleyince pürüzsüz değil yüzeyy .sorum şu bu şekilde olan bir duvara duvar kağıdı uygulanır mı?bir de duvar tekrar boyanırsa pürüz ortadan kalkar mı?teşekkürlerrr

  YanıtlaSil
 42. Ebru Hn.
  1 kat geçiş astarı uygulayıp duvar kağıdı yapabilirsiniz. Duvar 2 kat boyanırsa pürüz kalmaz. (İnce toz sim kullandıysanız.)

  YanıtlaSil
 43. Duvarlarim alci uzerine su bazli saten boya.. Simdi bu duvarin ustune duvar kagidi yapmak icin donusum astarina gerek varmi.. Onerileriniz benim icin onemli..

  YanıtlaSil
 44. Emre,
  Gerek yok ama. İyi bir iş için olması gerekir. İyi yapışma ve uzun ömürlü olması için.

  YanıtlaSil
 45. Serkan

  Merhabalar;
  Eski duvar kağıdımın altında ham, pütürlü sıva var. Çakır-çukur pek iyi görünmüyor.
  Yeni kağıt çekmeden ne yapmam lazım?
  kolay uygulanabilir tek kat astar ne önerirsiniz? Dönüşüm astarı + zımpara yeterli olur mu?

  Teşekkürler.

  YanıtlaSil
 46. Serkan Bey,
  Sıvayı astar yam düzeltemez. Eski kağıdı çıkarttıktan sonra astarı fazla sulandırmadan (birkaç kat) katlar arası kuruma süresine uyarak sürerseniz biraz faydası olur.

  YanıtlaSil
 47. Merhabalr,
  Ben Özge duvarlarımız koyu yeşil zümrüt diyebilirim.Ama artık sıkıntı vermeye başladı, tek kat astar yeterli olur mu kapatmaya ve sonrasında boyamasam astarlı kalsa olur mu? ya da önerebileceğiniz iç açıcı kolay boyanır renk hangisi?
  teşekkürler

  YanıtlaSil
 48. Özge,
  Üzgünüm, 1 kat astar yeterli olmuyo. astar son kat boya değil. 1 kat astar en az 1 kat da boya olması gerekir. (Boya 2 kat olmalı aslında)

  YanıtlaSil
 49. Mineral sıva üzerine geçiş astarı uygulayıp sulandırmadan duvar kağıdı uygulanabilirmi ? Teşekkürler

  YanıtlaSil
 50. Mustafa Bey,
  Minerel sıva üzerinde de geçiş astarı kullanabilirsiniz. Sulandırma %10 - %15 olur.

  YanıtlaSil
 51. ekrem demir benim evim taten boyayla boyalıydı yüzde yetnişe yakınını zimparaladım boya geciş astarıyla bir kat surdüm henüz boya yabmadım az önce odaya girdigimde duvarlarda terleme olmuş baya fazla terlemış neden terlemiş olabilir yalnız tavanıda tavan sıdaroforuylada kabladım beni bu konuda bilgilendirirseniz menmun olurum

  YanıtlaSil
 52. Ekrem Bey,
  Ne dar zımparalarsanız zımparalayın sentetik saten tamamen çıkmaz. Sentetik boyalarda terleme normaldir. Üzerine su bazlı da uygulansa bu engellenemez. Evinizi düzenli olarak havalandırın.

  YanıtlaSil
 53. Yasin y. iyi günler beton duvara geçiş astarı uygulanirmi eski boya var üstünde
  Bide başka odaya silikonlu boya yapılmıştı ama odada rutubet ve nem var boyanın alt tarafları soyulmaya başladı oraya da geçiş astarı atılır mı

  YanıtlaSil
 54. Yasin,
  Beton yüzeye geçiş astarı uygulanabilir. Odada ise soyulan yerleri soyun kot farkı varsa saten alçı uygulayın, ardından geçiş astarı yapabilirsiniz.

  YanıtlaSil
 55. Merhaba.Yeni aldığımız dairenin duvarları saten.Yeni bina olduğu için ve ilk oturan biz olacağımız için duvarları sildik ancak silerken yer yer boya bezde kaldı.Öyle çok sökülen yer var ki altta beyaz alçı neredeyse görünüyor.Kuruduktan sonrada evin tamamına yakınında dalgalı bir görünüyor ve elimizi duvar sürdüğümüzde toz geliyor.Yapılan boya bozuk olabilir mi?Biz boya badana yapmadan bu sorunu çözebilir miyiz?Boya yapmamız gerekirse eğer nasıl bir yol izlemeliyiz?

  YanıtlaSil
 56. Sabri,
  Boyanız bozuk değil, kalitesiz boya kullanılmış ayrıca astar uygulaması da yapılmamış. Sökülen yerleri saten alçı ile tamir edin. Kuruyunca 1 kat binder astar uygulayın. O da kuruyunca 2 kat su bazlı saten boya uygulayın.

  YanıtlaSil
 57. Sahin
  Eski yagli boyali kapilarimi astar kullanmadan,zimparaladim ve 1 kat yagli boya uyguladim.fakat boya kagit gibi soyulmaya basladi.ilk basta biya cok guzel durdu ve kapatti.ama en kucuk darbede boya kagit gibi soyuluyor.acaba ne yapabilirim

  YanıtlaSil
 58. Şahin,
  Bazı uygulamalarda bunu duyuyorum. Aslında yağlı boyanın üstüne yağlı boya direkt yapılabiliyor. Fakat bazen böyle sorunlar oluyor işte. Zımparanın ardından tekrar boyamanız gerekecek. 1 kat sentetik astar uygulayın. Boyanızın yeni tarihli olduğuna emin olun, ve bilinen bir marka tercih edin.

  YanıtlaSil
 59. iç cephe boyamada
  yağlı boyadan silikonluya yada plastik geçiş,
  silikonlu yada plastikten yağlı boyaya geçiş,
  silikonlu yada plastikten tekrar silikonlu yada palastiğe geçişlerde hangi dönüşüm astarlarını kullanmamız gerekiyor ayrı ayrı yazarmısınız rica etsem. teşekkkür ederim.

  YanıtlaSil
 60. Halil Bey,
  * Yağlı boyadan silikonlu veya plastiğe geçişte geçiş astarı (transfer astarı);
  * Silikonlu veya plastikten yağlı boyaya geçişte astara gerek yok;
  * Plastikten silikonluya veya silikonludan plastiğe astar şart olmasa da binder astar veya geçiş astarı kullanılabilir.

  YanıtlaSil
 61. Gecis astarini firca ile yapsam boyada iz kalirmi. Yoksa gecis astarini da rulo ile yapmak mi lazim.

  YanıtlaSil
 62. Hüseyin Bey,
  Geçiş astarı fırça ile de yapılabilir. Üzerine boya yapılacağından iz kalıp kalmaması önemli değil. Rulo ile hem hızlı hem düzgün olur.

  YanıtlaSil
 63. Adem Ak, yağlı boya üzerine su bazlı boya yapmak istiyorum önceki boya uzun zamandır kullanıldığı için bu yağlı boyanın türünü bilmiyorum bu durumda nasıl bir yöntem uygulamam gerek.

  YanıtlaSil
 64. Adem Bey,
  1 kat geçiş astarı uygulayın, kuruyunca su bazlı boya uygulayabilirsiniz.

  YanıtlaSil
 65. REZAN..Terasta siva uzeri subazli boya var.spatulayla kazidim ama boya duruyor ufak tefek yerler haric.silikon dis cphe boya aldim oncesinde duvari suyla yikamak zimpara veya astar gereklimi.astar ne cesit olsun lazimsa

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Rezan,
   Daha önce boya olduğu için astara gerek yok. Dökülme soyulma varsa astar uygulayın.

   Sil
 66. Ebru
  ahsap sandigimi boyamak ustiyorum. Daga once yapmadim. Zimparaliyorum fakat tam cikmiyor

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ebru Hn.
   Zımpara tutmuyorsa boyadan önce 1 kat geçiş astarı uygulayın.

   Sil
 67. Fuat
  banyoda yesil alcipan kullandim, ne cesit astar ve boya kullanmaliyim.

  YanıtlaSil
 68. Merhaba Mehmet Ben duvarlarım soyuluyor saten üzerinede astar atılmamasında kaynaklandığını öğrendim duvar kağıda yaptırmak istiyorum bir çok yeri söktüm duvarlara direk geçisi astar kullanıp sonra kağıt yapabilirmiyim yoksa kalkan yerlerin alçı zımparak yaptıktan sonramı yapmalıyım acil yardımlarımızı rica edriyorum

  YanıtlaSil
 69. nedim
  evim şu anda fildişi bunu kumbejine dönüştürürken dönüşüm astarına gerek varmı kapatırmı

  YanıtlaSil
 70. Fuat Bey,
  1 kat biner astar uyguladıktan sonra astar kurusun ardından 2 kat silikonsuz plastik boya kullanın.

  YanıtlaSil
 71. Mehmet Bey,
  Kot farkı çoksa alçı ve zımpara gerekebilir. Değilse direkt astar uygulayabilirsiniz.

  YanıtlaSil
 72. Nedim Bey,
  Boyanızı fazla sulandırmadan 2 saat ara ile 2 kat uygulayın. Astara gerek kalmayacak.

  YanıtlaSil

 73. yeni taşınacağım eve farklı renk boya düşünüyoruz şuanki boyanın plastikmi,yağlı mı vs nasıl anlayabilirim ,yada bunu anlamama gerek kalmadan 1 kat geçiş astarı ve ardından plastik boya yapabilirmiyim? silinebilirlik çok önemli değil bizim için sizce hangi tip boyayı kullanmamda fayda var?

  YanıtlaSil
 74. Sinan Bey,
  Yağlı boya pürüzsüz ve biraz daha canlı durur, kaygandır. Ama anlamaya gerek kalmadan geçiş astarı uygulayıp istediğiniz boyayı uygulayabilirsiniz. Silinme önemli değilse plastik boya ucuzdur onu kullanabilirsiniz, uygulaması da kolaydır, rulo izi yapmaz.

  YanıtlaSil
 75. Merhaba evimiz boyanicak fakat boyayacak kisi bu toz boyadan snra astar kullanmadan silikonlu boya yaptiklari icin soyulur dedi ve boyanin kazinmasi gerektigini soyledi ama bu zamana kadar hic sıkıntı cikarmadi. Bu boyanin üstüne donusum astari atilarak boya yapilsa olurmu ilerde sıkıntı cikarirmi yada ne yapmamiz gerek simdiden tesekkurler.

  YanıtlaSil
 76. Damla Hn.
  1 kat geçiş astarı uygulayın, astar iyice kuruyunca boyanızı yapabilirsiniz.

  YanıtlaSil
 77. hakkı
  plastik boya olan duvarlarımızı renk de değiştirirek boyamak istiyoruz aklımızda silikonlu plastik boya var silinebilir olmasını istiyoruz astar uygulamadan yapabilir miyiz?birde mat yarı mat ipek gibi çeşitliliğin farkı var mıdır bununla ilgili bilgi verebilir misiniz şimdiden tşk ederim iyi çalışmalar..

  YanıtlaSil
 78. Hakkı Bey,
  Astarsız da olur fakat astar astar ilerde soyulma yapmaması için bir önlemdir. Yarı mat ve ipek mat arasında çok büyük bir fark yoktur. Bunlar parlaklık derecesidir. Mat almayın, bilinen markaların ipek mat veya yarımat boyasını alın. Teknoplast, Alpina Silan, Elegans, Permolit Nanomax, Özel Mat v.b. boyalar olabilir.

  YanıtlaSil
 79. Levent Merhaba benim sorunum pencere kenarlarindaki boşluklara şeffaf silikon mastik çekilmiş ve saten mat yagli boyanin uzerinde de silikon bulasiklari var.Kazimak çok zor.Yeniden yari mat yağlı boya yapacagim. Silikon uzerine boya tutarmi? Tesekkurler.

  YanıtlaSil
 80. Levent Bey,
  Silikon üzerine boya tutmuyor ama yarı mat yağlı boya çok yapışkan bir boyadır. Tutabilir.

  YanıtlaSil
 81. Yunus
  Merhabalar. Evimizin boyası koyu turuncu. Açık bir tonda boya yapmayı düşünüyoruz. Geçiş astarı kullanmak şart tabiki fakat uygulama olarak ne tür bir öneriniz olabilir acaba?
  Ayrıca yeni kullanılacak renk ile ilgili en iyi sonuç alabileceğimiz açık tonda bir renk öneriniz var mı acaba?
  İyi çalışmalar

  YanıtlaSil
 82. Yunus Bey,
  1 kat geçiş astarı veya örtücü astar uygulayın. Astar 2-3 saat kurusun sonra istediğiniz rengi 2-3 saat ara ile iki kat uygulayın. Kumsal, Kum Beji, Deniz Kumu gibi açık bej renkleri çok tercih ediliyor.

  YanıtlaSil
 83. Diyarhan YILMAZ
  Evimde daha önceden boya yapılmış fakat alçı uygulandıktan sonra tozlu halde iken boya yapmışlar şimdi duvara bant yapıştırdığımda boya banta çıkıyor.Bu durumda boyayı tamamen kazıyıp değişim astarı yapsam sorun çözülür mü yoksa tekrar alçı mı yapmam gerekiyor ? Teşekkürler

  YanıtlaSil
 84. Diyarhan,
  Zayıf bölgelere ya da soyulan yerlere zımpara yapın. Tüm evi 1 kat geçiş astarı ile astarlayın. Astar iyice kuruyunca 2 kat boyanızı yapın. (Alçıya gerek yok.)

  YanıtlaSil
 85. Candan,
  Bir duvarımda soyulan yerlere macun sürüp zımparaladım.Sonra astar sürdüm.Daha sonra da boya sürdüm.Ancak macun sürülen yerler ile diğer yerlerin tonları farklı oldu.Ne yapmak lazım yardımcı olursanız sevinirim.Şimdiden teşekkürler!!!

  YanıtlaSil
 86. Candan Hn.
  Macunlu yerlerin boyası farklı durur. Macunun iyice kuruması gerekir. Duvarın tamamını boyamadan önce macunlu yere birkaç kez boya sürülebilir. Ya da boyadan önce 1-2 kat örtücü veya geçiş astarı uygulanabilir.

  YanıtlaSil
 87. Duvarlarim koyu gri acik mavi yda turkuaz istiyorum bir kat astar yeterli mi sizce birden fazla surmek gerekirse diger katlari surmek icin beklemek gerekir mi

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Murat Bey, 1 kat astar 2 kat boya yeterlidir. Katlar arası boya ve astarda da 2-3 saat beklemek gerekir.

   Sil
 88. Geçiş astarı ile şeffaf astar arasındaki fark nedir? Geçiş astarı şeffaf astar olarak kullanilirmi

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Harun Bey,
   Geçiş astarı yağlı boyadan su bazlı boyaya geçişlerde ve rengi örtmek için, şeffaf (binder) astar ise eski ve kötü boyalı yüzeyler boyanın iyi tutması ve duvarın boyayı emmesini engellemek için kullanılır.

   Sil
 89. yenı binaya ılk sefer astar mı daha ıyı olur kırec mı boyadan once

  YanıtlaSil
 90. mrh ben ceylan. kıraladıgımız ev yağlı boya ve turuncu renk. plastık beyaz boyaya donmek ıstıyoruz nasıl bır yol uygulamalıyız kendımız boyayacagız. yada hangı renk plastık boya daha cabuk kapatır rica etsem yanıtlarmısınız

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ceylan Hn.
   (Mümkünse)Duvarınızı hafifçe zımparalayın. 1 kat geçiş astarı uygulayın. Astar iyice kuruyunca katlar arası en az 2-3 saat bekleyerek plastik boyanızı uygulayın. (Bu astar hem rengi örtmede yardımcı olur hem de yağlı boyadan plastiğe geçmenizi sağlar.)

   Sil
 91. Merhaba, yeni yapılan evimizin duvarları saten alçı yapıldı. Şimdi biz bi kat astar ve özel mat boya yapacağız. Ancak rutubet ihtimaline karşı isonem kullanmak istiyoruz. Sıralama nasıl olmalı bilgilendirir misiniz? Teşekkürler Betül

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Betül Hn.
   Önce binder astar uygulayın, sonra isonem, sonra da boya.

   Sil
 92. Selam. Geçenlerde mutfağımızı boyayalım dedik ancak önceki boya (plastik) bazı bölgelerde kağıt gibi kalktı. Biz de kalkan bölgeleri spatula yardımıyla temizledik ve saten alçıya ulaştık. Ancak sonrasında alçı üzerine vurduğumuz boya tutmadı. Ruloyu yukarı doğru sürdüğümüzde tutan boyayı, aşağı indirdiğimizde geri kaldırdı. Boyadan önce yeniden saten alçı mı çekmeli yoksa dönüşüm astarı ile sorunu çözebilir miyiz? Teşekkürler.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. UA2105,
   Alçı üzerine direkt boya yapmayın. Önce alçı astarı veya binder astar uygulayın.

   Sil
 93. Teoman
  Bizim çocuk duvara tükenmez kalem ile yazı yazdı geçen sene biz bu sene bu duvarı boyamak istiyoruz saten boyadım plastige geçerek bu yazı yazılmış yerleri geçiş astari ile yazılar kapatılır mı Teşekkürler ya da başka tavsiyeniz olur mu

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teoman,
   Duvar alçılı ise yazılan yerleri 180 numara zımpara ile zımparalayın sonra boyayın.

   Sil
 94. merhaba ben boyaya suyu biraz fazla kattım katılaştırmamın bir yolu varmı acaba ?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Üzerine boya ilave etmeniz gerekiyor.

   Sil
  2. aynı boyadan tekrar almam gerekecek bi yerde nişasta katılabilecegini okdum doğruluk payı varmıdır ?

   Sil
  3. Bilmiyorum, ben duymadım. Belki rengi soldurur belkide çatlatır bilemeyiz. Risk almayın bence.

   Sil
 95. Benim evimin duvarları komple yağlı boya ve pek çok yerlerde çatlamalar var.Zaman geçtikçede bu çatlaklar artıyor.Bu durumda üzerine boya vurulması mümkün değil hatta boya altındaki alçıda da kıl çatlakları mevcut. Boyacım, Yağlı boya üzerine dönüşüm astarı atılarak file ile yeniden alçı çekilmesi gerekir onun üzerine yeniden boya urulmasının daha uygun olduğunu söyledi. Bu işlemleri uygulamamız sizce doğrumudur. Benim kafama takılan en büyük sorun Mevcut yağlı boya üzerine alçının çok sağlam bir şekilde tutturulması. Yağlı boya üzerine alçı dönüşüm astarı ile tutturul mu Görüşlerinize şimdiden teşekkür ederim
  Erol YAKUT

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Erol Bey,
   Çatlamalar devam ederse üzerine yapılan astar ve alçıyı da çatlatır. Bence boyayı kazıtın, zemini görün. File ile alçı uygulayın. Üzerine astar ve çok esnek iyi bir sikikonlu boya uygulayın.

   Sil
 96. yağlı boya üzerine yeniden alçı çekmek için dönüşüm astarı mı kullanmak gerekir.

  YanıtlaSil
 97. Duvar tırtıklamak diș açmak daha doğru olur.

  YanıtlaSil
 98. Slm duvarima gecen sene desenli sedef boya yaptik AMA NASIL KAPATIP NORMAL BOYA SURUCEZ

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. 1 ya da 2 kat geçiş astarı uyguladıktan sonra 2 kat da boya uygulayın. Kabarık, pütürtü bir desen ise önce zımpara yapın.

   Sil
 99. Merhaba şila ben
  Tek duvarimi su bazı mat boya ile saks mavisi yapmıştım ama kapamak istediğim için astar boya ile dün 1. Katı bugün 2. Katı attım. Hala köyü duruyor bembeyaz olmadı. 1 kat daha mı astar kullanmaliyim yoksa kum beni boyayacagim 2 kat ondan mı yapayım?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Şila Hn.
   Artık boyanızı uygulayabilirsiniz. En az 3 saat ara ile 2 kat uygulayın.

   Sil
 100. Selam evimin ici astar yapilmis yagli boya yapacam ustune farkli bi astar gerekirmi

  YanıtlaSil
 101. Elimde tavan boyası var.
  açık ton bir odayı farklı bir açık ton olarak değiştirmek istiyorum.
  ilk katı tavan boyası yapsam olurmu.
  harun kırdı

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Harun Bey,
   Tavan boyası soyulmaya neden olabilir.

   Sil
 102. Nilay
  Merhabalar. Koyu renk toz boya yapılmış yere geçiş astarı uyguluyoruz toz boyayı kusuyor. Kapatamıyoruz ne yapmamız gerekiyor.
  Şimdiden teşekkür ederiz.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Nilay Hn.
   Astarı fazla sulandırmadan, birkaç kat uygulayın. Katlar arası birkaç saat bekleyin. Örtücü astar da kullanabilirsiniz.

   Sil
 103. İyi günler yeni evime ilk kez boya yapacağım; duvarlar eski tabirle kara sıva denilen, çimento sıvası. Boya öncesi astar boya atmalı mıyım? Eğer astar boya atılacaksa nasıl uygulamalıyım?
  Teşekkürler

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. (Yorumlara isim yazınız.)
   Kara sıva üzerine astar uygulamadan boya yapmayınız. Herhangi bir astar olabilir. 1 kat astar yeterlidir. Geçiş astarı, örtücü astar, binder astar v.b Bu astar duvarı doyurur, boyanın çekmesini engeller. Astar kurudukran sonra boyanızı uygulayın.

   Sil
  2. Kazım
   Kartonpiyerlere astar sürümeye gerek var mı? Teşekkürler

   Sil
  3. Kazım Bey,
   Daha önce boyamadıysa astar sürülmesi gerekiyor.

   Sil
  4. İlginiz için teşekkür ederim, kolay gelsin.

   Sil
 104. İc kapılarım ahsap acik kahve beyaza geçiş yapmak için ne yapmakıyım cok acil lütfen teşekür ederim

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kapılar yağlı boyalı ise önce 1 kat sentetik astar uygulayın. Vernik ise hafif bir zımpara yapıp boyayın. Panel kapı ise boyayı katlar arası kuruma süresine dikkat ederek 3 kat uygulayın.
   Kolay gelsin.

   Sil
 105. Astar boya uyguladıktan ne kadar zaman sonra boya yapılmalıdır? Belirli bir süresi var mı? 1 gün 1 hafta fark eder mi?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Su bazlı astarlarda (geçiş astarı, örtücü astar v.b) birkaç saat yeterlidir.Sentetik astarlarda 24 saat gerekir. Selülozik astarlarda ise yarım saat yeterlidir.

   Sil
  2. Demek istediğim 1 ay sonra üstüne boya yapsam olur mu? veya daha uzun süre sonra?

   Sil
 106. Merhaba.Salonumuz duvar kagidiyla kapli ve uzerinde siyah boyayla resim cizilmisti yaklasik 10 sene once.acik renk boyayi 4 kat direk uygulamamiza ragmen resimi kapatmadi.astar ceksek sonra boyasak kapanirmi yada duvar kagidini sokmeden boyayarak kapatmamizin bir yolu varmi ? Tesekkurler.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. (Yorumlara isim yazalım)
   Geçiş astarı veya örtücü astar kullanın boyadan önce. Bu astarı 1-2 kat fazla sulandırmadan 3 saat ara ile sürün. Sonra boyanızı 3 saat ara ile fazla sulandırmadan 2-3 kat sürün.

   Sil
  2. Ismim Betül.oncelikle tesekkur ederim sorumu yanitladiginiz icin.cevabinizi beklerken 2 kat daha surdum resmin uzerine.6 katta ancak kapandi. bir sorum daha olacak cok olmazsa.yaklasik 20 m kare bir oda boyanacak.normal boyayla 6 kat sursemmi daha az maliyetli olur sizce yoksa once astar sonra boyami uygulasam sizin dediginiz gibi daha uyguna gelir parasal acidan.turkcem iyi degil.kusura bakmayin.umarim anlatabilmisimdir:)

   Sil
  3. Betül Hn.
   Astar daha uygun fiyatlı ve daha kapatıcı olduğunda astar kullanmanız hem hesaplı olur hem de iyi kapanır. Fazla su katmayın, astar ve boyaların katları arasında en az 2 saat bekleyin.

   Sil
 107. Selamlar..
  Kara sıva üzerine plastik boya yapacağım..
  Elimde fazla tavan boyası var.
  Astar yerine kullanabilir miyim

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kullanabilirsiniz. 2 saat sonra boyanıza başlayın.

   Sil
 108. Mobilyalara geçiş astarı uygulamadan önce zımpara yapmak şartmı

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Şart değil ama aşırı parlak ve kaygan yüzeylere astar uygulamadan önce hafif bir zımpara iyi olur.

   Sil
 109. Merhaba hilal ben duvarın kötü mavi açık mavi yapmak istiyorum evde beyaz boya var astr diye kullansam olurmu aceba

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Hilal,
   Son kat boyanız ile aynı özellikle bir boyayı astar olarak kullanabilirsiniz.

   Sil
 110. merhaba acil yardım lütfen salonumun rengini değiştirmek istiyorum eski boya caparol subazlı pembe ren şimdi açık renk kaliteli bir boya aldım geçiş astarı atmada renk değişimi yapabilirmiyim

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Salih Bey,
   Açık pembe ise astara gerek yok. Boyanıza fazla su katmayın ve katlar arası en az 2 saat bekleyin.

   Sil
 111. İyi akşamlar...Evimi 5 yil önce LİLA renk silinebilir boya ile boyamıştım, fakat hangi marka ya da hangi tür bi boya kullandigimi hatirlamiyorum...Suan polisan elegans sahra beji ile evimi boyamak istiyorum.Ne yapmam gerekiyor tavsiyeleriniz nelerdir...Teşekkür ederim

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. İyi akşamlar,
   Açık lila ise astara gerek yok, 2 saat ara ile en az 2 kat boyayın, %15 den fazla su katmayın. Koyu lila ise boyadan en az 2-3 saat önce örtücü astar veya geçiş astarı uygulayın.

   Sil
 112. Merhaba yeni ev aldım. Duvarlarda ve tavanda baskı boya yapılmış. Baskı boyaları kaptıp düz renk boya kullanmak istiyorum. Tavan beyaz , duvarları kumsal beji rengine. Sanırım tavanda ve duvarlarsa slikon boya var. Tavana ve duvarlara nasıl bir astar atmalıyım baskı boyalarını kaptırmı ? Ve ben daha önce tavanda tavan boyası harici bir boya görmemiştim bu evde duvarlarla aynı boya uygulanmış slikon boya tavanda sıkıntı çıkarırmı ?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ufuk Bey,
   Tavana ve duvara 1 kat geçiş astarı kullanırsanız hem daha iyi tutar hem de kolay kapanır.

   Sil
 113. Ustadim evde mutfagi boyayacagim fakat bazi yerlerde boya dokulmeleri vardi spatula ile kazidim bir kismini simdi bazi yerler dokuk bazi yerlerde biya duruyor. Simdi burayi astar atip boyasam bozukluk olurmu ?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ufuk,
   İnce bir zımpara yapıp kot farkını düzeltin sonra astar yapın.

   Sil
 114. Merhaba .Odam krem rengi seten boya ile boyali.Bir duvarima yagli boya ile (koyu kahve,mavi vs.) resim yaptim.Simdi Duvarimi eski haline boyamak istiyorum.O cizim yagli boyamalar kapanir mi seten boyayla?Tam olarak ne yapmam gerekli ?Tesekkurer.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Derya Hn.
   Çizimler kalın ve kot farkı oluştuyorsa zımpara yapıp duvarı düzeltin. 1 kat geçiş astarı uygulayın. Astar kuruyunca boyanızı yapın.

   Sil
 115. Banyo ve wc fayanslari donusum astarindan sonra boya tutarmi

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Dönüşüm astarından sonra boya tutabilir. Fakat aşırı nem boyada çatlama veya soyulma yapabilir.

   Sil
 116. Merhabalar .. biz de iki gündür bebek odası hazırlıyoruz ama.. evimizin ilk boyası çok basitmiş. . Gri ve bebek mavisi kullandık duvarı 2 ayrı renge capraz boyamak içinse bant çektik bi yani gri bi yani mavi oldu ama.. iş bitip bandı kaldirdiktan sonra duvarın önceki rengi bantla birlikte kavladı .. şu an rezil iki renk arası tam kavlasa geçiş beyaz olacak.. hepsi de soyulmadi ne önerirsiniz

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba,
   Kağıt bandı boya biter bitmez kaldırmanız gerekiyordu. Şu aşamada ya yeniden boyanacak ya da soyulan yerleri kamufle etmek için ortadan kağıt bordur çekilecek.

   Sil
 117. Tokideyim evim 10 yıılık tavanımda pötürlü boya var, taşınınca tavana boya yapmaya çalıştık ama olmadi tavanda çatlaklar meydana geldi, tavan için ne yaptirmaliyim acaba.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kılcal çatlak ise örtücü astar veya geçiş astarı kullanın. Büyük çatlak ise alçı ile kapatın kuruyunca boyayın.

   Sil
 118. Yeni aldığım evde sanırım 13-15 yıl kadar boya yapılmamış( ev sahibi ölmüş ev 10 yıldır boş) yer yer dökülmüş mevcut boyanın nasıl bir boya olduğunu çözemedim.plastik de olabilir, silikonlu boya da. Ben komple geçiş astarı uygulatsam olurmu. Ahmet.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ahmet Bey,
   Kabarma dökülme varsa önce saten alçı ile düzeltmelerinizi yapın. Kuruduktan sonra zımpara yapıp geçiş astarı uygulayabilirsiniz.

   Sil
 119. Esra
  Merhaba ben yagli boya olan kapilarin uzerine zimparasiz polisan x1 kullandim zimpara yapilacagini bilmiyordum malesef boyalar soyuldu zimpara yapmadan ne yapabilim tekrar x1 i kullanmak istiyorm

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Esra Hanım,
   Boyadan önce 1 kat multi astar veya geçiş astarı uygulayın.

   Sil
 120. Ayfer
  Merhaba Amerikan kapılarımı kahve rengi den beyaza boyarken dönüşüm astarı kullanmadan nasıl olur çok kat boyamı sürmek gerekir

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ayfer Hanım,
   Geçiş astarı kullanmayın. Kapının desenlerini kapatabilir. Boyayı 4_5 saat ara ile üç kat uygulayın.

   Sil
 121. sevim merhaba ben tokide oturuyorum duvar rengi fil dişi beyaz yapmak istiyorum astara gerek varmı varsa hangi astar kullanayım teşekkür ederim

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sevim Hanım,
   Astara gerek yok. Boyanızı fazla sulandırmadan 2 kat uygulayın. Katlar arası en az 2 saat bekleyin.

   Sil
 122. Merhaba.evimin kapilari vernikli ağaç kapı.ben parlak olmayan beyaz yapmak istiyorum.boyacim zımpara yapmadan yağlıboya astarı atıp üstüne astarla karışık yağlı boya yapalım mat renk olur diyor.vernikli ağaç kapı için bu uygulama doğru sonuç verirmi.tesekkurler

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Burçin Hn.
   Boyanızı astar ile karıştırmayın. Rengi çabuk solar. Yağlı boyanın matı da var. Hafif bir zımparadan sonra bunu uygulayın veya boya yapmadan önce sentetik astar yapın.

   Sil
 123. ferit
  merhabalar odamın kuzey cephe duavrına 1/1 oranında incelterek izolasyon astarı yapmıştım. şimdi odanın rengini değiştirmek istiyorum izolasyon astarı üzerine nasıl su bazlı boya yapaabilirim

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ferit Bey,
   İzolasyon astarı genellikle 1/7 oranında inceltilir. 1/1 oranında inceltmek parlak camsı bir yüzey oluşturur. Üzerine uygulanacak boyanın yapışmasını azaltır. Zımpara yaptıktan sonra 1 kat geçiş astarı uygulayıp, boyanızı yapın.

   Sil
 124. Alper..Merhaba beyaz renkte olan fayanslarımızı ve kaplama olan mutfak dolaplarımızı boyamak istiyoruz. Nasıl boyalar kullanmalıyız? Teşekkür ederim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Alper,Fayans üzeri boya iyi tutmaz tutsa bile temizlikte çok dayanmaz. Kaplama mutfak dolaplarını ise 1 kat multi astar uyguladıktan sonra su bazlı panel kapı boyaları ile boyayabilirsiniz.

   Sil
 125. Alper..Cevap için çok teşekkürler. İyi çalışmalar.

  YanıtlaSil
 126. Merhaba 1. Katta oturyorum ve büyük ölçüde küf ve nem ile savaşıyorum duvarlar iç cepe su bazli silikon boya var ve buda büyük ölçüde nem ve rutubeti etkiliyor ne yazık ki. Acaba şu bazli silikon boya uzerine geç iş astarı vurup silikon olmayan bir boya ile boyasam problem giderilir mı evde 3 cocuk var ve odalarını bi sebepten kullanamıyorlar çok korkuyoruz

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ayhan Turgay,
   Yalıtım en iyi çözümdür. Yalıtım yaptıramıyorsanız Dyostop veya küf dirençli su bazlı boya örn. 'Polisan Elegans' kullanın. Fakat bunlar geçici çözümdür.

   Sil
 127. merhaba gamze ben, bir duvarımda sedef yaldızlı kabartma boya ile şekillerim var bu duvara duvarkağıdı uygulamak istiyorum fakat zemini düz hale getirmem gerek bu yaldızlı boyayı birtürlü sökemedim duvardan. üzerini macunla kaplayıp geçiş astarı uygulayıp öyle mi yapmalıyım acaba duvarkağıdı. yardım lütfenn

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Gamze Önlem,
   Yüzeyi zımparalayıp düzgün hale getirmeye çalışın, bir kat geçiş astarı uygulayın. Sonra kağıdınızı yapabilirsiniz.

   Sil
 128. Merhaba, Akın ben. evin mevcut duvarlarını saten alçı ile düzleştirip, Polisan su bazlı kum beji ile boyadık. Aradan 7 yıl geçti ve şimdi duvar kağıdı yapmak istiyoruz. Geçiş astarı olmadan duvar kağıdı yapılır diyen de var, yapılmaz diyen de. Sizce ne yapmamız gerekir? Teşekkürler.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Akın Bey,
   Astarsız da olur ama ben olsam astarlı yapardım. 10 kg.astar 100 metrekare eve yeter.

   Sil
 129. Merhaba, mutfagımın bi duvarını büyük bi kısmı zeytin yagı oldu sildim boyadım kapatamadım, geçiş astarı ise yararmı

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Boya yapmadan önce zımpara yapsaydınız daha iyi olurdu. İyice temizleyip 2 kat geçiş astarı uygulayın. Katlar arası en az 3 saat bekleyin.

   Sil
 130. Merhaba sedef desenli boya yaptırdım ama beğenmedim.nasıl tekrar beyaz renge dönüştürebilirim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba,
   Bir kat geçiş astarı uyguladıktan sonra istediğiniz boyayı uygulayabilirsiniz.

   Sil
 131. Merhaba ben duvar boyasını pudra rengi aldım polis an elagans benim duvarının rengi açık yesildi boyayı astar vurmadan yaptık boya açık gri oldu 3 kat boya uygyuladik yine aynı renk acaba renktemi yanlışlık var . Diye boyaciya gittik bize kağıda sürdü pudra rengi çıkıyor ama beyaz duvara da sürünce açık gri oluyor anlamadık lütfen bizi aydinlatin

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba,
   Evinizin ışığı sizi yanıltıyor olabilir. Sarı lamba ve beyaz lamba da rengi farlı gösterebilir.

   Sil
 132. Duvarım kum beji üzerine gıri sedef baskı boyası yapmıştım fakat sıkıldım tekrar sade kum beji yapmak istiyorum ne yapmam gerekiyor

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. murat damar,
   Desenleri çok bakarık değilsw 1 kat geçiş astarı uyguladıktan sonra üzerine boya uygulayabilirsiniz. Desen kabarık olduysa astardan önce biraz zımpara yapın ki, duvar düz olsun.

   Sil
 133. Meral Merhaba.kızlarımin odasını boyamak istiyorum. Şu an yaldizli baskı yapılmış. Pürüzsüz olmasi icin nasıl bir işlem yapmalıyım.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Meral Hn.
   Duvarda pürüzlü desen varsa zımparanın ardından 1 kat geçiş astarı uygulamanız gerekiyor. Pürüz yoksa sadece geçiş astarı yeterli.

   Sil
 134. Mikail.Merhabalar.altın sedef boya deseni ama desende yükseklikte var yani duvarla eşit değil ıspatula kazımıyor duvarı söküyor.nasıl yok ederiz bu sedefli desenin yüksekliğini zımparada fayda etmiyor madde sert.teşekkürler

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Mikail,
   En kolay zımpara makinesi ile olur. Yoksa kalın dişli zımparayı bir takoza sarıp sürün. Ardından geçiş astarı uygulayıp başka boya yapabilirsiniz.

   Sil
 135. Merhaba, adım oğuz.Evimizi 8 yıl önce yağlı boya ile boyattık şimdi ise yağlı boya yapan usta bulmak zor.bizde silikon bazlı boya yaptırmaya karar verdik.polisan elegans kullanıcaz.yalnız zımpara işi biraz zor ve maliyetli olacak gibi ustada gerek yok dönüşüm astarını iyi marka kullanırsak birşey olmaz dedi.tamir olacak yerleri yapar boyarız dedi ama benim aklım zımparada kaldı.ev zaten yağlı boya olduğundan nefes almıyor deniliyor.ama benim evim arada üstünde altında sağında solunda ev var hem nasıl nefes alabilir ki.birde bu silikon boyanında içinde bildiğimiz silikon varmış bu boya nasıl hava alıyor?şimdiden teşekkürler.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Oğuz Bey,
   Maalesef astar üzerinde de hafif zımpara tavsiye edilmesine rağmen ustalar uygulamıyor. Artık zaten altta yağlı boya var nefes alamaz duvarlar. Silinebilme özelliğinden dolayı silikonlu boya tercih ediliyor. Silikonlu boya da bir miktar hava akışını keser. Evi düzenli havalandırın.

   Sil
 136. merhaba ben sevda evimi açık gri boyamak istedim fakat yapılan hazır renkler koyu olduğu için boyamı kendimiz filli boya alpina silan slikonlu beyaz boyaya siyah renk tüpüyle karıştırarak isteğimiz griyi elde ettik fakat duvardaki önceki mevcut renk açık gülkurusu gibi bi renk bu rengin üzerine sürdüğümüzde elde ettiğimiz renk istediğimiz gibi durmuyor fakat beyaz alçılanmış bir bölgeye uyguladığımızda renk güzel sonuç veriyo bizde izole astar yaptık fakat yine duvarda alttaki gül kurusu rengin vermiş olduğu yansımayı halan görebiliyorum şimdi filli boya alpina dönüşüm astarı uygulayıp boyayı bu şekilde yaptırmayı düşünüyorum sizce iyi sonuç alırmıyım birde yine duvara önce izole astar sonra dönüşüm astarı sonra boyayı yapsak her iki astarın aynı anda yapılması sıkıntı verirmi. lütfen rica ediyorum yardımcı olursanız sevinirim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sevda Hanım,
   Gül kurusu renginin üzerine griyi fazla sulandırmadan ve katlar arası en az 2 saat bekleyerek 2-3 kat uygulamanız gerekiyor. Polizolan astardan sonra geçiş astarı kullanılabilir, herhangi bir sakıncası yok ama gerek de yok. Sadece geçiş astarı yeterli olur.

   Sil
 137. iyi günler
  yeni sıva yapılmış bir evde boya öncesi hangi astar kullanılmalıdır.
  iç ve dış cephe aynı astar kullanılabilirmi .

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yeni sıva veya alçı yapılmış bir yüzeye binder astar uygulanır. Binder hem iç hem de dış cepheye kullanılabilir.

   Sil
 138. Alıcının üzerine boyacı direk olarak astar kullanmadan şu.bazli Marshall plastik boya surdu donusum astarı surup.tekrar plastik boya sursek fayda sağlar mi

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sonradan uygulanan geçiş astarının faydayı olmaz.

   Sil
 139. iyi çalışmalar evde iki odaya saten alçı yaptık astar önerir misiniz boya öncesi için ve kaç kg lık astar yaklaşık 40 metrekare için yeterli olur ayrıca duvar boyası olarak öneriniz nedir

  YanıtlaSil

* Adınızı mutlaka yorumlara yazınız.
* Yorumunuz hangi konuya yorum yaptıysanız o sayfanın altınadır, ayrıca son konuşulanlar kısmından yorumunuzu bulabilirsiniz.
* Yorumların büyük bir kısmı 3 gün içinde yayınlanır.
* Yorum formundaki " beni bilgilendir " kutusunu işaretlerseniz, yorumunuz cevaplandığında size bilgi ve bağlantı maili gelir.
* Yorumunuz 3 gün içinde yayınlanmadıysa uygun değildir veya uzmanlığımız dışındadır.
(Destek için sitemizi sosyal medya platformlarında paylayaşabilirsiniz.) www.techrehber.com