Meyve Ağaçlarının Dikimi Ve Budanması Nasıl Olur?, Ne Zaman Meyve Ağacı Dikilir?, Meyve Ağacının Hasat Zamanı Ve Süresi Nedir?


Meyve ağacı ne zaman dikilmeli?: Ekim ayından başlayarak Nisan ortasına kadar; meyve ağaçları için ideal dikme zamanıdır. Sadece soğuğa dayanıksız olan ve sıcağı seven şeftali ve kayısı ağaçlarını bu kategori dışında tutup, Mart ortasından itibaren dikmek gerekir.
Döllenme nasıl olacak?: Meyve cinslerinin arasından hem kendi kendini dölleyebilenler, hem de dölleyemeyenler vardır. Kendini dölleyemeyen meyve ağaçlarının yakınında bir polen vericisi bulundurmak gerekir. Fakat her meyve sadece belli başlı çiçeklerden döllenir. Dolayısıyla, eğer bahçenizde sadece bir tane meyve ağacı bulunsun istiyorsanız, kendi kendini dölleyebilen cinsten olduğuna önceden emin olmalısınız.
Hasat zamanı ve süresi: Bazı meyveler olgunlaşınca 15 gün içinde toplanmalıdır. Aksi halde çürümeye başlar. Bazı cins meyveleri ise bütün bir ay boyunca, aralıklarla toplamak gerekir.
Meyve ağacı en doğru nasıl dikilmeli?: Sarmaşık çalı ağaçlar hariç, dikeceğiniz yeri mutlaka bahçe sınırından 4-5 mt.içeride tutun.
Dikme işlemine geçmeden önce 2 metrekarelik bir alanı belleme yapın. Açacağınız delik en az 50cm. derinlikte ve köklerin rahat yayılabileceği kadar geniş olmalıdır. Fidanı bağlamak için bir kazık çakın. Ayrıca fidanı dikmeden önce köklerini birkaç saat suda bekletmekte fayda vardır. Deliğin en dibine humus atın, üstüne de fidanı koyun. Kök ile gövdenin birleştiği yerin toprak üstünde kalmasına dikkat ederek humuslu toprak ile deliği doldurup üstüne hafifçe basın. Dikim yerinin çevresine bir oluk açın ve bolca su akıtarak sulayın. Fidanı 8 biçimindeki bir fiyonkla bir kazığa bağlayın. Fidanın etrafındaki toprağı kıyılmış ağaç kabukları gibi organik malzeme ile örtmeyi unutmayın. Fidanların ilk yıl meyve vermesi köklerin güçlenmesine engel olur. Bu nedenle, her çiçek açtığında çiçekleri kopartın.
Budama nasıl olur? Dikimi takip eden ilkbaharda, meyve fidanını budamak gerekir. sonraki 3-5 yıl içerisinde de Şubat sonu Mart başı ikinci defa budanmalıdır. İlk budamayı yapmadan önce ağacın gövdesini oluşturacak 3-4 yan dalı belirlemek önemlidir.
* Gövde sürgününü kısaltıp, gövdeye rakip sürgünleri kesmek gerekir.
* Yan dallara rakip olacak diğer sürgünler kesilmelidir.
* Dikey olarak uzayan sürgünleri de kesmek gerekir.
* İçe doğru uzayan sürgünleri ortadan kaldırmak gerekir.
Kış budaması nasıl olur?: Budanmayan meyve ağaçları erken yaşlanır ve çok az meyve vermeye başlarlar. Meyve ağacınız yapraklarını döktükten sonra, Ocak ayına kadar dalları seyrekleştiren, ağacı gençleştiren bir budama işlemi yapabilirsiniz. Bu işlem için güneşli ve mümkünse don olmayan bir gün seçin. Seyrekleştirme esnasında birbirine yakın dallar, zayıf ve hatta kurumuş dallarla birlikte içeri doğru uzayan sürgünler kesilir. Artık hemen hemen hiç yeni filiz vermeyen yaşlılar ise, tepelerinin üçte biri kesilecek şekilde bir gençleştirici budama işlemine tabi tutulurlar. Epey yaşlı ağaçlar bile bu yoğun budamadan sonra şaşırtıcı derecede yeni filiz verirler. İşlemden sonra kesikleri temizleyin ve üzerlerine reçine sürün ki hastalık bulaşmasın.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Yorumunuzu ve Cavabını Bulmak İçin :
* Adınızı yorumlara yazıp son yorumlar kısmına bakabilirsiniz.
* Yorumunuz hangi konuya yorum yaptıysanız o sayfanın altınadır.
* Sayfada yorum çok fazla ise sayfanın altındaki " daha fazlasını yükle " ye tıklayın ki yorumların devamı görünsün.
* Yorumların büyük bir kısmı 3 gün içinde yayınlanır.
* Yorum formundaki " beni bilgilendir " kutusunu işaretlerseniz, yorumunuz cevaplandığında size bilgi ve bağlantı maili gelir.
* Yorumunuz 3 gün içinde yayınlanmadıysa uygun değildir veya uzmanlığımız dışındadır.

(Destek için sitemizi sosyal medya platformlarında paylayaşabilirsiniz.) www.techrehber.com