Kirli Fayans Arası Nasıl Temizlenir?, Kirli Derz Araları Nasıl Temizlenir?, Kirli Derz Araları Nasıl Boyanır? Kirlenmiş Derzi Boyamak, Kirli Derz Dolgusunu Temizlemek

       
    Kirlenmiş fayans arası derzlerinizi çamaşır suyuna batırılmış bez veya paspas ile temizleyebilirsiniz. Fakat çok eski ve kalıcı lekeler için bu yöntem etkili olmayabilir.
    Kirlenmiş fayans arası derz dolgularınızı yağlı boya ile de boyayabilirsiniz. Kullanacağınız yağlı boyayı inceltmeden kullanmayın. % 15 civarında incelterek ince bir fırça ile mümkünse 2 kat boyayın ve katlar arasında 1 gün bekleyin. Boyamaya başlamadan önce derz aralarını kurulayın.
    Ayrıca yapı marketlerden, hipermarketlerden veya internetten alabileceğiniz derz boyama kalemleri mevcut. Bu kalemler yaklaşık 5 metrekare alanı boyar. Kullanmadan önce derz aralarını kurulamanız iyi sonuç almanızı sağlar.

25 yorum:

 1. slm sökülen derzin üzerinme yeni derz yapmak dogrumudur .banyo da iyice kuruyken yaptırdıgımız halde köşeler küflenme yapıyor nasıl başedebilirim şimdiden teşekkürler

  YanıtlaSil
 2. Derzleri öylece eski derzlerin üzerine yapamazsınız. Derzin fayansın arasında tutunabilmesi için belli bir aralık ve derinlik gerekir. (örneğin 3-5 mm. Bu aralıklar derz ambalajının üzerinde yazar.)Bu nedenle eski derzi iyice kazıyıp yeni derzi yapmalısınız. Aksi halde kısa zamanda derzleriniz kalkar. Küfler içinse sprey küf önleyiciler veya boyama kalemleri kullanabilirsiniz. (Örneğin Ceresit antibakteriel derz kalemi.) Önlem olarak da banyo sonrası derzlerinizi ıslak ve nemli bırakmayın.

  YanıtlaSil
 3. adsız derzleri boyadıktan sonra tekrar kirlenmemesi için vernik veya cila varmı acaba.

  YanıtlaSil
 4. Bazı firmalar derz koruyucu ismi ile satıyor. Bu şekilde arayın.

  YanıtlaSil
 5. merhaba ben kömür memleketi zonguldakta yaşıyorum. kaloriferlerden gelen yoğun is tüm fayans aralarını simsiyah yapıyor. kalorifer isine karşı nasıl bir önlem alabilirim. teşekkür ediyorum

  YanıtlaSil
 6. Derz aralarının kirlenmesini engellemek için hazır bir ürün yok. Derz boyamak kalemleri kirlenmiş derzleri yenilemede size yardımcı olabilir.

  YanıtlaSil
 7. Merhaba
  Eski derzleri çıkarmak için yöntem nedir?

  YanıtlaSil
 8. Özel bir kimyasal yok. Tornavida ile kazımak gerekir. Özel kazıma aparatı da almak isterseniz bazı yapı marketlerde var. (Praktikerin bazı şubelerinde satılıyor, sitesinde göstermez.)

  YanıtlaSil
 9. Mutfak tezgah arasına cam seramikten fayans yaptırdım, fakat arasına karamel rengi derz kullanmıştık o da çok boğdu mutfağı. Fayansçıya sordum bir çözüm üretemedi, acaba bej renk yağlı boya alsam ince fırça ile boyasam olur mu?
  Ali, ANTALYA

  YanıtlaSil
 10. Yağlı boya istediğiniz düzgün sonucu vermeyebilir. Üstelik çok uzun ömürlü olacağını da sanmıyorum. Bej rengi derz boyama kalemi bence daha iyi bir fikir. Ceresit veya edding marka kalemlerin renkleri de var. Yaklaşık 40-50 mt.çekiyor.

  YanıtlaSil
 11. selamlar . banyo fayans derzlerinden birinde delik ya da çatlak oluşmuş böcek geliyor oradan . ne yapmalı neyle kapatmalı ?

  YanıtlaSil
 12. Biraz kazıyıp. Üzerine yeni derz çekin yeterli.

  YanıtlaSil
 13. mutfak eviyenin arkasındaki mermerde küçük kırık var oradan tezgahın arkasına su kaçıyor . oraya derz malzemesi kullandım işe yaramadı ne yapabilirim:

  YanıtlaSil
 14. Yapıştırıcılar bölümünden "kırık lavaboyu yapıştırmak" konusuna bakın.

  YanıtlaSil
 15. Fayans aralarındaki kirlilikleri yağlı boya ile boyamak için çok usta olmak ve kenara taşırmamak gerekir. kenarları bantlamak ise çok çok zordur. Fayans kalemleri ise çok az yer boyuyor ve pahalı. Ben yerdeki karoların arasını beyaz plastik boya ile boyadım, iki yıldır kirlenmedi çok güzel duruyor. plastik boyayı aradaki derz emiyor, karolara ise fazla yapışmıyor. Boyayıp 3-4 saat sonra kenara bulaşanları yeşil sünger veya ilak bezle siliyorsunuz.

  YanıtlaSil
 16. ben gri renkte boyamak istiyorum derzleri yağlı boya atma yaparmı acaba teşekkürler

  YanıtlaSil
 17. Yağlı boya kullananlar zamanla çıktığını söylüyor.

  YanıtlaSil
 18. Balkonuma 3 boyutlu taslardan dösettirmiştim aralarina beyaz dolgu kullanildi ama taşlar bej rengi oldugu icin abes durdu hoş bi görünüm olmadi aralarindaki dolgulari kazimakta pek mumkun deil acaba uzerinden bej rengi derz kalemiyle gecsem guzel olur mu simdiden teşekkürler.

  YanıtlaSil
 19. Yasemin Hn.
  Taşın kendi renginden birkaç ton açık veya koyu ise olabilir. Denemek lazım.

  YanıtlaSil
 20. sabriye dedi ki...mutfak tezgah arası cam mozaik taşlardan döşendi ama rengi uymadı mermere ve dolaba.ben de taşları boyamak istiyorum ve sonra derz kalemi ile araları tekrar derzlemek istiyorum.bu olabilir mi? hangi boyayı fırçayı ve nasil kullanacağımı bilmiyorum. ya da sprey boya çeşitlerinden olabilir mi? bilgi verirmisiniz? teşekkürler.

  YanıtlaSil
 21. Sabriye Hn.
  Boyanan taşların boyası uzun ömürlü olmaz. Fakat ara derzleri derz kalemi ile boyayabilirsiniz.

  YanıtlaSil
 22. Merhaba Ben Murat.
  Siz acaba yapıyor musunuz?
  Veya iyi yapabilecek bir tanıdığınız var mı?
  Dediğiniz şekilde kazıyıp sonra yeni derz çekmek için
  İstanbul -Küçükçekmece yerim

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba Murat Haki,
   Uygulama ekibimiz yok. Teknik bilgiler veriyoruz.

   Sil
 23. merhabalar bir konu hakkında araştırma yapmak için nerden arama yapabiliriz bı sitede

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba, Nesim Sarialtun
   Cep telefonundan giriyorsanız ana sayfa düğmesine tıklayın ana başlıklar çıkar. Veya en alt kısımdan masaüstü görünümünü seçin, sağ üstte arama kutusundan "burada ara" kutusundan arama yapın.

   Sil

Yorumunuzu ve Cavabını Bulmak İçin :
* Adınızı yorumlara yazıp son yorumlar kısmına bakabilirsiniz.
* Yorumunuz hangi konuya yorum yaptıysanız o sayfanın altınadır.
* Sayfada yorum çok fazla ise sayfanın altındaki " daha fazlasını yükle " ye tıklayın ki yorumların devamı görünsün.
* Yorumların büyük bir kısmı 3 gün içinde yayınlanır.
* Yorum formundaki " beni bilgilendir " kutusunu işaretlerseniz, yorumunuz cevaplandığında size bilgi ve bağlantı maili gelir.
* Yorumunuz 3 gün içinde yayınlanmadıysa uygun değildir veya uzmanlığımız dışındadır.

(Destek için sitemizi sosyal medya platformlarında paylayaşabilirsiniz.) www.techrehber.com

Hakkımızda