Sitemize hoş geldiniz.....www.techrehber.com.....Sitemize hoş geldiniz.....www.techrehber.com.....Sitemize hoş geldiniz.....www.techrehber.com.....Sitemize hoş geldiniz.....www.techrehber.com...Sitemize hoş geldiniz.....www.techrehber.com

EMPRENYE NEDİR?, KAÇ ÇEŞİT EMPRENYE VAR?, EMPRENYE NEDEN KULLANILIR?, EMPRENYE NASIL KULLANILIR?, EMPRENYE NERELERDE KULLANILIR?

hangi emprenye olur


Emprenye Nedir?


    Emprenye bünyesinde bulunan özel kimyasallar ile ahşap, mantar, tuğla, taş, mermer, beton, ham sıva, mat seramik v.b. yüzeylerde kullanılan ve yüzeyin içine işleyen bir koruyucudur. (Metal emprenyesi hariç.)

    Emprenye Çeşitleri Nelerdir?


    Emprenyeler genel olarak su bazlı ve sentetik olarak ikiye ayrılabilir. Genellikle renksiz ve kullanma hazırdır, inceltme gerektirmez.
    Ayrıca, taş, tuğla, ahşap, metal emprenyesi gibi çeşitleri vardır.
    Emprenye seçimi yapılırken yüzeyin emici olup olmadığına ve cinsine bakılarak uygun emprenye kullanılır. Örneğin ahşap ve mantar türevleri gibi yüzeyler için ağaç, ahşap emprenyesi kullanılır.          Taş, duvar, beton, sıva seramik, mermer v.b. yüzeyler için taş emprenyesi veya üniversal emprenye kullanılabilir. Doğan taş gibi dekoratif kaplamalarda emprenyenin yüzeyin doğal dokusunu bozmadan koruması beklenir.

Ahşap Emprenyeleri Nerelerde Kullanılır?

ahşap emprenyesi
Ahşap emprenyesi

    En çok bilinen ve kullanılan emprenye türüdür. Ahşap emprenyesini kullanabilmek için ahşabın üzerinde boya ve vernik gibi bir tabakanın olmaması gerekir. Aksi halde ahşap emprenyeyi ememez
    Ahşap emprenyesinde amaç ağacı içeriden korumaktır. Emprenye ağacın içine işler, küçük gözenekleri kapatarak kurt ve böceklere karşı ağacı korur.

Metal Emprenyeleri Nerelerde Kullanılır?

metal koruyucu boya
Metal emprenyesi
    Metal ve türevleri için metal emprenyeleri veya üniversal emprenye kullanılmalıdır. Yüzeyde şeffaf bir koruma katmanı oluşturarak metalin zorlu hava koşulara daha dayanıklı olmasını sağlar. Boyadan sonra extra bir koruma sağlamak için kullanılabilir.


Taş Emprenyeleri Nerelerde Kullanılır?

doğal taş emprenyesi nasıl kullanılır
Taş emprenyesi

    Doğal taş koruyucu, taş koruyucu veya taş emprenyesi olarak da bilinir. Taş emprenyelerinin bazıları yüzeyi parlatırken bazıları da doğal görünümü korur. Taş emprenyesi satın alırken bunu göz önünde bulundurmakta fayda var. Doğal taşlarda emprenyenin doğal görünüme zarar vermemesi beklenir.

Üniversal Emprenyeler Nerelerde Kullanılır?

genel amaçlı emprenye
Üniversal emprenye

    Üniversal emprenyeler piyasada çok fazla olmamasına rağmen. Ahşap, duvar, taş, metal gibi yüzeylerde kullanılabilir.


Neden Neden Kullanılır?


    Emprenye ahşap ve mantar türevlerinin içine işler, mantar türlerinin oluşumunu önler, bakterilere ve tahta kurtlarına karşı korur. Duvar, taş, beton, mermer, tuğla, benzeri yüzeylere ise su itici özellik verir, koruma yapar, dayanımını arttırır, doğallığını bozmaz.

Emprenye Nasıl Kullanılır?


    Emprenye kullanılacak maddelerde yüzeyin emprenyeyi emmesi ve içine işlemesi için boya veya vernik benzeri tabakalar olmamalıdır. Emprenye her zaman boya ve vernik uygulamalarından önce yapılır. Emprenye fırça ile uygulanır. Birkaç kat yapılabilir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

* Adınızı mutlaka yorumlara yazınız.
* Yorumunuz hangi konuya yorum yaptıysanız o sayfanın altınadır, ayrıca son konuşulanlar kısmından yorumunuzu bulabilirsiniz.
* Yorumların büyük bir kısmı 3 gün içinde yayınlanır.
* Yorum formundaki " beni bilgilendir " kutusunu işaretlerseniz, yorumunuz cevaplandığında size bilgi ve bağlantı maili gelir.
* Yorumunuz 3 gün içinde yayınlanmadıysa uygun değildir veya uzmanlığımız dışındadır.
(Destek için sitemizi sosyal medya platformlarında paylayaşabilirsiniz.) www.techrehber.com

Hakkımızda


Blogs lists and reviews
blog search directory Follow me on Blogarama