Sitemize hoş geldiniz.....www.techrehber.com.....Sitemize hoş geldiniz.....www.techrehber.com.....Sitemize hoş geldiniz.....www.techrehber.com.....Sitemize hoş geldiniz.....www.techrehber.com...Sitemize hoş geldiniz.....www.techrehber.com.....Sitemize hoş geldiniz.....www.techrehber.com.....Sitemize hoş geldiniz.....www.techrehber.com.....Sitemize hoş geldiniz.....www.techrehber.com.....Sitemize hoş geldiniz.....www.techrehber.com.....Sitemize hoş geldiniz.....www.techrehber.com...Sitemize hoş geldiniz.....www.techrehber.com.....Sitemize hoş geldiniz.....www.techrehber.com.....Sitemize hoş geldiniz.....www.techrehber.com.....Sitemize hoş geldiniz.....www.techrehber.com.....Sitemize hoş geldiniz.....www.techrehber.com.....Sitemize hoş geldiniz.....www.techrehber.com...Sitemize hoş geldiniz.....www.techrehber.com.....Sitemize hoş geldiniz.....www.techrehber.com

JAPON YAPIŞTIRICISI NEDİR?, JAPON YAPIŞTIRICISI ÇEŞİTLERİ NELERDİR?, JAPON YAPIŞTIRICISI NELERİ YAPIŞTIRIR?

siyanoakrilat nedir

    JAPON YAPIŞTIRICISI NEDİR?

    Ülkemizde daha çok japon yapıştırıcısı adıyla bildiğimiz bu yapıştırıcıların ham maddesi siyanoakrilattır. (Cyanoacrylate)   
    Piyasada süper yapıştırıcı, turbo yapıştırıcı, hızlı yapıştırıcı, süper glue gibi isimlerle karşımıza çıkan ve birkaç saniyede yapıştıran bu yapıştırıcılar aslında ham maddesi  siyanoakrilat olan bildiğimiz japon yapıştırıcısıdır.
    Jel japon yapıştırıcısı hariç diğer siyanoakrilatlar yapışma tamamlandıktan sonra yüzeyde sert bir tabaka oluşturur. 
En çok kullanılan japon yapıştırıcısı türleri : Sıvı japon yapıştırıcısı, jel japon yapıştırıcısı, sprey japon yapıştırıcısı)
    Japon yapıştırıcıları çok çeşitli malzemeleri birbirine yapıştırdığından, çok hızlı ve ekonomik olduğundan ülkemizde çok kullanılır. (Teflon, kumaş, silikon, polietilen, polypropilen için uygun değildir.)
  
sıvı japon
sıvı japon yapıştırıcısı

Sıvı Japon Yapıştırıcıları


    En ekonomik, en çok kullanılan ve en çok bilinen japon yapıştırıcısıdır. Yapıştırılacak yüzeylere tek taraflı olarak ince bir tabaka halinde sürülür. Yüzey emici ise (sunta, ağaç, v.b. gibi) yapıştırıcı biraz daha fazla sürülebilir. İyi bir yapışma olması için yapıştırılan yüzeye yaklaşık 30-60 saniye kadar bastırılır. Porselen, deri, metal, seramik, lastik, kauçuk, mantar, ağaç, pvc, ABS, polisitirol, karton için uygundur. Yüzeylerin pürüzsüz olması yapışmayı kuvvetlendirir.

    


Jel Japon Yapıştırıcıları


jel japon
Jel japon yapıştırıcısı 
    Yoğun kıvamlı bir yapıştırıcıdır. Damlama yapmaz. Jel japon yapıştırıcıları esnek yüzeyler için çok uygundur. Ayrıca yoğun kıvamlı olduğu için dolgu yapılması gereken yerlerde yerlerde kullanılabilir. Cam, mücevher, kauçuk, tahta, sert plastik yapıştırabilir. Ayrıca esnek olduğu için deri, yumuşak plastik, ayakkabı tamiri için uygundur.

spreyli japon yapıştırıcısı

Sprey Japon Yapıştırıcıları(Aktivatörlü Sprey Yapıştırıcı)


     Sprey japon yapıştırıcıları iki komponentden oluşur. Birincisi hızlandırıcı (aktivatör) sprey ve ikincisi sıvı yapıştırıcı. Sprey, yapıştırıcının yüzey tarafından emilmesini engeller ve ısı oluşturarak yapışmayı hızlandırır. 
    Yapıştırılacak yüzeylerden birine (tercihen emici yüzeye) yaklaşık 15-20 cm. mesafeden sprey sıkılır. Yapıştırıcı da diğer tarafa sürülerek 10-15 saniye bastırılır.
    Spreyli japon yapıştırıcısı bazı plastik türlerinde beyazlama, grileşme, büzüşme gibi deformasyonlara neden olabilir. Spreyi kokusuzdur ve iz bırakmaz.
    Uygulanacak yüzeyler kuru temiz ve yağdan arındırılmış olmalıdır.
    MDF, ahşap, sunta kauçuk, plastik, lastik, metal için uygundur. Genellikle mobilya imalatında, hobi amaçlı kullanımlarda, çekmecelerde, dekoratif ve resim çerçevelerinde, süpürgeliklerin hızlı montajı ve yapıştırılmasında kullanılır. 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

* Adınızı mutlaka yorumlara yazınız.
* Yorumunuz hangi konuya yorum yaptıysanız o sayfanın altınadır, ayrıca son konuşulanlar kısmından yorumunuzu bulabilirsiniz.
* Yorumların büyük bir kısmı 3 gün içinde yayınlanır.
* Yorum formundaki " beni bilgilendir " kutusunu işaretlerseniz, yorumunuz cevaplandığında size bilgi ve bağlantı maili gelir.
* Yorumunuz 3 gün içinde yayınlanmadıysa uygun değildir veya uzmanlığımız dışındadır.
(Destek için sitemizi sosyal medya platformlarında paylayaşabilirsiniz.) www.techrehber.com