Sitemize hoş geldiniz... www.techrehber.com

BİNDER ASTAR NEDİR?, BİNDER ASTAR NERELERDE KULLANILIR?, BİNDER ASTAR NASIL KULLANILIR?, BİNDER ASTARI SU İZOLASYON MALZEMESİ OLARAK KULLANMAK

    Binder Astar Nedir?


    Piyasada ustalar tarafından polizolan astar olarak da bilinen binder astar alçı,beton, sıva benzeri emici yüzeylerde kullanılan genel amaçlı bir astardır. Beyaz renktedir. Kuruyunca renksiz bir hal alır.
    Ayrıca binder astarların çoğu konsantredir. Yani su ile inceltilmesi gerekir. Genellikle binder astarlar ambalajı üzerinde farklı bir oran belirtilmedikçe 1/7 oranında inceltilir. Yani 1 litre binder astarın içine 7 litre su ilave edilerek kullanılır.

    Binder Astar Nerede Kullanılır?


    Binder astar emici yüzey olan her türlü iç ve dış yüzeylerde kullanılabilir. Eski boya, beton, alçı, sıva, ham sıva, gaz beton, kireç, ve badanalı yüzeylerde kullanılır.

    Neden Binder Astar Kullanılır?


    Binder astar yapısı itibariyle yüzeye çok iyi nüfuz eder. Bu sayede yüzeyi sağlamlaştırarak son kat boyanın daha iyi yapışmasını sağlar, duvarın emiciliğini azaltarak boya sarfiyatını azaltır. Aynı miktar boya ile daha fazla alan boyayabilirsiniz.
    Ayrıca, 1 kısım binder 1 kısım su ile inceltildiğinde su itici izolasyon malzemesi görevi yapar. Bu uygulamalarda binderin üzerine boya yapılmaz.
    Binder astar boya gibi rulo veya fırça ile uygulanır.

    Binder Astar Nasıl Kullanılır?

 • Binder astar mutlaka sadece 1 kat uygulanmalıdır. Binder kuruduktan sonra üzerine boya yapılabilir.
 • Eski, yıpranmış ve dökülen yüzeylerde tamirat yapıldıktan sonra binder astar kullanılır.
 • Binder astar ambalajında farklı belirtilmedikçe genellikle 1/7 oranında inceltilir. Yani 1litre binderinize 7 litre su ilave edip karıştırın. Binderi fazla sulandırmak fayda sağlamayacağı gibi az sulandırmak da boyanın binder üzerine yapışmasını engeller ve yüzeyde kabarma ve soyulmalar olur.
 • Yukarında anlattığımız gibi binder astar su itici izolasyon malzemesi olarak da kullanılabilir. Bu gibi uygulamalarda 1/1 oranında inceltin. Yani 1 litre bindere 1 litre su ilave edin. Binderin su izolasyon malzemesi gibi kullanımında binder az miktarda inceltildiğinden üzerine boya yapılması halinde boyada çatlama ve soyulma meydana gelme olasılığı yüksektir. Bu kullanımda derz aralarına sürülerek alt kısma su gitmesi bir nebze önlenebilir.

46 yorum:

 1. Mehmet.
  Binder astarı kısa tüylü rulo ile uygulayabilir miyiz? Yoksa büyükçe bir fırçayla mı uygulamak gerekir.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Mehmet Bey,
   Herhangibir rulo olur. Büyük bir fırçanız varsa o da olur.

   Sil
 2. Merhabalar..yeni evime tasinmadan once boya yapmak istiyorum..suanki boyasi zar gibi soyuluyor..yorumlardan anladigim kadari ile silikonlu boya..soyulan yerleri alci ile duzelttim..uzerine binder uygulayacagim..binderi sadece alcili alana mi yoksa tum duvarlara mi uygulamam gerek?
  Enver

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. E Kılınç,
   Binderi ambalajın üzerinde yazan miktarda sulandırıp sadece 1 kat uygulayın. Tüm duvara uygulanması gerekiyor.

   Sil
 3. Merhaba;
  Evimin duvarları plastik boya. Üzerine binder astar yapıp tam silenebilen plastik boya yapmak istiyorum. Bir tanıdığım binder astar yapmak zordur, hemen donar,plastik boya yapmaya benzemez, illaki bir ustanın yapması lazım dedi. Gerçekten binder astar yapmak normal boya yapmaktan çokmu zordur, mutlaka bi ustadan yardım almak zorundamıyım.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba,
   Astar uygulaması boyadan daha kolaydır. Binder astarı ambalajda yazan oranda (genellikle 1/7) incelttikten sonra 1 kat uygulayın. 2-3 saat sonra boyanızı yapabilirsiniz.

   Sil
 4. evimde oturma odasinin duvar kagidini söktüm ve bazi yerlerini spachtel ile dolgu yaptim üzerinede hazir satilan cikintili tirtirli beyaz boyayi firca ile vurdum onun üstünede pembe bir boya yaptim ancak spachtel dolgu izleri görünüyor .Nerede eksik yaptim?izler nasil gider?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. (Yorumlara isim yazalım)
   Maalesef bunun gibi altta tamir edilen yerler çoğu zaman tamamen örtülemiyor. Tamir yaptığınız yere 1 ya da 1 kat örtücü astar ya da geçiş astarı sürün kuruyunca tüm duvara astar sürün. Bu da kuruyunca yine katlar arası kuruma süresine dikkat ederek boyanızı 2-3 kat sürün. Biraz daha iyi olacaktır. (Şu aşamada ise boyanızı sadece tamir ettiğiniz yerlere sürün 1-2 kat. Sonra tüm duvar tekrar boyayın. Biraz daha iyi olaraktır.)

   Sil
 5. Mehmet ali
  Biz pirefabrik ev sipariş ettik içeriler Alçıpan kaplama saten alçı çekeceğiz ek yerlerine fakat biner astar göndermemişler meil attık eksik diye onlarda Cvp olarak astarsız boyayacaksınız gerek olmaz diyorlar ben boya atar diye biliyorum doğrudur dimi (ha ben Afrika'dan yazıyorum bina Afrika'da burda olsa sormucem bile firmaya fakat burda öyle bi malzeme yok ne yapmam gerekir)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Mehmet Ali Bey,
   Binder astar boyanın iyi tutmasını ve alçıpanın boyayı çekmesini engeller. Plastik veya silikonlu boya yapacaksanız. Astarsız da boya yapabilirsiniz. 1. kat boyayı ince sürün 2-3 saat sonra normal boyanıza başlayın. 2. ve 3. kat boyalara daha az su katın.

   Sil
 6. Salon duvarında 3 parça kabarma oldu bunları kazıdım daha önceki boyali yerler kağıt gibi çıktı saten aldı çekip boyasam okurmu

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ünal Bey,
   Önce zımpara ile çözmeye çalışın, boyanın altından alçı izi kalabilir.

   Sil
 7. Nİhat Merhaba,Daha önce tavanlarımda küf oluştuğu için çamaşır suyu kullanmıştım.Sonuç iyiydi.Yalnız tavanlarımı yeniden boyamak istediğimde tavanlar boyanırken dökülmeye başladı.Boya tavanda tutmuyor.Nasıl bir yol izlemem lazım.Şimdiden teşekkürler.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Nihat Bey,
   Zımpara yapmaya çalışın, bir kat binder astar kullanın. Kuruyunca boyanızı yapın.

   Sil
 8. PREFABRİK EV ALIP ALÇIPANLA KAPATTIK ALÇIPANIN BİRLEŞN YERLERİ KISMEN BOSLUK KALDI BUNUN İÇİN NE YAPMAM LAZIM BUNU KULLANIRSAM BOYA GEREKİRMİ

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. (Yorumlara isim yazınız.)
   Birleşim yerlerine saten alçı ile tamirat yapılabilir. Kuruduktan sonra astar ve boya uygulanır.

   Sil
 9. merhaba,
  odama 1/7 oranında inceltip tarama yapmamay özen gostererek ve tek kat binder astar yaptım. ama üzeri düzgün boya tutmuyor.dalgalı gibi oluyor. bahsettiğiniz kadar kolay bir olay değilmiş bence. dikkat etmeme rağmen sorun yaşıyorum. zımpara yapmadan nasıl düzeltebilirim?
  teşekkürler

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Aykut Bey,
   Astardan sonra boya için birkaç saat bekleyin, taramayı boyanın son katında yapın. Ayrıca taramada kısa ipli rulo kullanın.

   Sil
 10. Merhaba Sevim ben yardiminiza ihtiyacim var ! Yeni tasinacagimiz evin bir bolumunu Marshall4Yeni tasinacagimiz evin bir bolumunu Marshall40RR 11\430 ile boyadik ama cok kotu oldu boya izleri vardi duvar boyayi emiyordu kalıp gibi duz guzel bir goruntu saglayamadik oysa 2kat boyamistik yapamadik nasil duzeltebiliriz tesekkur ederim

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sevim Hanım,
   Boyadan önce 1 kat geçiş astarı iyi olurdu. Ayrıca boya için kısa ipli kaliteli bir rulo kullanın. Boyanın son katı biter bitmez, boya kurumadan boyasız ruloyu duvarda gezdirin.

   Sil
 11. tavanı bir yıl önce boyadık tavan boyası ile ama yağmur dolayısıyla bazı yerlerin boyası kalktı döküldü boyanın döküldüğü yerleri ne yapmamı önerirsiniz. son kat üzeri beton betona da bu sene sukes sürdüm sukes üzerine binder mi kullanayım yoksa boya dökülen yerleri önce binder kullanıp astar gibi sonra boyayayım mı ?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Caglayan077 Mehmet,
   Su yalıtımının üst taraftan yapılması daha doğru olur. Yalıtımı yaptıktan sonra Dökülen yerleri zımpara yapıp direkt boyayabilirsiniz.

   Sil
 12. Suntalem üzerine akrilik boya uygulayacağız. Geçiş için binder uygulasak yeterli olur mu. Zımpara yapılması gerekli mi. Suntalem çok parlak değil. Ve dokulu.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Gamze Sungur Tunca,
   Suntalam gibi kaplama, emici olmayan yüzeylere binder kullanılmaz. Multi astar veya su bazlı astar kullanın.

   Sil
 13. Merhaba banyo duvarında 1 haftalik badana karardı ve döküldü
  Ne yapabilirim

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba,
   Dökülen yerleri zımparalayın gerekiyorsa kazıyın. Alçı tamiri gerekiyorsa saten alçı ile düzeltin. Kararan yerleri çamaşır suyu ile silin kuruyunca Polisan Elegans veya Kale Kalia benzeri küf dirençli bir tavan boyası ile boyayabilirsiniz.

   Sil
 14. Mrb evimde kullanılan boyanin jotun marka olduğunu öğrendim,ama o kadar çok leke ve iz birakiyor ki sildigim yerde bile silme izi kalıyor,aynı zamanda tüm duvarlarda dalgalanmalar mevcut ışıkta çok belirgin oluyor. Ben silmeye çok müsait aynı zamanda şık ve kaliteli duran bir boya tavsiyesi alabilirmiyim teşekkürler...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Melike Hn.
   Jotun'un hangi boyası ile boyanmış duvarlarınız bilmiyorum ama iyi bir marka olduğu biliniyor. Silerken önce yukarıdan aşağıya doğru tozu kuru bez ile alınmalı sonra arap sabunu gibi yumuşak bir sabunla silinmelidir. Kullanabileciğiniz diğer iyi silinebilir boyalara örnek olarak : Kale Kalia, Marshall Sil-Pak, Permolit Permomax, Dyo Dyojen, Polisan Elegans v.b.

   Sil
 15. Merhaba ben serdar binder birebir suyla karıştırdığımızda nasıl bir şu izalasyonu sağlar.bunu terastaki fayans derzlerine 1 no fırçaile sürsem faydası olurmu derz dolguları önce yaptırıp sonra mı birebir binder kullanmak lazımdır teşekkür ederim.

  YanıtlaSil
 16. Yeni alcisiz kara sıvalı binada boyadan önce binder kullanmak şartmı. Astar için tavan boyası kullansak olurmu.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yeni, alçısız, kara sıvalı yüzeye boya yapılacaksa binder astar uygulayın. Tavandan astar olmaz.

   Sil
 17. Binder 1 l 7 l suya kattım 8 l karışım oludu bu 8 l karışım kaç m2 alan astarlar

  YanıtlaSil
 18. Halil Çanga,
  Yaklaşık 40 metrekare

  YanıtlaSil
 19. Slm tavan kartonpiyerlerde duvar kagidi vardi soktum boyamak istiyorum ilk olarak nasil bir işlemle baslamam gerekiyor karton piyerler ham halde tavanada ayni işlemi yapmak istiyorum bilgi verirmisiniz ltfn tskr ederim

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Duvar kağıdı olan yerlerde yapıştırıcı kalıntısı varsa zımpara ile temizleyin. Kartonpiyer ve tavanı direk tavan boyası ile birkaç kat boyayın. Katlar arasında en az 2 saat bekleyin.

   Sil
 20. Tavanda baca akıntısı ve pas lekeleri boyadikca kusuyor yüzeye. Buna önce dyobinder sürsem sonra boyasam olurmu. Şimdiden teşekkürler

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kapatan, Dyotek, Polisan Kamuflaj, Permolit Örtücü Boya, v.b bir boya kullanmanız gerekiyor.

   Sil
 21. Nevzat: Merhaba almış olduğımız evimizin dış cephesine onceden yapılmış boyanın üzerine başka renk kalın akıntılı jtn boya ile boyamışlar,yağan yağmur,kiremitlerden akan su duvarı yalıyor,boya bir çok yerlerde el büyüklüğüne yakın sıvalı yüzeyden ayrılıp kabarmalar yapmış altından da beyaz pamucaklar çıkıyor,iç odalarda da geçen yıl yaptırdığım badanalar da rutubetten kabarmalar oldu. kazıdığımda çıkan kalım boyanın yerime rurubeti önleyecek ve desen olarak nasıl yapayım/nasıl bir boya kullanmalıyım (Boyanın üzerine şeffaf izalasyon malzemesi süreyim mi?)Bilgilendirebilirmisiniz.Teşekkür ederim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Nevzat Bey,
   Görmeden bir şey söylemek zor ama. Zayıf dokuyu yüzeyden ayırın. Tamir sıvası veya dış cephe macunu ile tamir edip yüzeye 1 kat binder astar sürün. Astar iyice kuruyunca boyanızı uygulayın.

   Sil
 22. 1/1 binder + su karışımını beton teras üzerine uygulamak istiyorum 2 kat mı uygulayacağım yoksa tek kat mı uygulamalıyım

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Erkan Bey,
   1 kat yeterli olacaktır. Senede 1-2 kez yenileyin.

   Sil
  2. Brüt beton astarı da aynı işi görür mü

   Sil
  3. Erkan Bey,
   Brüt beton astarı tam olarak aynı işi görmez.

   Sil
 23. Çok teşekkür ederim.

  YanıtlaSil
 24. merhaba dam izalasyonunda kullanabilir miyim. nasıl kullanabilirim. 70 metrekare dam ne kadar uygulamalıyım?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Tayfun Bey,
   Elinizde varsa kullanın ama dam yalıtımı için daha uygun malzemeler var.

   Sil

* Adınızı mutlaka yorumlara yazınız.
* Yorumunuz hangi konuya yorum yaptıysanız o sayfanın altınadır, ayrıca son konuşulanlar kısmından yorumunuzu bulabilirsiniz.
* Yorumların büyük bir kısmı 3 gün içinde yayınlanır.
* Yorum formundaki " beni bilgilendir " kutusunu işaretlerseniz, yorumunuz cevaplandığında size bilgi ve bağlantı maili gelir.
* Yorumunuz 3 gün içinde yayınlanmadıysa uygun değildir veya uzmanlığımız dışındadır.
(Destek için sitemizi sosyal medya platformlarında paylayaşabilirsiniz.) www.techrehber.com

Hakkımızda


Blogs lists and reviews
blog search directory Follow me on Blogarama