Sitemize hoş geldiniz.....www.techrehber.com.....Sitemize hoş geldiniz.....www.techrehber.com.....Sitemize hoş geldiniz.....www.techrehber.com.....Sitemize hoş geldiniz.....www.techrehber.com...Sitemize hoş geldiniz.....www.techrehber.com.....Sitemize hoş geldiniz.....www.techrehber.com.....Sitemize hoş geldiniz.....www.techrehber.com.....Sitemize hoş geldiniz.....www.techrehber.com.....Sitemize hoş geldiniz.....www.techrehber.com.....Sitemize hoş geldiniz.....www.techrehber.com...Sitemize hoş geldiniz.....www.techrehber.com.....Sitemize hoş geldiniz.....www.techrehber.com.....Sitemize hoş geldiniz.....www.techrehber.com.....Sitemize hoş geldiniz.....www.techrehber.com.....Sitemize hoş geldiniz.....www.techrehber.com.....Sitemize hoş geldiniz.....www.techrehber.com...Sitemize hoş geldiniz.....www.techrehber.com.....Sitemize hoş geldiniz.....www.techrehber.com

BOYA SÖKÜCÜ NEDİR?, BOYA SÖKÜCÜ ÇEŞİTLERİ NELERDİR?, BOYA SÖKÜCÜ NASIL KULLANILIR?, BOYA SÖKÜCÜ NERELERDE KULLANILIR?

Boya sökücüler

Boya Sökücü Nedir?
Boya Sökücü Çeşitleri Nelerdir?


    Boya sökücüler sıvı, jel, ve sprey olarak üretilir. Birçok marka boya sökücü üretse de kullanım şekli ve alanları neredeyse aynıdır. Vernikler, su bazlı boyalar, sentetik boyalar, akrilik boyalar, hobi amaçlı boyalar, selülozik boyalar, sprey boyalar boya sökücülerle sökülebilir.
    Ahşap, beton, sıva, metal, alçı üzerindeki boyalar boya sökücülerle çıkarılabilir. 
    Kauçuk, muşamba, plostiren, plastik, vinil, cam elyafı, asfalt, suni elyaf, pleksiglas,cam gibi yüzeylerde boya sökücü kullanılmadan önce ambalaj üzerindeki teknik bilgiler okunmalıdır. Birçok boya sökücü bu maddelerde kullanılmaz. Ayrıca birçoğu giysi üzerindeki boya lekelerini temizlemek için uygun değildir.

Boya Sökücü Kullanmadan Önce

 • Uygulama öncesi koruyucu eldiven takılmalıdır. Boya sökücüler ten ile temasında zarar verici olabilir.
 • Özellikle sprey boya sökücülerde uygulanacak yerin iyi havalandırılması gerekir ve uygulamada sigara içilmemelidir.
 • Uygulamaya başlanmadan önce yüzeye ince bir zımpara yapmak boya sökücünün boya içine işlemesini hızlandırır ve boyanın daha kolay sökülmesini sağlar.

Boya Sökücülerin Uygulanması

 • Boyası sökülecek olan yüzeyin üzerine bir kat boya sökücü sürülür. Boya sökücünün boyanın içine işlemesi için bir süre beklenir. (Bu süre markaya göre değişir. Yaklaşık 30 dakika.
 • Uygulamadan hemen sonra boya sökücünün yüzeye iyi nüfuz etmesi için yüzeyin üzeri gazete kağıdı ile kapatılabilir.
 • Boyaların tam sökülemediği durumlarda bir kat daha boya sökücü uygulaması yapılabilir.
 • Yumuşayan ve kalkan boyalar spatula veya tel fırça ile çıkarılabilir.
 • Boya kaldırma işlemi bittikten sonra yüzeye tekrar boya yapılacaksa boya sökücü kalıntıları selülozik tinerle veya su ile iyice temizlenmelidir. Kuruduktan sonra tekrar boya yapılabilir.

85 yorum:

 1. EVİM 200 METREKARE, DUVARLARIN BOYASI YER YER KALKMIŞ DURUMDA. GÖSTERDİĞİMİZ USTALAR PÜRMÜZ İLE YAKMAK LAZIM DER. BOYA SÖKÜCÜ YA DA YAKMAK YÖNTEMİNİN HANGİSİ DAHA KULLANIŞLI VE UCUZA MAL OLUR. TEŞEKKÜRLER.

  YanıtlaSil
 2. Yakmak daha ucuz bir çözüm olabilir. Ama bilinçli ustalarla yapılması gerekir. En iyisi tamir gereken yerlerin alçı ile tamir edilmesi, sonra da zımpara ve üzerine de binder astardır. Açılı ve alçısız yerlerin yama gibi durmaması için de binderden sonra tüm yüzeye 1-2 kat örtücü astar kullanılabilir.

  YanıtlaSil
 3. alçı üzerindeki boyayı çıkarmak mümkün mü? tabaka tabaka kendiliğinden ayrılan yerler var ama ayrılmayan yerler için ne yapmalı?

  YanıtlaSil
 4. Boya sökücü, selülozik tiner veya zımpara kullanabilirsiniz.

  YanıtlaSil
 5. Merhaba,

  Banyo duvarlarını boyamadan önce boya çatlaklarından kurtulmak için duvar boyasının yaklaşık %70'ini spatula ile kazıdım. Ancak geriye kalan bölgeyi kazıyamıyorum. 3 kat boya var gördüğüm kadarıyla. Duvar bu haldeyken üzerine satel alçı uygulayabilirmiyim yoksa boyayı tamamen temizlemem mi gerekir?

  Yada tavsiye edebileceğiniz daha pratik bir uygulama var mı?

  Teşekkürler.

  Osman

  YanıtlaSil
 6. Osman Bey,
  Çatlaklar çok kılcal çatlaklar değilse içini yarım santim kadar tornavida ile açın. Mastik ile doldurun. (Poliüretan mastik daha iyidir.) Kuruyunca boyayın.
  Boyadan kaynaklanan çok ince çatlak ise zımparalayıp kazımak yeterli. Düz bir seviye için saten alçı ile düzeltip 1 kat binder astar uygulayın, kuruyunca boyayabilirsiniz.

  YanıtlaSil
 7. MERHABA
  EVİMİN BETON OLAN ZEMİNİNE ESKİ OTURANLAR TARAFINDAN HALIFLEKS YAPIŞTIRILMIŞ ŞİMDİ KALDIRDIĞIMIZDA ZEMİNDE TUTKAL LEKESİ KALDI BU ÜRÜNÜ KULLANIRSAK ÇIKARTIR MI?

  YanıtlaSil
 8. (LÜTFEN İSİM YAZALIM)
  Boya sökücü tutgalı çıkarmaz. Selülozik tinerle yumuşatıp spatula ile kazımayı deneyin.

  YanıtlaSil
 9. 20 yillik grundig marka kahverengi renk vernikli Ahsap kaplama, hoparlor kabinlerime. 80 numara zimpara ile cok zor oldugu icin boya sokucu aldim. surdum 40 dk sonra spatula ile kazimama ragmen donmus boya sokucu,bezle sellozik tiner surdum kismen beze boya cikiyo fakat zimpara yapmam kolaylasti gibi, terkan icinde kaldim. uzerindeki sade vernik. Siyriliyor altaki ince boya kaliyor. ahsap rengini bulunca vernik atacam.yardimlarinizi bekliyorum saygilar

  YanıtlaSil
 10. Eskimiş boyanın üzerine saten alçı yşapmak istiyorum ama boya üzerine saten alçı tutmuyor ,ne yapmmak gerek?Boyayı sökmek mi,ki denedim ve çok zor,çekiçle ezmek mi yoksa süt dedikleri bir malzeme var ismini tam öğrenemediğim onu mu kullanmak mantıklı?tam adı nedir acaba o sütün?

  YanıtlaSil
 11. Turan Bey,
  Boya yüzeyinin tırtıklanması gerekir. Süt dediğiniz astar büyük ihtimal binder astardır. Üzerinde yazılı inceltme oranına göre 1/5 veya 1/7 oranda sadece 1 kat uygulanır.

  YanıtlaSil
 12. Şule ben. Evimizin 2 odası saten boya. Yer yer kabardı. Döküldü. Tekrar boya yapmak istiyoruz ama saten boyayı sağlam olan yerlerden çıkaramıyoruz. Selülozik tiner denemek istedik. Bunu nasıl uygulamalıyiz.
  Teşekkürler...

  YanıtlaSil
 13. Şule Hn.
  Saten derken yağlı boya herhalde. Boya sökücü ile sökülebilir. Selülozik tiner çok koku yapar. Tam sökmeden de şu şekilde boya yapabilirsiniz: Zımpara, 1 kat geçiş astarı, 2 kat boya.

  YanıtlaSil
 14. Evimdeki beyaz pimapenleri daha önceki kiracı komple yağlı boya ile boyamışlar. kaç yıldır öyle duruyr. hiçbir temizlik maddesiyle çıkaramadım. boya sökücü kullansam pimapene zarar verir mi

  YanıtlaSil
 15. Arz,
  Zarar verme ihtimali çok yüksek. Pimapen olmasaydı çıkarmak kolaydı.

  YanıtlaSil
 16. Peki ne yapmalıyım pimapen için. Oldukça sarardı ve kirlendi boya olduğu için. yine mi boyamak lazım

  YanıtlaSil
 17. Zımpara veya boya sökücü gibi bir yöntem pvc pencereye zarar verir. Siz de aynı boyadan boyayın bence.

  YanıtlaSil
 18. Recep üstüntaş
  Merhaba iyi günler. Yaklaşık olarak 15 yıllık evimi tadilat etmeye karar verdim. Duvarlara alçı yapmak istiyorum fakat sıvanın üzerindeki boya resmen kağıt gibi olmuş. Muhtemelen alçı tutmayacaktır. Alçının sağlıklı olabilmesi için ne yapmam gerekiyo. Yardımcı olursanız sevinirim.

  YanıtlaSil
 19. Recep Bey,
  Kağıt gibi soyuluyorsa muhtemelen silikonlu boya uygulanmıştır. Boyayı tamamen değil kısmen de elinizle veya zımpara ile soysanız alçının yapışmasına yetecektir.

  YanıtlaSil
 20. Bu yorum yazar tarafından silindi.

  YanıtlaSil
 21. Parkelere kapılara silikonlu plastik boya damladı ne yapmak lazım

  YanıtlaSil
 22. Muhammed Bey,
  Sentetik tiner ile temizleyebilirsiniz.

  YanıtlaSil
 23. serdar ben evimin bir odasını boyamak istiyorum,duvarlar daha önce alçı uzerine silikon boya yapılmış boyanın atan kısımları vardı ben çogunu kazıdım boya sökücüyle kazırkende duvarlarda çok derin degil ama supatulanın izleri kaldı. ben duvarları boyamadan önce bir kere geçiş astarı yapsam sonra boyasam o supatulanın izleri gidermi yani duvar zaten alçı duvar boyandıktan sonra pürüzsüz olurmu?birde boyayı kazıyamadıgım yerler var oraları kazımadan dediğim gibi geçiş astarı ve uzerine boya yapsam olurmu ? beni bir fikir sahibi yaparsanız çok memnun olurum.şimdiden teşekkurler

  YanıtlaSil
 24. Serdar Bey,
  Küçük çizikler için alçıya gerek yok astar da yapacaksanız onlar kapanır. Kazıyamadığınız yerler için 1 kat geçiş astarı yeterlidir.

  YanıtlaSil
 25. Boyacı evi boyarken parkelerin pervazlarını ve ahşap kapıları da boyamış. Boyanın cinsini bilmiyorum.silikonlu ya da su bazlı olabilir bunları nasıl çıkarabilirim ? Kapılar vernikli idi. Boyanan kısımları temizledikten sonra eski haline nasıl döndürebilirim ? Cevabınız için şimdiden teşekkür ederim.

  YanıtlaSil
 26. Ferda,
  Selulozik tiner ile çıkartabilirsiniz. Tiner kuruduktan sonra üzerini tekrar vernikli ahşap koruyucu ile boyayabilirsiniz.

  YanıtlaSil
 27. merhaba, evimizi 20 senedir kireç ile badana yapıyorduk. 2 sene önce boya yapıldı. bu yapılan boyayı duvardan bu yöntemlerle çıkartabilir miyiz? çünkü duvar yüzeyi pütürlü olduğu için emin olamıyoruz. tşkler...

  YanıtlaSil
 28. hamza aksu.. öncelikle iyi günler, sizden bir konuda çok acil fikir almam lazım.. evdeki kahverengi ahşap yemek masamı beyaza boyamak istedim. bunun için de öncelikle polisan x1 parlak boya aldım.. önce masayı hafifçe zımparaladım, sonra nemli bezle sildim, sonra da tinerle karıştırdığım boyayı rula fırçayla masaya uyguladım. bir kat boyadım ve kurumaya bıraktım.. buraya kadar herhangi bir sıkıntı yok.. ama ben masayı balkonda boyadım, çok rüzgar olduğundan üzerine bazı toz, kıl vs şeyler yapışmış, bu nedenle ikinci kat boya için masayı içeri aldım, ikinci katı boyadığımda çatlamalar oldu ve boya pürüzsüz durmadı.. kısacası pek hoşuma gitmedi, bu nedenle bu boyayı sökmek ve yeniden boyamak istiyorum.. polisan x1 boyasını masamdan nasıl çıkarabilirim yada bu konuda bana ne gibi bir fikir verebilirsiniz.. çok acele cvp bekliyorum, lütfen yardımcı olun...

  YanıtlaSil
 29. (Yorumlara isim yazalım.)
  Boyayı boya sökücü ile çıkarabilirsiniz. Fakat üzerine başka bir boya yapacaksanız. Boyayı sökmenize gerek yok. 1 kat geçiş astarı uygulayıp istediğiniz boyayı uygulayabilirsiniz.

  YanıtlaSil
 30. Hamza Bey,
  Boyayı sökmenize gerek yok. İnce bir zımpara yapın. Tozunu alın. Sonra istediğiniz boyayı uygulayın.

  YanıtlaSil
 31. Merhaba
  Kiraz kaplama masamın Üzerine spray boya gelmiş
  Kaplamaya zarar vermeden bir çıkartma imkanı var mıdır
  Teşekkürler....

  YanıtlaSil
 32. merhaba ismim ahmet daha öncede yorum yazdım ama cevap alamadım.evime içeriden yalıtım yaptım xps ile son katta oturduğum için tavandan ve pencere önlerinden vede rüzgar alan duvarlardan yaptım sebebine gelince doğalgazdan sonra evde çok rutubetlenme oldu ve tavanlarda yeşillenmeler küf olmaya başladı evin üstü yüksek çatı ve fayans döşeli çatıdan su almıyor yan duvardan yağmur çarpıyor sadece. ısınmadada çok problem yaşıyorum.sorunuma gelince yalıtım yeni yapıldı sıvadan sonra saten alçı yapıldı boya yapacağım alçı üzerine tavsiyeniz nedir hangi boyayı veya ürünü kullana bilirim birde yalıtım yapılmayan duvarlar silikon boya ile boyanmıştı bu boyadan nasıl kurtulurum duvarlar nemi emmediğinden rutubet olduğunu söylüyor ustalar acaba tekrar yeşillenme olurmu vede tavanları beyaz plastik boya ile boyasam sorun yaşarmıyım.acil cevap yazarsanız sevinirim şimdiden teşekkürler.....

  YanıtlaSil
 33. İrfan 1963,
  Sentetik tiner ile biraz bastırarak silin, Sonra ıslak bez ile tineri temizleyin.

  YanıtlaSil
 34. Ahmet Bey,
  Silikonsuz plastik boya kullanın. Silikonlu ile boyanan yerler şimdilik kalsın. İlerde sıkıntı yaşasanız zımpara yapılabilir.

  YanıtlaSil
 35. Mrb duvara yağlı boya yapılmış bu kavlamaya başladı yer yer yağlı boya kaldırıp üzerine silikonlu boya yapacağım nasıl kaldiririz yağlı boya yı

  YanıtlaSil
 36. 1) Spatula ile kazıyıp gerekli düzeltmeleri saten alçı ile yapabilirsiniz.
  2) Hafifçe zımparalayıp geçiş astarı uygulayabilirsiniz.
  3) Makine ile tamamen zımparalayıp veya boya sökücü kullanabilirsiniz.
  (ikinci seçenek daha basittir.)

  YanıtlaSil
 37. Merhaba, doğal gaz borusundaki yağlı boyayı nasıl çıkarabilirim ? Yardım ederseniz sevinirim

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba, (Yorumlara isim yazalım.)
   Zımpara veya boya sökücü ile çıkarabilirsiniz.

   Sil
 38. Ben hacer istikbalden aldigim siyah cam yemek masam mutfagimi yeniden yaptirdigim icin uymuyo damoerli cam firinlanarak boyanmis bu biyayi tamamen cikarip seffaf kullanmak istiyorum neyle cikarabilirim

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Hacer Hn.
   Üzerinde boya varsa boya sökücü çıkartır.

   Sil
 39. merhabalar ben eray,
  2.el bir dresuar aldım yenilemek amacı ile. üzerinde kalın bir vernik tabakası var ve baya girintili bir yüzeye sahip. zımparalamaya başladım fakat cok uğraştırack gibi görünüyor. Hangi kimyasalları önerirsiniz eski vernikten kurtulmak için ve sonrasında doğal yapısını bozmadan nasıl bir vernik uygulamamı önerirsiniz. teşekkürler.

  YanıtlaSil
 40. Eray Bey,
  Metylan boya sökücü kullanabilirsiniz. Boyayı söktükten sonra yüzeyi iyice temizleyin. Sonra parlak olmasını istiyorsanız vernikli ahşap koruyucu ile mat olmasını istiyorsanız ahşap koruyucu ile en az 2_3 kat boyayın. Dyo, Marshall v.b bir markanın ürününü kullanabilirsiniz.

  YanıtlaSil
 41. Merhaba masa be sandalyenin lake boyasini sökmek istiyorum . Boya sökücü ürünlerle yapabilirmiyiz

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Seyhan,
   Kaliteli bir boya sökücü kullanın. (Örn. Metylan) Boyayı söktükten sonra da yüzeyi iyice temizleyin, ya da yüzeyi zımparalayıp üzerine 1 kat geçiş astarı uygulayın, astar kuruyunca boyayın.

   Sil
 42. merhabalar,

  Boya sökücüyü arabamı komple boyatmak istediğim zaman kullanmak istiyorum. ancak araç boyaları yapılmadan önce sac paslanmaması adına galvanizleme işlemi yapılmaktadır. boya sökücü galvanizi de sacdan söküp alıp almaması konusunda biraz şüpheye düştüm açıkcası. ayrıca aracın metal sacına bir zararı varmı ? ömrünü kısaltma inceltme vs gibi ?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Anıl Bey,
   Boya sökücü metale zarar vermez. Fakat uygulandıktan sonra yüzeyi iyice temizleyin.

   Sil
 43. Evinin içi normal beton sıva üzerine saten alçı sıva çektirmiştim. Üzerini de plastik boya ile boyamistik. Ancak en küçük bir şey duvara degdiğinde boyayı atıyor ve siritiyor. Boyayı ve alciyi söküp, alçı siz boyamak istiyorum. Alciyi nasıl sokebilirim.
  İlginize şimdiden teşekkür ederim.
  Ali YEĞEN. Kırıkhan/ Hatay

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ali Bey,
   Alçının kırılması gerekiyor. Boyayı kuvvetlendirmek için alçıyı sökmeden önce 1 kat binder astar uygulayıp tekrar boyayabilirsiniz.

   Sil
 44. Cengiz adım iyi günler dilerim size evimde ahşap görünümlü pvc cam ve mermerlerin üstüne sşu bazlı boya damlamis zarar vermeden nasıl temizlerim kolay gelsin teşekkür ediyorum şimdiden

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Cengiz Bey,
   Yeni damladıysa sıcak su bez ile silin veya plastik spatula ile kazımaya çalışın. Eski ise sentetik tiner deneyin. (Selülozik tiner pvc ye zarar verebilir.)

   Sil
 45. Duvardaki yagli boya pütürlü üzerine geçiş astari uygulayıp komple macunlaya bilirmiyiz ne yapilabilir

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Düzeltmek için önce zımpara deneyin. Olmassa duvara diş açılıp alçı çekilmesi gerekiyor.

   Sil
 46. Merhaba Evren ben, aracımın benden önceki sahibi jantlarını yağlı boya ile boyamış fakat ben yağlı boyayı söküp jant boyası kullanmak istiyorum. Ne yapmamı önerirsiniz?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evren Bey,
   Boya sökücü kullanabilirsiniz. Plastik parçalara ve lastiklere değmesin dikkat edin.

   Sil
 47. Merhaba,

  Ben yemek masasının üstüne birkaç kat çarşaf katlayıp sonra da ütü yapmak gibi bir salaklık yaptım. Masanın cilasında yer yer renk değişimleri, sararmalar olmuş. cila sökücü ürün kullansam, kalkan cilaları spatulayla sökmem gerekecek sanırsam. Bu arada masanın boyası da sökülecek haliyle değil mi? Acaba sadece selülozik tiner kullanarak yüzeysel bir cila silme işlemi yapabilir miyim? Masayı daha fazla mahvetmeden, cilasını sökmek için nasıl bir yöntem önerirsiniz acaba? Şimdiden teşekkürler..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Aysun Hn.
   Boya sökücü cilanın ve boyanın içine işler. Selülozik tinerle hafif nemlendirilmiş bezle hafifçe deneyin. Fakat renkte matlaşma yapabilir. İnce bir zımpara yapıp cilalamayı deneyin bence.

   Sil
 48. Tam anlayamadım, selülozik tinerle sildikten sonra mı zımpara yapayım, yoksa hiç selülozik tiner uygulamayayım mı? Bir de önerebileceğiniz zımpara numarası var mı acaba? İnşallah kurtaracağım masayı, sağolasın teknik rehber..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Aysun Hn.
   220 numara ince ahşap zımparası ile zımparalayın. Tozunu nemli bezle silin. Sonra cilanızı uygulayın.

   Sil
 49. merhaba ben su bazlı boya ile el yıkama lavabomu ve tuvaletimin taşını boyadım boya sökücü kullansam taşın malzemesine zarar veririmi

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Rengini matlaştırabilir. Selülozik tiner de olur ama bu da matlaştırabilir.

   Sil
 50. Merhaba
  Ahşap cilalı mobilyam var beyaza boyamak istiyorum cilayı bu ürünle çıkartıp beyaza boyayabilirmiyim ?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. (Yorumlara isim yazalım.)
   Boya sökücü kullanabilirsiniz. Beyaza boyamak için tamamen sökmenize de gerek yok. Hafif bir zımparadan sonra birkaç kat boyamanız yeterli.

   Sil
 51. iyi günler ben odamın çoğunu sprey boyayla boyadım bunun üstüne boya mı atmalıyım yoksa önce boya sökücü ve tiner mi kullanmalıyım? daha sonra ne işlemler uygulamalıyım lütfen yardım edin ev sahibi görmeden halletmem gerek. iyi çalışmalar

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sprey boyanın üzerine 1 ya da 2 kat örtücü astar veya geçiş astarı uygulayın. Katlar arası en az 2 saat bekleyin. Sonra herhangi bir boya uygulayabilirsiniz.

   Sil
 52. Merhaba ben ismail evimin odalari daha once iki farkli boyayla boyanmis bazi yerler kendiliginden kalkmis cogu yerlerde duruyor ne tur bir zimparayla o boyayi cikarabilirim tesekkurler simdiden

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. İsmail Bey,
   Önce kalın bir zımpara kullanın. Sonra ince. Zımpara makineniz yok ise sünger zımpara işinizi kolaylaştırabilir.

   Sil
 53. Merhaba ben Ahmet. Oda kapılarımız ahşap. İlk kat ahşap boya ile yapılmış sanırım daha sonra üzerine beyaz yağlı boya uygulanmış. Zamanla krem rengine döndü. Üstüne tekrar beyaz yağlı boya yaptık. Bir yıl sonra tekrar krem rengi gibi oldu. Ben bu yağlı boyayı kaldırıp ahşap boyası yapmak istiyorum. 7 tane kapı var. En kolay nasıl çıkarabilirim? Pencereler de işin içine girince boya çözücüler maliyetli olacak gibi. Pürmüzle veya zımpara makinesi ile yapılabilir mi?

  YanıtlaSil
 54. Merhaba,
  Mutfak fayansının rengini değiştirmek istemiştik. Cadence multisurface hybrid boya ile bir kat boyadık. Fakat hiç hoşumuza gitmedi. Diğer katları atmaktan vazgeçtik. Boyayı fayanstan en kolay nasil çıkarabiliriz? Teşekkürler..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Selülozik tiner ile silip ardından sabunlu su ile tekrar silin.

   Sil
 55. Merhaba plastik kovanın yüzeyindeki boyayı nasıl çıkarabilirim

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Hüseyin Arı,
   Silikonsuz düz plastik ise boya iyice kuruduktan sonra kovayı esnetin veya sert bir şey ike vurun çıkar. Silikonlu ise çıkmaz.

   Sil
 56. Mrb Evim normal.beton. plastik boyaysa evi boyadik..yerlere damladı. Boya damlaciklarina basınca iyice betona yayıldı boya. Damla şeklinde degil artik..boya damlaları betonun ustune işlemiş olarak sanki fircayla betonun ustune ince 1 kat boya vurulmuş gibi duruyor su an. Nasil çıkar bu plastik boya kalıntıları?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Duygu,
   Selülozik tiner ile çıkartabilirsiniz.

   Sil
 57. mrb..üst katımdan su sızdı ve sızan yer küflendi..sızan su sorunu giderildi..bende çamaşır suyuyla küflü yeri sildim ve boyadım.boya ise bozuk çıktığı için kötü koku yapıyor..bu boyayı SÖKÜCÜile çıkarsam yeni boya ile boyasam düzelir mi..düzelirse hangi sökücüyü tavsiye dersiniz..cvb verirseniz memnun olurum

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Nies Kamp,
   Boya sökücü olur. Fakat yeni boyayı uygulanmadan önce yüzeyi iyice temizleyin, boya sökücünün kalıntıları kalmasın. Boya sökücü yerine boyadan önce kalın sonra ince zımpara da yapılabilir.

   Sil
 58. filizcaba@hotmail.com4 Kasım 2018 15:38

  Merhaba lar
  Ben Filiz.Evimdeki ahşap kapıları kahverengi yağlı boya ile boyattık.Kapışarın kendinden olan deseni yok ettiği ve rengi beğenmediğimiz için 2 kapıdan sonrasını boyatmadım.Şimdi bu boyayı kapıdan söküp verdik yaptırmak istiyoruz.Boyavımız mümkün olmadığını söylüyor.Ne yapabilirim.Şimdiden teşekkür ederim

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Filiz Hanım,
   Boya sökücü kullanmanız gerekiyor. Krem veya sprey boya sökücüyü kapıya uygulayın, yarım saat kadar bekleyin sonra spatula ile kazıyın. Ardından kapıyı ıslak bez ile silin. Kuruduktan sonra yeni boyanızı uygulayın.

   Sil
 59. Bulaşık makinam ve buzdolabımı sprey boya ile boyadım boyayı neyle çıkartabilirim

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Boya sökücü veya selülozik tiner kullanabilirsiniz.

   Sil
 60. Cam masam var kendiliğinden boyali cikarmak istiryorum seluzik tiner onerde boya satan yerler aldim dokuyorum jiletle kazi dediler cama zarar vermez mi az bir cikarma oluyor zorlaniyorum boya sokucu bulamadim birkac yere gezsim yoktu ne yapmam gerekir

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Selülozik tineri masaya dökün ve yayın. 5-10 dakika beklesin. Sert bir bez ile silin. Jilet kullanmayın.

   Sil
 61. Merhabalar kolay gelsin. Aracının orjinal metalik rengi üzerine bir şirket aracı olarak çalıştığı için sadece dışardan çok kalitesiz tek kat bir boya atmışlar. Bir bezle silseniz hemen rengi beze çıkıyor. Bazı köşeli yerlerden tırnağınızla bile dönebilirsiniz.
  Sorun şu : altta ki orjinal boyaya zarar vermeden ust katta ki bu kalitesiz boyayı sökmenin bir imkanı var mıdır. Mesela seyreltilmiş bir karışımla sadece dayanıksız boyaya tesir edip dayanıklı boyaya tesir edememesi gibi bir yöntem olabilir mi. Cevabınız için şimdiden çok teşekkür ediyorum.

  YanıtlaSil
 62. Bir önceki yorumda isim belirtmeyi unuttum ismim Muhammet Aksakal

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Muhammet Aksakal,
   Sentetik tiner kullanabilirsiniz. Çok keskin değil. Üstteki boyayı almaya yetecektir.

   Sil

* Adınızı mutlaka yorumlara yazınız.
* Yorumunuz hangi konuya yorum yaptıysanız o sayfanın altınadır, ayrıca son konuşulanlar kısmından yorumunuzu bulabilirsiniz.
* Yorumların büyük bir kısmı 3 gün içinde yayınlanır.
* Yorum formundaki " beni bilgilendir " kutusunu işaretlerseniz, yorumunuz cevaplandığında size bilgi ve bağlantı maili gelir.
* Yorumunuz 3 gün içinde yayınlanmadıysa uygun değildir veya uzmanlığımız dışındadır.
(Destek için sitemizi sosyal medya platformlarında paylayaşabilirsiniz.) www.techrehber.com