Japon Yapıştırıcısı Nedir?, Japon Yapıştırıcısı Ne Yapıştırır?, Japon Yapıştırıcısı Çeşitleri Nelerdir?, Japon Yapıştırıcısı Nasıl Kullanılır?

    
    Bütün japon yapıştırıcılarının ham maddesi siyanoakrilattır. (Cyanoacrylate). Yapışma tamamlandıktan sonra sert bir tabaka oluşturur, jel japon yapıştırıcısı hariç esnek değildir. Tabi bütün bu yapıştırıcıların kimyası aynı olsa da satıcı veya üretici firmalar bu yapıştırıcıya farklı isimler koymuşlardır. Turbo yapıştırıcı, hızlı yapıştırıcı, süper yapıştırıcı, süper glue v.b Türkiye de bu yapıştırıcıları biz genellikle japon yapıştırıcısı diye adlandırıyoruz. En çok kullanılan japon yapıştırıcısı türleri.(Sıvı japon yapıştırıcısı, jel japon yapıştırıcısı, sprey japon yapıştırıcısı)
    Japon yapıştırıcıları çok hızlı olduğundan ve çok çeşitli malzemeleri birbirine yapıştırdığından ülkemizde çok kullanılır. (Teflon, kumaş silikon, polietilen, polypropilen için uygun değildir.)
  
Sıvı Japon Yapıştırıcısı

    En ekonomik, en çok kullanılan ve en çok bilinen japon yapıştırıcısıdır. Yapıştırılacak yüzeylere tek taraflı olarak ince bir tabaka halinde sürülür. Yüzey emici ise (sunta, ağaç, v.b. gibi) yapıştırıcı biraz daha fazla sürülebilir. İyi bir yapışma olması için yapıştırılan yüzeye yaklaşık 30-60 saniye kadar bastırılır. Porselen, deri, metal, seramik, lastik, kauçuk, mantar, ağaç, pvc, ABS, polisitirol, karton için uygundur.


    
Jel Japon Yapıştırıcısı

    Yoğun kıvamlı bir yapıştırıcıdır. Damlama yapmaz. Boşluk doldurmak için en iyi japon yapıştırıcısıdır. Cam, mücevher, kauçuk, tahta, deri, sert plastiklerin tamiri ve yapıştırılması için idealdir. Jel japon yapıştırıcısı daha çok esnek yüzeyler için uygundur.

Sprey Japon Yapıştırıcısı 
(Aktivatörlü Sprey Yapıştırıcı)

     İki parçadan oluşur. Hızlandırıcı (aktivatör) sprey, ve sıvı yapıştırıcı. Sprey yapıştırıcının yüzey tarafından emilmesini engeller ve yapışma kuvvetini arttırır. Ayrıca ısı oluşturarak yapışmanın daha hızlı olmasını sağlar.
    Yapıştırılacak yüzeylerden birine (tercihen emici yüzeye) yaklaşık 15 cm. mesafeden ince bir tabaka halinde sprey sıkılır. Yapıştırıcı da diğer tarafa sürülerek 10-15 saniye bastırılır. Bazı plastik parçalarda bozulmaya, erimeye neden olabilir. Uygulanacak yüzeyler kuru temiz ve yağdan arındırılmış olmalıdır.
    MDF, ahşap, sunta kauçuk, plastik, lastik, metal için uygundur. Genellikle mobilya imalatında, hobi amaçlı kullanımlarda, çekmecelerde, dekoratif ve resim çerçevelerinde, süpürgeliklerin hızlı montajı ve yapıştırılmasında kullanılır.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Yorumunuzu ve Cavabını Bulmak İçin :
* Adınızı yorumlara yazıp son yorumlar kısmına bakabilirsiniz.
* Yorumunuz hangi konuya yorum yaptıysanız o sayfanın altınadır.
* Sayfada yorum çok fazla ise sayfanın altındaki " daha fazlasını yükle " ye tıklayın ki yorumların devamı görünsün.
* Yorumların büyük bir kısmı 3 gün içinde yayınlanır.
* Yorum formundaki " beni bilgilendir " kutusunu işaretlerseniz, yorumunuz cevaplandığında size bilgi ve bağlantı maili gelir.
* Yorumunuz 3 gün içinde yayınlanmadıysa uygun değildir veya uzmanlığımız dışındadır.

(Destek için sitemizi sosyal medya platformlarında paylayaşabilirsiniz.) www.techrehber.com

Hakkımızda