Sitemize hoş geldiniz.....www.techrehber.com.....Sitemize hoş geldiniz.....www.techrehber.com.....Sitemize hoş geldiniz.....www.techrehber.com.....Sitemize hoş geldiniz.....www.techrehber.com...Sitemize hoş geldiniz.....www.techrehber.com.....Sitemize hoş geldiniz.....www.techrehber.com.....Sitemize hoş geldiniz.....www.techrehber.com.....Sitemize hoş geldiniz.....www.techrehber.com.....Sitemize hoş geldiniz.....www.techrehber.com.....Sitemize hoş geldiniz.....www.techrehber.com...Sitemize hoş geldiniz.....www.techrehber.com.....Sitemize hoş geldiniz.....www.techrehber.com.....Sitemize hoş geldiniz.....www.techrehber.com.....Sitemize hoş geldiniz.....www.techrehber.com.....Sitemize hoş geldiniz.....www.techrehber.com.....Sitemize hoş geldiniz.....www.techrehber.com...Sitemize hoş geldiniz.....www.techrehber.com.....Sitemize hoş geldiniz.....www.techrehber.com

SPREY BOYA ÇEŞİTLERİ NELERDİR?, HANGİ YÜZEYLERE SPREY BOYA OLUR?, SPREY BOYA NASIL UYGULANIR?, SPREY BOYALARIN ÖZELLİKLERİ, SPREY BOYA NASIL YAPILIR?

sprey boya çeşitleri

Sprey Boyaların Genel Özellikleri


    Sprey boyalar genel olarak iç ve dış yüzeylerde kullanıma uygundur. Çok hızlı kuruduğundan, acil boyama işlerinde tercih edilir. Ayrıca fırça ve ruloya ihtiyaç bırakmadığından ufak çaplı boyama işlerinde tercih edilir. Ortalama 10 dakika içinde kurumaya başlar. Birçok yüzeye yapışır. Sprey boyaların renkleri kapaklarındaki veya üst kısmında belirtilmiş renk ile aynı renkte çıkar.

    Sprey Boyalarda Yüzey Hazırlığı

    Boyanacak yüzey pas, toz ve yağdan arındırılıp temizlenmelidir. Yağdan ve tozdan arındırılmış bir yüzeye sprey boya daha iyi tutacaktır. Gerek duyulursa sprey yapılmadan önce astar uygulanır. Sprey astar boya yüzeydeki rengi kolay kapatmak için kullanılır. Ayrıca yeni yapılacak spreyin kuvvetli tutmasını sağlar.

    Sprey Boyaları Uygulamak

    Tam rengin elde edilmesi için 2-3 dakika sprey çalkalanmalıdır. Spreyin içindeki bilye iyi karışmasını sağlar. Yaklaşık 20 cm. mesafeden ince katlar halinde sıkılır. İkinci kat sprey boya
uygulanacaksa 15-20 dakika içinde yapılabilir. Birinci kat sprey uygulandıktan sonra ikinci kat sprey uygulaması ters yönde uygulanabilir.

    Sprey Boyaların Kuruma Süresi

    Spreyin kimyasal olarak cinsine bağlı olsa da genellikle toz tutmama kuruması yaklaşık 10 dakika, dokunma kuruması, 15 dakika, son kuruma ise yaklaşık 24 saatte olur.

    Sprey Boyanın Boyadığı Alan 

    Spreyin cinsine ve ambalajına göre değişse de 400 ml. bir sprey boya tek katta yaklaşık 1,5 metrekare ile 2,5 metrekare arası alan boyar.
    Gerek duyulursa kağıt bant ile boyanacak yüzeyin kenarları bantlanabilir. Sprey boyanın dayanıklı olması için üzerine sprey vernik uygulanabilir. 

    En Yaygın Kullanılan Sprey Boya Çeşitleri 

    Akrilik sprey, sentetik sprey, sprey emaye boyası, fosforlu (karanlıkta parlayan, neon sprey), sprey vernik, sprey astar, metalik sprey, eloksal sprey, efekt sprey, sprey tampon boyası, simli sprey, işaretleme spreyi, oto jant spreyi, ısıya dayanıklı sprey, inox sprey, kaplama spreyi.
    Tam Akrilik Sprey: Metal, ahşap, cam, taş, seramik, mukavva ve plastik zeminler en yaygın kullanılan alanlardır. İç ve dış mekanlarda kullanılsa da iç mekanda kullanımı için daha uygundur. Hobi ve el sanatlarında, ahşap, metal, alüminyum, cam, taş, kalın karton, yüzeylerde kullanılabilir.
     Sentetik Sprey (Modifiye Akrilik): Piyasa da en yaygın sprey türüdür. İç ve dış mekanlarda kullanıma uygundur. Yüksek kapatma niteliğindedir. Darbe ve çizilmelere karşı dayanıklıdır. Genellikle akrilik sprey ile karıştırılır. İç mekanda kokusu rahatsız edici olabilir.
    Sprey Emaye Boyası: Zarar görmüş emaye yüzeyleri onarmak için idealdir. Küvet, duş teknesi, buzdolabı, çamaşır makinesi v.b. emaye yüzeylere uygundur. Zemin kuru, temiz ve yağsız olmalıdır. Uygulamadan önce yüzey çok ince bir zımpara ile hafifçe zımpara yapılabilir. İstenirse boyadan önce sprey astar uygulanabilir.
    Fosforlu Sprey (Neon, Karanlıkta Parlayan): Bu spreyler karanlıkta parıltı yayar. İç ve dış mekanlarda kullanılabilir. Kullanmadan önce kutunun iyice çalkalanması gerekir. Kullanımdan önce uygulanacak yüzeyin beyaza boyanması daha iyi sonuç alınmasını sağlar.
    Sprey Vernik: Mat vernik ve parlak vernik veya yarı mat (saten) olarak bulunabilir Açık ve kapalı alanlarda kullanılabilir. Sprey boyanın üzerine sprey vernik uygulanacaksa aynı cinste alınmalıdır.
    Sprey Astar: Metal, ahşap, cam, yazı tahtası gibi malzemeler üzerinde sentetik veya akrilik boyalardan önce boyanın iyi tutması için kullanılır. Renk değişikliklerinde koyu renkten açık renge geçişlerde de kullanılabilir. Sentetik, selülozik, akrilik, renkli veya renksiz türleri vardır.
    Metalik Sprey: Uygulandığı yüzeye metal efekti verir. Kapalı ve açık alanlarda kullanılabilir. En iyi sonuçları bisikletler, arabalar, metal raflar, aletler v.b. yüzeylerde verir. Metalik siyah, metalik mavi, metalik yeşil v.b. renklerde bulunabilir.
    Eloksal Sprey: Açık ve kapalı alanlarda kullanılabilir. Özellikle alüminyum, metal, cam gibi malzemeler için uygundur. Kapı pencere çerçevesi, duşakabin kenarlar v.b. yüzeylerdeki hasar ve bozulmaları tam renk uyumu ile onarır. Mükemmel kapatıcı özelliği vardır. Hava koşullarına dayanıklılığı yüksektir. Pürüzsüz bir yüzey sağlar.
    Efekt Sprey Boyası: Yüksek parlaklığa sahiptir. Bakır efekt, altın efekt, krom efekt, alüminyum efekt bazı çeşitleridir. Altın, alüminyum ve krom renkleri uzun süreli dayanıma sahip olmadığından üzerine sprey vernik uygulanabilir.
    Sprey Tampon Boyası: Genellikle siyah ve beyaz renkli olup, araç tamponlarının ve yan çıtalarının boyanmasında kullanılır. Genellikle mattır. Yüksek kapatıcılığa ve dayanıklılığa sahiptir. Aracınızın kaporta rengine uygun olmayabilir. Bu nedenle genellikle eski araçlarda tamir için kullanılır.
    Simli Sprey Boya: Zemine üç boyutlu simli, parıltılı efekt görünümü veren genellikle akrilik boyalardır. Koyu zemin üzerine uygulandığında ve zeminin ilk olarak akrilik spreylerle boyanmasında daha iyi sonuç elde edilir. Dış etkenlere karşı dayanıklılığını arttırmak için üzerine akrilik vernik uygulanabilir.
    İşaretleme Spreyi: Dış mekan kullanımına uygundur. Değişik hava koşullarına dayanıklıdır. Yüzey üzerinde aşınmalara sebep olmaz, kir tutmaz. Dış mekanda duvar, taş, beton, asfalt, tuğla gibi yüzeylerde işaretleme yapmak ve boyamak için kullanılır.
    Oto Jant Spreyi: Çelik ve hafif metalden üretilmiş jant ve jant kapaklarını temizleyen, parlatan ve onaran vernik ve boyalardır. Çabuk kurur, petrole, kimyasallara, değişken iklim koşullarına ve güneş ışınlarına (u.v) dayanıklıdır. Solmaz, parlaklığını uzun süre korur, kolay kolay yıpranmaz.
    Isıya Dayanıklı Sprey Boyalar: Yüksek ısıya dayanıklı bu spreylerin değişik ısıya dayanan çeşitli amaçlar için üretilmiş birçok çeşidi bulunur. (Örn.100 derece, 690 derece, 800 derece) Mangal, soba, soba borusu, lamba gölgelikleri, motosiklet ve motor blokları, egzostlar, makine aksamları, fırın aksamları, barbeküler gibi yüksek ısıya maruz kalan her yerde kullanılır.
    İnox Sprey Boya: İnox eşyaların yıpranan boyalarının onarılmasında kullanılır. Bu sprey boyalar uygulandığı yüzeye çelik görünümü verir. Resim çerçevelerinde, elektrik düğmelerinde, raflarda, trabzanlarda, sandalyelerde kullanılabilir. Metal, ahşap, cam ve seramik için uygundur.
    Plastik malzemeler için özel spreyler: Yumuşak ve sert plastikler için özel üretilmiş sprey boyalardır. Daha iyi tutması için alt yüzeye ince bir zımpara veya sprey astar uygulanabilir.
    Kaplama spreyi: Geçici olarak kaplanmak istenen yerlerde kullanılır. İstenildiğinde sökülebilir. Genellikle oto sanayinde kullanılır. En az 4-5 kat uygulama yapılır. Bu nedenle kapladığı alan çok azdır. (0,5 m².) Bu kadar çok kat uygulanmasının nedeni kaplama spreyinin hem çok dayanıklı olmasını sağlamak hem de istenildiği zaman kolay sökülmesini sağlamaktır.

   Sprey Boya İçin Uyarılar ve Önlemler

 • Sprey boya kutuları basınçlıdır. Güneş ışığından ve 50 derece üzerindeki ısıdan uzak tutulması gerekir.
 • Ateşe püskürtülmez, parlayıcıdır ve yanıcıdır.
 • Sprey uygulaması yapılırken sigara içmeyin.
 • Ciltte çatlaklara ve yarılmalara yol açabilir.
 • Kullanımda çıkan gaz solunmamalıdır.
 • Özellikle kapalı mekan uygulamalarında maske kullanılmalıdır.

296 yorum:

 1. harika bi site uzun zamandır aradığım herşeyi buldum

  YanıtlaSil
 2. PVC kapıyı sprey boya ile boyamak istiyorum. Direkt uygulayabilir miyim, binder gibi bir uygulama yapmalımıyım? Uygulama nasıl olmalı.

  Bu arada böyle bir hizmet için teşekkürler ve başarılar...

  Alper Akbulut

  YanıtlaSil
 3. Alper Bey,
  PVC kapıyı selülozik sprey hariç su bazlı, sentetik, akrilik veya modifiye akrilik spreyler ile boyayabilirsiniz. bindere gerek yok, isterseniz astar sprey kullanabilirsiniz. Spreyi büyük alanlarda kullanmak zor oluyor bilginize. Boya izi veya akma olabilir.

  YanıtlaSil
 4. Alimunyum yuzey boyamak istiyorum.daha sonra boyadiktan sonra da 1 gun bekltp alimunyumu katliyacagim boya dokulurmu ?
  boyanin renkleri var mi?

  YanıtlaSil
 5. (Yorumlara isim yazalım)
  Özel alüminyum boyası kullanmanız gerekiyor. Bulunduğunuz yerde sanayi bölgesi varsa alüminyum boyası veya oraya olacak esnek bir boya araştırın.

  YanıtlaSil
 6. bebek beşiğimin rengini değiştirmek istiyorum. Bunu akrilik spreyle yapmak istiyorum, neyle karşılaşacağımı bilmiyorum. Nasıl yapmamı önerirsiniz. şimdiden vereceğiniz bilgiler için teşekkürler.

  YanıtlaSil
 7. Süleyman Bey,
  Sprey ile boyayacaksanız beşiği sıcak ve rüzgarsız bir havada dışarıda boyamanız gerekiyor. 20dk. ara ile 2 kat uygulayın. 20-25 cm. uzaktan sıkın. 1. katı dikey uyguladıysanız 2. katı yatay uygulayın. Boyadan önce astar da uygularsanız iyi olur.

  YanıtlaSil
 8. Genç odası takımını beyaza boyamak istiyorum... Kenarları çerçeveli mobilyadandı, ustu de yapıştırma... Hangi boyayı kullanabilirim?

  YanıtlaSil
 9. Kaplama üzerine boya iyi tutmaz. 1 kat geçiş astarı uygulayın. Astar iyice kuruyunca. 2 kat su bazlı boya uygulayın. X1 olabilir.

  YanıtlaSil
 10. yattığım odanın duvarına spreyle çizim yapmak istiyorum dikkat etmem gerekenler ne

  YanıtlaSil
 11. bisiklet için sentetik sprey boya kullanabilirmiyim ?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bisiklet için sentetik sprey olur. Dayanıklı olması için vernik de uygulayın.

   Sil
 12. Oktay Bey,
  Sprey uygulamadan önce çevresini kağıt bant ile kapatın ve akmaması için spreyinizi mümkün olduğu kadar uzaktan sıkın.

  YanıtlaSil
 13. Siyah renk davlumbazimi beyaza boyamak istiyorum sprey emaye boya ve sprey astarla bu isi yapabilir miyim.davlumbazi bozar miyim emin olamadim

  YanıtlaSil
 14. Yusuf. Inox buzdolabımı neyle boyayabilirm

  YanıtlaSil
 15. (Yorumlara isim yazalım.)
  Davlumbazı hafifçe zımpara yapın.1 kat sprey astar uygulayın. Astar iyice kuruyunca da 2 kat sprey boya uygulayın. Boyadan sonra isterseniz koruyucu vernik de uygulayabilirsiniz.

  YanıtlaSil
 16. Yusuf Bey,
  İnox buzdolapları ve diğer eşyalar için özel üretilmiş inox spreyler ile boyayabilirsiniz.

  YanıtlaSil
 17. Kobidinimi beyaz renge boyamak istiyorum hangi boya kullanmaliyim ve izliyecegim aşamalar nasıl olmalı tşkler

  YanıtlaSil
 18. Gülfiye Hn.
  Komidin kaplama ise zımparanın ardından 1 kat geçiş astarı uygulayın. 2-3 kat Polisan su bazlı x1 veya Dyo Hidrolux ile boyayın. Kaplama değilse sadece zımpara yeterli.

  YanıtlaSil
 19. Doğan model arabayi boyayacagim. Kaç kutu astar, boya ve vernik gider 400 ml den.

  YanıtlaSil
 20. Ahmet Bey,
  Sprey ile büyük alanları boyamak riskli bir iştir. Dalgalanma, iz olabilir, boya akabilir. Yine de boyamak istiyorsanız. Yaklaşık 4 kutu astar 4 kutu vernik 7 kutu da boya ile boyanabilir. Astar ve vernik 1 kat hesaplanmıştır. (Araçlarda selulozik sprey boya kullanılır.)

  YanıtlaSil
 21. sayın admin,

  eğer paslanmaya yeni başlamış bir kalorifer peteğini boyayacaksak, anti pas boyasıyla mı boyamalıyız yoksa normal sprey boyayla da boyayabilir miyiz? Sıradan boya kullansak antipas boya kullanmıyla arasında nasıl bir farkı olur? Teşekkürler, kolay gelsin...

  YanıtlaSil
 22. Seyhan Bey,
  Önce antipas kullanırsanız daha iyi olur. Sıradan boya kullanılırsa bir süre sonra pas tekrar çıkar.

  YanıtlaSil
 23. Çok teşekkürler 1 günde yanıtladınız sorumu...Seyhan hanım bu arada..kolay gelsin...

  YanıtlaSil
 24. Teşekkür ederim. Kusura bakmayın.

  YanıtlaSil
 25. Batuhan bey

  Dostum ben graffitinin yasal olmasiicin projeler yapiyorum icinde zararli kimyasallar var mi varsa nedir?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Batuhan Bey,
   Tabi içinde çok zararlı kimyasallar var. Özellikle selulozik ve sentetik spreylerde. Akrilik spreylerin onlara göre daha sağlıklı olduğunu söyleyebilirim.

   Sil
 26. Merhaba ben ayaklari metal aluminyum masamin ayaklarini boyamak icin polisan cok amacli emaye sprey boya aldim.. Boyamak icin bu boya yeterli mi acaba yoksa baska srylerde gerekiyor mu

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba,
   20 dakika ara ile 2 kat uygulayın. Başka spreye gerek yok.

   Sil
 27. Merhaba Rana ben, ben beyaz boyalı, üst tarafı oymalı ve yer yer boyası dökülmüş aynamı Altın rengine boyamak istiyorum. Büyük ve güzel bir ayna atmaya kıyamadım. Bunu sprey boya ile boyayabilir miyim? Bide uygulama öncesi ve sonrası neler yapmam gerekir? Bilgi verebilirsiniz çok memnun olurum. Teşekkürler.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Rana Hn.
   Sprey ile boyanabilir. 5 cm lik kalın kağıt bant ile aynanızın kenar kısımlarını bantladıktan sonra, katlar arası 20 dakika bekleyerek, 2-3 kat uygulayın.

   Sil
 28. Serkan bey.
  Merhaba Yağlı boya üzerine sprey boya ya da sprey boya üzerine yağlı boya yapılabilir mi. yapılabiliniyorsa özel bir uygulaması var mıdır. Teşekkür ederim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sentetik (yağlı boya)üzerine sprey boya uygulanabilir. Sprey sentetik veya modifiye akrilik olabilir. Uygulamadan önce yağlı boyanın üzerini hafifçe zımparalayın. Sprey boya üzerine de direkt yağlı boya uygulanabilir.

   Sil
 29. Motosikletimin metal yerlerini boyuyucam sari boyasini zimparalamam gerekir mi ve astar atmam gerekir mi astar gerekirse sari boyanin ustune mi astar atayim vernik de aticam Akrilik boya nin ustune nasil uygulayabilirim

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Muhammed Bey,
   Sarı boyada dökülme soyulma yoksa 1 kat astar uygulayın, kuruyunca 2 kat boya uygulayın. Soyulma varsa önce zımpara yapın. Verniği de boya kuruyunca uygulayabilirsiniz.

   Sil
 30. Merhabe ben beste
  Odamın mobilyaları pembe ve hespini beyaza boyamak istiyorum masamı gardıropumu falan evden dışarı çıkarmak gibi bir imkanımda yok bunun için hangi boyalar gerekli ve evde boyamam bir sıkıntı yaratır mı yani boyadıktan sonra mobilyalar zarar görür mü yada renk kötüleşir mi

  YanıtlaSil
 31. Merabalar.Şarap şişelerini beyaza ve metalik renklere boyamak istiyorum. Hangi sprey boyaları nasıl kullanabilirim?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Fulya Hn.
   Spreylerin hepsi cama iyi yapışır. Sentetik (Modifiye akrilik) spreyleri kullanabilirsiniz.

   Sil
 32. Merhaba ben çok çaydanlık boyamak istiyorum bunun için hangi boyayı önerirsiniz ısıya dayanıklı boyada renk seçeneği varmıdır lütfen bana yardım edin
  Çaydanlığımı tekrar kullanmak istiyorum bunu bir sitede gördüm ve sizide tesadüfen gördüm bu konuda yardımcı olursanız sevinirim

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Eda Hn.
   Isıya dayanıklı sprey boyalar piyasada en çok siyah, gri, kırmızı ve beyaz olarak satılıyor.

   Sil
 33. Merhaba metin ben Silahimi sprey boya ile boyamam mumkunmudur mumkun ise hangisini kullanmaliyim

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Metin Bey,
   Sprey boya ile silahı boymak istenmediğiniz yerlere sprey kaçmasına neden olabilir. Ayrıca sprey dayanıksız olur. En dayanıklısı selulozik boyalar.

   Sil
 34. merahaba babama doğum günü sürprizi yapmak istiyorum evimin önünü (beton alana) normal bir milyoncu/japon pazarı gibi yerlerden alınan 3.50 tl lik sprey boyayla boyamayı,bir şeyler yazıp çizmeyi düşünüyorum acaba yağmurlu bir günde yapsam silinir mi veya ben yaptıktan sonra o gün içinde ya da bir kaç gün içerisinde yağmur yağarsa yaptığım sprey boya silinir mi eğer silinirse silinmemesi için neler yapmam gerekiyor ?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Alacağınız spreyin kalitesini bilmiyorum ama genelde spreyler kolay silinmez. Sadece uygulama yüzeyi kuru olsun.

   Sil
 35. Çok güzel bir makale olmuş.Ellerinize sağlık.beton parlatma

  YanıtlaSil
 36. Merhaba vernikli ahsap pencereyi ve kapiyi hangi sprey boya ile boyayabilirim. Fayansi da biyayabilecegim bir sprey biya turu var mi

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Demet Hn.
   Akrilik veya sentetik spreyler ile boyayabilirsiniz. Dikkatli çalışmanız gerekiyor, iz bıkabilir veya akabilir. Spreyden önce hafifçe zımpara yapın, yüzeyi nemli bezle silin. Fayans üzerine spreyler iyi tutunamaz. Temizlikle zamanla çıkarlar.

   Sil
 37. Mrb ben metal tepsimi sprey boya ile boyamak istiyorum hangisini önerirsiniz acaba?? Bide dayanıklı olur mu yıkayınca falan çıkar mı?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sprey astar kullandıktan sonra 2 kat sentetik sprey kullanabilirsiniz. Hemen çıkmaz ama zamanla deforme olabilir. Üzerine 1-2 kat da sprey vernik uygulayın.

   Sil
  2. hocam graffiti icin ne yapacaz
   Firat Beyoglu

   Sil
  3. Fırat Bey,
   Sentetik veya selülozik boya kullanabilirsiniz.

   Sil
 38. Meraba ben buzdolabimi akrilik siyah sprey ile boyadım dalgalanma oldu tekrar boyamak istiyorum zimparaya gerek varmı ve nasıl boya kullanmaliyim Zeynep

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Zeynep Hn.
   Akma yoksa zımparaya gerek yok. Ayrıca mat spreyler daha az iz yapar. Mat siyah da kullanabilirsiniz.

   Sil
 39. Araba lastigi boyamak istiyorum. Bahceme saksı yapmak için hangi tür boya kullanmalıyım

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Emre Bey,
   Sabit kalacaksa modifiye akrilik sprey ile boyayabilirsiniz.

   Sil
 40. Merhaba
  Sentetik sprey ile akrilik arasında ne gibi bir fark var. şu ana kadar hep akrilik sprey kullandım. bu sefer sentetik astar bulunan bir yüzeye boyama yapmam gerektiği için sentetik boya aldım. ama sentetik ile akrilik boya arasındaki farkı nalayamadım.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sentetik uçucu gaz içerir, yanıcıdır, yağlı boya gibidir, kokusu rahatsız edicidir. Akrilik biraz daha sağlıklıdır.

   Sil
  2. Teşekkür ederim, peki hangisi daha dayanıklıdır.

   Sil
  3. Kullanacağınız yüzeye göre değişebilir. Ahşap için sentetik ve akrilik, metal için selülozik daha iyidir.

   Sil
 41. Merhabalar ben arabamın logo ve yazılarını krom nikelaj sprey boya ile boyadım üzerine vernik atmak istiyorum atarsam rengi kararma yaparmı kararmaması için nasıl bir vernik kullanmalıyım

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Fatih Bey,
   Birkaç kat şeffaf sprey vernik uygulayın. Katlar arası 20-25 dakika bekleyin. Kararma yapmaz. Yıkanmaya çok dayanıklı olmadığından verniği birkaç ayda bir yenileyin.

   Sil
 42. Peki krom nikelaj boyaya zarar vermemek için nasıl bir içerikli sprey vernik kullanmalıyım polisan parlak vernik kullandım solvent içerikli küçük bir parçaya denemek amaçlı boyanın rengini soldurdu.yardımcı olur musunuz tşkler.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Fatih Bey,
   Tam akrilik sprey vernik kullanın. (Modifiye akrilik olmaz.)

   Sil
 43. merhaba ustam. ahmet ben.
  amerikan kapılarımız var 7 adet beyaz.
  tekrar bunları beyaza boyamak istiyorum.
  tavsiye edebileceğiniz boya tipi ve kullanacağımız malzeme ne olmalıdır. sprey boya ile olur mu olursa nasıl birşey almalıyız.
  çok bilgilendirici bir yazı olmuş şimdiden teşekkürler.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba Ahmet,
   Sprey boya ile kapı boyanmaz, dayanıksız olur, iz kalabilir.
   Panel kapı için özel üretilmiş boyalar vardır. (Su bazlı, sentetik, selülozik) Kendiniz boyayacaksanız su bazlısını kullanabilirsiniz. Polisan, Dyo, Marshall gibi markaların su bazlı panel kapı boyası var.
   Boya-Vernik sekmesinden "panel kapı boyası nasıl uygulanır." konusunu okuyabilirsin.
   Kolay gelsin.

   Sil
 44. Ben beeyaz buzdolabini griye boyamak istiyorum ne yapmaliyim

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. (Yorumlara isim yazalım)
   Sprey astar uyguladıktan sonra inox sprey ile boyayabilirsiniz. Dikkatli olun dalgalanma yapabilir.

   Sil
 45. hocam amerikan kapılarımı black&decker in boya makinasıyla beyaza boyadım çok güzel oldular.
  lakin duvarlarımı bir kaç gün önce rulo ile boyamıştım bugün farkettim ki bir çok yer kapanmamış bu kapanmayan yerleri boya makinasıyla boyayabilirmiyim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. 3dlaserscanner,
   Kapanması için boyaya suyun az ilave edilmesi gerekir. Fakat siz boya makinesi ile uygulayacağınız için mecburen biraz fazla su ilave edeceksiniz. Katlar arası en az 2 saat bekleyin kapanır.

   Sil
 46. Merhaba ben Elmas mutfak köşe takımımı boyamak istiyorum. Sandalye ahşap masa ve köşeler sunta. Sürekli silineceği için açıkcası korkuyorum. Benim için ne önerirsiz niz. Renk koyu kahve ben beyez istiyorum

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Elmas Hn.
   Köşe takımınız büyük ihtimalle kaplamadır. Kaplama üzerine boya iyi olmuyor. Fakat 1 kat geçiş astarı uyguladıktan sonra 2 kat da Polisan x1 veya Dyo Hidrolux uygulayıp memnun olanlar da var.

   Sil
 47. merhaba ben adem. arabamın far çanağı özelliğini kaybetmiş boyaya bilir miyim. hangi boya, renk tonu ve nasıl boyayabilirim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Adem Bey,
   Yeni parça ile değiştirmek en iyisi. Ama boyamak istiyorsanız krom sprey ile deneyebilirsiniz.

   Sil
  2. Cevabınız için teşekkürler.peki sprey boyanın bir özelliği olmalı mı? (mesela ısıya dayanıklı gibi)

   Sil
  3. Adem Bey,
   Krom sprey in ısıya dayanıklı olanı yok bildiğim kadarıyla.

   Sil
 48. Merhaba bn dilara parlak deri ayakkabılarım var renhinden çok sıkıldım rengini değiştirmek istiyorum internette sprey boyayla boyayanlar var sizce boyanır mı? Boyanırsa hangi sprey boyaylaboyayabilirim?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Dilara Hn.
   Ayakkabıda spreyin çok dayanıklı olacağını sanmıyorum. Yağmurla ayağınıza boyası çıkabilir. Dekoratif bantları deneyin.

   Sil
 49. Arzu,ahşap rengi üzeri vernikli 2 kapılı dolabımı parlak ve mat arası lake görünümünde beyaza boyamak istiyorum hangi ebatta, hangi türde boya tavsiye edersiniz kaç adet yeterli olur? birde zımpara gerekir mi? Şimdiden teşekkürler.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Arzu Hn.
   Yüzeyi zımparaladıktan sonra Dyo, Polisan, Marshall v.b. markaların su bazlı yarımat panel kapı boyası ile boyayabilirsiniz.

   Sil
 50. İyi günler bugün aldigimiz simfer set üstü ocak duvara çarptı ve 25 kuruş büyüklüğünde bir boya kavlaması oluştu sizce ne yapmalıyım

  Simdiden Teşekkür ederim

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Alihan,
   Çok ince bir zımpara ile bölgeyi zımparalayın. Beyaz emaye ise beyaz emaye sprey ile boyayın. İnox ise inox spreyler var.

   Sil
 51. Merhaba, Ben harun.
  Gecen sene aracimin ic plastik aksamlarini boyatmistim. Ancak gunesten kabarmalar dokulmeler oldu. Bu boyayi sokup yeniden kendim boyamak istiyorum. Siyah mat boya ile. Hangi boya, astar ve vernik kullanmaliyim. Boyarken veya edki boyayi cikarirken nelere dikkat etmeliyim?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Harun Bey,
   Plastik yüzeyden boya sökmek zor bir iştir. tiner veya boya sökücü kullanımı plastik aksamlara genellikle zarar veriyor. Bu nedenle hafif bir zımpara yapıp, astarladıktan sonra plastik aksamlar için üretilmiş boyaları kullanın. Küçük alanlarda plastik spreylerini de kullanabilirsiniz. Dayanıklı olması için de sprey vernik uygulanabilir. Kenarları korumak için kağıt bant kullanmayı unutmayın.

   Sil
  2. Tesekkur ederim. Plastik aksam icin uretilen boyalardan onerebileceginiz marka-cesit varmidir.Akrilik yazan spreyler uygun olurmu

   Sil
  3. Polisan'ın plastik spreyi var. Akrilik yazanlar genel maksatlı, plastik spreyleri plastiğe daha uygun olur. Vernik de yaparsanız uzun ömürlü olur.

   Sil
 52. şenol uzun merhaba sarı kapı kollarını metalık veya gümüş renge hangi sprey boyayla boyayabılırım

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Şenol Bey,
   Metal ise Selulozik veya sentetik spreyler ile boyayın kuruyunca üzerine sprey vernik uygulayın. Plastik ise akrilik sprey uygulayın.

   Sil
 53. Merhabalar, sentetik sprey boya ile yağlı boya üzerine boyama yapıldı ancak sanıyorum ki konteyner açık alanda durduğu için güneşten dolayı boya kavlamaları oldu. Bunun olmaması için ne yapabilirim? Ne önerirsiniz?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Her ikisi de sentetik olmasına rağmen yağlı boyanın üzerine boya daha zayıf tutunur. Hafif bir zımpara yapın. Hatta mümkünse sprey astar kullanın. (Uygulamanızı așırı sıcakta yapmayın )

   Sil
  2. düzeltme yapmak istiyorum. akrilik sprey boya kullanılmış. yine aynı şeyler geçerli olur sanırım? sprey astar nedir biraz daha açık anlatabilir misiniz?

   Sil
  3. Oktay Bey,
   Evet,
   Sprey astar rengi kapatır, boyanın daha iyi tutmasını sağlar.

   Sil
 54. Selam hocam sprey boyalar içerisinde gıda maddesi silinebilir özellikli olanı varmıdır?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ersin Bey,
   Tam anlamadım. Herhalde gıdaların temas etmesinde sakınca olmayan sağlıklı sprey boya arıyorsunuz. Tüm spreyler sağlığa zararlıdır. Özel üretim var mıdır bilmiyorum. Tahminimce tam akrilikler sizin için daha iyi olabilir.

   Sil
 55. Merhaba odamın duvarlarını sprey boyayla yazmıştım bunu normal duvar boyası kapatır mı ?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. 1 kat geçiş astarı uygulayın. Hem rengi kapatır hem de boyanın iyi tutmasını sağlar.

   Sil
 56. İsiya dayanikli mat sprey ile boyanan bir plastik bir yuzeyi puruzsuz parlak bir renk yapmam icin ne yapmaliyim ?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Erman,
   Parlak siyah sprey olur ama ısıya pek dayanmaz

   Sil
  2. Peki ben bu rengi beyaz ya da kırmızi gibi parlak pürüzsüz bir renk yapmak istersem ekstra bir astar filan gerekir mi ve kullanicagim spreyin türü ne olmalı. Hızlı cevabiniz icin tesekkurler

   Sil
  3. Erman,
   Astar boyanın iyi tutması ve eski rengi örtmek içindir. 15 dakika ara ile 2 kat parlak spreyinizi uygulayın. Gerekirse üzerine sprey parlak vernik uygulayın

   Sil
 57. Setüstü ocagimin ocak gözlerini ve demirlerini boyamak istiyorum ısı ve aktif kullanim alanı oldugu icin endişeliyim biraz ne önerirsiniz tesekkürler...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Serpil Hn.
   Isıya dayanıklı sprey boya kullanabilirsiniz.

   Sil
 58. Kolay gelsin, ben Gökçe.
  İlk defa sprey boya ile uğraşacağım,odamın duvarını boyamak istiyorum. Bunun için hangi sprey boya daha iyi olur? Boyamadan önce astar atmam gerekiyor mu ya da boyadıktan sonra ek olarak bir şey yapmalı mıyım?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Gökçe,
   Bulabilirsen tam akrilik spreyleri kullan. Kağıt maske kullan ve eşya varsa üzerini hışır naylonla ört. Astara gerek yok. Bitince odayı iyice havalanır.

   Sil
  2. Cok tesekkur ederim

   Sil
 59. Merhaba banyoda bulunan metalik kaloriferimiz paslandı, sprey boya ile boyayabilir miyiz? Hangi çeşidini kullanmalıyız?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Özel sprey radyatör boyası ile boyayabilirsiniz.

   Sil
 60. Merhaba,
  Ben suni deri ayakkabılarımın rengini değiştirmek istiyorum. Simli sprey boya uygularsam tutar mı? Yardımcı olursanız sevinirm.

  YanıtlaSil
 61. Mukavva, karton gibi malzemeler hangi sprey boyayla boyanır?

  YanıtlaSil
 62. Ust kismi metal olup ozel firinlama yontemiyle statik toz boyayla boyanmis bir sehpayi sprey boyayla sariya ve siyaha boyayabilirmiyim

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Tuğba Hn.
   40-50 cm üzerindeki alanlarda sprey kullanmayı önermiyorum. Dalgalanma veya akma yapabilir. X1 veya Hidrolux ile boyayabilirsiniz.

   Sil
 63. Hocam beyaz firinimiz var fakat bazı yerlerinde paslanma var hangi boyayi kullanmalıyız acaba.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Paslanan yerleri zımparalayıp, Isıya dayanıklı sprey veya fırça ile sürülen ısıya dayanıklı bir boya uygulayın.

   Sil
 64. Merhaba hocam,

  Bisikletimin ön amortisörünün beyaz olan rengini mat siyaha çevirmek istiyorum üstündede vernik var,verniği zımparalasam astar atıp mat siyah boya ve üzerine vernik atsam sağlam olurmu dökülme vs. ?

  teşekkürler

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Dediğiniz uygulama doğru fakat amortisor esnek olduğundan ilerde boyanın çatlama riski var.

   Sil
 65. akrilik düş teknesi için dayanıklı şeffaf sprey varmı? nasıl uygulanır.

  saygılarımla
  sefer biçinciler

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sefer Bey,
   Akrilik duş teknesi için bildiğim dayanıklı bir vernik yok ama. Düzenli olarak özel banyo temizleyiciler ile temizlenirse sararma olmaz diye tahmin ediyorum.

   Sil
 66. Merhaba ben motorumun siyah plastik egzoz koruma kismini altın yaldıza boyamak istiyorum ve ayrica siyah demir çantalıği da sentetik sprey boya yapsam üstüne vernik atsam olur mu ?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. (Yorumlara isim yazalım)
   Plastik için özel üretilmiş boyalarda altın yaldızı bulmak zor. Genel amaçlı sprey kullanabilirsiniz. Bunlar da çok dayanıklı olmaz. Altın yaldız, alüminyum, gümüş gibi renkler dayanıklı olmuyor. Kısa zamanda çıkabilir. Demir çantalığı sentetik sprey ile boyayabilirsiniz. Vernik atmanıza gerek yok. (İsterseniz kuruyunca uygulanabilir.)

   Sil
  2. deniz ergül
   teşekkürler ilginize..

   Sil
 67. ben Mustafa zigon sehpa mı hafif zımpara yapıp sentetik yani yaglı boya ile rulo kullanarak boyadım.yüzey hem pürüzlü oldu hemde rulo tüy bıraktı.şimdi hafif zımpara yapıp akrilik esaslı solvent bazlı sprey boyalar dan alıp boyamak istiyorum.olur mu sprey boyadan sonra sprey cila atmaya gerek var mı zeminin cam gibi düzgün pütürsüz olmasını istiyorum ne yapmam lazım

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yasin Bey,
   Yağlı boya uygulamalarında boyayı %10 inceltip 24 saat ara ile 2 kat yapmak gerekiyor. Ayrıca kısa ipli rulo kullanmanız gerekiyor. (Mat boya veya yarı mat kullanın iz yapmaz.) Spreyi tavsiye etmem hem dayanıksız olur, hem de akma iz v.s. yapar.)

   Sil
 68. Iyi akşamlar ankastre ocagimin gözlerinin boyası gitti onları sprey boyayla boyayabilir miyim ve hangisiyle ?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Zeynep Hn.
   Isıya dayanıklı sprey boya ile boyamanız gerekiyor.

   Sil
 69. Ben davlumbazimi neyle boyayabilirim lekeler oluştu üstüne ve nasıl yapabilir

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Musa Bey,
   İnox değilse parlak, yarı mat veya mat sentetik boya ile boyayabilirsiniz. 24 saat ara ile 2 kat yapın. Yarı mat veya mat kullanırsanız iz kalmaz. Boyanızı %10 sentetik tiner ile inceltip, kısa ipli parmak rulo ile boyayın.

   Sil
 70. Merhaba, graffitiye baslamak istiyorum ve güzel, kaliteli bir maske almak istiyorum (Çok da pahalı olmadığı sürece :D) Her gaz maskesi bu işi yapmak için uygub mudur yoksa ozel maskeler mi kallanmak gerek (Özel filtreler falan). Cevaplarsanız çok sevinirim...

  YanıtlaSil
 71. Merhaba ben yeliz
  Benim döküm olan ocak ızgaralarım fazlasıyla deforme oldu boyamayı düşünüyorum nasıl bir boya kullanmalıyım.yardımcısı olursanız sevinirim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yeliz Hn.
   Isıya dayanıklı sprey boyalar ile boyayabilirsiniz.

   Sil
 72. Mukavva ya akrilik sprey boya uyguladım boya aktı hiç zemine tutmadı neden acaba uygulamayı yanlış mı yaptım acaba

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Mukavva üzerinde şeffaf bir kaplama olabilir. Boyanızın birinci katını su ile inceltin ikinci katı 2 saat sonra yapın bu son kat daha kalın olsun.

   Sil
 73. Öncelikle Merhaba, Ben Sadık. Hobi olarak maketlerle uğraşıyorum. Plastik bir malzemeyi, Alüminyum renkli solvent bazlı akrilik sprey ile boyadıktan sonra üstüne vernik sprey sıktığımda renk fena halde matlaşarak akma yaptı.
  Solvent bazlı akrilik sprey ile boyanmış bir materyal için ne tür vernik kullanabilirim. Teşekkürler.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sadık Bey,
   Aluminyum sprey boya iyice kurusun, üzerine tam akrilik parlak sprey vernik uygulayın. (Solvent bazlı modifiye akrilik vernik değil.)

   Sil
 74. merhaba 5mm kalınlığında mdf ye hangi tür spray verniği nasıl uygulayabilirim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba,
   Akrilik veya sentetik sprey uygulayabilirsiniz.

   Sil
 75. Yapay çiçeği neyle boyayabilirim? Üzerinde Simli boya var şuan. Boya tutar mı üzerine. Teşekkürler.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. İknur Hn.
   En kolay sprey boya ile boyayabilirsiniz. Akmaması için 20-25 cm. uzaktan sıkın. Simli boya üzerine tutar.

   Sil
 76. Bebek besiginin metal ayaklarını sprey metalik boya ile boyadım çok güzel oldu . Yalnız beşiği salladigimda parkeler boyaniyor. Elime halen boya geliyor demirlere surtundukce bunu hiç düşünmemiştim. Ne yapabilirim. Nerede yanlış yaptım. Boya neden kuruluyor yada sürekli soyuluyor anlamadım

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba,
   (Metalik gri, Alüminyum, Metalik gümüş) Metalik renkler, düz renklere göre (mavi, siyah, beyaz, Yeşil) daha dayanıksız olur. Bu nedenle boyadan önce alt yüzeye astar ve boyandıktan sonra da üstüne vernik uygulamak gerekir.

   Sil
 77. saç cant eski boyanın üstüne hangi spıray boya ve nasıl boyayım ben seçkin şimdiden teşekkür ederim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Seçkin Bey,
   Akrilik veya sentetik sprey kullanabilirsiniz.

   Sil
  2. Vermiş olduğunuz bilgilerinize çok Teşekkür ederim Sizlere kolay gelsin.

   Sil
 78. merhabalar benim klimam çokk sarardı ve ben sprey boyayla boyamak istiyorum ısı gelice akarmı acaba ne önerirsiniz cvplarsaniz sevinirim 😊😊😊

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Isıya dayanıklı sprey boya kullanabilirsiniz.

   Sil
 79. Merhaba merve ben, mukavvadan bir şekil oluşturdum hediye hazırlıyorum bunu hangi tür spreyle boyamam gerekiyor en iyi sonuç için bide öncesinde yada sonrasında sürmem gereken bişey var mı? İyi günler

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merve Hn.
   Akrilik veya sentetik sprey ile boyayabilirsiniz. İsterseniz altına sprey astar üstüne de
   sprey tam akrilik vernik uygulayabilirsiniz.

   Sil
 80. Sehpa min firikete ayaklarina 3 kat akrilik mat siyah spreyle boyadim. Acaba mat vernik vurmalimiyim uzerine. Birde mat vernik nzamanla deforme olurmu olursa nekadar surede olur sararma vs

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Mat vernik dayanıklılığını artırır. Tam akrilik vernik kullanırsanız sararma yapmaz. Dayanıklılığı sağlama açısından senede 1-2 kez verniği yenileyin.

   Sil
 81. Merhabalar siteniz ve sorulara çabuk cevap vermeniz takdire şayan. İnox bulaşık makinemin ön yüzeyinde temizlik malzemesinden dolayı nohut büyüklüğünde beyazlıklar oluştu. İnox sprey boyayla rötuş yapsam iyi olur mu? Bir de nasıl uygulamalıyım? Şimdiden teşekkür ederim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ali Bey,
   İnox spreyi iyice çalkalayıp 25-30 cm uzaktan çok hafif sıkın. Eğer renkte ton farkı oluşursa yüzeyi komple boyamanız gerekebilir.

   Sil
 82. merhaba ben balkon demirlerini boyamak istiyorum hangi boyayı tercih etmeliyim ve nasıl bir yol izlemeliyim boya yaparken?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba Gülizar Hanım,
   Genellikle yağlı boya veya kendinden antipaslı boya kullanılıyor.
   Selülozik boya kullananlar da var. Fakat alttaki boya selülozik değilse boyanız kabarır. Alttaki eski boyanın hangi boya olduğundan emin değilseniz sentetik (yağlı boya) kullanın. Sprey boya ile boyamak zaten daha maliyetli ve dayanıksız olur.

   Sil
 83. Selam arcımın vites topuzunu metalık spreyle boyuyorum birgun beklemem ramen el izi oluyor kurumuyo plastik bir parça yardımcı olursanız sevinirim

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Boya çok kalın uygulanmış olabilir. Ayrıca katlar arası 15-20 dakika beklemek gerekir. Bu nedenle kurumuyor olabilir.

   Sil
 84. Metal halkalarim icin öneri bir marka bi de nasil boyamam gerektigi hakkinda bilgi verirseniz sevinirim 😊

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Mihcen,
   Önceden boyanmamış ise selülozik boya kullanın çünkü boyalı ise eski boyayı kabartır. Boyalı ise sentetik sprey boyalardan Akçalı, Motip, Henkel, Dubli Color, Hammerite v.b markaları kullanabilirsiniz.

   Sil
 85. Aracımın jantlarını raymax bronz eloksal sprey ile boyamak istiyorum istediğim renk sadece bu boyada var.Dayanıklı olurmu vernik uygulamam gerekirmi.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. SkRetel TV,
   Dayanıklı olur, verniğe gerek olacağını sanmıyorum. Zemini iyice temizleyip 2-3 kat uygulayın.

   Sil
 86. Merhaba. Aracimin altindaki kismi paslanmis yukseltme kitinin borularini boyamak istiyorum. Orjinali sari renk. Ne yapmam lazim. Hasan

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Hasan Bey,
   Tam olarak neresi anlamadım ama metal ise sentetik veya sentetik pas boyaları ile boyayabilirsiniz.

   Sil
 87. Merhaba bulasik makinesinin sararan plastik yerlerini inox goruntusune cevirmek mumkunmu

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba,
   Inox boyama spreyleri plastiğe tutar. Kullanabilirsiniz.

   Sil
 88. Ben arabamın jantlarını altın sarısına boyamak istiyorum bana fiyat ve kalite olarak en uygun boya ve tekniği soylermisiniz

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Abdullah Bey,
   Sprey ile boyamayın. Hamrite veya Polisan Hammer in düz altını ile fırçayla boyayın.

   Sil
  2. Merhaba set üstü ocagım (inox) ve mutfak lavabom paslanmaz krom evye pas ve kir çöz döküldü rengi su izi kalmş gibi oldu nasıl kurtulabilirim 😣

   Sil
  3. Tuğba Hn.
   Krem metal parlatıcı ve temizleyici deneyin. Pattex v.b bir ürün olabilir.

   Sil
 89. buzdolabimin rengi zamanla krem e dondu ne yapabilirim

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Emaye boyası kullanmanız gerekiyor. Fırça-rulo ile sürülen veya sprey kullanabilirsiniz.

   Sil
 90. Merhaba ,
  Pembe arabalı yatağı kırmızıya boyamak istiyorum. Üstü plastik kaplama boyanmaz tutmaz diyorlar. Siz ne diyorsunuz bu konuda fikrinizi alabilir miyim?
  Elvan

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Elvan Hn.
   1 kat geçiş astarı boyanın daha iyi tutunmasını sağlayacaktır. Astardan sonra boya yapabilirsiniz.

   Sil
 91. Merhaba,ben Ahmet mat alüminyum fayans köşebentleri uygulama sırasında derz ve yapıştırıcıları temizlerken çizildi ve siyahladı.Önereceğiniz bir boya varmıdır.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ahmet Bey,
   Sentetik boya ile boyayabilirsiniz. Mat bence daha iyi olur iz yapmaz.

   Sil
 92. Merhabalar alci polsyester banyo takimini metalik bakir rengine boyamak istiyorum suya dayanikli hangi sprey boyayi kullanmaliyim?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba,
   Akrilik veya sentetik sprey ile boyanabilir fakat sprey ile eşya boyamak kolay değildir. Fırça rulo ile boyamak daha doğru olur. Sprey iz ve dalgalanma yapabilir.

   Sil
 93. verdiğiniz bilgiler için tesekkürler. peki sprey boyalar kumas veya deri yüzeye uygulanabilir mi? etkileri ve kullanımı nasıl olur

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Güllü Nur Hn.
   Akrilik ve ve sentetik spreylerin çoğu kumaş ve deriye tutuyor.

   Sil
 94. Emre Özduru

  Merhaba...

  Eski döküm küveti sprey emaye boyası ile boyamamı tavsiye ettiler. Piyasa da satıla boyalar ile boyasam uzun süreli olur mu sıcak sudan(kaynar seviyede değil aten) etkilenip kabar ma yapar mı? Yada ne tip emaye boya kullanmalıyım, fırça ve rulo ile uygulanan emaye boyalar var mıdır?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Emre Özduru,
   Sprey emaye boyası da astar ve zımpara olmazsa çok uzun süre dayanmayabilir. Normal spreylerde bir süre sonra deforme olur. Fırça ile sürülen emaye boyaları daha iyi. Fakat bulmak zor.

   Sil
 95. Merhaba ben Fatma, evdeki oda kapıları çok eski, üzerinde yağlı boya olan camlı eski kapılardan. Ben bu kapıları sprey boya ile renklendirmek istiyorum. Aslında bu yöntemi kolay ve hızlı olacağını düşündüğümden uygulamak istiyorum. Hangi sprey boya kullanmalıyım. Boyamadan önce kapı üzerinde uygulamam gereken bir işlem var mı? Bir de aynı boya çeşidi ile duş teknesi de boyanabilir mi?
  Teşekkürler

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Fatma Hanım,
   Sprey ile kapı boyamak çok daha maliyetli olur. Ayrıca çok koku olur, iz ve dalgalanma da olur. Kapılarınızı yağlı boya ile duş teknesini emaye boya ile boyayın.

   Sil
 96. Merhaba ben İbrahim,avizelerin rengini değiştirmek istiyorum,metal kısmı ve özellikle cam kısımlar için hangi tür sprey boya kullanmalıyım,kullanacağım sprey dayanıklı olur mu ? Teşekkür ederim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. İbrahim Bey,
   Metal, ahşap ve cam kısımlar için akrilik sprey kullanabilirsiniz. Kuruyunca vernik uygularsanız daha dayanıklı olur.

   Sil
 97. Merhaba malzemelere elektrostatik boya yaparken bazı yerlerin boyanmadığını görüyoruz aynı ral renginde sprey boya ile açıkta kalan yerleri sprey boya ile boyasak olur mu

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. (Yorumlara isim yazınız.)
   Sprey iyice çalkalandıktan sonra ral renginde uygulama yapılabilir. Uzaktan uygulama yapın.

   Sil
 98. oguz
  mutfak ve balkondaki derzleri boyamak istiyorum. hangi boya uygundur ayrıca vernik de uygulanabilir mi

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Oğuz Bey,
   Derz kalemlerini kullanın. Vernige gerek yok.

   Sil
 99. Merhaba ben berna.
  Ben inox gri davlumbazimi siyaha boyamak istiyorum.nasil bir boya kullanmaliyim
  Sprey boya mi fircayla mi boyamaliyim?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Berna Hn.
   Sprey olur ama dikkatli olunmazsa akma yapar. Sentetik boya ile de boyanabilir. Mat olursa daha iyi, iz kalmaz. Parmak rulo ile boyayın.

   Sil
 100. Semih T.
  İyi günler, PVC su borularını püskürtme boya ile boyadım ancak, boyanın yüzeyde günler geçmesine rağmen kurumadığını ve yavaş yavaş söküldüğünü fark ettim. Bu durumda boruları boyamak için neler yapmalıyım ve hangi boya türünü seçmeliyim teşekkür ediyorum.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Semih Tergek,
   Plastik yüzeyler için özel üretilmiş boyaları bulamazsanız. Dış cepheye uygun geçiş astarı üzerine silikonlu dış cephe boyası kullanabilirsiniz.

   Sil
  2. Cevabınız için teşekkür ediyorum.

   Sil
 101. Merhaba ben ali meyve kasalarını akrilik sprey boya boyadan olur mu yoksa yağlı boya mı lazım

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ali Bey,
   Dekoratif amaçlı kullanılacaksa akrilik, sentetik sprey, yağlı boya da olur. Sayı fazla ise yağlı boya daha ekonomik olur. 24 saat ara ile birkaç kat uygulayın. Ham tahta boyayı çeker.

   Sil
  2. Teşekkür ederim

   Sil
 102. Ben akif gri inox set üstü ocagımı beyaza boyamak istiyorum ısıya dayanıklı boya varmı

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Akif Sernikli,
   Beyaz ısıya dayanıklı sprey boya veya emaye sprey kullanabilirsiniz.

   Sil
 103. Ben firinimi boyamak istiyorum hangi boya olur

  YanıtlaSil

* Adınızı mutlaka yorumlara yazınız.
* Yorumunuz hangi konuya yorum yaptıysanız o sayfanın altınadır, ayrıca son konuşulanlar kısmından yorumunuzu bulabilirsiniz.
* Yorumların büyük bir kısmı 3 gün içinde yayınlanır.
* Yorum formundaki " beni bilgilendir " kutusunu işaretlerseniz, yorumunuz cevaplandığında size bilgi ve bağlantı maili gelir.
* Yorumunuz 3 gün içinde yayınlanmadıysa uygun değildir veya uzmanlığımız dışındadır.
(Destek için sitemizi sosyal medya platformlarında paylayaşabilirsiniz.) www.techrehber.com