Sitemize hoş geldiniz... www.techrehber.com

BOYA FIRÇASI NASIL SEÇİLİR?, BOYA RULOSU NASIL SEÇİLİR?, PLASTİK BOYA İÇİN RULO FIRÇA SEÇİMİ, VERNİK İÇİN FIRÇA RULO SEÇİMİ, SU BAZLI BOYA İÇİN RULO FIRÇA SEÇİMİ, SENTETİK BOYALAR İÇİN RULO FIRÇA SEÇİMİ, VERNİK İÇİN RULO FIRÇA, DIŞ CEPHE BOYASI İÇİN RULO FIRÇA SEÇİMİ NASIL OLMALIDIR?

hangi fırça

    HANGİ RULO-FIRÇA?

Boya yaparken doğru ruloyu seçmek, düzgün, hatasız, iz yapmadan, kolay boyamak için önemlidir. Aşağıdaki yazımızda hangi boya için hangi fırça-rulonun daha uygun olduğunu anlattık.


SU BAZLI SİLİNEBİLİR BOYALAR İÇİN
EN UYGUN RULO ve FIRÇA HANGİSİ?

su bazlı boya için fırça

    Su bazlı silikonlu ipek mat, yarı mat boyalar için en iyi rulo kısa ipli saten rulosudur. Rulonun duvarda iz yapmaması için mümkün olduğunca kısa ipli bir rulo seçilmeli ve  boyanın son katında rulo boya üzerinde iyice gezdirilmelidir. Bu rulolar belirgin olsun ve ustalar tarafından anlaşılsın diye genellikle kırmızı saplı üretilir.
    Su bazlı silikonlu ipek mat, yarı mat boyalar için en iyi fırça kaliteli, kıl dökmeyen fırçalardır. Genellikle fırçası açık sarı veya krem renkte olur.  Duvar tavan kestirmeleri içi 4 numara veya 3 numara kullanılır. Bu fırçalara duvar kestirme fırçası da denir. Silikonlu mat boyalarda da aynı fırça rulo kullanılabilir.

PLASTİK BOYALAR BOYALAR İÇİN
EN UYGUN RULO ve FIRÇA HANGİSİ? 

plastik boya için fırça

    Posteki rulo plastik boya için en iyi tercihtir. Posteki rulo gerçek post rulodur ve oldukça uzun tüylüdür. Sıvalı ve düzgün olmayan yüzeylerde çok iyi sonuç verir. Fiyatı pahalı olduğundan çok tercih edilmez.
    Uzun ipli rulolar da plastik boyalar için de uygundur. Bu nedenle sıvalı ve alçısız, pürüzlü yüzeylere girebilir. Bu rulolar belirgin olsun ve ustalar tarafından anlaşılsın diye genellikle sarı saplı üretilir. Tüy uzunluğu yaklaşık 25mm.dir. Özellikle düz olmayan alçısız duvarlarda kullanılır. Boyayı iyi tutar, damlatma yapmaz fakat düz zeminlerde iz bırakabilir.
    Silikonlu boyalarda olduğu gibi plastik kıllı, kaliteli, kıl dökmeyen fırçalar kullanılabilir. Duvar tavan kestirmeleri içi 4 numara veya 3 numara kullanılır.

TAVAN BOYASI İÇİN
EN UYGUN RULO ve FIRÇA HANGİSİ?

tavan boyası için fırça

    Uzun ipli plastik boya rulosu ve posteki rulo kullanılır. Plastik boya rulosunun tüy uzunluğu yaklaşık 25mm.dir. Tavan boyama işlerinde en iyi sonucu verir. Kenar kestirmeleri için yine plastik uçlu fırça kullanılabilir.

VERNİK VE AHŞAP KORUYUCULAR İÇİN
EN UYGUN RULO ve FIRÇA HANGİSİ?

vernik için fırça

    Su bazlı vernikler için kadife rulolar veya sünger rulo. Sentetik vernikler için kadife rulo kullanılabilir.
    Su bazlı vernikler için su bazlı boyalarda olduğu gibi plastik fırça sentetik verniklerde siyah kıllı gerçek kıl fırça kullanılabilir.

SENTETİK BOYALAR (YAĞLI BOYALAR) İÇİN
EN UYGUN RULO ve FIRÇA HANGİSİ?

sentetik boya için fırça

    Parlak, mat veya yarı mat yağlı boyalar için en uygun rulolar kısa ipli saten rulolarıdır. Kullanacağınız yere göre parmak rulo, 20 cm.lik veya 25cm.lik bir rulo seçebilirsiniz. Duvarda yarı mat boyalar için genellikle 20 ve 25 lik saten ruloları kullanılırken demir, metal, küçük ahşap parçalar için parmak rulo uygun olur.  
    Siyah kıllı gerçek kıl fırçalar sentetik boyalar için en uygunudur.

SELÜLOZİK BOYALAR İÇİN
EN UYGUN RULO ve FIRÇA HANGİSİ?

selülozik boya için

    Selülozik boyalar çabuk kuruduğundan rulo ve fırça ile uygulama yapmak zor olabilir. Fırça, rulo yüzeye yapışabilir. Bu nedenle selülozik boyalar boya tabancaları ile uygulanır.
    Yine de selülozik boyaları fırça rulo ile uygulamak isterseniz yukarıdaki gibi kısa ipli saten rulosu ve kıl fırça kullanabilirsiniz.

DIŞ CEPHELER BOYALAR İÇİN
EN UYGUN RULO ve FIRÇA HANGİSİ?

dış cephe boyası fırça

    Dış cephelerin pürüzlü yüzeyine rahatça girebilecek uzun ipli rulolar. Birçok rulo üreticisi artık üzerine dış cephe boyası için uygundur yazıyor. Birçok üretici dış cephe boyasını ayırmak için sapında ve ipinde mavi renk kullanıyor. Tüy uzunluğu yaklaşık 25mm.
    Grenli ve texture dış cephe boyamalarında ise delikli sünger dış cephe rulosu kullanılır.
   Dış cephe boyaları için yine su bazlı boyalarda kullanılan kılı krem veya sarı renkte plastik boya fırçası kullanılır.

15 yorum:

 1. Tamam kadife; ipek ; perlon , sari killi, siyah killi, kestirme vs türlü turlu rulo ve firca var...bu ipek kadife vsvs nedir neye göre sececegiz.ahsap boyama icin soruyorum.Bilgi verirseniz sevinirim

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Hayrullah Yelseli,
   *Sarı kıllı genellikle plastikten olur.
   *Sarının ve kremin tonlarının karışık olduğu fırçalar genellikle domuz kılı olur.
   *Siyah kıllı gerçek kıldır. (At kılı olabilir.)
   *Sedef fırça özel üretilmiş ucu taşlanmış, amatör ve profesyonel kullanım için plastikten yapılmış bir fırçadır.
   *Piyasada kafide fırça dedikleri de kadife rulodur. Kısa ipli, parmak rulodur. Genellikle vernik ve su bazlı boyalarda kullanılır. (Boya rulolarında da farklı uygulamalara yönelik çeşitler vardır.

   Sil
  2. Merhaba ben mebran kapaklı mutfak dolabımı beyaza boyamak istiyorum.Hangi boyayı fırçayı ve ruloyu kullanmalıyım. Cevaplandırırsanız sevinirim.

   Sil
  3. Merhaba,
   Polisan X1, Permolit Permolife, Kale Supar, Dyo Hidrolux gibi su bazlı boyaları kullanabilirsiniz. 1 adet kadife rulo ve girinti-çıkıntılar için 1 adet 2 numara fırça yeterli olur.

   Sil
 2. hocam kadife , sünger ve piyasada satılan bol iplikli parmak rulo diye gecen rulonu farkı nedir.ücü de ahşap kapı boyamada kullanılabilir mi.hangisi daha az iz bırakır

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Hayrullah Yelseli,
   Rulo boyaya be yüzeye göre de seçilebilir. Parlak boyalarda ve verniklerde iz yapmaması için genellikle kadife rulo kullanılır.
   Vernik için kadife ve sünger rulo idealdir. Pürüzlü, tam düzgün olmayan yüzeylerde de genellikle uzun ipli rulo kullanılır.
   Ahşap kapı boyamada kadife rulo veya saten boya rulosunun parmak olanını kullanabilirsiniz.

   Sil
  2. Anza fırça deneyin. Tavsiyemdir. Jotun bayilerinde bulabilirsiniz. Ruloları klasik rulodan 2 cm daha dardır ve kenarları törpülmüş olduğundan, uygulamacılar sevmez, fakat malzeme kalitesi çok iyidir. Fırça kalitesinde muadili yoktur. Orijinal İsveç malıdır.

   Sil
 3. HOCAM MERHABA
  BEN CADENCE BOYA İLE ŞİFONYERİ BOYUCAM KADİFE RULO MU YOKSA SATEN PARMAK RULO MU KULKLANMALIYIM. BOYADA VE VERNİKTE HANGİSİNİ KULLANMALIIM

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba,
   Boya ve vernikte de kadife rulo kullanın. Çok daha iyi sonuç verir.

   Sil
 4. Çelik kapımı boyuyorum. Kadife rulo kullandım. Sıfır iz olsun istiyorum ama istediğim gibi değil. Saten rulosu ile boyasam nasıl olur? Cadence boya kullanıyorum. Kapım çelik ama ahşap kaplı.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Denizyıldızı Bengin,
   Kadife rulo daha iyi. Boya bittikten hemen sonra ruloyu boyaya batırmadan yüzeyde gezdirin.

   Sil
 5. İyi günler kadife rulo aldım fakat küçük küçük tüyler bırakıyor bunu nasıl önleyebilirim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Amet,
   Kullanmadan önce ruloyu yıkayın ve iyi bir marka alın. Örn. Dekor, Rulopa v.b

   Sil
 6. Rich multi surface boya ile fayanslarımı boyamak istiyorum, hangi rulo ucunu tavsiye edersiniz?

  YanıtlaSil

* Adınızı mutlaka yorumlara yazınız.
* Yorumunuz hangi konuya yorum yaptıysanız o sayfanın altınadır, ayrıca son konuşulanlar kısmından yorumunuzu bulabilirsiniz.
* Yorumların büyük bir kısmı 3 gün içinde yayınlanır.
* Yorum formundaki " beni bilgilendir " kutusunu işaretlerseniz, yorumunuz cevaplandığında size bilgi ve bağlantı maili gelir.
* Yorumunuz 3 gün içinde yayınlanmadıysa uygun değildir veya uzmanlığımız dışındadır.
(Destek için sitemizi sosyal medya platformlarında paylayaşabilirsiniz.) www.techrehber.com

Hakkımızda


Blogs lists and reviews
blog search directory Follow me on Blogarama